:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,291
Активни 673
Страници 8,856
За един ден 1,302,066
АФЕРА

Сивият кардинал въвежда ред в "Сименс"

Шефът на надзорниците Герхард Кроме провежда чистка сред ръководството на концерна заради скандала с "черните каси" и предлага радикално преструктуриране
"Сивият кардинал" Герхард Кроме ръководи чистката в компанията.
В германския гигант "Сименс" започна "чистка" на висши кадри и предстои ново преструктуриране на концерна заради скандалната афера с "черните каси". Тя като че ли няма край - постоянно изникват нови разкрития за тайната система за подкупи, която е функционирала приблизително от 1999 г. до 2006 г. В редица европейски страни и САЩ прокуратурите и финансови институции започнаха свои разследвания, които едва ли ще завършат в полза на немската корпорация.

Първоначално в системата за "черни каси" бяха замесени редица държави като САЩ, Италия, Швейцария, Лихтенщайн, Австрия, Норвегия, Гърция и Вирджинските острови. Но с всяка седмица се появяват все нови и нови разкрития, като броят на замесените страни се увеличава постоянно и



скандалът стигна до Азия и Латинска Америка



Миналата седмица стана ясно, че на започналия първи процес срещу двама бивши мениджъри на "Сименс", които подкупили с 6 млн. евро служители на италианския енергиен концерн "Енел", немската прокуратура е поискала немската фирма да бъде глобена с почти 97 млн. евро. Друг е въпросът на колко години ще бъдат осъдени самите мениджъри. Благодарение на подкупите те уредили изгодни сделки на "Сименс" през периода 1999-2002 г. по продажба на турбини на италианците на стойност 450 млн. евро. Това е само част от пъзела, който се разпадна, след като м.г. аферата бе разкрита с пълна сила.

Миналия месец Министерството на правосъдието на САЩ и Федералната комисия за ценните книжа и фондовите борси съобщиха, че водят собствени разследвания във връзка със съмнения за подкупи и корупция във филиалите на компанията.

Досега шестима бивши или настоящи служители на концерна, включително и бившият шеф на поделението на компанията за телекомуникационно оборудване Томас Гансвинд са разследвани за злоупотреби в "Сименс". Според следствието точно те са контролирали тайните фондове извън Германия. Одитори от немския филиал на КPMG пък установиха, че концернът е изплатил около 77 млн. евро за подкупи само през 2006 г. В повечето случаи парите са отишли за т.нар. съветници и консултации чрез комуникационния отдел на компанията. Те



получавали пари за свои фиктивни услуги,



а всъщност са уреждали на концерна изгодни сделки. Досега са разкрити тайни сметки за подкупи, в които са открити 420 млн. евро. Според разследващите в Германия и техни колеги в чужбина тази сума вероятно ще нарасне в пъти, тъй като постоянно се разкриват нови подробности и се откриват нови тайни сметки на "Сименс".

Всичко това неминуемо се отрази на съдбата на шефа на борда на директорите Клаус Клайнфелд, който успешно отбиваше ударите и критиките по негов адрес до края на април т.г. Най-накрая обаче беше принуден да обяви, че ще напусне поста си на 30 септември и няма да поднови договора си. Няколко дни преди това оставка подаде шефът на Надзорния съвет Хайнрих фон Пиерер, наричан още Г-н Сименс. Постът на фон Пиерър беше веднага зает от Герхард Кроме, наричан още Сивия кардинал в компанията. Двете оставки на практика обезглавиха гиганта, където започна и в момента тече чистка на кадрите, предимно по високите етажи.

Оттеглянето на Клайнфелд дойде в момент, когато той успя да поведе "Сименс" отново към успеха. Ако не беше скандалът с "черните каси", той сигурно щеше да бъде спряган за



едно от "златните момчета"



на възраждащата се немска икономика, която излиза от стагнацията. Той не беше пряко обвинен за скандала с подкупите, но повечето членове на Надзорния съвет решиха, че една смяна на ръководството ще се приеме като сигнал за ново начало в компанията. Във връзка с неговото напускане съжаление изказа дори немският министър на икономиката Михаел Глос.

Наблюдатели говорят за сериозна ръководна криза в гиганта "Сименс", който разполага с над 500 000 работници и сътрудници по цял свят. Надзорният съвет има време до септември, за да намери достоен заместник на Клаус Клайнфелд. Но експертите предполагат, че решението ще бъде взето по-рано. Очаква се през следващите седмици общественият натиск върху ръководството да нарасне значително.

Според изтекла информация от концерна именно Кроме стоял зад оттеглянето на Клайнфелд и фон Пиерер. Сивият кардинал има зад гърба си силната подкрепа на зам.-председателя на надзора Йозеф Акерман, шеф на Дойче банк, който съвместява двете длъжности. Акерман обаче смята да се оттегли от концерна догодина, съобщиха немски медии. Герхард Кроме все пак отдаде дължимото на Клаус Клайнфелд за добрите финансови резултати в "Сименс". "Под негово ръководство компанията успя да тръгне по нов път на стратегическо развитие. Това ще обезпечи на концерна стабилност и просперитет в близко бъдеще", каза Кроме.



По мнение на повечето експерти



оттеглянето на Клайнфелд бе само въпрос на време заради грандиозния скандал. За разлика от "английската" корпоративна култура, където такива събития се разгръщат много по-бързо, на европейския континент това става с умерени темпове. Други се изказват по-сдържано и го защитават, тъй като цифрите говорят в полза на Клаус Клайнфелд.

За първите четири месеца на текущата финансова година "Сименс" увеличи печалбите си с 1/3 до 1.3 млрд. евро. Оборотът на концерна пък се е увеличил с 10 на сто и възлиза на 20.6 млрд. евро. Такива финансови успехи независимо от големия ущърб, който нанесе корупционният скандал, бяха достигнати в резултат на провежданата от Клайнфелд политика на преструктуриране в 150-годишната история на компанията. Седем от десетте подразделения на концерна за първите три месеца на т.г. на практика вече са изпълнили поставените задачи и планове.

С нелеката задача да се запазят тези добри цифри и да изчисти имиджът на компанията се зае Герхард Кроме. Първата му стъпка бе смяната на ръководството и течащата в момента чистка в "Сименс". Все повече съобщения валят за



разследвания срещу вече бивши мениджъри



на компанията, които са оставени да се оправят сами. Това обаче събуди подозрения, че висшето ръководство все пак е знаело за "черните каси" и сега просто си измива ръцете, като оставя на милостта на прокуратурата съдбата на дребните риби. Засега обаче няма преки доказателства, че някой от големите шефове е бил в течение за тайната система на подкупи.

В момента Кроме трескаво търси подходящ кандидат за поста на Клайнфелд, който да предложи на колегите си от Надзорния съвет. Според немските медии той в момента разполага с трима основни фаворити. Сред тях на първо място е шефът на концерна "Линде" Волфганг Райтцле, следват генералният директор на шведско-швейцарската компания АВВ Фред Киндле и шефът на гиганта "Бош" Франц Ференбах. Заедно с тях се спряга и името на шефа на енергийния концерн "Ватенфал" Ларс Йозефсон. Появиха се и медийни съобщения, че самият



Кроме може временно да ръководи "Сименс"



Немският концерн ще бъде също така наново структуриран. Според този план сегашният Надзорен съвет, който се състои от десет членове, ще бъде разпуснат и ще бъде създаден нов "холдинг", който ще упражнява основния контрол. Досегашните 12 бизнес направления в "Сименс" ще бъдат разпуснати и заместени с помощта на три отдела - "Инфраструктура", "Индустрия" и "Здравеопазване". Те ще имат отделни управителни съвети. Предишни звена като Power Generation или Industrial Solutions ще бъдат разформировани и наново създадени. С тези действия Кроме иска да покаже на следствените органи в САЩ и Европа, че "концернът взима оздравителни мерки както персонално, така и като цяло в структурата".

Освен това за първи път в историята на "Сименс" в Управителния съвет на компанията ще бъде привлечен представител на синдиката IG-Metall. В момента се водят преговори за това между Герхард Кром и зам.-председателя на синдиката Бертолд Хубнер. Като потенциален кандидат за бъдещето място се спряга името на близкия до Хубнер Карлхайнц Блесинг, който е един от ръководителите на стоманодобивните концерни "Заарщал" и "Хюте".
СНИМКИ: РОЙТЕРС
Входът на централата на концерна в Мюнхен, провинция Бавария.
 Един от двамата бивши мениджъри на "Сименс" Хорст В. (вляво) и адвокатът му пристигат за началото на делото за подкупи с италианския енергиен концерн "Енел" в немския град Дармщад.
4
2388
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
14 Май 2007 01:03
Дядото Сименс е просто едно гигантско 4удо, каквото българЕте, които плащат на градските си гевреци 3 пъти пове4е отколкото на у4ители, никогаш, докато земният овал се врътка, няма и на сън да го сънуват.
В следващия брой на вестника трябва на първа страница да се друсне една статийка и да се под4ертае дебело, 4е и при германците ставали таквизенки корупционни работи, нещо което сега тук непростимо е пропуснато.Така ще поуспокоим простите си 4утури.
14 Май 2007 12:13
Да бе, само че при германците ги заловиха и има осъдени.
14 Май 2007 17:26
При това забележете, че бордът е действал в интерес на концерна, а не в собствен интерес, както би било на изток от р. Тимок - с разните Вальовци и Р.Овчевци. За подобна дейност бордовете в България биха получили награда, вместо затвор от акционерите, защото и на децата им е ясно, че ако не дадеш където е необходимо, просто няма да имаш бизнес.

Редактирано от - Pongo76 на 14/5/2007 г/ 17:29:18

14 Май 2007 19:32
76, друг свят
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД