:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,665,146
Активни 633
Страници 7,711
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Частнико, бягай

"В резултат от тези разговори [с една фирма] тя вече не е участник в проекта заедно с още 6 частни фирми. Участват само държавните фирми."

Един министър





За съжаление в нашия закон за хазарта (наред с други неща) липсва ключовата фигура на букмейкъра (книговодител, на български), който приема свободни залози за произволни събития и игри без правила. Затова Лондон е най-близкото място, където можем да залагаме за победителите в близо дузината схватки, в които са вкопчени разни шайки от българските власти. Аз няма да рискувам, защото всички фаворити - и министрите, и следователите, и кметовете - ми се виждат корави играчи и възможни победители. Но ако можеше да се залага върху губещите, щях да съм пръв. Тук резултатът от схватката е сигурен:



бизнесът е големият губещ



И по-точно частните икономически агенти, които (все още) се контролират от българи. Те са кеглите, по които се целят играчите на политика. Най-често ги повалят с медийни залпове и обвинителни актове, но се случва да ползват и класическо огнестрелно оръжие, както в несебърския случай. Печели онзи, който повали повече и по-тежки бизнеси от противниковата клика, стига да успее да оварди собствената си бизнес група от сериозни поражения. Но който и отбор да спечели турнира за мажоритарен собственик на държавата, пораженията ще мерим в милиарди левове пропуснати ползи, изгубени сделки, загубени позиции, преки разходи и загуби. Лъже се онзи, който мисли, че най-страшни са финансовите загуби, например онези 200 и отгоре милиона, които от месеци са блокирани в Брюксел заради пат в спора кой да яха фонда "Земеделие" или пък другите стотици милиони, които ще изтекат от държавния резерв покрай калните пехливанлъци между борците с бедствия и аварии. Най-опасното последствие от балканското преборване е



мащабната декапитализация,



защото капиталът не е струпаната от някого купчина пари, вещи и имоти. Той е дух, ефирна и летлива субстанция: доверие, достъпен кредит, престиж, бизнес възможности, умения и ловкост, познанства и познания, очаквания и потенциални печалби, конкурентна сила и скорост на развитие. Все неща, които се изпаряват. Капиталът изчезва, когато капиталистът бъде смъртно сразен. Вземете някой крупен капиталист, все едно нашенски или чуждоземен, който е бил физически ликвидиран или само остракиран. Къде му е капиталът? Може и да остане след някой и друг имот, дори сочни банкови сметки и портфейли могат да си поделят понякога наследниците. Но изчезва капиталът му, онази производителна сила, която е позволявала на предприятието му да живее, да печели и да се развива.



Губят всички до един,



дори онези, които останат далеч от битката, пак ще бъдат засегнати. Защото масовото омаскаряване дискредитира идеята за частно стопанство. "Бизнес" и "частен" стават пейоративни етикети. Ако някой социолог премери колко на сто люто са мразели частника бизнесмен - преди и след завихрянето на скандала, ще отбележи, че процентът на мразещите се е качил от обичайните 90-95% до поне 96-97%. Т.е. нищожното доверие към бизнеса с български адрес е намаляло 1/3 до наполовина. А загубата на доверие във финансите автоматично се превежда като загуба на капитал. Днес един министър чистосърдечно се хвали как изхвърлил български 7 частни фирми от мащабен проект и ги заменил с държавни. Той се репчи за герой, защото за него и растящото болшинство на неговия акъл "частна фирма" се превежда като "зло". Даже да говори министър с частник днес е укоримо. Е, с чужди фирми може да се среща колкото си ще, това е доблестно дело, но от българите да се бои като от дявол. Не само защото от тайни служби със специални средства разузнават и дебнат да не съгреши словесно. Да говориш с частник е не само смъртен грях,



бизнесът вече е инкриминиран!



Наистина! Преди дни повдигнаха обвинение на бивш шеф на държавна фирма, защото сключил договор с частник с цел да набави на частника облага. Въпросният частник също е обвинен, само че на квадрат: че сключил договора, за да си набави облага и за това, че е похарчил получените пари, сиреч ги е изпрал. По тази логика всички частници, сключвали някога сделка с държавата и нейните фирмени метастази, до един трябва да бъдат обвинени със същия наказателен чифт! Та нали целта на всеки бизнес е да печели. Аз не бих сключил сделка, ако не съм твърдо сигурен, че ще "си набавя облага". Да се облагодетелстваш от дейността си е смисълът на пазарната икономика. Частната собственост е нейната основа, печалба е нейният мотив. Ако сключването на договор с цел да добиеш облага от изпълнението е двойно престъпно (присвояване + пране на пари), пита се: ние към какъв държавен строй вървим?
20
3536
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
13 Май 2007 23:34
ами да
13 Май 2007 23:39
как да уважавам държава, която организира и десетилетия наред поддържа опасни конфликтни участъци от пътищата с подлъгваща маркировка, за да разполага в шубраците около тях тлъстите си мутри да дебнат някой бедняк да се подлъже или да си счупи главата, и после да му одерат кожата. И после ще чакат от тях данъци и застраховки.
Най-добрата илюстрация - надлезът на околовръстното над ж.п. до казичане.
13 Май 2007 23:46
Какво "ами да"?
Ами сега -в каква система живеем - в частна социалистическа или в държавна капиталистическа?
14 Май 2007 00:48
ами да Рорик, некъде по средара сме, амаи ти не знаеш къде
14 Май 2007 01:01
бизнесът вече е инкриминиран!

Там е въпроса, че това, което авторът нарича "бизнес", не е никакъв "бизнес", а просто мафиотско източване на държавата и държавния бюджет. На парите плащани под формата на данъци от истинските бизнесмени, работещи в реалния кокнурентен пазар и борещи се не с подкупи за благослонастта на чиновника, а с качество и ниска цена за вниманието на клиента си. Тези на които държавните управници с безброй врътки и силово пречат и скубят парите за да ги дадат аминистративно на "наши" "бизнесмени".
*
Това е и административно създаване на монополи и силово назначаване на пазари и "клиенти" за стригане. Това е мафия с корупционна смазка, кражба и рекет, а не бизнес.
*
Колкото повече "бизнесът" с източване на държавата бъде инкриминиран, толкова повече условията за истински бизнес в България ще са по-добри.
Толкова повече ще можем да извикаме - "Частнико, идвай".
14 Май 2007 01:30
получих видение за черепи и сребърници $

14 Май 2007 01:58
Не е на добре това , дето се изземват функциите на Господ.
14 Май 2007 02:10
Кой ЧАСТЕН бизнес в България би оцелял без корупционните практики чрез които източва държавни средства, бе Хърсев?
Българският бизнес прилича на бизнеса по света както денатуратът прилича на уискито. Айде наздраве. Аз съм на уиски. А ти ?
14 Май 2007 02:40
VOCI,
държавните средства за пак от бизнеса. От данъците му. Но от тази истинската му част, която работи въпреки държавата, а не единствено източвайки я.
14 Май 2007 04:58
В България най-големия клиент е държавата. Там е проблема. Докато е така, няма да има оправия. Дали министъра ще изгони всичките частни фирми или само "неправилните" е подробност. Проблема е че той дава поръчката и е единствен, който може да финансира сериозвен проблем. Г-н Хърсев също участваше на времето в позицията на държавен служител даващ парите, после като "правилната фирма" но сега може и да си е отрязал вече опашката. Ама късно. Колелото се търкаля към пропастта не без неговото участие.
"Големия" бизнес е инкриминиран със зачеването си по простата причина че е стартирал с кражба. Няма какво да го усукваме.
14 Май 2007 06:17
ole-le , по принцип си прав. Ама с бачкане и честно плащане на данъците не можеш да се доближиш даже по доходи до " добре облечените бизнесмени ", за които ми е думата.
14 Май 2007 06:18
Или както казва Димитри Иванов-социализъмът се спомина ама и капитализъма е на път!!
А на Демокрацията и изнесохме 5 години!
Наздраве и Бог да прости!!
14 Май 2007 06:38
VOCI,
Казвал съм го и друг път - не искам нито национализация на ограбеното от добре облечените бизнесмени, нито дори да влизат в затвора за кражбите.
Искам за тях само едно единствено наказание - да има истински свободни и конкурентни условия за бизнес в България и да бъдат отрязани от държавната цица.
Да има едно некорумпирано, пристрастно към защитата на свободата и неутрално към конкретни фирми държавно управление.
Броените пари, макар и милиони, бързо свършват. Само след година "водещите бизнесмени" ще ровят в кофите за боклук.
14 Май 2007 08:32
Те това също много добре си го знаят и затуй никога няма да пуснат доброволно държавната цицка.
14 Май 2007 09:23
Дрън-дрън. Валентин Димитров е получавал комисионни, крал и източвал по различни начини от Топлофикация - естествено, че ще го съдят. Красимир Георгиев пък му е помогнал да направи така, щото парите да изглеждат не като открадати, а като спечелени от строителство и недвижими имоти. Ясно, че доста бизнеси са започнали и съществуват така, но това не е причина да смятане положението за нормално, а кражбите и измамите - за бизнес.
14 Май 2007 10:17
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.1)

Редактирано от - bot на 14/5/2007 г/ 11:33:55

14 Май 2007 12:18
*****
Като попитали радио Ереван за световната и българската демокрация, от там отговорили, че приликата е като между обикновения и електрическия стол. Чист тестикул.

Редактирано от - bot на 14/5/2007 г/ 12:20:17

14 Май 2007 16:23
частна капиталистическа
14 Май 2007 17:28
Този път Хърсев принципно е прав. Ако се замислите, ще разберете защо. А ако някой някога по някакъв повод е бил например в една кръчма с Красимир Георгиев от "Фронтиер" да си набави добро алиби
14 Май 2007 19:00
Проблемът не е в "частно" или "държавно", а в правилата на играта. Преди, когато всичко беше държавно, пак икономиката не вървеше, и имаше "червен елит", който после се трансформира в "честни" добре облечени бизнесмени, каращи скъпи коли със запомнящи се номера.

Който е мастит бизнесмен в България, но не и в белите държави, явно може да вирее само в местната корупционно-престъпна-шуробаджанашка среда. Смея да твърдя, че болшинството "добре облечени бизнесмени" са такива, вкл. онези, които Хърсев се опитва да защитава.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД