Правителството има много врагове и затова е слабо. Правителството е слабо и затова има много врагове. Вътрешните врагове са най-опасни за правителството. Кое съждение е по-вярно? Трудно е да се каже, но и трите са факт и от тях извира чисто риторичният въпрос: за какъв дявол са й на България и българите премиер в нокдаун и разпадащ се от омраза и корист кабинет?
"Едно правителство не може да работи под натиск. Може да се обсъжда всеки въпрос, но не и под публичен натиск. Това не води до нищо добро в дългосрочен план." Това обяви оня ден Николай Василев, член на кабинета. Същият Василев и още трима жълти министри напуснаха заседанието на правителството миналия четвъртък, несъгласни с поправки на наредбата за заплатите във фирмите с над 50% държавно участие. Четиримата от НДСВ изобщо не участваха в дебати по наредбата, а зарязаха колегите си в демонстрация на несъгласие. Акцията била съгласувана със Сакскобургготски. НДСВ не харесва уличния натиск, но пък колко обича политическия... ДПС през последните години държеше патента, но жълтите вече успешно го конкурират. Само дето изостанаха по рейнинг.
Станишев тръгна зле,
още когато сглоби кабинета. За да угоди на ДПС и НДСВ, БСП склони да надроби центровете на властта и се пръкнаха ненужните министерства на държавната администрация и на бедствията. Вярно е, че и чиновници, и всякакви видове бедствия си имаме в излишък, но те не се оправят с раздаване на постове и размножаване на щатни бройки.
В същото време, за да угоди на Овчаров и компания и за да съсредоточи повече важни ресори в правилните ръце, Станишев обедини икономиката и енергетиката в гиганта МИЕ. Самото име на мегаминистерството е глупост, понеже двете понятия се отнасят помежду си като стая и апартамент - енергетиката е част от икономиката - подобно на туризма и металургията.
БСП отстъпи на НДСВ да излъчи първия български министър в правителството на ЕС. Преглътна и запазването на поста, освободен от еврокомисар Меглена Кунева, и поверяването му на Гергана Грънчарова - само за да може жълтите да имат още едно министерско кресло. Ами унизителните наколенки, които социалистите нахлузиха след влизането във властта, по афери като "царските" имоти и концесията на магистрала "Тракия"?
БСП направи много метани на ДПС и даде огромен мегдан на кадрите на Доган, които се оказаха главни диспечери на евромилиардите на селското стопанство и екологията.
Че властта става все по-слаба, а вътрешните ежби в нея - все по-вредни за хората, е печално видно покрай
битката за фонд "Земеделие"
От седмици фондът е в блокаж, защото няма началник. Шефът му Асен Друмев, близък на Доган и ДПС, бе отстранен заради ощетяване на държавните интереси. Останал без диригент, фондът не може да преведе нито лев на земеделци и фирми по САПАРД. А цели 498 договора по САПАРД на обща стойност над 202 млн. лв. стоят на опашка за одобрение.
Засечката е в това, че управата на фонда не може да избере дори временно изпълняващ длъжността директор. Министър Нихат Кабил иска да наложи на мястото заместничката си Ализан Яхова.Този път обаче БСП е твърдо решена да настани свой човек на поста. НДСВ пък се чуди как да спечели от критичната ситуация. А фермерите напразно си чакат милионите...
Властта си вкара автогол с начина, по който реагира на
блокадата на такситата.
Когато през февруари жълтите коли затвориха центъра на столицата и предизвикаха хаос, кметството и полицията не си мръднаха пръста, а депутати и министри сновяха на срещи да успокояват разярените шофьорски синдикати. Вместо да ги проводи директно в кабинетите на шефовете на таксиметровите компаниите, властта тръгна да ги котка и да им обещава паник бутони и бронирани стъкла.
В крайна сметка задръстването на София скъса нервите на хиляди невинни граждани и не реши проблемите на жълтия транспорт. Но показа колко лесно се огъва и кляка властта пред площаден натиск. Не бе трудно да се отгатне, че малодушното поведение на управляващите ще вдъхнови нови протести. Във вторник столицата отново е заплашена от сериозно изпитание - стотици хиляди ще се окажат пешеходци по неволя. Кого да попържват жертвите на задаващия се пешеходен маратон? Ами ако после спрат влаковете? А ако след тях лекари и учители откажат да влизат в кабинетите?
Викането на
европейски надзорник
по развитието на скандала за Топлото, обръчите и Дългия инкасатор също е гаф и израз на безпомощност. С този нелеп ход София каза на Брюксел, че не може да се справи сама, призна, че е слаба и непрозрачна. И докато пред Европа се прави на "голата Маха", властта отказа да разголи срамотии пред парламентарна анкетна комисия, както поиска опозицията.
Какво казва тези дни премиерът за престрелките "Овчаров - Александров"? Че "зад скандала има конкретни икономически интереси". И че "има сериозен проблем в Националната следствена служба". И че "немалко политически субекти правят политика от яхане на скандали и всички можем да се сетим кои са тези партии и лидери". Само че говоренето с недомлъвки е грешка и слабост.
Уравляващите вече се разприказваха за корупция и далавери в собствените си среди. За такива самопризнания и нападки в белите държави замесените подават оставки и падат правителства, а не викат брюкселски експерти да ги наблюдават.
Станишев нито веднъж не попита какво става с предните директори на Държавния резерв, които бяха уволнени заради подозрения в корпуция и дали следствието не държи чадър върху обръчите от фирми, източвали държавните запаси, и техните покровители.
Не разбрахме и защо Емел Етем също внезапно излезе в отпуск. Разбрахме обаче, че страда от глухота - не била чула за източване на държавния резерв и за обръчите от фирми на ДПС.
Станишев каза още, че
след изборите
ще има разговор между лидерите на коалицията за новите приоритети на управлението. Отлагането на горчивия и опасен триалог е логичен ход. Тонът и на трите партии в коалицията ще зависи най-вече от изборните резултати на 20 май. Ще зависи и от това кой държи повече нови тайни компроматни козове.
Заради тоталния натиск отвън и отвътре някои вече правят аналогии между Станишев и Виденов. Само дето сега не е толкова страшно, понеже с малки изключения заводите и банките са в частни ръце, бордът е вързал ръцете на всички сортове валутни спекуланти и страната ни се наблюдава под лупа като новобранец в ЕС.
Сега сме пред изборите за Европарламент, на които партиите се борят да излъчат само 18 победители. А представяте ли си какви баталии ще настанат през есента с наближаването на общинските избори - когато ще се преразпределя местната власт!
Впрочем, след последните събития и изборите за евродепутати може да се получи трагикомичен резултат в стил "къде го чукаш, къде се пука" - вместо оставки и смени на министри да се пръкнат три нови министерства - на индустрията, енергетиката и туризма.
|
|