:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,209
Активни 467
Страници 20,139
За един ден 1,302,066
Интервю

Религията не може да се учи в часовете по история

Това ще е светски предмет. Всички изследвания показват, че възрастта на децата от І до ІV клас е най-подходяща да учат за доброто и злото, казва проф. Георги Бакалов
Снимка: Николай Дончев
Георги Бакалов
Проф. д-р Георги Бакалов е председател на обществения съвет за изучаването на религия в училище. Съветът е създаден по инициатива на министъра на образованието Даниел Вълчев. Проф. Бакалов работи в областта на византийската политическа и институционална история, на българската средновековна история и християнската култура на Балканите. Роден е през 1943 г. в Неврокоп. Завършил е Софийската духовна семинария и Софийския университет. От 1975 г. е редовен асистент в Историческия факултет, където работи и до днес. Докторска дисертация защитава през 1981 г., а през 1995 г. получава професорско звание. От ноември 2003 е зам.-ректор на СУ. Автор е на шест книги, 150 статии и 14 учебници за средното и висшето училище.



- Проф. Бакалов, защо предложихте да се изучава задължително религиознание в училище и от I клас?

- Идеята дойде под натиска на общественото мнение и най-напред това направи служебният кабинет на Стефан Софиянски. Тази идея от 1997 г. досега се осъществява чрез т.нар. "свободно и задължително избираеми дисциплини", но тя не даде особен резултат. Причината е, че при възможността децата да изберат между английски език, компютри и религия обикновено се ориентираха към по-атрактивните дисциплини. От друга страна, тъй като часовете по математика и български език не достигат, учителите им преподават в тези свободно избираеми часове, за да разширяват предмета, който е ощетен. Това практически доведе до факта, че този предмет го има в програмата, но не се изучава. От близо 900 000 ученици го изучават 16 000, което е нищожно малък процент. Направиха се подписки с десетки и стотици хиляди подписи от родители и граждани, които искаха въвеждането на такъв предмет в цялата страна.

- Един от упреците срещу идеята беше, че проучването на "Алфа рисърч" обхваща доста малък дял от хората, ангажирани с тази тема.

- Анкетата, която ни беше представена от "Алфа рисърч" по поръчка на МОН и която имаше много представителен характер, показа именно това - че хората в по-голямата си част желаят да се учи религия. Ако децата не са достатъчно компетентни да вземат това решение, то родителите им го искат и само около 20% са категорично против. Ние уважаваме тяхното мнение, но то е базирано на едно неразбиране на онова, което се прави.

- Но не е ли прекалено ранна тази възраст за запознаване с религиите? Има опасения, че така още от I клас може да се създаде религиозна нетърпимост, а не обратното - толерантност.

- Напротив, за да бъдеш търпим към другия, който изповядва друг вид религия, трябва да я познаваш. Не можеш априори да я отричаш без да я познаваш. Това навремето беше маниера на клубовете по атеизъм - те говореха против Библията, без да я познават. Ако искаме деца от мюсюлмански семейства да имат представа за християнството и обратното, това би могло да стане в часовете по религия. Ние го наричаме религия, а не вероучение. При другото се говори за подготовка, за насаждане на познание, на навици, на култови практики в една определена религия. Когато се мислеше по тези въпроси, се изхождаше от две неща. Първо, каква е практиката у нас - и тя ни беше подсказана от преподаватели през тези 7-8 години, в които се учи религия. Според тях може да се смъкне началното обучение още в забавачницата, не в I клас. Освен това се запознахме и с европейската практика.

- Къде се изучава предмет религия?

- По-лесно ми е да кажа къде не се изучава - в Македония и във Франция. Във всички останали страни се изучава под някаква форма, като в повечето от тях се изучава в неговия конфесионален облик. В Германия, ако в клас има дори едно или две деца от мюсюлмански семейства, училището се задължава да им намери преподаватели по ислям. В Полша има задължително водене на учениците на изповед и се държи на тяхното присъствие в църква. Нещо, което у нас нито се иска да стане, нито може да стане. Докато нашето общество не разбере, ще се появяват такива статии като във вашия вестник на г-н Иван Петрински, които говорят за този предмет като за "попщина" (това е израз на Ленин).

Трябва много ясно да се заяви, че не става дума за никакво вероучение, а за общообразователен предмет. Ние искаме да въведем светски предмет и това в никакъв случай не променя светския характер на българското училище, нито е в противоречие с българската конституция, която заявява еднозначно, че традиционното изповедание е православното християнство. Изхождайки от това, естествено, че в този предмет ще се даде предимство на християнството. Ако говорехме за нещо подобно в една ислямска страна, щеше да се акцентира върху исляма. Но търпимостта се възпитава посредством опознаването на другия. Няма друг принцип досега, който да е проработил в световната практика.

- Това ли е начинът - със задължителен предмет да се изучават нравствените послания на различните религии?

- Ако очаквате, че в тази начална възраст, когато децата едва се докосват за първи път до познанието, на тях ще им се поднесе догматиката на религиите, това е просто недопустимо. Има много начини, по които могат да се представят знанията - във вид на въпроси и отговори, на игра, на картинки, на приказки и притчи. Не може от деца, които още не могат да пишат, ние да очакваме, че ще навлязат в същината на дадено религиозно учение. Целта е да се покаже отношението към доброто и злото, да се внуши, че човек трябва да избира доброто, да обича ближния си, че преди всичко трябва да се възпитава любовта към другия - това може да се даде на тази възраст. То ще личи и от съдържанието на учебния предмет. Ако стане редовен предмет, става задължителен за цялата сфера на образованието и това е моментът, в който обхващаме основната маса от учащите в България, защото в прогимназиалния гимназиалния курс мнозина отпадат и повече нямат връзка с училището.

- Има родители атеисти и те не биха искали детето им да учи религия, все пак според Конституцията всеки има право на религиозна свобода, включително и да не вярва.

- Да, ако е вероучение, ако е предмет, който учи на религия, на някакъв вид вероизповедание. Тогава всеки има правото да каже: "Моето дете няма да учи добродетелите или нравствените послания на християнството, на исляма или на нещо друго". Това е общообразователен предмет, той говори за историята, за възникването на дадено религиозно учение и какво то представлява, не може да не се каже това. Няма да има онова, което е било преди 9 септември с изучаването на вероучение, когато учениците задължително са посещавали църква и са им преподавали духовници. Не става дума за това. Това е предмет като история, литература, география, физика.



- Защо тогава предлагате да се учи отделно, а не като част от програмата на другите предмети?

- Не е вярно, че в часовете по литература и по история, които имат друга съдържателна стойност и друга нагласа, могат да се изучават тези неща. Основите на това познание, не на тази религия, а на това познание за религиите трябва да се даде в най-подходящия момент от обучението на ученика - той е от I до IV клас. Това ни се подава от педагози, специалисти, които познават детската психика, имат социометрични изследвания върху работата с ученици в съответна възраст и те ни казват, че този е подходящият момент. Това не е наша приумица.

- Масовата реакция е, че изучаването на религия е промиване на мозъците на децата ...

- Разбира се, когато няма разбиране за това, което се предлага, така се говори. Има нарочно експониране на дадена теза, за да се избегне решението на даден въпрос - говори се за промиване на мозъци, доктриниране, след като започваме с ясното заявление, че не това искаме и искаме да поднесем знание, а не култови практики и отношение към религиите. Всеки културен човек трябва да ги познава тези неща и това съвсем не значи, че е вярващ.

- Това, че обществото загуби уважението и чувството за религия основно е проблем на църквата. Предложението ви за задължително изучаване на религия не е ли опит проблемите на църквата да се решават от държавата чрез училището?

- Българската църква е един от най-могъщите фактори за съхраняване на националната ни гордост и идентичност. Винаги църква, държава, народност, нация, традиция са били свързани у нас. Това, че през последните 50 години църквата беше елиминирана от обществения живот, бяха й отнети правата да поддържа социална дейност, че беше изгонена от училищата, не е неин проблем. Друг е въпросът, че църквата не съумя да заеме своето място след промените, защото години наред се работеше срещу нея и не може за 15-20 години тя да възстанови онова, което е градила със стотици години, а е разрушено за половин век. Тя ще изживее своята криза, както и цялото ни общество и един ден ще влезе в тези функции, но за целта трябва и на нея да й се помогне. Един от начините е децата на България да получат някаква представа за религията на своя народ.
315
3925
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
315
 Видими 
21 Април 2007 00:21
Този "професор" ми падна в очите.
21 Април 2007 00:45
Радвам се, че не ми е преподавал - и вместо него: Христо Матанов, Цветана Георгиева, и др...
21 Април 2007 01:19
"От близо 900 000 ученици го изучават 16 000, което е нищожно малък процент. Направиха се подписки с десетки и стотици хиляди подписи от родители и граждани, които искаха въвеждането на такъв предмет в цялата страна"
Не мога да повярвам. Възможна ли е подобна безмислица? Тоз ли ще учи децата? С пълно право не го искат.

Значи искали, ама не се записали. Не бил атрактивен предмета. Като го направите задължителен, по-атрактивен ли ще стане? Самия факт, че с такава очевидна лъжа като стотиците-хиляди подписа се аргументира срутва автоматично тезата на професора-теолог. Не само родители, но и будни граждани били настоявали. Баси мистерията. Наисина ли пак плъзнаха ОФей-ци из страната без да се усетим?
*
Първо, не е важно колко много деца искат. Дори само сто да бяха, редно е да им осигурите възможност да изучават предмета. Например след часовете за да не се дублират с "атрактивни" предмети. И си задайте въпроса защо не сте атрактивни. Да позная ли? - Защото сте ясни що за стока сте. Хората не очакват че ще ги учите на добро, май. Защото то не бяха синоди и мюфтийства дупликати - към всяка партия по едно, не бяха мутри наели манастири, не бяха архонти-самозванци, свещоловници, попове-комуняги, подскачащи попове-политици, попове-депутати и попове демонстранти. За един единствен се чу дето обикаляше Родопите да се занимава с божи работи. Да не говорим за Ходжите - среднощни певци с микрофони, пращащи децата в чужбина да се учат за еничари, Ходжи дето български се срамуват да говорят т.н. и т.н. Другите секти и отявлени мошеници дето бяха поканени да се развиват на воля да не ги изброявам че ме е гнус. Първо си оправете къщата и после ще видим. Може и да станете по-атрактивни, гиди пишман-божи служители. Хората предпочитат Камелия и останалите лигави празноглавки пред вас. Не се оправдавайте с това че липсвал морал и нам кво си, а си направете извода за себе си. Ако можете, де и ако не е твърде късно.
21 Април 2007 01:53
Много ми е съмнителен този. Значи, от 900хил ученици само 16хил били избрали такъв предмет. Ама иначе, десетки и стотици хиляди подписи от родители и граждани в подкрепа на задължителното въвеждане на предмета (!?). Ами така е, като не щат доброволно, ще ги накараме....
Ако съм имал някаква симпатия към изучаването на религия в училище, тя е на път да се изпари. Хммм, не било промиване на мозъци, ама иначе 1-4 клас била най-подходящата възраст....
От цялото това интервю не мога да се отърва от съмнението, че както и да се представя изучаването на религия за невинен общообразователен предмет, то ще се превърне в пълзяща форма на въвеждане на религиозно обучение в гражданското ни училище. Достатъчно се изписа тука за рисковете от тая работа.
21 Април 2007 02:12
'Съветът е създаден по инициатива на министъра на образованието Даниел Вълчев'. Това доживяхме - министър на образованието да създава съвети, които да задължават децата ни да изучават вероучение. Невероятно е...
Колкото до тезите на професор Георги Бакалов, че изучаването на религиите е светски предмет, това най-меко казано е несериозно. Прочетох цялото му интервю и не видях никъде сериозни доводи, водещи до ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО изучаване на вярата в училище...
Колкото до министър Вълчев, правилният ход за него ще е да се разграничи от идеята или най-малкото да я отложи за бъдещето.
21 Април 2007 02:15
За професор Бакалов -
Много добре го обясни. Естествено съм недоволен, че дори и той още не разбира, че за обучение по ислям няма място в България, но поне припомни това което пише в конституцията за Православието.
*
Сега форумния хор ще ревне, че децата ще се зомбират, че нема к'во да ги занимават с глупости, че религиозната мафия дебне, че религията е отживелица, че всички ще станат фундаменталисти, че трябва да се защитават правата на атеистите, гурутата и шаманите, .... и абе к'во ли не.
И повечето няма да прочетат какво е написал човека за общообразователния характер на часовете по религия. И хич няма да се замислят за връзката между православие, държава, традиция, култура, нация...
*
А това с "попщината" е право в целта - ама няма как - последствията на 50 години комунизъм тръдно ще се изчистят от съзнанието и мирогледа на хората...
21 Април 2007 02:25
Не съм съгласен с др "професор" Толкова е професор колкото аз съм трамвай. Аман от професори..........
"Докато нашето общество не разбере ............" Алооооооо........ товарищ, не чувстваш ли че се бъркаш там където не ти е работа. Не си ти този, който оценява обществото. Обществото те оценява теб и ти служиш и си продукт на това общество. То ти е дало хляба и те храни.. По полека.........
Тиква...........
21 Април 2007 02:34
професор Тъпанчев
дъфкаааме го тоя локум вече...

Sta, Карамфилов, dobadoba, СветлоПиво

Yantar ти прочете ли уважаемия проф. Тъпанчев какво е написал за това колко ученици всъшност записали? и другия момент - децата са прекалено малки за да осъзнаят дали искат или не да го изучават "предмета". родителите решават в случя. просто числата показват недвусмислено общественото мнение по темата.
просто тоя професор не е никакъв професор по история а си е чист поп. ама облечен в костюм...
21 Април 2007 03:02

Ехооо, атеистите, по-полеканка. Професора съвсем ясно го казва: Става дума за възпитаване на отношение към доброто и злото! Какво лошо има в това??? Я да чуя аргументи ЗАЩО НЕ!?

Влиянието на религията не може да се оспори. Това е световен феномен. Какво лошо има да се познава по-добре?! А ако покрай това се възпитават и добродетели, какво по-хубаво.

И естестствено, че родителите ще вземат това решение. Както и за всички други предмети. Децата никога няма да учат нищо ако зависеше от тях.

А и я да ви питам като сте толко ербапи: Ако някой от вас е сключвал наскоро граждански брак, сключил ли е и църковен. Ако сте, изобщо не ми се праете на атеисти!!!

21 Април 2007 03:15

Все пак и аз имам едно въпросче към професора. Той казва:
Не може от деца, ... ние да очакваме, че ще навлязат в същината на дадено религиозно учение.

Безкрайно съм любопитна каква ще да е същината на дадените религиозни учения?

Ще се повторя от оня ден и ще кажа, че за мен, същината на ВСИЧКИ религии са ДЕСЕТТЕ БОЖИ ЗАПОВЕДИ. Които Христос е обобщил в една:
Отнасяй се с другите така, както искаш да се отнасят с теб.

Понеже не съм педагог, не мога да преценя дали това е сложно за деца на 6 до 10 години, но ми се струва, че никак не е!

Ако ли пък религиите все пак имат друга "същина", пак повтарям, готова съм даже да платя за да разбера каква е тя! НО! Не приемам "същина", която не може да се изрази в няколко страници и да се резюмира в няколко прости идеи. Също така, не приемам и "същина", която не може да се "пипне". Т.е. идеи, които не водят до нищо конкретно освен чувство за духовна "извисеност" на проповядващите ги.


Редактирано от - Сирена на 21/4/2007 г/ 03:16:46

21 Април 2007 04:53
Да, аз имам едни чудесни притчи за добро, зло и религия. Ще започна с Вартоломеевата нощ, г-н проф Бакалов, моля бихте ли я включили във вашата програна?
Мисля, че това е справедливо и ще помогне на децата да се ориентират кое е добро и зло, нали така?
21 Април 2007 04:57
Сирена, отговор:
Сключил съм граждански брак, за църковния: не, не съм и не смятам.
Още въпроси?
21 Април 2007 05:45
И що не написахте вие от СЕГА, каква е темата на докторската дисертация на "професора"? Но за учебниците които е писал ще проверя. Може и да стават.... за нещо.....
21 Април 2007 06:07
Наистина не мога да повярвам, че това се случва!

Господин "Професоре", това, че вие сте апологет по религия не Ви е попръчило да бъдете нагъл лъжец!

Последно, колко са подписите?
Защо подписващите се не са записали децата си в СИП (свободноизбераема подготовка) по религия?!?!

Защо никъде не се казва от тези 16 000 колко изучават ислям?

Май тогава ще стане ясно кой иска въвеждането на този предмет като "задължителен".

Помислили ли сте, какво ще изучават дацата, чиито родители не желаят децата им да се занимават с религиозна мистика?

Научния атеизъм май е анахронизъм.

Какво тогава?

Цялата идея е безумие.

Тоест - не е.

Тя обслужва съвсем конкретни интереси - на ислямски среди, които искат да използват българско държавно финансиране за превръщане на българското светско училище в ислямско религиозно такова.

Всеки, който поне малко познава психиката на българските деца знае, че за тях щом нещо е "задължително", то вече е непривлекателно и директно мразено.

От моя позиция, на свободомислещ човек, задължителново въвеждане на религия даже е добре. Това със сигурност ще отврати българчетета от религията.

Но децата от малцинствен произход?
Много се съмнявам, че при тях реакцията ще е същата.

И само припомняне:
Само преди 2 дни младежи, добре запознати с религията (ислям в частност) убиха в турция двама свои сънародници християни и един немец, защото са продавали Библии.

Страхотни плодове от познаването на религия.

Към това ли се стремите, господин "Професоре"?
Или по-скоро, "Господин Дървен Философ"
21 Април 2007 06:17
Отнове е време за създаване на религии, НОВИ или коренно обновени стари.
Старите религии освен за кървопролития за деуго не стават!
Всеки професор е тъпо магаре с капаци!
Нужни са ни учени и можещи хора. Аман от дебелокожи даскали.
21 Април 2007 06:35
Ти му казваш: нека го изучават колкото искат, но да не е задължително. То повтаря като омагьосано - ама кажете ми все пак какво лошо виждате в предмета. Нищо лошо не виждаме. Даже вероятно ще е от полза , стига да намерят свестни учители.
*
Ти му казваш че "религия" и "задължително" са несъвместими. По дефиниция. Каквото е задължително, не е религия. То повтаря: ама докажете че сте атеисти. Що мразите религията без да я познавате.
*
Родителите щели да вземат решението, затуй трябвало да е задължително. Туй да не е някаква шега? Кога е възможно родителите да вземат решение - когато е задължителен предмета или като е свободно избираем?
*
Така дискусия не се води. Целия проблем е около думата задължително. Всички останали коментари са най банални йезуитщини. Подменяне на предмета на спора с нещо безспорно и общоприето.

21 Април 2007 06:59
То се види, че таа ниделя нема нищо у форумо за наш Амет, та се налага и я да си дадем компетентното мнение за опиума на народа.
Тъпо е да се изучава религия у часовете по история, както е и тъпо на разни първолаци или четвъртокласници да им се набива у тиквите оти Ной строил ковчег ил па оти на секи Байрям некои от нас дават курбан.
Религиите и техната роля у глупашките действия на най-висшите същества требе да се изучават нейде у 11-ти, 12-ти клас у часове по вяра, морал и етика.
И нека, га секи навърши пълнолетие, сам да реши дъл да верва у Адам, Адем ил па многоръкото Шива.
И нека над сичко да бъде Моралът.
С главно"М".
21 Април 2007 07:41
Против са само привържениците на разделянето и противопоставянето т.е. богоборците.
21 Април 2007 08:09

Явно некои другари не разбират значението на религията за ценностната система на човек. И се пънат като магаре на мост - сакън да не се научат децата на некой добър пример. Щото понастоящем училището дава само знания, но НЕ и възпитание. А с тия 5 (пет) минути дневно дето ги отделят родители на деца (според скорошно изследване), остава май само ТВ-то да ги възпитава.

Т.е. нищо лошо няма училището да даде И мъъъъничко възпитание. И това трябва да стане в ранна възраст: 6 до 10 години. Тийнейджър възпитание не го лови. Който мисли обратното значи не знае що е то тийнейджър.

21 Април 2007 08:09
Нали знаете какво казва преданието за праведния Йов – че имал червеи и като ги подарявал на някой просяк, червеите се превръщали в жълтици. Явно на много просяци от МОН е раздал червей, а има и още много на опашката дето чакат реда си.
Имам чувството, че чрез устата на професора ми говори Бог.
21 Април 2007 08:11
.........натиска на общественото мнение.........То бяха едни протести , едни искания, палатки, гладни стачки , няма как!
21 Април 2007 08:16

K,
Без да имам нищо общо с МОН, мога да гарантирам, че Вартоломеевата нощ няма да бъде включена в курса (този) за децата. Нито Хитлер. Нито други такива подобни. СПОКО.

Относно брака ти. Браво! Ето един атеист не само на думи. Но моите непредставителни наблюдения сочат, че почти всички, които сключват граждански брак, се отбиват да сключат и църковен такъв. Е, питам аз, те вярващи ли са или атеисти?

21 Април 2007 08:17
СИРЕНА, прочети малко история. Вярно е, че религията има и положителни страни. Но и колко престъпления срещучовочеството са извършени в името на Христос/Аллах? Писаро, Кортес, Ричард, Батак и Родопите? Знаеш ли каква доктрина ще набият в главичките на тези невинни дечица?
Затова - религия - в ЦЪРКВАТА / ДЖАМИЯТА / СИНАГОГАТА и т.н.
А професорът да си изяде дипломата. И да влезе в час.
[b]АМАН ОТ ЕКСПЕРИМЕНТИ!
[/b]
21 Април 2007 08:19
Прочетете по-внимателно интервюто и ще видите колко размита е в него границата между ДОБРО и ЗЛО, доброволност и насилие, благост и наглост, откровенност и задни мисли, безкористност и комерсиалност...
21 Април 2007 08:25

Я! Бай Хасан се появил. И изглежда има и време, па и мерак да си говори за Амет.

Помниш ли, Бай Хасане, оня ден нема време да отговориш на мойто скромно въпросче, та сега да ти го задам пак. Разбрах, че е "тъпа питанка", ама така пък ще ти е още по-лесно да отговориш. Нал тъй! Тъ:

Рекъл си "Ахмед Доган - пазител на етническото мир". Въпросът е:
Кой е ПАЛИТЕЛЯТ на етническото мир??? Кажи КОЙ Е ТОЗ вагабонтин неден, че цела България да разбере отде иде таз заплаха ГОЛЕМА!

Само недей казвай, че е новио Левски, щот Догат 15 лета преди него мира вардеше!

21 Април 2007 08:29

Юлиус,
Дай да не се лъжем. Всички тези престъпления (а и всички останали) са извършени заради власт и богатство. Тук две мнения мисля не може да има. Това, че е използвана религията като оправдание, не я прави по-черна. Оговорността е индивидуална и поименна! Който ги е извършил той си отговаря.

21 Април 2007 08:33
Толкоз ли не можаха да намерят някой, който да се опита да манипулира по-интелигентно, бе? Щом те този тъпчо е защитник на преподаването на религия, още повече съм против такова преподаване!
П.С. Бот, прочетох правилата - интервюирано лице, което не е висш политик, според тях не попада под защита от обиди!

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?

Редактирано от - Manrico на 21/4/2007 г/ 08:33:45

21 Април 2007 08:35

Тук целта е да се ВЪЗПИТАТ ценности, които са полезни за обществото! Като се ИЗБИРАТ добрите примери! Лошите такива могат да се учат на по-зряла възраст! Това не е история, където (и то само понякога!) има стремеж към обективност. Пак казвам, целта е от ранна възраст децата да имат положителни примери! Какво лошо има тук??? От какво ви е страх, бе хора???



Редактирано от - Сирена на 21/4/2007 г/ 08:43:47

21 Април 2007 08:39

Манрико,
Страхотен аргумент! Така е в България-та: всичко е лично и затова доникъде не стигаме.

21 Април 2007 08:44
Идеята дойде под натиска на общественото мнение ....
Е, и къде го натиснаха професора? История на религията е история на държавата.
21 Април 2007 08:45
Позволявам си да повторя един свой стар постинг. (Дори и Бог в Библията си е позволил да се повтаря по смисъл и със едни и същи думи на различни места )
----------------
Най-хуманната "религия" е атеизмът и най-благородните хора са атеистите. Атеистите може в определени исторически периоди да са ограничавали религиозното възпитание на подрастващите, да са подтискали с различни средства религиозната пропаганда, но НИКОГА НЕ СА УБИВАЛИ САМО ЗАРАДИ РЕЛИГИОЗНИ ЧУВСТВА И УБЕЖДЕНИЯ. Атеистът-хуманист никога не си е поставял предварително ограничителна рамка на мисълта и преценката, различна от общочовешките ценности и морал. И в реалното, а не в имагинерното пространство търси собственото си Аз и изявява своето поведение.
В стила на монотеистичните религии е да водят борба помежду си, с ересите, със схизмата, безверниците и вероотстъпниците и то като държавна политика. Кръстоносни походи против неверника, инквизиция срещу покръстените (насила или доброволно) и вярващите, заподозрени в ерес или отстъпничество, масови убийства на едните и другите, изолиране или експулсиране на друговерците, религиозни войни, покръстване и/или избиване на туземците в колониите и т.н.
И което е най-лошото - религиозните войни възникват спонтанно като емоционални войни, но след това се предават от поколение на поколение и веднаж разпалени, продължават столетия.
---------------
Ако сте истински вярващи, имайте страх от Бога! Не посягайте на душите на децата! Оставете ги сами и техните родители да избират.
21 Април 2007 08:48
Сирена, щом за теб аргументът, че 16 хил. родители са избрали за децата си да учат религия, но стотици хиляди са се подписали за изучаването, е по-страхотен и интелигентен....ами аз съм толерантен човек - нека всеки си има мнение!

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
21 Април 2007 08:51
Опитът да се въведе задължително изучаване на религията в училище, особено за малки деца, е глупав и нескопосан опит да се прехвърли проблема от болната глава на здравата. В цял свят релията се изучава, но вучилища, които са към съответната ЦЪРКВА. Въвеждайки изучаването на религията в училище, ние реабилитираме неспособността на духовните общности в България (независимо от вероизповеданието им) да си свършат работата - да възпитават духовно нацията. Вместо да строят хотели например.
Реабилитираме неспособността на родителите да възпитат децата си.
Какво ще стане на практика? Татко пие, бие мама, краде откъдето свари, но споко, детето има час по религия, където ще го научат, че това са лоши работи.
Религията не е нещо, което може да се въведе насила. Цар Борис е опитал, затова и до днес нашите религиозни вярвания са смес от ужасяващо смешни суеверия, опаковани в "християнска" символика.
Затова и най важния въпрос по Рождество Христово е колко броя манджи се сервират на Бъдни вечер. Най-важния въпрос по Великден е яйцата с кристали да се боядисат и козунаците със стафиди ли да бъдат. Да не говорим за ужасяващата мода на църковните сватби, където сватбарите хабер си нямат къде да гледат и какво да правят, защото за пръв път стъпват в църква. Къде в днешния ни живот е религията, питам?
21 Април 2007 08:54

Змей,
Изобщо не мога да се съглася! Първо да ти напомня атеистическите лидери Ленин, Сталин и пр. колко хора са избили. Може като са убивали да не са носили знаме "аз съм атеист", но те СА БИЛИ и СА налагали атеизма (чрез забрана на църквите). Така че, не ми гавари за атеисти - хуманисти. Такива има само ако не са на власт.

А властта и богатставата, са тези заради които и в името на които са извършени (и се извършват) престъпленията! Религията е била само начин за разделяне и мотивиране на редниците. Целта винаги са били ВЛАСТТА И БОГАТСТВОТО!

21 Април 2007 08:57

Ами, астра,
Няма я религията. Нали затова иде реч - да се започне!

А и нали затова има ДЪРЖАВА - като ги няма родителите и църквата ДЪРЖАВАТА да се погрижи! Какво лошо има тук?!


Редактирано от - Сирена на 21/4/2007 г/ 08:58:44

21 Април 2007 09:03
Сирена,
Може ли поименно или поне броят на убитите само за това, че са били религиозни дейци. Разрушавани църкви и манастири - да. Ограничения - да. Но с убийствата, моля по кротко.
Ако ми дадеш за пример католическите попове у нас не изпускай факта, че бяха спипани в землянката с радиостанция за връзка със специалните служби на "свободния свят".
21 Април 2007 09:18
Сирена, само да доуточним, че Сталин от ранна детска възраст е бил религиозно възпитаван, след това бил семинарист и накрая с натрупаните религиозни знания какво се е получило?
Това ако е довод в дискусия за религиозно обучение съвсем няма да е в полза на фарисействащи "професори".

Редактирано от - Heat на 21/4/2007 г/ 09:20:37

21 Април 2007 09:47
Ами да се почне, Сирена!
Ама защо държавата? Толкова ли няма улици за оправяне и бандити за ловене, че да ми възпитава детето?
А Църквата през това време к'ви ще ги вършее? ще "освещава" офисите на мутрите? Ще строят хотели?
Що не провериш към колко църкви има неделни училища и колко деца ходят. По цял свят за религиозното възпитание се грижат Църквите, а не държавата. Това се нарича разделение на властите. Образованието трябва да е светско. Който иска - моля, татко му да го заведе на училище към Църквата или към джамията и пр.Преди 17 години никой не щеше да чуе за държава, а сега толкова сте ми заревали "Държават туй, държават онуй", че в скоро време ще поискате и деца да ви направи.
21 Април 2007 09:58
Идеология , която е измислила ИНКВИЗИЦИЯТА ли ще учи децата за доброто и злото ?

Тогава трябва да се въведи изучаването на комунизъм - все едно и също е , като религията !...

Кретенско племе - кретенска държава ...
21 Април 2007 10:06
Не виждам смисъл да разпалваме предишните спорове отново. Религиозно "рамкираните" личности могат да се кланят и сервилничат на който бог си искат, но това не е повод "служенето" през епохите, да се изучава в училище. НЕ ПИПАЙТЕ МОЗЪЦИТЕ НА ДЕЦАТА!
21 Април 2007 10:08
Вижте, нещата са ясни: Законът дава право да се изучава религия като СИП, само 16000 са упражнили това си право, проявявайки еднозначно желание. Явно другите са гласно или негласно против. Идеята е, на тези "други" изучаването на религия да им се вмени като ЗАДЪЛЖЕНИЕ.
Е това ако не е тоталитаризъм в действие!

Питам се, защо ли точно комунистическо-турско правителство толерира идеята?

Май тук е отговора!
21 Април 2007 10:09

Змей,
Индивидуална и поименна е отговорността за извършени престъпления (така е пред Бог, така е и пред прокурор)! С останалото не разбирам какво искаш да кажеш.

Що се отнася до Сталин, Хийт, ясно е, че не всеки който е възпитаван прихваща. Сега заради двойкаджиите да затворим училищата ли?

астра,
е що пък държавата да не свърши ТАЗИ работа?! Какво лошо има? Положението е толко забатачено, че малко възпитателно насилие от където и да идва, трябва да е добре дошло. Още повече, че както сама казваш, църквата се е хванала да прави бизнес.

Лютият, не религията е измислила инквизицията. Измислили са я хора, каквито е имало във всички времена (вкл. и по време на комунизма). И да потретя - отговорността за това е индивидуална (за неразбиращите тази дума давам синоними: персонална, лична).


Редактирано от - Сирена на 21/4/2007 г/ 10:18:12

21 Април 2007 10:14
Оказва се вярно, че пътя към ада е постлан с добри намерения.
А що се отнася до "огромното желание" да се изучава вероучение имах възможност да гледам интервюта с ученици. На първия въпрос-искате ли да изучавате вероучение? масов отговор да. На втория въпрос -на мястото на кой предмет? обикновено се споменава математика, химия, български.
21 Април 2007 10:14

alsk22:
НЕ ПИПАЙТЕ МОЗЪЦИТЕ НА ДЕЦАТА!

Хубаво алск22, ама телевизията и улицата ги пипат! Щеш или не щеш! Не е ли по-умно да се търси противодействие на това?!

Освен това мозъците на децата ИМАТ НУЖДА ОТ ПИПАНЕ! Ако мислиш обратното не пращай детето си на училище или не му търси хубаво такова, не се интересувай от приятелите и постъпките му, не се опитвай да го възпитаваш...

21 Април 2007 10:22
Сирена,
противодействието с/у "улицата" с притчата за непорочното зачатие ли ще го водите? Или ще се варнем още по-назад на принципа око за око зъб за зъб?
21 Април 2007 10:25

Образованието трябва да бъде светско, казва астра.

Ами аз не виждам нищо НЕсветско в изучаването на религиите. Както казах, религията е СВЕТовен феномен, който не може да бъде заобиколен. И затова е добре децата (а и не само) да знаят за какво иде реч!

Освен това, не е доказано, че Бог не съществува. НАПРОТИВ, все по-ясно става, че Дарвин и еволюционистите имат сериозни проблеми да се защитят теорийката си. Така, че изучаването на Бог си е съвсем светско и резонно!

21 Април 2007 10:28

Както казах помнещ,
ще действаме избирателно. Ако решим, че принципа "зъб за зъб" е полезен за възпитаване, можем да го възпитаваме. Иначе можем да не го споменаваме. Същото се отнася и до непорочното зачатие, инквизицията, Вартоломеевата нощ, кръстоносните походи и каквото още се сетиш.


Редактирано от - Сирена на 21/4/2007 г/ 10:31:27

21 Април 2007 10:29
Sirena
не случайно съм споменал "рамкирани". А щом ти пречи телевизията - направете "стотици хиляди подписи" и я забранете.
21 Април 2007 10:32

alsk22,
да бъдем реалисти все пак.

21 Април 2007 10:33
Ако основният аргумент е, че децата трябва да се учат да различават добро и зло, то не религията е средството за постигането на целта, защото религията е превратно съзнание, т.е. лъжа, а лъжата е зло.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД