:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,998
Активни 837
Страници 31,563
За един ден 1,302,066

За опита да не се пада при волна програма

Политиците се усетиха, че не могат непрекъснато да изключват ромския въпрос
Димитър Денков
Съботният пленум на БСП освен приоритети на социално-икономическата политика за тоя и следващия управленски мандат роди нова метафора. Около триста представители на партийния елит чули на 14 април от председателя на Висшия партиен съвет Сергей Станишев сравнението, окуражаващо с шампионските постижения във фигурното пързаляне работата в социалната сфера. Ако приемът в ЕС бил задължителна програма, то сега България започвала волната, където трябвало да се покаже какво можем. А можем много. И последвали ръкопляскания.

Сравнението бе повторено и в неделя, когато в битността си на министър-председател Сергей Станишев се изправи пак пред около триста души в зала 6 на НДК. Може би защото те не бяха партиен елит, радващ се на чужди успехи като на свое постижение, ръкопляскания за тъй нагледното сравнение нямаше. Те бяха изчерпани малко преди това, когато един от тези триста каза, че няма защо да се питат и слушат политиците, тъй като бездруго хората не им вярват. Залата аплодира дълго и весело тия думи и постави за кратко време между себе си и политиците границата, която уж трябваше да бъде преодоляна по повода, събрал представители на всички социални, етнически, религиозни, образователни, професионални и т.н. групи: политиките към ромите в България.

Това вече е достатъчно основание да се напомни на интелигентен човек, какъвто е премиерът, че алюзията с шампионската ни танцова двойка във фигурното пързаляне ще е непълна, не се ли отбележи, че и на най-добрите във волни съчетания им се случва да паднат, пък дори и да разчитат на руска енергия и на тренировки в САЩ. И това го можем много. Както впрочем стана в Токио на галаконцерта на победителите, когато Максим се изтърси при захвата на Албена. Така и при волната програма в българската политиката след задължителния прием в ЕС някой може да тупне на земята, опитвайки се да захване волното циганско общество отделно от българското. И ако този някой е конкретен политик, болката не е за умиране.



Работата е да не умре самото общество,



като се размножи в много други, които ще трябва да се интегрират. Например според сметките на Иво Прокопиев, който въведе към изказването на Станишев в неделя, не се ли направи нужното сега, след десетина години ще трябва да се интегрират към 500 000 души внесени работници от Азия, Африка и най-източна Европа наред с още толкова гладни поради никаква квалификация нашенски роми. И ако гастарбайтерите ще бъдат ползвани по предназначение за обогатяване на обществото, то ромите ще служат единствено за обедняването му и за псевдолегитимационен ресурс в подкупни изборни кампании, които още повече ще разтварят пропастта между политически претенции и действителни обществени интереси. Това по-късно потвърди и Станишев.

Всъщност това бе и най-повтарящият се мотив на проведения на 14 и 15 април под патронажа на председателя на Народното събрание Георги Пирински национален дебат върху политиките към ромите в България. Той бе организиран от Център за либерални стратегии, БНТ, социологическата агенция "Алфа рисърч" и институт "Отворено общество"-София по метода на проф. Джеймс Фишкин, директор на Центъра за обществено мнение към университета в Станфорд. Техниката на обсъждането е използвана над двадесет пъти в САЩ, Великобритания, Австралия, Ирландия, Италия, Гърция, Индия, Китай. Според нея представителна извадка на населението се запознава със състоянието на важен обществен проблем и мотивите за негови решения; после проблемът и решенията биват обсъждани в групи от участниците в извадката; накрая се поставят ключови въпроси на експерти и политици. Предполага се, че по този начин се опознава обществено мнение в една страна в процеса на промяната му както чрез допитване до особено народно представителство, така и чрез информирана преценка на възможни управленски решения.

За да се види това, участниците биват анкетирани два пъти (преди и след дебата) по един и същ въпросник. Така се измерва доколко и как се променя мнението им при наличието на достатъчно информация и определено време за формулиране на важни въпроси. Промените бележат способността за отговорно вникване на широки обществени кръгове в разделящи обществото въпроси. Резултатите се огласяват по национални медии, както стана и в случая.

Колкото и да се спазва формалната чистота на методиката, тя винаги отстъпва пред съдържанието на дискусиите, идващо от темата на обсъжданията и от обществените навици. Това пролича и при този дебат, който е втори за България. Първият бе проведен през 2002 г. по проблемите на престъпността. По всяка вероятност ще има и следващи, тъй като подобна форма дава възможности за по-пряка връзка между политически решения и засяганите от тях. Тя намалява изкушенията към демагогия и заобикаля пропагандно-медийните техники, които вече изглеждат изчерпани.

Извън чисто научната полезност на материала от обсъждания по групи и пленарни заседания



дискусията за политиките по ромския въпрос



със сигурност ще се ползва и от повечето партийни централи. Тя потвърди сближаването на общественото мнение за проблемите и политическите нагласи за техните решения. Това пролича в края, когато - с изключение на НДСВ и "Атака" - бяха представени идеите на политически сили по ромския въпрос. Те бяха пратили възможно най-добрите си фигури, които имаха какво да кажат по темата - Мирослав Попов от БСП, Лютви Местан от ДПС, Иван Сотиров от СДС, Екатерина Михайлова от ДСБ, Цветан Цветанов от ГЕРБ, Ангел Джамбазки от ВМРО. Всички говореха като хора, които никога не са управлявали. Това е напълно разбираемо - общата черта на повечето публични изяви на политици по теми, които показват действителните неуспехи на поредица правителства, е в това, че те се държат като представители на неправителствени организации, дори и когато управляват. Още повече когато последните провокират и спонсорират обсъжданията.

Но не само затова всички бяха загърбили партийната реторика и в една или друга степен споделяха едни и същи решения: постепенно премахване на гетата, осигуряване на места в детските градини, безплатни учебници до 8 клас, съобразена с нуждите на общините и държавата професионална подготовка, поощрения и санкции за немарливи родители, съобразяване на политическото представителство. Политиците говореха не от демагогия, а от позициите на здравия разум, може би защото вече усещат, че пренебрегването на ромския въпрос като краен израз на социалния някой ден ще ги изключи от политическия живот, опиращ все пак до съобразяване с масовите нагласи.

С това донякъде се преодоля недоверието и се получи характерната за българското общество умереност в публичните изяви, основана не толкова на харесване, колкото на здрав разум и свойско отношение дори към хора, изневерили някога на очакванията. Тази умереност донякъде е и причина за несменяемост на т.нар. елити, които се обновяват обикновено под външен натиск.

Иначе по време на последното заседание с участието на политици се възпроизведоха обсъжданията, които вървяха два дни във всичките 17 групи на представителната извадка и в пленарните дискусии с експерти. В тях предпазливо се опипваха предлаганите решения за гетата, престъпността, образованието и политическото представителство на ромите. Събраните от цялата страна хора



носеха естествения опит на живота,



който се основава на съчувствие и солидарност със слабите. Този усет потиска бързите и радикални решения, както и мненията, че проблемите с ромите не са социални, а най-вече етнически. В груповите дискусии личеше традиционната толерантност на българското общество, която прави възможно съвместното живеене на различни етнически и верски групи без онези ексцесии, така характерни за миналото на днешни образцови демокрации и така любими на разни политически и исторически авантюристи, приписващи всички успехи на държавнотворната нация, а неуспехите - на чуждите й етносоциални тела. Без изключение обсъждащите откриваха в т. нар. ромски проблем следствието от безогледното десоциализиране по време на прехода. И точно тази десоциализация прави възможно да се говори в множество документи - над 40 - за "равноправно интегриране на ромите в българското общество" така, сякаш те не са вече част него. Този усет за необходимо връщане към познати практики на съвместно добро живеене се изяви в тезиса, че много по-опасна от политическата диктатура е икономическата. Поради което е дошло крайно време за европейска социална политика. След изминалите 17 години в преход и няколко месеца в Европейския съюз никак не е странно, че това бе казано от представителя на СДС. Това е както най-симптоматичната, така и най-симпатичната промяна на мнение, което регистрира този дебат.

Разбира се, това не означава, че с маргинализацията на ромите няма да се случи това, което става с наркоманията и корупцията - колкото повече се обсъждат, толкова повече се разпространява. Но все пак остава надеждата, че след няколко тежки падания при волната политическа програма полека-лека ще започнем да се връщаме към задължителната в социалната. За което трябва да благодарим не толкова на поредния пленум, колкото на циганите.
25
2946
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
17 Април 2007 02:42
По-добре първо да решат ЦИГАНСКИЯ проблем, а чак след това и ромския!
17 Април 2007 03:44
Политиците се усетиха, че не могат непрекъснато да изключват ромския въпрос

Алоооу, автора, вие случайно да сте чул, че наближават избори?!
17 Април 2007 04:28
...сравнението, окуражаващо с шампионските постижения във фигурното пързаляне работата в социалната сфера.

Не мога да не оценя страхотното чувство за хумор на социалистите. 360 и 720 градуса пируети, красиви фигури, оценки от жури а не от аудиторията за която са предназначени, това са само малка част от приликите. Чудя се защо все още я наричат социална въпросната сфера, а не фигурно-изпързаляна.
17 Април 2007 04:39
Моите съболезнования за вас Ста (и НДСВ предполагам). Ама какво да се прави като социалистите имат пъргави и тренирани ПР-и (а вашите не струват) и все се налага да тичате след тях.


17 Април 2007 05:01
,
Що пък съболезнования? Забавлявам се чудесно със фигурните социалисти тук. НДСВ малко странно ми звучи и не разбрах със съболезнованията ли върви или с мен. Но и в двата случая не е на място. Хората с изкуствено дишане се занимават. А някои - с бягане с препятствия от правосъдието. Нямат много време на фигирно пързаляне да наблягат.
*
Предполагам, предположението че от името на политическа сила се изказвам води до известно разминаване с целта от твоя страна. Не е ясно дали може да си представиш как е възможно да си против всички комуняги и в частнист Атака без същевременно да си симпатизант на техен опонент, но поне направи усилие.
17 Април 2007 05:12
ОК Ста, може и да те бъркам с НДСВ (ако е така се извинявам).

И за другото си прав - не мога да си представя да си опонент на всички. Ти да не си от тия дето ходят за гъби по изборите? Ако си от тях мисля, нямаш никакво основание да оценяваш чувството за хумор на социалистите. Щото оценка на това чувство се дава на избори, а не (само) по форумите!


17 Април 2007 05:29
Изобщо не ти се сърдя. На първите избори дадох отрицателна оценка на комунягите. След показаните резултати реших да давам само положителна оценка. Същевремено не забелязвам някой за който мога да го направя. Това не значи, че такъв не съществува, просто не съм го забелязал засега.
*
Аз вярвам в способностите на Българския народ като цяло да определи правилните пропорции и че в края на краищата ще надделее над конюктурните измамници. Също вярвам в съществуването на положителни елементи навсякъде, вкл. у ДПС, Атака, чалгата и Слави дори ако за момента са незабележими за мен. Следователно, ходенето за гъби не е това за което го представяш а акт на приемане на вота на Българите такъв какъвто е. Гласуването е акт на неприемане мнението на очакваната пропорция и претенция за по-правилна преценка от другите. И двете са еднакво валидни.

17 Април 2007 05:40
Следователно, ходенето за гъби е акт на приемане на вота на Българите такъв какъвто е.

Ами приеми го тогава. Българите (гласуващите) избраха тези, които сега те разсмиват с пируети и красиви фигури. И в случая, мълчанието (изборното) е знак на съгласие.

Гласуването е акт на неприемане мнението на очакваната пропорция и претенция за по-правилна преценка от другите.

Това пък е толкова нелепо, че ще го оставя сам да го коригираш.
17 Април 2007 05:50
Да. Думата "мнението" е остатък от предишната редакция, пропуснал съм да го изтрия. Очаквах, че ще се сетиш.
17 Април 2007 07:50
Основния проблем който се натрапва на обществото е как по-безболезнено да се превърнем в циганска държава.
17 Април 2007 08:53
Ние сме вече циганска страна!
17 Април 2007 09:19
..."равноправно интегриране на ромите в българското общество" - защо пък не. Макар че не зная това да е станало някъде по широкия свят. Но първо да им вземат привилегиите. Второ - да ги научат да работят. Трето - да ги научат да живеят по законите на тази страна. Ако не - братята американци да ни услужат с малко напалм. И интеграцията ще се получи.
17 Април 2007 09:22
Голямото бъзикане тук е за сметка на Сергейчо "Йончев".
17 Април 2007 09:56
В предишна публикация г-н Денков ни качи на германското интерсити и приказката беше много фина за някакви фонетики.Сега ни пише за ледени пързалки и за връткания на хора с къси полички.Наточил до жилет плъзгачите за голям аксел.
17 Април 2007 11:45
Баси безсмислената статия! Другарят се прави на ударен с мокър парцал. Толкова е ясно защо помиярите във властта ухажват мангалите че просто няма накъде. А денковците трябва да манипулират неелектората, че това не е така.
17 Април 2007 14:05

Тази статия заслужаваше ли си писането? ... А и четенето?
17 Април 2007 15:19
А намираш ли за нормално вестникът да излиза с празни страници??
17 Април 2007 16:00
"да ги научат да работят..." ??!!?? Не братцы новобранцы, да ги накараме да работят! Както правят в Америка, просто и ясно! Бат Тодор през 50-60 те беше понаправил нещо полезно по въпроса, ама го свалиха от власт, а новите не познават тези години!
17 Април 2007 16:02
Адаш ,
Ние стигаме вярната си оценка за дописките , които четем ... Гювеча около твоята се набра около вечния проблем - "обществената" ни неспособност , да формулираме и организираме "консенсусна" политика ... Иначе , за дискусия по резултатите от "лабораторното упражнение" , ще е коректно да поканите и "по-точните" участници ... Отдавна публикувани , скромните им обобщения по този Проблем , вече се лансират като приносен извод от "мозъчната атака" по Фишкин ... Не сме толкова много , Адаш ...

17 Април 2007 16:09
За да не изхвърча към "прозореца" , тук добавям , че във всяка Волна програма винаги има и квота от Задължителни елементи ... Попитай Албена и Максим ...

17 Април 2007 18:51
И последното , Адаш...
Този дебат , ще е бил "точен" , ако има за резултат , категоричното изискване на Националното ни общество , да бъде постигнат пределно ясен , Политически консенсус за характера на Гражданския статус на ромската етносоциална общност в социалния му живот... В силата на такъв акт е действителното начало на ромското интегриране , в смисъла му на рационална грижа /без край/ на обществото за самото себе си ...

17 Април 2007 19:10
"споделяха едни и същи решения: постепенно премахване на гетата, осигуряване на места в детските градини, безплатни учебници до 8 клас, съобразена с нуждите на общините и държавата професионална подготовка, поощрения и санкции за немарливи родители, съобразяване на политическото представителство. Политиците говореха не от демагогия, а от позициите на здравия разум"
Аффтар жжот!
Ще запее друга песничка, ако в резултат на постепенното премахване на гетата(които са самосъздадени) му заселят мангали в съседство.
Образованието до осми клас е задължително. Съответно, учебниците не може да са платени.
Политическото представителство е обрисувано от Христо Смирненски.
Дали ще доживея подобна загриженост за българи?
17 Април 2007 19:17
Добра е статията.
Но, скептично добавям - по последващите действия ще видим в крайна сметка резултата от "мозъчната атака".
17 Април 2007 20:42
Адаш ,
Приключвам с твоята днешна дописка... Нека видим какво и реално ще излезе по основната тема ... Имаше една "Декада" с пушилка , но нищо повече край нея ... Автобуси против универсална сегрегация... Рибки в серкме и премиерски съветници сред тях ...

17 Април 2007 23:52
Е , този път Митко уцели точно
Нямам предвид политиката
Методиките от този тип се проверяват по странно стечение на обстоятелствата върху проблемите по които общественото мнение няма мнение. И промяната на това нямане въпреки че може да бъде измерена не променя ситуацията
Ромските проблеми нямат решение въпреки многото идеи и предложения на незасегнатите от проблемите експерти, подкрепени единодушно от нямащи никакви ефективни средства да си решат собствените проблеми случайни представители на цялото българско общество
Евала
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД