:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,868
Активни 138
Страници 30,433
За един ден 1,302,066
Армия

Военните отново обърнаха кадровата пирамида

Около 600 полковници и подполковници запушиха движението на растежа по чин и звание. 46 генерали командват около 36 000 униформени, докато в НАТО на хиляда се пада един висш офицер.
снимка: Борислав Николов
Кадровата политика в армията отново задръсти артериите и обърна пирамидата.
Военната пирамида отново бе преобърната, а пътните й артерии са запушени и няма никакво движение нито по вертикала, нито по хоризонтала.

Голямо количество полковници и подполковници - не по-малко от 600, скромно седят по местата си и изчакват годините за пенсия, независимо че имат навършените 25 години служба. Те обаче не са виновни, тъй като законът им дава това право. Проблемът е в това, че системата наистина е задръстена, а недоволството от страна на идващите отдолу офицери нараства със всеки изминал ден.

Преди години един млад офицер беше казал пред "Сега", че за полковниците най-добрата пенсия е заплатата. И е така, защото



заплата от 1200 - 1400 лв. трудно се изпуска



Депутати от комисията по отбрана също вече са запознати с идващото недоволство и опасност от блокиране на кадровото движение. Въпросът в момента е коя политическа сила и кои депутати ще се престрашат и да повдигнат въпроса за дискусия. Въпросът пък винаги се е решавал по един начин - като намалят годините за пенсиониране. Другото, по-безболезнено решение е да се даде гратисен период от 1 година на военните, които имат навършени 20 години служба, да си подадат рапортите и да излязат в пенсия. Военни експерти обаче предричат, че този вариант няма да стигне доникъде.

Виж, промяната на възрастта на пенсиониране беше прилагана вече неколкократно.

През 2004 г. по предложение на народния представител от НДСВ и сегашен зам.-министър на МВР Цонко Киров парламентът прие полковниците да служат до 55 години, бригадните генерали - до 57, а всички останали генерали - до 60. В момента това е възрастта за пенсиониране на военните.

За да се направи сравнение, трябва да се припомнят няколко факта. В края на 1995 г. НС прие Закона за отбраната и Въоръжените сили и в него беше записано, че пределната възраст за кадрова военна служба на офицерите с висши военни звания, т.е. генералите, е 60 години. През лятото на 2000 г. парламентът въведе натовски висши военни звания и реши, че бригадните генерали трябва да служат до 57 години, генерал-майорите - до 58, генерал-лейтенантите - до 59, и генералите - до 60. На 4 април 2002 г. 133-ма депутати гласуват текста за падането на пределната възраст за кадрова военна служба на полковниците и генералите с три години.



Пределната възраст за служба на полковниците стана 53 години,



на бригадните генерали - 54, на генерал-майорите - 55, на генерал-лейтенантите - 56, и на генералите - 57. С по три години - от 57 на 54 - падна и досегашната възраст за пенсиониране на хабилитираните военнослужещи. Тогавашният военен министър Николай Свинаров успокои униформените, че промяната ще засегне 12 генерали и 150 полковници и не може да става дума за обезглавяване на армията.

Само след 4-5 дни се заговори, че ще има нов Закон за отбраната и Въоръжените сили. Веднага се появиха прогнози, че в него пределната възраст за кадрова военна служба на полковниците и генералите няма да бъде толкова ниска. Очакванията на определени кръгове, че президентът Георги Първанов ще върне закона, не се оправдаха. На 17 април той издаде указ, с който постанови да се обнародва в "Държавен вестник" Законът за изменение и допълнение на Закона за отбраната и Въоръжените сили.

"Със сигурност в най-близко време ще внесем предложения до министър на отбраната и до депутатите от комисията по отбрана в народното събрание, с което ще поискаме отново да бъде преразгледан кадровият статус, и то най-вече на младите офицери." Това обяви пред "Сега" председателят на офицерска легия "Раковски" капитан Иван Милов. Професионалната организация на армията все още не е решила дали да изпрати писмо и до върховния главнокомандващ и президент на републиката.

Отново трябва да припомним, че през септември 2004 г. Комисията по външна политика, отбрана и сигурност записа в доклада си за второто четене на поредните изменения на Закона за отбраната и Въоръжените сили новата пределна възраст за кадрова военна служба на полковниците и генералите да влезе в сила от 1 януари 2006 г. Така се даваше възможност на полковниците да носят пагони до навършване на 55 години, на бригадните генерали - до 57 години, а на генерал-майорите, генерал-лейтенантите и генералите - до 60. На 57 се увеличаваше и пределната възраст на офицерите с военно звание "полковник" и по-ниско, които са хабилитирани лица и заемат длъжност, изискваща хабилитация, както и за тези, които са с научна степен "доктор на науките". НС обаче отреди този срок да бъде 1 юни 2005 г.

Предложението за вдигането на пределната възраст бе отново на народния представител Цонко Киров. То обаче бе подобрено от членовете на комисията. За бригадните генерали подобрението бе с една година, за генерал-майорите - с три, за генерал-лейтенантите - с две, и за генералите - с една.

Комисията тогава не прие предложението на Киров



министърът на отбраната да удължава



със срок до две години договора за кадрова военна служба след навършване на пределна възраст на кадрови военнослужещи, които имат по-висока квалификация, по-висока атестационна оценка и професионален опит за изпълнение на съответната длъжност.

Другият кадрови проблем, който се наблюдава в българската армия, е свързан с броя на генералите. В момента армията ни има 46 генерали, които управляват около 36 000 военни. Според натовските стандарти такива, каквито същите военни ни ги обясняваха, преди да влезем в алианса, са, че на един генерал трябва да се пада по 1000 бойци. И като се има предвид, че армията върви към свиване и следващите години може да достигне цифрата 24 000, то идва и въпросът за броя на висшите офицери и длъжностите, които заемат те. Тук обаче изключителна роля има президентът Георги Първанов, който определя и издава указа за "длъжностите във Въоръжените сили на Република България, Националната разузнавателна служба и Националната служба за охрана, изискващи висши офицерски звания. Според него дори генералските длъжности в момента са 56, като за директорите на дирекции са предвидени пагони за бригаден генерал.

Една от промените, която направи президентът Първанов в началото на миналата година с издаването на новия указ, беше, че съветникът на президента по военните въпроси може вече да не е само с чин генерал. Предишният указ постановяваше, че длъжността съветник на президента по военните въпроси трябва да се заема от офицер с генералско звание. Сега на нея може да бъде назначен генерал-лейтенант или генерал-майор.

Длъжността директор на служба "Сигурност - военна полиция и военно контраразузнаване" пък се заема от генерал-майор. По предишния указ тя бе за бригаден генерал.

Според указа на президента



14 от висшите офицерски длъжности са в Генералния щаб



на армията, 4 - във войсковите единици, които обслужват и осигуряват въоръжените сили, 16 - в Сухопътни войски, 12 - във Военновъздушните сили, 6 - във Военноморските сили, 10 - в други формирования на Министерството на отбраната, 3 - в Националната разузнавателна служба и 3 - в Националната служба за охрана.

Длъжността началник на Генералния щаб на Българската армия продължава да изисква звание генерал или адмирал. За неговия първи заместник и другите двама заместници званията са генерал-лейтенант или вицеадмирал. Началниците на главните щабове на Сухопътни войски и ВВС са със звание генерал-лейтенант, а на ВМС - вицеадмирал.

За генерал-лейтенант или вицеадмирал е длъжността на военния представител на Българската армия в Делегацията на република България към НАТО. Генерал-майор или контраадмирал е националният ни военен представител в Националното военно представителство в Съюзното командване по операциите в Монс, Белгия. Има две международни длъжности на ротационен принцип, които са за звание бригаден генерал. Едната може да се заема и от бригаден адмирал.

Последният Гергьовски парад - 6 май, мина много тихо и по приятелски. Нямаше никакви колизии около назначаването на нови генерали. Защото едва четирима полковници успяха да влязат в генералската ложа. 10 души от върха на армията се предложиха на президента и получиха по още една звезда на пагоните.

В същото време обаче млади офицери, но само на чин и звание, а не на години, стоят по поделенията и чакат да тръгнат по артериите на кадровата армейска политика. Иначе все още е в сила, че във всяка войнишка раница се крие генералски жезъл.
снимка: Борислав Николов
Пътят на младите в армията е препречен от полковници и подполковници, които изчакват пенсия.
14
3990
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
04 Юни 2007 01:16
46 генерали това за колко армии става въпрос, поне 40 според мен. А колко са генералите на "вероятния противник" и кой е той все пак? Май пак ги смазахме със стратегия...
04 Юни 2007 03:41
Статия, която вълнува единствено военни със запушен хоризонт.
*
Май е време за истинска военна реформа - армията изцяло да се закрие, а сегашните военни структури да минат към жандармерията и вместо само да търкат бюрата и се угояват да почнат да охравяват обекти и да патрулират.
04 Юни 2007 07:26
Те и сега се занимават основно с това, оle-le, да бъдат подлога на световния жандарм.
04 Юни 2007 08:29
Абе откъде таз окъсана държава има пари да дава по 1200-1400 лв. заплата на полковник?! Да не е нещо от акциза на бензина? Изобщо не ми е ясно защо трябва тази група генерали/полковници/щабари/тиловаци и т.н. да се даржат на богата държавна ясля. Ами съкратете ги бе господа - от тях полза няма - и току виж сте намери вътрешни за нови самолети и фрегати!
04 Юни 2007 09:15
Отдавна съм казал че армията трябва да се ликвидира изцяло и окончателно.Никакви генерали полковници и други подобни тунеядци.Аз нужда от армия нямам.Нищо не съм откраднал и няма какво да пазя.Народа да се въоръжи.Всички българи със средно и по високо образование трябва да са въоръжени с автомати картечници и боеприпаси за водене на улична война.Жандармерията ще ги обучава как се стреля или пък в 12 клас да карат две седмици военно обучение и това е.В Ирак се видя че и най модерната армия не струва пет пари.Приема се закон за неприкосновеността на частната собственост и за изтребление на крадците и мошениците.Който ти влезе в имота стреляш без предупреждение.При извънредни ситуации жандармерията действува по примера на Буш след урагана Катрина в Ню Орлиънс
04 Юни 2007 09:36
Във Франция са решили въпроса много хитро. Ако полковник остане на служба след определена възраст започва да му намалява пенсията. Иначе заплатите им са малко по-високи от на шофьорите в градския транспорт
По-правилно е да се дават по няколко милиона за по-високи заплати, отколкото по няколко милиарда за техника, чиеот обслужване ще струва повече милиарди.
04 Юни 2007 10:13
Балев, при нас също са го решили хитро. Уволняват ги, дават им по 20 заплати, пенсия и .... ги надначават отново на държавна работа с почти същата заплата.
Я някой да провери колко военни има на щат в държавните структури ...
04 Юни 2007 11:06
В държавните структури почти няма бивши военни, но бивши полицаи има колкото щеш
04 Юни 2007 11:49
ППЕТРОВ на твърди или меки си? Даже и Швейцария има армия професоре. Ами нали като ни раздадат оръжие ще се изтрепим за два дни и половина. Това са глупости и популизми. Армия ще има, докато съседите имат. Иначе съм съгласен, че постепенно тя си отива в сегашния си вид. Жандармерията в момента (освен една малка част от нея) дава само охрана и нищо друго и няма възможност да се справи и с 100 тежковъоръжени партизани. Щом в Белгия, Холандия, Люксембург, Дания и да не продължавам никой не казва да се закрие армията, ние няма как да сме първите в Европа.
04 Юни 2007 12:01

Тъпо написана статия - все едно я е писал военен.
Откъде-накъде всяка тъпа фуражка трябва да стига до полковнишко или подполковнишко звание? По правило в пъти много по-малко са кадърните офицери, отколкото свободните места за тях на по-висока длъжност и звание. Препречвали пътя ..., а ня тях не им ли го "препречваха" когато и те бяха с по-ниски звания? Принципа за издигане в звание и длъжност е много сбъркан и затова има проблеми. Много трудно би трябвало да е издигането в звание, а не както сега.
04 Юни 2007 12:17
Има и военни, които напуснаха армията и се занимават с друга дейност......
04 Юни 2007 13:21
ppetrov66,
Предлагате полезни идеи - със сигурност ще се решат проблемите на битовата престъпност, а икономическите изгоди за обществото ще са огромни...
04 Юни 2007 14:22
Българското общество 17 години не е информирано за целите и перспективите на Българските въолъжени сили - как ще действат в условията на нова държава от демократичен тип, как ще реагират при опасност от криминализиране на държавата, как ще защитят страната си не само от външни, но и от вътрешни врагове - основно представителите на подземния свят, които се подвизават най-отгоре, на светлото.
Българската армия не може и няма право безучастно да наблюдава развала на Републиката. Армията ни трябва да бъде регулатор, родител, който да шляпне силно онези, които се се самозабравили. Основно тя трябва да знае, че има силен противник в лицето на организираната престъпност и в лицето на нелегалните формирования на членовете на бившата ДС, които отдавна са скъсали с всякакви убеждения, цвят или принадлежност към даден политически кръг. Те са подготвени физически, военно и психически за действия, на които гражданското общество не може да противопостави мирни средства. Изводите всеки може да направи сам за себе си.
Прочее, ЕС също трябва да излезе на светло и да прояви характер.
04 Юни 2007 17:54
Роки безумно си прав. Сега прочети пак стияти си внимателно и ще разбереш защо нашата армия се държи в това положение. Във всяка демокрация има два силови центъра - армия и полиция, които трябва да бъдат абсолютно балансирани. Всяко едно залитане води до гибел. А иначе наистина трябва да с епромени сегашното положение, където повишаването става според прослужени години, а не някакви показатели или успехи в работата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД