Приятелят на ТИМ Неделчо Михайлов (вдясно) с Евгени Петков, треньор на волейболния отбор "Енерджи-Академик", на който Михайлов е президент. |
ТИМ forever
Най-напред се роди "Нашият град". Формално това не е бизнес партия, а "независимо гражданско движение, което има за цел да повиши участието на гражданите в управлението на техните градове". Идеолог му е телевизионният трибун Неделчо Михайлов, прославил се с манията си всяка сутрин да рисува мустачки върху вестникарските снимки, докато прави преглед на печата в сутрешния блок на телевизия МСАТ. Преди четири години водещият Михайлов се пробва на изборите като независим кандидат за съветник и спечели гласове за два мандата. Така той прозря, че има много фенове. А наблюдателите пък забелязаха, че повечето са ключови хора от групировката ТИМ, която притежава почти всичко във Варна. При учредяването на "Нашият град" залата бе пълна с бивши и настоящи служители на холдинга, а на първия ред седна лично корпоративният му секретар кап. Николай Николаев. МСАТ, откъдето Михайлов пропагандира убежденията си, също е част от ТИМ. Освен че ги забавлява телевизионно, групировката още и охранява варненци със съответната фирма, отпуска им заеми чрез своята банка, помага им да трупат мускули покрай различни спортни съоръжения, транспортира ги посредством авиокомпанията си, даже е готова да им окаже логистична подкрепа и по някой морски въпрос с пристанищната си инфраструктура. Така че съвсем естествено нейни хора проявиха интерес да управляват града и политически.
Други мощни бизнесмени пък основаха партия "Глас". Най-известният сред тях е управителят на "Интерсевриз Узунови" Красимир Узунов. В челните редици са още собственикът на строителната компания "Планекс" Пламен Андреев и шефът на веригата супермаркети "Пикадили" Георги Папуров. Те се определят като "успели хора, на които им е време да се намесят в политиката". Самият Узунов призна неотдавна: "Допитахме се до сериозни политолози и те ни казаха, че сега е времето и моментът да направим партия". В момента интересите им са насочени само към градския парламент. Вече бе обявено, че нямат никакво намерение да издигат кмет, а най-вероятно ще подкрепят сегашния Кирил Йорданов за нов мандат. Това никак не е чудно, доколкото нито един от тези бизнесмени не може да се оплаче от "взаимодействието си с общината" през годините. Партията вече обяви, че първата й задача е да се изгради стройна организация. Отсега е ясно, че няма да има никакъв проблем да го направи - освен много пари
шефовете на "Глас" управляват и много хора
Само половината от служителите им да бъдат вписани като партийни членове и БСП веднага ще бъде надмината по численост.
Във Варна се очертава и още едно ново общинско бизнес лоби. Неговото име е фундаментално: "Движение експерти за регионите". Зад тази словесна абра-кадабра се крият съвсем прозаични хора - шефът на дирекция "Архитектура" в общината арх. Вили Жечев и настоящият съветник Христо Досев. По-рано Досев беше част от царската партия, но бързо се ориентира и навреме напусна НДСВ. Движението може и да е на експерти, но същевременно си е и съвсем бизнесменско. То има на какво да се опре финансово - Жечев е масон с висок ранг, а Досев е едър търговец на фаянс. Покрай двамата в партията навлязоха и други масони и търговци.
НДСВ се оказа люпилня и на още една партия. Неин вожд е бившият жълт депутат Радослав Коев, който после бе и в "Новото време". Първоначално тя щеше да се казва "Родина", но в крайна сметка Коев, който е и туристически предприемач, се спря на по-тържественото "Отечество". Лидерът й се афишира като десен, но в името на просперитета каза, че застава зад левия кмет Кирил Йорданов. Впрочем Коев винаги се е обявявал за десен и винаги е подкрепял левия Йорданов. Освен това е кум на кмета от сватбата му с манекенката Бояна Йорданова.
Докато четирите политикобизнесменски формирования във Варна засега съжителстват относително кротко едно с друго, в Бургас се появиха две, чиито лидери аха-аха да се сбият. Най-напред се пръкна партия, която си избра за име голямата мечта на всеки българин - "Средна европейска класа". Нейн шеф е Георги Манев, строителен предприемач и настоящ общински съветник, проспериращ благодарение и на топлите си връзки с кмета Йоан Костадинов. Двамата взаимно си правят услуги. От една страна, фирмите на Манев редовно се дореждат до апетитни парцели при различни заменки в града. Общината дори закри цяла автогара, която "загрозяваше" фасадата на огромен блок, който Манев и негов съдружник строят наблизо. Заради това бе променяна транспортната схема на града и седмици наред хората не знаеха къде спират автобусите за съответните села.
От друга страна, Манев редовно дава рамо на кмета в градския парламент при гласувания, от които Костадинов е заинтересован. Например Манев бе главният застъпник на искана от кмета замяна на пет апетитни терена, срещу които общината трябваше да получи 22 апартамента в непостроени блокове. Прокуратурата изчисли, че това е най-неизгодната сделка за общината и я прати в съда. На една инстанция тя бе разтрогната. ВАС обаче я благослови.
Лидерът по обещания в Бургас
е и бос на евентуалната втора бизнес партия. Името му е Ваклин Стойновски и нашумя в началото на 2002 г. след смъртта на приятеля му от детинство Антон Йорданов, който бе първи братовчед на актьора Тончо Токмакчиев. Тогава прокуратурата обвини Стойновски, че е убил Йорданов в колата му пред столичния квартал "Изгрев", но съдът го оправда. Досега Ваклин Стойновски е обещал на бургазлии небостъргач, нечуван подземен паркинг на няколко нива и партия. Но не е изпълнил нищо от това. Първата копка на небостъргача бе отлагана няколко пъти. Подземният паркинг трябваше да бъде направен "до една година", а партията пък трябваше да бъде сформирана на 29 май. На сбирката Стойновски обеща да я основе "в следващите 30 дни". От трите обещания поне едно е сигурно, че ще бъде изпълнено - партия ще има. Въпросът за политическия й профил лидерът коментира така: "Питат ме дали партията ни е вляво, вдясно или в центъра, аз отговарям - партията ни е в Бургас". Също като Манев Стойновски е приятел на кмета Йоан Костадинов. Евентуалният подземен паркинг например ще е възможен, защото общината сключи 30-годишен концесионен договор с него за терена. А за да остави без аргументи всички екозащитници, кметът набързо и тихомълком премоделира градоустройствения план на Бургас, само и само теренът за небостъргача да бъде изваден от границите на морския парк, въпреки че попада в гъста горска растителност.
Макар и приятели с кмета, политикобизнесмените Манев и Стойновски са в остър личен конфликт. Миналата зима двамата едва не се сбиха, след като едновременно заявиха апетити към дискотека до морето. В крайна сметка я взе Стойновски. Той има и още няколко заведения, в които доскоро безплатно се раздаваше вестник, пълен със статии срещу Манев.
Основаната в Несебър бизнес партия "Дела", на която никой в градчето не залагаше особени надежди, изведнъж се сдоби с широк мегдан за действие. Първо емигрира несебърският кмет Николай Трифонов, после бе убит шефът на местния парламент Димитър Янков. Лидерите на "Дела" веднага
решиха да се възползват от това безвластие
Зад партията стоят строителният бизнесмен Чавдар Александров и туристическият предприемач Атанас Терзиев. Техните обещания са същите като на колегите им от Бургас и Варна - ще работят за народа.
Пръкването на толкова много бизнес структури по морето вече сериозно стресна властта. Премиерът Сергей Станишев неотдавна не сдържа нервите си и заяви, че тези бизнес партии ще се окажат "среда за тежка корупция". "Наблюдаваме процес за купуване на гласове, прокарване на отделни независими общински съветници или такива, които представляват партии или бизнес структури. Подобен избор разводнява политическата отговорност в общинските съвети и създава основа за безпринципни коалиции, които са среда за тежка корупция", дословно изрече премиерът. Това, което не каза, е, че в местните общински съвети по морето подобна среда отдавна съществува - повечето от бизнес лидерите и сега са съветници в трите града и са в топли отношения с кметове. По една случайност и в трите града кметовете са подкрепяни от БСП (новият временен кмет на Несебър не е от левицата, но избягалият Трифонов бе избран с нейна подкрепа). Така че нищо ново няма да се случи. Само дето за следващите избори бизнесмените решиха да се кандидатират от собствени партии, наместо да финансират избираемите си места чрез класическите.