:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,038
Активни 676
Страници 9,603
За един ден 1,302,066
Евровизия

Страна без приятели

Който смята, че са се разпаднали Югославия или Съветският съюз, трябваше да гледа гласуването в събота
Ивайло Дичев
Да оставим настрана музикалната страна на играта Евровизия - песента на Елица и Стоян беше чудесна, може би твърде сложна за този вид масово оценяване, където драматичната сръбска естрада (преди казвахме чалга) винаги ще печели. Нека все пак обърна внимание на факта, че това не е "автентичен фолклор", а много професионална авторска музика с фолклорни мотиви.

Играта е един



своеобразен тест за национални лоялности



и афинитети. Както знаете, условието на последния тур е нито една страна да не гласува за своя кандидат. С това ситуацията напомня футболен шампионат, където са елиминирали твоя отбор - за кой викаш? От една страна, за песента, която харесваш, но, от друга - за "своите".

Първото, което сте забелязали, е, че в Западна Европа националните лоялности играеха много по-малка роля - там в гласуването имаше много повече изненади, породени може би от качествата на музиката. Колкото по на изток отивахме, толкова по-железни бяха отборните реакции. Който смята, че са се разпаднали Югославия или Съветският съюз, трябваше да гледа гласуването в събота. Към тях трябва да прибавим и скандинавския блок, който се държеше доста постсоциалистически.

Не казвам, че само националните симпатии са били важни, нито че играта не е интересна или обективна, а просто че тя ни помага да видим и нещо повече от музиката. Да направим тъжната констатация, че България няма приятели - няма страна, за която еднозначно да знаем, че ни подкрепя. Първият избор на Молдова е Румъния, но



първият избор на Македония е Сърбия



Вярно, че ни поставиха на първо място от Гърция, а и доста напред бяхме в Испания, но не се иска много прозорливост, за да си дадеш сметка, че това е заради хилядите български емигранти там, които се мобилизираха да пращат SMS-и. Точно такъв е вотът на Германия или Холандия за песента на Турция. Според някои този вот на диаспората е решаващ, но аз не бих го надценявал. Удивителното е, когато Хърватска гласува за Сърбия, с която през 90-те беше във война, а Русия - за Украйна, с която е в тежки конфликти.

Стана ясно, че отвъд леките симпатии от страна на Чехия и Унгария загубили сме своята постсоциалистическа идентичност, че няма такова нещо като "Източна Европа". Но въпреки безбройните изследвания и колоквиуми от 90-те Балкани като че ли не са възникнали. Или поне ние не сме в тях,



не печелим еднозначна симпатия



на съседи като Румъния, Сърбия или Турция. Е, всеки знае, че Балканите не са Скандинавия, но дали не сме си подложили за това - с надменното отношение към Македония, с презрението към Румъния, с периодичните вълни на антитурски популизъм, с подкрепата си за бомбардировките на Сърбия?...

Усещането ми е, че такава, каквато е България днес, тя никога не може да спечели един такъв конкурс, колкото и гениални изпълнители да излъчи - просто няма достатъчно страни, които да я подкрепят. Е, ще кажете, една игра, голяма работа. Но дали е по-различно в политиката, в икономиката, в науката?
СНИМКИ: "РОЙТЕРС"
С надменното отношение към Македония, с презрението към Румъния, с периодичните вълни на антитурски популизъм, с подкрепата си за бомбардировките на Сърбия - колкото и гениални изпълнители да излъчим като Елица Тодорова и Стоян Янкулов, ние никога не можем да спечелим конкурс като Евровизия.
218
8662
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
218
 Видими 
13 Май 2007 22:59
Тази статия е пълна тъпотия!
Автора да обясни защо Турция даде 12 на Армения, а и Гърция и Турция редовно си разменят точки?
13 Май 2007 23:01
Да бе
Лучше поздно, чем никогда
13 Май 2007 23:04
Ех бързите и сръчните
Изпревариха ..ме
Ами това е положението
Сега да ви кажа колко е високо ниво на Евровицията няма да ми повервате
А тое такова
Каквото е
Каквото е и петото място
Никакво не е
Ивайло този път е съвсем прав
Тук да се пукат от яд няма как
Освен самите себе си няма да оглозгате до такава степен никой друг
И това се знае и се помни
Има обаче надежда
Да се направи нормален хит...
13 Май 2007 23:05
Усещането ми е, че такава, каквато е България днес, тя никога не може да спечели един такъв конкурс, колкото и гениални изпълнители да излъчи - просто няма достатъчно страни, които да я подкрепят. Е, ще кажете, една игра, голяма работа. Но дали е по-различно в политиката, в икономиката, в науката?
Ми какъвто конкурсът, такова и печеленето. За несериозни неща - каквито са песньовките по Евровизия - майтап работа, на която фрустратите гледат сериозно. Що е то политика, да си му мислят професорите политолози. За "науката" - то като Евровизията. За икономиката нещата са ясни - скоро Нокия започна да строи завод в една от най-новите държави в ЕС - и не е гледала ни симпатии, ни песнички, ни емоции - калкулират си хората къде е добре да го посторят и си го строят със собствените пари - че и не питат ни уманитари, ни журналисти, ни "политолози" къде да го строят. Преди това и Рено направиха сериозна инвестиция, която вече работи. И много други, дето минаха без голяма публичност. Та в икономиката нещата са измерими и се виждат. Пък който си мери конкурсите, нека му е весело!

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
13 Май 2007 23:11
Не става ли въпрос за добра или недобра музика?
13 Май 2007 23:15
Манрико, жалкото е 4е си много прав...Докато Ди4ев & Бг медии разискват толкова "сложни" теми, парите се ориентират накъде да вървят
13 Май 2007 23:17
"Надменното ни отношение към Македония" е най-яката постмодерна констатация с сий постмодерен и тъжовен авторов мат`рял ... за който мат`рял, баба ми (след като го прочете задълбочено и с интерес) каза: "оттоз момък ако зависеше, щехме да сме (страна) с много приятели"
13 Май 2007 23:24
Докато Ди4ев & Бг медии разискват толкова "сложни" теми, парите се ориентират накъде да вървят
То и медиите се ориентират. У нас гледаме кой какво изпял и кой кого обича или мрази. И медиите за това пишат. Икономиката не е интересна тема - че ако се случи да дръпне напред, ще трябва да се бачка, пък това ни харесва къде по-малко, отколкото да обсъждаме с часове, че и дни, кой за кого и защо е гласувал на Евровизията. В това време хората са произвели десетки или стотици коли и хиляди телефони.....

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
13 Май 2007 23:45
"Който смята, че са се разпаднали Югославия или Съветският съюз......"
Ах не?! ....Не било вярно....!
Не чети по нататъка!..Автора може да каже какво му скимне.
13 Май 2007 23:52
За6тото не сме тесногръди - сложили сме си жабо, Пан Ковалски
14 Май 2007 00:02
Идете в съседната рубрика "Отблясъци" - там има най - сносната статия по въпроса в днешното издание:
Натиснете тук

14 Май 2007 00:25
Това е българският интелектуалец.Затова гевреците ще вземат в тази мила родина 3 пъти повече от професорите.Вместо да скочи днес срещу простаците и простотията, той за сетен път се дъни яко.Няма да оставим настрана музикалната страна, както казва Ди4ефф.Песента си беше чист боклук и нищо пове4е.Тук цари една всеобхватна простотия, която се самовъзнаграждава яко и после същите чудовища предвождани от Ди4еффци пла4ат маймунски, че сме най-бедните сред европейците.Колкото до последния пасаж с ^усещането^, то той си е клини4ен случай и трябва да ходи на психотерапевт.
14 Май 2007 00:39
Дичев моето първо впечатление вчера беше същото и дри съм го написал, че България не я обичат в Европа.Освен това, основната причина е българският манталитет, който е характерен с липса на тактичност, толерантност, българинът е едни от най -фрустрираните хора на Балканите, който мрази всеки и всичко и нямат никакъв "комън сенс".Само един пример, че българинът няма логика - близо 80% от икономиката ни е зависима от Русия/от комунистическите спец.служби/ , а 95% от българите казват, че сме американска колония.Е, как американците ще допуснат страна със затихващи функции да владее и управлява икономически тяхна колония? Ето, този пример е достатъчен за българската инфантилност и лекотата , с която комунетта промиват българските мозъци.
Дичев, не само СССР и Югославия не са се разпаднали дефакто, ама и Западна Европа, трябва да знаеш, не си е развалила силната връзка с УСА.Комунетта си мечтаят за това.Както у нас са си КГБ и мафиотската съветска схема на управление, така и в Западна Европа си е същото -здрави връзки на Франция и Германия с УСА.Германия дори изнесе войната в Ирак .Всички американски самолети се зареждаха от Германия.
Комунетата дори забравят, че сме в един съюз с Турция в НАТО и непрекъснато правят промивки на лумпени от Атака и подобни -как Търция ще ни нападне.Е, господа , недоразвити, нека поне първо излезем от НАТО, па тогава говорете за превземе и нахлуване на Турция.
Що се отнася до вчерашният източно европейски фарс, то моя извод относно гласуването е, че Турция е с най-голямо уважения в Европа и има най-голямо влияние.Що се отнася до Евровизията , нямаше шлагер, нямаше добра музика, нямаше добри изпълнения/ с малки изключения/.Ако българската песен се е харесала на европейците, то те щи си закупят СД на Елица и Стунджи.Същото важи и за сръбкинята .Но това няма да стане, защото не са добри хитове и нямаят добро изпълнение.Ще видите, че съм прав, в противен случай нашия дует трябва да станат милионери.
14 Май 2007 00:46
.
Не гледам телевизия, но бях на гости в Каварна за страхотния фолк фест на българите по света (нито дума в този вестник за него) и вечерта гледах "Евровизия", защото и моите приятели го изгледаха стоически. Пълна порнография! Този лъжеконкурс няма нищо общо с качеството на песните или на изпълнителите, а с броя на емигрантите и способността им да се мобилизират. Ние нямаме компактни групи емигранти, а дори и тези, които имаме, са злобни индивидуалисти. Българската песен беше може би най-добрата и най-недооценената.

---

http://blog.360.yahoo.com/pavel_st_georgi ev/ [пауза йок бре]
14 Май 2007 00:47
Дичев изчита форума, след което пише за вестника.
14 Май 2007 00:53
основната причина е българският манталитет, който е характерен с липса на тактичност, толерантност, българинът е едни от най -фрустрираните хора на Балканите, който мрази всеки и всичко и нямат никакъв "комън сенс"

Редактирано от - bot на 14/5/2007 г/ 08:13:16

14 Май 2007 00:54
Браво Ели и Стунджи.5 място е огромен успех за България.
Евровизия 2008 в Сърбия.България отива дирекно на финала.
14 Май 2007 00:55
Глей ти за кви изводи можел да се използва един конкурс, уж за песен. Следващия път направо да се гласува.
*
Къде отиваме с този провинциален манталитет във всяко едни нещо де се мерим по национален признак не знам. На всички нива, като се почне от Президента надолу по стълбицата. Как беше - Ямбол против Сливен, Варна срещу Бургас и т.н. Всички единни в яловото псевдо-състезание и противопоставяне, от окръжния секретар надолу. Ами май сме си на заслуженото място сред блатото, няма какво да ревем. Щом като в тези активности главно отива енергията ни. След като очевидно песента която харесваме е първа или да речем втора след унгарската, и след като се знае защо не е класирана, разбирам какъв е проблема. Ама явно има проблем. Победени сме от Сърбия. Заради Македония дето избрала тях и Доган, дето не осигурил гласове от Турция. Ужас!!! Баси заниманието, баси амбициите. Пълна трагедия. Статията - също. Какво предлага Дичев? За песни да гласуваме в южноамериканския конкурс а тук да наблегнем на друго.
14 Май 2007 01:06
Дичев от муха слон прави.
14 Май 2007 01:06
Айде сега, какво предлагал професора!?! Професорът не предлага, професорът пише статии, преподава в университет, и дебатира в Червената къща. Демек - прави анализи (постмодерни), от които извлича дълбоки изводи, обобщава ги, и щедро дарява на широката (газетната) и по-тясната (в къщата) публика. Па тя да прави предложенията, които по-нататък професорът да изанализира, да обобщи, да попълни колонка; и така... Анадън мъ?
14 Май 2007 01:14
Тъпо, Авторе, тъпо! Дори и ти да беше пял вчера за Сърбия, щеше да спечелиш А и каво толкова се влюбиха европеиците в тая грозница, дето ви 3 минути, не мога се светна.
14 Май 2007 01:34
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 14/5/2007 г/ 08:12:53

14 Май 2007 01:52
Следващио път Евровизия ( к'во ли е па т'ва ?) да не излъчва никакви песни . За какво е целата тупурдия ? Само да обявява страната и следва гласуване . Побеждава най- разплодилата се из Европа цигания. Честито. Поздрав с Дийп Пърпъл.
14 Май 2007 02:21
Ако България е искала да спечели този конкурс, е трябвало да изпрати Азис, а не Елица и Стоян.
Нашите гастърбайтери пак щяха да се мобилизират толкова, че даже и повече, и така да се получат повече гласове!
От бившите югорепублики и балканските страни щяха също със сигурност да дойдат повече гласове, еле ако Азис избере за бек вокал Кондю.
14 Май 2007 03:11
[/b]българинът е едни от най -фрустрираните хора на Балканите, който мрази всеки и всичко и нямат никакъв "комън сенс".Само един пример, че българинът няма логика - близо 80% от икономиката ни е зависима от Русия/от комунистическите спец.служби/ , а 95% от българите казват, че сме американска колония.[/b]

Хи, хи, хи, ми Смарти що не каза направо че българина е едно много тъпо копеле....

Редактирано от - bot на 14/5/2007 г/ 08:13:53

14 Май 2007 03:37
Че са тъпи копелета българите отново го доказаха, като върнаха изпитаната комунистическа практика гевреците да взимат повече от лекарите....
14 Май 2007 04:15
И аз съм разочарован от темата и изводите.
*
Изводите са очевидно погрешни - симпатиите във футбола или в случая в естрадната песен нямат особена връзка с действителните етнически симпатии.
Босненските сърби, обсаждащи Сараево, пуцаха във въздуха след всеки български гол срещу Германия в Ню Йорк 1994, без да са заобичали България повече. Просто сигурно мразели мразели Германия повече.
*
А хърватите пък в живота мразят сърбите, и то с еротичен плам. И СФРЮ се разпадна не, ами се пръсна като цирей пред очите ни. A в популярната музика те още не са се разделили, пеят на близки (един и същ според някои) езици, живи са още "общоюгославските" поп звезди като Биело дугме и Сребрна крила.
*
Колкото до СССР, той наистина не се е разпаднал в културната и езиковата област, с изключение, разбира се, на Прибалтика и Грузия. Они все советские (или российские). Преди две години бяхме в Киев на гости на мой приятел от ООН, укр. дипломат. Говорихме нещо за София Ротару и той каза небрежно: "наша, российская естрада"... (той е етнически украинец, националист, старши чиновник в укр. МВнР). Руската култура е мощно нещо, руския език. Така и ще бъде.
*
А че мнозинството притежатели на телефончета в БЮРМ може (още) да предпочитат Сърбия пред България и етнически - това е много спорен въпрос (все пак хората взимат български, не сръбски паспорти и учат в София), но ако е така - то ще е резултат на 45-годишната сръбска антибългарска пропаганда, непрестанала и до днес, и на тяхната собствена несигурност и етническа неизбистреност, а не на отношението на България към Скопие, което всъщност е добро, много по-добро, отколкото Скопие заслужава. Или на българите към македонците. И това не е повод за комплексарски soul-searching от страна на българите.
*
Българинът не е фрустриран, когато живее при законност и елементарна справедливост. Ние българите в Америка например не сме никак фрустрирани и ще празнуваме 24 май с концерт на детското ни хорче, водено от доброволци, в ООН в Ню Йорк - да заповяда който може, 24-ти того от 2 часа в посетителското фоайе на ООН (United Nations Visitors Lobby, 1st Ave betw. 45th and 46th St.) Ще изпеят и два кулпета от скромния ми превод на химна на Кирил и Методий на английски, покрай тия на български.
*
Имало ли е случаи европейските сили еднозначно да подкрепят България? Да, имало е. Например през лятото на 1940 г., когато всички велики сили, вкл. Англия и Франция, натиснали Румъния да върне на България южна Добруджа. Германия била по-активна от тях, Италия донякъде, но СССР бил върха - не само подкрепял, но и натискал София да си поиска и северна Добруджа - СССР искал да граничи с България, не с Румъния. Румънският делегат в Крайова плакал за вилата в Балчик със сърцето на кралицата, но "силите" се изсмели.
*
Така че не винаги България е била в изолация като лятото на 1913 г. Сега в такава изолация е Сърбия. Турция - също, ако не се смятаме ние, отвсякъде врагове. Гърция - едната "дружба" с Белград, когато поради слабост той не крои планове за гръцки земи. Останалите съседи - все лоша работа.
*
"Презрението" към Румъния е характерно не само за българите (у които то е напълно исторически оправдано), а изобщо. Не искам да се разпростирам, но съм готов да го направя, ако на г. Дичев му е интересно.
*
По далече по-незначителния въпрос за конкурса. Европейска поп култура според мене няма и конкурсът е едно нон-ентити.
*
Песента на Елица и Стунджи не е лоша, но не е и нищо особено - аз лично ги харесвам като етноджаз на джаз фестивали за любители, но това не е масов хит, няма текст, няма драма, а клипчето е нескопосано. Един форумен познавач го нарече елевейтър мюзик. Предпочитам Теодоси Спасов с Лот-Лориен, или с Йълдъз и Огнян Видев - страхотни са.
*
Българският фолклор е вече мейстрийм поп явление - в последните 15 години той е навсякъде в световното кино и телевизията, дето трябва да се озвучи нещо антично (300, Троя), божествено (Иисус в Монреал), фантастично (Зина юнакинята) и т.н. Изкусително е да се яхне вълната - Кейт Буш, Горан Брегович, оня клип за притули се планината, и т.н., т.н., та до Елица и Стунджи.
*
Българският поп обаче още не е излязъл убедително извън границите на България. Но и то ще стане. Иска се време и правилен маркетинг, а сигурно и творческо (социално?) узряване и синтез. Доскоро всичко ни беше захарно, или пък чалга. Сега обаче е и по-лесно с ютюб и всичките други интерактивности. Не съм сигурен, че бълг. поп пробив ще е непременно с етноджаз или чалга. Може пък да е нещо в стил евротраш, като Абба. Може да е метал или хип-хоп.
*
То и П. Владигеров още не се свири по класическите радиа в Ню Йорк, макар че искам да им го пробутам - а той е много голям композитор, кефя се страшно от Концерта за пиано оп. 31 и Дивертиментото за камерен оркестър - страхотна европейска музика от 20 в., нещо като "класическия" Стравински, нещо като Прокофиев от 30-те, нещо като Респиги, нещо като Хачатурян от 50-те, нещо като нищо на света.
*
За всичко ще му дойде времето - повече знание за пазарите, по-умен маркетинг, повече свобода и самочувствие за артистите. По-малко душераздирателни комплексарщини - soul searching - като днешната слаба статия на г. Дичев.
14 Май 2007 04:31
Забравих да кажа, че е стряскащ възгледът на Дичев, че конкурси се печелят с връзки и приятели, а не с хубави песни. Просто бълг. песен не беше достатъчно добра, певците не бяха големи певци, големи гласове (като примерно Лили Иванова или даже Васко Кеца), и петото им място е успех, като за първо участие на финала. Пораженската нагласа на Дичев ми напомни за иначе нехаресвания от мене Петър Мутафчиев с онова от "История на българите", за което скоро приказвахме.
14 Май 2007 04:48
Gasparini
за първият ти пост.
14 Май 2007 04:59
Дичев този път е надскочил донякъде дежурното ниво на дилетанта маркист -специалист по всичкология, питомец на философския факултет на СУ.

...че няма такова нещо като "Източна Европа".

Няма я! Източна европа е политическо понятие, а не дискурсивно (дискурсите, за разлика от политическите конструкти, са стабилни) и си отиде заедно с разпадането на политическата система, на която беше продукт. та затова животно като "източна европа" няма и никога не е имало. Добре -, Дичев установихме, че един вид социални конструкти са трайни, а други - не. Пожелавам ти в следващата статия да си отговориш защо и да направиш следващата крачка отвъд провинциалния, дилетантски материализъм на повечето питомци от от обществената ти дисцилина, принадлежащи към същата генерация като тебе...
14 Май 2007 05:04
А иначе Дичев наистина прави от мухата слон. А всъщност част от проблема са журналисти като него дето пишат непрекъсното глупости като тези, че само сред българите имало предатели (като цитира В Левски и поп Кръстьо например); твърдение което нема нищо общо с истината-факт е че всички европейски народи имат сходни случаи в тяхните истории. Та това е само една от използваните темите; нали да с гавриш с достоинството на някой, било то и национално възбужда първосигнални реакции и "събира" тълпа около себе си. Нали скандал трябва да има, тиража трябва да се коментира и хонорара да се заслужи, така че напред в служба на сатаната.
*
И още нещо. Никога не съм виждал нация, с изключение може би на скандинавските и САЩ, която в състезание или спорт да гласува срещу собствените си състезатели в името на по-добрият.
14 Май 2007 05:14
Но въпреки безбройните изследвания и колоквиуми от 90-те Балкани като че ли не са възникнали. Или поне ние не сме в тях,

не печелим еднозначна симпатия

на съседи като Румъния, Сърбия или Турция

Тука си се поизложил Дичев, но хубавото е, че дори в грешката си се опитал да минеш отвъд дъгата - т.е. - отвъд сивия цвят на диалектическия материализъм на 19-век.
Побързай, Дичев! 21 век те чака!
Нейсе - Балканите, за разлика от "източна европа", са дискурсивно понятие (като етносите и нациите например) и поради това - напълно реално; Балканския дискурс вкючва условно единство на географски (местоположението), културен и социален хабитус -т.е. дискурсът "Балкани" е съставен от три напълно реални компонента - географско местоположение - сходство на културите (както сам си отбелязал, песните на балканците си приличат..и се привличат) и сходен социален стереотип - а този сходен социален стереотип е именно ПОДОЗРЕНИЕТО и МНИТЕЛНОСТТА към комшията - което сам си забелязал в модела на гласуването - т.е. именно факта, че не печелим еднозначни симпатии от румънци, македонци сърби и т.н. превръща и нас, и тях в балканци, а не, да речем, в скандинавци.
14 Май 2007 05:27
С надменното отношение към Македония, с презрението към Румъния, с периодичните вълни на антитурски популизъм, с подкрепата си за бомбардировките на Сърбия - колкото и гениални изпълнители да излъчим като Елица Тодорова и Стоян Янкулов, ние никога не можем да спечелим конкурс като Евровизия[/s]

Айде бе, няма;
1. И кво като не го спечелим?
2. [/b]С какво няшето отношение към комшиите е по-лошо от отношението кум комшиите албанци , божнаци и хървати на сърбите, които спечелиха конкурса? А? Ние поне не режем глави и не бомбардираме собствената си страна, за разлика от тях, което, не им попречи да спечелят конкурса - т.е., БАЙ Дичев, в логиката ти, че не сме спечелили конкурса поради лошо отношение към комшиите, ИМА ГРЕШКА.[/b]
Виждаш ли я , Бай Дичев?

Редактирано от - bot на 14/5/2007 г/ 08:16:37

14 Май 2007 05:40
И тъй като не мога да допусна такъв бележит представител на балканската "постмодерна" мисъл като тебе да допусне такава наивна логическа грешка поради отсъствие на интелигентност, струва ми се, че грешката ти е нарочна - с цел по балканско-тарикатски (което, съгласен съм, ни отличава от западноевропейците) се опитваш да изманипулираш читателите си, да ги въведеш в заблуждението да си мислят, че не са избрали песента ни на първо място (а на кой му пука, бе, Дичев, да не сме в първи клас, за толкова наивни ли ни имаш..ах, дичев... дичев...) щото сме се държали "лошо" с другарчетата си?
Патетично, Дичев, за толкова жалки ли имаш Българите?
Ма ти верно ли си мислиш че някой ше е толкова "фрустриран" (тва кво е?) че самочувствието му ще зависи от това дали му избрали песента на 1-во, 5-то или 50 място и, за да почнат песните ни да печелят първи места по евровизиите, ще станем "по-добри" (а тва кво е, Дичев - да не би като сърбите да режем мюсюлмански глави и да им копаем масови гробове, или като гърците да си преследваме малцинствата с цялата тежест на държавата??) към балканските си комшии?

Редактирано от - Rednik South O.Z. на 14/5/2007 г/ 05:46:54

14 Май 2007 06:12
Ка сме я подкарали, ако не Трета световна, то поне една нова Балканска война мое да подхванем за таа Еуровизия-сички са велики, ама никой не мое да е от нас по-велик, а?
Сичката Мара втасала, та...
Чунким е много трудно они от от конкурсо да назначат една комисия от 5-10-15-20-30...компетенти музикални критици, та они да определят коя песен си най-струва.
Но не би...телекомпаниите не пасат трева.
Нъл тъй, патриотари?
14 Май 2007 06:12
Бе статията си е патетична полюция с многозначително намигване към хард носталгиците по СССР, Югославия и НРБ. Ми след пълната и окончателна победа на здравите сили (бившите комунистически кланове и техните безбройни мафиотизирани подставени слуги ) в политическия и икономически живот на страната, *****
Статията си е в пълен унисон с постсавецката кочина наречена България, кво се чудите па и дискутирате...

Редактирано от - bot на 14/5/2007 г/ 08:17:21

14 Май 2007 06:26
Който смята, че са се разпаднали Югославия или Съветският съюз, трябваше да гледа гласуването в събота. Към тях трябва да прибавим и скандинавския блок, който се държеше доста постсоциалистически.

Това, Бай Дичев, може да изненада единствено философа-демагог, преоблякъл се като културалист-алабалист, но не културолога постмодернист, за който се представяш пред "спонсорите си" (кой би спонсорирал философа марксист? - разбирам те) ; ако беше истински cultural anthropologist - щото такова животно като "културолог" няма - щеше да знеш едно две азбучни правила в културната антропология: правилото за връзката между nuclear family, extended family I и extended family II например се учи още в първи курс, (ма не и във философските факултети); та, универсалното правило гласи, че индивидът ВИНАГИ принадлежи към най-малко три групи, организирани на родово-културен признак : nuclear family - т.е. семейството и "кръвните" роднини - техните интереси индивида винаги (ако не е ненмормален, разбира се) поставя ПРЕД интересите на всички останали; extended family I е етноса, бе, Дичев, ЕТНОСА...към който всеки индивид принадлежи, и чиито интереси защитава ако се наложи да прави избор между своята extended family I и някоя друга; докато nuclear family е съставена на базата на родството, extended family е съставена на базата на сходството - езиково, родово, историческо, географско и КУЛТУРНО. господин "Културолог"...
...та, Бай Дичев има и второ ниво на "extended family ", където индивидите избират в полза на тази "чужда" "extended family", която показва най-големи нива на сходство по отношение на тяхната собствена - обикновено културно ; затова Македония и Хърватия възприемат Югославия като extended family и от. там - сърбите като съребреници; страните от бившия съветски съюз възприемат Съветския Съюз като extended family, а себе си - като nuclear family; т.е. при колизия между техните тесни интереси и интересите на русия ще изберат себе си, но при всички останали случаи ще гласуват за русия, защото се считат за членове на същата extended family.
...
Ма тва са баналности, бай Дичев, както и да е, ако ще го даваш "културолог", вземи попрочети класиците за да не се излагаш кой знае колко...
14 Май 2007 06:52
Та да си довърша мисълта, Бай Дичев (бих могъл да ги нагнижа още в нощта - но веч догаря свещта) - музиката принадлежи на културния дискурс; оттам гласуването е на база културно сходство - гласуваш за този, който определяш като твоя extended family в музикално отношение, според степента на съребреност - македонци и хървати споделят тясноюгославската музикална култура на соца; етносите на бившия съветски съюз - също - държавите идват и си отиват, а културните дискурси остават, а, Дичев....щото са далеч по трайни и напълно реални...
България в езиково отношение принадлежи към славянската extended family; в културно отношение обаче принадлежи към [/b]балканската - турци, българи, гърци, сърбо-югославяни и т.н., ако не бяхме гласували за гърците, щяхме да гласуваме за сърбите. ако не бяхме гласували за сърбите, щеше със сигурност да е за турците - това са ни степените на културно сродство, на културна съребреност[/b], искаме и или не..руско-славянските и особено западноевропейските страни са далеч встрани.....
[/b]Извода, бай Дичев: Това, че дискурсивните формации са в състояние на условно единство и не принадлежат на материалния свят, a на социалния, в никакъв случай не ги прави нереални или неустойчиви, диалектически материалисте....[/b]

Редактирано от - bot на 14/5/2007 г/ 08:17:42

14 Май 2007 07:01
Какво е по безсмислено?!Статията или дискусията?!...Или журито..?!
Да решат комсомолците!Темата е носталгична.
А кой е по добрият ипълнител ще решат само продажбите на ДВД.
14 Май 2007 07:36
значи да критикуваш турцизацията на българия е анти турски популизъм.значи да искаш да се признае арменският геноцид е антитурски популизъм.значи да се осмелиш да се защитиш от нападките и обидите от страна на македонците към българите е надменно отношение.значи да не признаваш тезите на румънските учени като тази на йон леу - "неизвестна история на румънците 3-14 век" според който румънски учен булгар и рус са етноними на румънците и ние трябва да спрем да крадем румънска история защото където пише за булгар пише за власите а не за нас славяните.значи да не признаваш тези дивотии е надменноотношение.
дичев дичев да се казваш иво не значи да си гениален като иво андрич.
14 Май 2007 07:40
чърчил беше казал след войната че българите са извършли най жестоките престъпления по време на втората световна война.ами да вземем да признаем и това за да не ни обвини авторът в надменно отношение към англичаните.
14 Май 2007 07:43
бей хасанчо а аз нямам надменно отношение към турците.мечтата ми винаги е била да бъда ибрикчия в женски харем и да изтривам с гола ръка задниците на ханъмите в харема.
14 Май 2007 07:46
Айдааа...печенезите додоха.
И ква мечта само, а...да бил бъдел ибрикчия.
Каква мечта, какъв бунак...

Редактирано от - Bay Hasan на 14/5/2007 г/ 07:50:41

14 Май 2007 07:55
цитат на смарти"Комунетата дори забравят, че сме в един съюз с Турция в НАТО и непрекъснато правят промивки на лумпени от Атака и подобни -как Търция ще ни нападне.Е, господа , недоразвити, нека поне първо излезем от НАТО, па тогава говорете за превземе и нахлуване на Турция"

смарти а ти какво си мислиш че нато ще ни спаси от турците ли.нали членството на турция в нато не и попречи да нападне и окупира част от кипър.
пък и турция иска да ни превземе не с война а с колонизация.иначе ако се надяваш на нато да ни спаси при евентуална война с турците, при положение че нашата армия е около 30000 а турската над 600000 за няколко дена турците ще са победили и докато нато се събере и реши какво да прави войната ще е приключила.
[/quote]
14 Май 2007 08:10
а те печенезите като минали реката намерили голямо изобилие от добитък вино и питиета приготвени с мед за които никога не били чували.ПОНЕЖЕ ТЕ УПОТРЕБЯВАЛИ НЕНАСИТНО ТЕЗИ НЕЩА ХВАНАЛА ГИ СТОМАШНА БОЛЕСТ И ВСЕКИ ДЕН ИЗМИРАЛО НЕИЗБРОИМО КОЛИЧЕСТВО ОТ НЕЯ.

ОТКЪС ОТ ХРОНИКАТА НА ЙОАН СКИЛИЦА.

ами както виждаш от горния откъс от хрониката на скилица, ние печенезите сме малко дивички и хора без култура бей хасане. затова и мечтите ни са такива "бунашки".не сме ние културни и образовани като вас турците и сме нямали такива високи културни идеали като тази да се направят конюшни от църквите на запада.последното е турска мечта още от времената на султан баязид светкавицата.
14 Май 2007 08:10
Редник, не мислите ли, че прилагателното от дискурс е дискурсно, а не дискурсивно, която дума означава постъпателно, последователно, без прескачане на стъпала.
14 Май 2007 08:17
***** Статийката му не е претенциозна , а има и елементи на обективност. Това да не ви е вестник "Култура" , я ! Вижте , че е пръкнал умерен интерес и доста мнения. Браво Дичев !

Редактирано от - bot на 14/5/2007 г/ 08:20:15

14 Май 2007 08:26
Много слаба статия, изключително погрешни разсъждения на автора (даже не ми се споменава името му)
14 Май 2007 08:34
Стана ми тъжно след този анализ. И авторът май е прав.
14 Май 2007 08:42
1. Imago, абсолютно прав сте прав за "дискурсивен" и "дискурсен" -навсякъде, където написах "дискурсивен", съм имал предвид "дискурсен". Извинения.
2. Още нещо, Imago; Квалификациите към Дичев, които отправих, са валидни само и единствено в контекста на статията му; надявам се да не са ви засегнали косвено кой знае колко, ако се случва да сте свързан с философския факултет; имам респект към постингите ви.
Още веднъж извинения.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД