:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,590
Активни 748
Страници 31,155
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Платете ми загубите!

Протестирам срещу всеки,

който пикае където си иска

Елин Рахнев



Ще докажем, че три дни дъжд могат да издънят финансите на държавата. Когато вали. И когато не вали. Или когато първо не вали, пък после - вали. Или обратното. Всяко природно събитие все ще е неизгодно за някого. Ще има вреди. Оттук започва финансовата част в историята, защото финансите са тъкмо изкуството да пресмяташ риска във времето, за да печелиш повече или (което е симплексно еквивалентно) да губиш по-малко. Уж и децата трябва да знаят, че рискът е част от всяка дейност, част от стойността на всеки продукт или услуга. Но явно и родителите им не са научили уроците за риска. Нямат никакво желание и нужда да учат, затова финансовият хаос ще продължава,



докато държавата плаща



компенсации за щети от природни бедствия - комуто и да било. Разбирам, че не е лесно да откажеш плащане, ако си политик, а стотина хиляди избиратели се канят да блокират държавицата с трактори и комбайни, за да попречат на други милиони избиратели да си вършат работата. Ясно е, че когато това се случи, всички вкупом ще запсуват властта. Но само на първо време, защото след това ще разберат, че единственото вярно решение е всеки сам да смята, да си носи риска и да мисли как да се осигури. Наистина трябва да поканим господата с тракторите и комбайните да окупират пътищата, да почувстваме всички проблема и да го разберем.

Няма да боли много.

Цялата комбайнерска окупация ще трае колкото Априлското въстание (десетина дни на десетина места, другите ще гледат). Ще има десетина комбайнери с пукнати глави, останалите ще получат само по някой шамар от озверелите в блокадата шофьори и пътници. После всички ще си отидат с празни ръце, но (надявам се) с по-пълни глави. Ще са научили, че който има къща, който сее жито, носи риск и трябва да има и застраховка за него. Да, ама застрахователите не покриват катастрофични рискове? Засега. Отдавна се говори за



нуждата от катастрофичен пул,



който да обедини всички застрахователи, които покриват имуществен риск. Катастрофичният риск може да се пресметне, може и да се презастрахова. Г-н Уорън Бъфет спечели милиарди от продажба на "super-cats". Това не са супер-котки, а полици за свръхкатастрофичен риск, надхвърлящ обичайния риск, поет от застрахователи и презастрахователи. Без да се впускаме в актюерски сметки, можем да си представим, че ако сегашните застраховки на реколтата срещу пожар, градушка и пр. обичайни рискове струват по 2 лева на декар засято жито, като се добави и катастрофичният риск, ще станат по 2.50 лв. Всеки сам ще си избира застраховател, който носи обичайните рискове, а всеки застраховател ще внася по 50 ст. в катастрофичния пул, който ще поеме част от риска, ще презастрахова друга, ще си купи от г-н Бъфет супер-кат за остатъка. И като налегне суша, ще е ясно кой и колко точно плаща. Ако щетите са ограничени, да речем до 1-2 млрд. лв., ще ги носи националният катастрофичен пул. Ако се окажат 10 или 20 млрд., ще му мислят Бъркшайър Хатауей, Инк. и г-н Бъфет. Но застрахованият ще получи своето до лев и навреме. Това е най-евтиният и чист начин. Алтернативата за



катастрофичен данък



се върти в главите на неколцина съветници и обгрижваните от тях сановници, но не струва. Същата идея ни пробутаха със здравния данък и виждате докъде сме. Всички плащаме - никой не знае какво ще получи и доколко изобщо е осигурен. При тази система хем докторът е недоволен, хем болният, хем всички пищим, че ни е скъпо, а парите не стигат. Така става с всички непазарни финансови решения. Намесата на държавата съсипва застрахователния пазар. Това се случва в момента. Създадоха министерство на бедствията, а с него и илюзията, че държавата е поела отговорност да обезщетява пострадалите от катастрофи. Обещанията, които чухме преди дни, че държавата щяла да плати компенсации на пострадалите от сушата (кому, колко - не казаха), укрепва тази илюзия. А застрахователите отчитат, че едва 15% от площите имат застраховка, при това застрахованите намаляват.



Кой е луд да плаща застраховка,



щом държавата компенсира незастрахованите? Достатъчно е само да припалиш комбайна, да накривиш капа и да зейнеш. Всъщност днес имаме застрахователен данък, само че нерегламентиран. Плащаме всички, от общия кюп. Нито знаем колко, нито защо плащаме, нито какви права имаме. Какви рискове покрива държавата? Каква е застрахователната сума, какъв е редът да предявим правата си? Сега хем ни облагат, но отговорност като застраховател държавата не носи. Но пък плаща от общите пари, ако някой се изрепчи и я сплаши с комбайни и безредици. Плаща колкото дойде и както се спазари. Ето на това му викам хаос и беззаконие, налагани под лозунга "повече държавност".
15
3686
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
04 Юни 2007 02:19
Когато комбайнерите (подобно на бакшишите) блокират движението, а полицията не ги разгони с адекватни средства, останалите граждани трябва да намерят сравнително законен начин да изринат правителството за несправяне със задъженията си. Ако не го направят си заслужават кочината в която живеят!
04 Юни 2007 03:14
anacephal,

Не само трябва да ги изринат, но трябва да им се иска сметка:

За некъдърността,
за изтърваното време,
за откраднатите средства,
за корупцията,
за съсипаната страна,
и за целокупното предателство.

Тази неописуема трагедия, която ни докараха на главите крещи за възмездие.
04 Юни 2007 05:38
Ако има много дъжд, това не е добре за земеделската продукция.
04 Юни 2007 07:06
Климатът също не е добър за земеделските стопани.
04 Юни 2007 07:36
Отдавна требе дя се въведат подходящи застраховки срещу природни бедствия, ама от съзерцаване на пъпчето някак си няма време!
04 Юни 2007 08:03
ще трае колкото Априлското въстание (десетина дни на десетина места, другите ще гледат).

Ей ама и ти си хванал есенцията на Априлското Въстание. Сигурен съм, че всички участници във въпросното Въстание се въртят в гроба от умиление към благодарните поколения с това че ги сравняват с тълпа селяни които се борят за стопански благини. Ето пример за човек дето знае цената на всичко, но не и стойността. А бе, плувай надолу...
04 Юни 2007 08:42
останалите граждани трябва да намерят сравнително законен начин да изринат правителството за несправяне със задъженията си.
Начинът е намерен отдавна и се нарича "избори". Ама трябва поне малко колективен акъл, за да се възползват гражданите от него.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
04 Юни 2007 09:30
Toзи е най добре да дава акъл от затвора.Да се радва на тази държава защото ако беше истинска отдавна задника му да е станал като цинкофа кофа в затвора.Я го питайте за рефинансирането на частни банки през периода 1991-1996г. когато той беше подуправител на БНБ а управител беше изкукуригалия професор Т.Вълчев.Не искам такива хора да ми дават акъл.Нежелая и няма да плащам за това че корумпирани главни архитекти издават разрешения за строителство в коритата на реките, няма да плащам за безумието на глупаци да си строят къщи там, няма да плащам за простотията да си хвърляш боклука в реката.Всичките тия да си сърбат сега попарата.Природата чсно ни показва какво не трябва да правим.Тя няма да промени законите защото на нас не ни харесват.Умния се съобразява с това глупавия не и затова после е нещастен.Като го шибне няколко пъти по главата природата ще го вкара в правия път.Баба и дядо като са били земеделци да не са правили застраховки и държавата да им е помагала при суша.Най добре да направим един голям катастрофичен пул и да дадем парите на Хърсев да ги окраде
04 Юни 2007 09:45
Драги ми господине Хърсев,
Идеите ти са хубави,
сметките - грешни.
04 Юни 2007 10:19
Не знам какво против Хърсев младши имат някои хора във форума, не че на мен ми е супер симпатичен.
Бъркал бил в кацата - че познавате ли някой, който да не е бъркал, бе - докато се намира баш до нея?!?
Написаното е абсолютно вярно. Само дето не стига, за да се предприемат реални мерки срещу турците, които управляват това изкуствено създадено министерство, раздавайки пари само по свое усмотрение. А най-сладките суми - на себе си.
04 Юни 2007 10:34
Категорично за този вид застраховки. Всеки трябва да си поема отговорността - не само печалбите, но и риска. Да не би държавата да плаща на всички, дето по някаква си 'независеща от тях причина' са претърпели загуба?
04 Юни 2007 10:41
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.1)


Редактирано от - bot на 04/6/2007 г/ 11:14:13

04 Юни 2007 11:59
Като се абстрахираме от off topic коментарите на някои участници, идеята на Хърсев е правилна!
Държавата може и да е редно да компенсира за несвършената от нейни чиновници работа (ненавреме изпуснати язовири поради интересите на някои рибовъди), но не и за природни бедствия - там решенията се вземат на Сергей и компания и парите, които държавата трябва да даде в тези случаи са за възстановяване на пътища, мостове, водопроводи и т.н. инфраструктура, евентуално за фургони и палатки, но НЕ и за възстановяване на частни имоти - при пазарна икономика за това има застрахоатели!
Ако нашите застрахователи не направят пул, ще го сторят европейските, но пък само ако има смисъл - т.е. не държавата да се прави на застраховател и ликвидатор на щетите - такава задължителна застлраховка имаше при Живков - натам ли вървим?
04 Юни 2007 12:31
Като всички други статии на Хърсев, и тази успява да обърка и най-ясната тема. Естествено, че държавата ще плати на земиделските стопани, защото като държава има приоритет да защитава интересите на всичките си граждани. А против интересите на всичките граждани е да настъпят масови фалити на зърнопроизводители. А какво ни казва Хърсев - да плати или да не плати? Ако не трябва да плати какъв е аргументът - да сте се застраховали. После сам казва, че в момента няма такива застраховки. Но щяло да има, скоро. Което няма почти никаква връзка с вече случилото се. Тоест, какъв е изводът? Да се плати или да не се плати? Изводът е да се лобира за застрахователния бизнес. Явно, в момента от там плащат. Тъпа история...
04 Юни 2007 19:59
Вече съм го казвал и пак ще повторя. НАСТОЯВАМ държавата да започне да компенсира и загубите от Еврофутбол. В сравнение с тях, тези на земеделците са си джобни пари, а и ощетените са къде - къде повече. Ама пусти балкански нрави и ние еврофутболистите, като митологичното дясно пространство, не можем да се консолидираме и мобилизираме, иначе бутаме правителство за три дни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД