:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,665,415
Активни 649
Страници 7,980
За един ден 1,302,066
БЕЗ ПУДРА

Актьорът Блеър, който не си намери подходящата сцена

Великобритания бе управлявана над десетилетие с любезно празнословие
Снимки: Ройтерс
Блеър изпрати британски контингент в Ирак, без да се интересува защо.
Малко повече от десетилетие след появата си като млада надежда на нова Великобритания днес Тони Блеър е омразен на собствената си партия и непопулярен сред британците.

Въпреки това той завеща нещо твърде положително, което ние трябва великодушно да признаем. Това е мирът в Северна Ирландия. И двете враждуващи страни там с основание мразят англичаните. Тази ненавист беше важна причина редица британски министри да не постигнат напредък с ирландците. Макар много от тях да правиха всичко по силите си, за да поправят грешките от миналото.

Но не всичко се свеждаше до омразата. Друго явление беше езикът. Онази Ирландия на Джеймс Джойс, Самюел Бекет, Оскар Уайлд, Йън Пейсли и Джери Адамс е място, където думите имат твърде много значения наведнъж. Но понякога и нито едно. Да очакваш различните партии в Северна Ирландия да преговарят с твърдолинейни фигури като Маргарет Тачър просто не беше честно. А тя беше човек, който стоеше зад думите си.

Все пак Тони Блеър беше



безкрайно повърхностна личност



и затова за него беше удоволствие да се гмурне в чудатия свят на ирландската политика, където думите могат да значат и всичко, което пожелаеш. Повечето му изречения не се поддаваха на превод. Наред с това отиващият си премиер използваше и твърде различни акценти, сякаш в него живееше повече от един човек. Което е самата истина в известен смисъл.

Подобно многоличие в Ирландия свърши добра работа. Тони Блеър по природа е приятен и любезен човек, на когото не липсва смелост. Тези качества се оказаха ключови при разрешаването на въпроса с мира в Северна Ирландия. Именно те ни доведоха до ситуация от типа "Алиса в страната на чудесата", след като северноирландското правителство беше дадено в ръцете на двама заклети врагове - крайния протестант Йън Пейсли и бившия бунтовник от ИРА Мартин Макгинес.

Блеър не промени нищо в други аспекти от битието на Великобритания, независимо че от политик като него се очакваше обратното. Една от най-странните му ораторски изяви беше речта му на ентусиазиран религиозен проповедник, който обещава "да излекува раните" на Африка. Това беше Блеър Спасителят.

Той се прояви и като Блеър Способният, който се зарича, че ще подобри образователната система, транспорта, болниците - ситуацията във Великобритания във всички тези области е опасна. Честотата на жп инцидентите в страната напомня за XIX век, а нивото на грамотност е по-ниско от времето на кралица Виктория. Една четвърт от родителите на Острова се разоряват, плащайки скъпото частно образование на децата си. Това е успехът на Блеър в просветата.

Като



човек с пъргав, но плитък ум



Блеър бързо разбра, че в днешния свят все по-малко и малко стават районите, върху които британските политици имат контрол.

През последното десетилетие икономиката беше толкова успешна, защото политиците въобще не се занимаваха с нея. Английската банка, а не финансовото министерство определяше лихвите. Лондонското сити, което до голяма степен е в американски, германски и японски ръце, е процъфтяващият център на британското богатство, който няма нищо общо с Блеър или Гордън Браун.

За да има някакво влияние, Блеър игра на две сцени - европейската като премиер на страна - членка на ЕС, и на световната като придворен прислужник на САЩ. Той осъзна бързо, че Европа е прекалено аморфна, за да му позволи да се открои сред по-големите играчи. Въпрос на време беше Блеър да се превърне в поддръжник на приключенията на Джордж Буш в Близкия изток. Някои видяха религиозни подбуди зад действията му. Вероятно е така.

Коментаторите се занимаваха надълго и нашироко с религиозните убеждения на Блеър, които обаче никога не са били нещо важно в обществения живот във Великобритания и не са имали видими последствия в политиката му. Конфликтните точки тук бяха абортите, правото на хомосексуалните двойки да сключват брак и да осиновяват деца, както и правото на религиозните училища сами да определят учебния си план. По тези въпроси приетите от Блеър закони се сблъскаха с позицията на католическата църква.



Ирак беше едно фиаско,



но той се замеси в катастрофата за пореден път, защото е повърхностен, свестен и смел. Точно повърхността му го подведе, че войната ще бъде само една бърза и лесна операция.

За жалост пренебрежението му към истината, която той вероятно никога не е познавал, го накара да си мисли, че причините за изпращане на войските в Ирак нямат никакво значение. Трябва да признаем, че в подкрепата си за войната той прояви кураж. Но не толкова, колкото хората, които умряха заради пагубната грешка на дуета му с Буш.
 В Европа той остана в сянката на големите играчи, защото не си намери подходяща роля.
 Единственият му безспорен успех бе помиряването на враждуващите северноирландски партии.
14
2220
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
14 Май 2007 02:18
Тъпа статия в която няма нищо вярно.
14 Май 2007 02:33
Да, така е, и се чудя защо "Сега" са избрали да пуснат точно тази злобничка статия.
14 Май 2007 06:18
Чудесна статия блестящо описваща кариерата на британски политически бай Ганьо. Като се сетя сколко надежда дойде Очевидно Блеъра има едно качество в прилика със американските пещерняци - перверзното удоволствие да управлява катастрофи вместо да решава проблеми.
14 Май 2007 06:30
Статията е писана от злобеещ чевен гъз , което е достатъчно основание да предизвика телешко възторг на Ел Мухадо.
14 Май 2007 06:42
разкарай са бе тукмак
14 Май 2007 07:41
За съжаление светот е пълен с първосигнални буболечки кат наш VOCI, де вместо да видет, че тоа пудел се осра, ни светкат, че статията е била тъпа.
Ако и сичко написано у нея да е верно.
14 Май 2007 08:26
Верно е - дръжки. Четете само заглавията на вестниците и си мислите че разбирате какво става.
Ама совите не са това което са. В продължение на 35 години англичаните умоляваха янките да направят нещо по въпроса с финансирането на ИРА от ирландската диаспора в Америка. В отговор - пълни оглушки. Чак след като светнаха атентатите от 11 септември тия се сепнаха за " международнио тероризъм ". Блеър тогава пръв прилетя при Буш и му рече - вие не ни вярвахте и ни оставихте сами срещу ИРА, но сега трябва да ги отрежете , а ние ще ви подкрепим където решите да ударите. След като финансовите потоци спряха и съвместните тренировъчни лагери бяха разпъртушинени ирландците си седнаха на гъзовете . Така че нито Ирак е фиаско , нито мирът ( ще го видим колко ще издържи ) е победа в пълния смисъл на Блеър. А за това , че е оставил икономиката на мира и тя си се развива нормално? Ми к'во да ви кажа - ако марксистите бяха поне колкото Блеър умни намаше да правят простотиите с национализации, текезесации и прочее излагации, толква мили на червенио тикварият. И народитепощурели от марксистки идиотщини нямаше сега да напускат родни места и да бачкат на англосаксонците от Лондон до Торънс , Калафоня.
14 Май 2007 11:24
Прежде говорищите са прави Косово е грешка , но не за американци и Руснаци , а за ЕС
14 Май 2007 11:36
Наистина тъпа статия. Ако нашите левичари четяха нормални (не само леви издания) щяха да разберат, че оценката за Блеър е по-скоро положителна, особено във вътрешнополитически план. За разлика от Франция и Германия Великобритания отбеляза устойчив растеж на БВП през последните няколко години. Блеър беше достатъчно умен за да следва в много отношения политиката на Татчър без да се увлича по левичарския популизъм.
Не напразно лейбъристите спечелиха трети мандат под негово ръководство.
14 Май 2007 14:47
Червеният парцал "Интернешънъл хералд трибюн" не е могъл да публикува по-тъпа статия ота тази.
14 Май 2007 17:25
Вярна статия. Не е пълна, има още някои съществуни неща да се кажат за ционисткия гъзомийник, но не може всичко в една статия. След някоя година по кухия тони ще хвърлят камъни.
14 Май 2007 17:46
Тъпо, другарки и другари! Некрологчето на ЕБН беше написано с повече въображение. А човеко се стара толкоз години!
Правете си сметката, ибрикчии!
14 Май 2007 22:45
Червенио тикварият е дълбоко разочарован и обиден до дъната на пролетарските душици от ПЪРФОРМЪНСА на Токата Блеър. А какви надежди бяха - както проплаква съсипаното от мъка Ел Мохадо. Представете си само - след Ерата Тачър най-после идат нащеееее ! И к'во ? Блеър оставил икономиката на мира да си се развива в пазарни условия. В резултат - Англия десет поредни години с най-добри икономически показатели сред големите в Европа. Пълно разочарование от предателството на лейбъристите. Там дето се живее добре не са на власт комуноиди. Там дето са на власт наще - купони за макарони. Мъка и пикаене на газ .
14 Май 2007 22:56
Наистина тъпа статия. Блеър е образец за поведение на държавник. Сигурно има и грешни решения. Историята ще прецени, но има безупречен стил за защита на идеите си.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД