Колкото повече "Пирогов" се приближава до ефективната стачка, толкова събития, случващи се там, губят от ореола си и заприличват на цирк. Исторически, но цирк. Историческото идва оттам, че това ще е първата ефективна стачка от десетилетия насам в българското здравеопазване.
Доскоро протестиращите и техните синдикални лидери успяваха да събудят съчувствие и симпатии у част от населението, което си казваше - прави са да искат повече пари. Като не им дават заплати - ще си ги вземат от болните. Другата част ядно мърмореше под нос, че точно заради солидните подкупи нямат никакво право да стачкуват.
Пироговци обаче не се сетиха за най-важното - общонационална подкрепа. Основните им искания се размиват сред десетките други претенции, но всички те до едно касаят единствено и само тази болница. Така, вместо да привлекат на своя страна колегите си, те само ги настроиха против "Пирогов". Водачите на бунта не се фиксираха върху едно или две изпълними искания, а окрилени от специфичната мощ, която пораждат масите, решиха, че могат да вземат цялата власт в болницата. С което успяха да настроят против себе си и хора от самия "Пирогов". Ако се стигне до стачка, не всички медици в спешния институт ще я подкрепят. Не само защото не искат да участват в абсурдни сюжети, но и защото, ако не работят, ще загубят пари.
Революцията в болницата все повече заприличва на неуправляем сеир, а не на протест на хора, които се борят за достойно заплащане и достойни условия на труд.
Въпреки че медиците твърдят, че искат промяна на статута на лечебното заведение, който да го превърне в национална спешна болница, увеличение на заплатите и нова апаратура, към момента
водачите на бунта са се заели с кадруване
Първоначално поискаха оставката на директора на "Пирогов" Спас Спасков. След това окупираха кабинета му с революционни песни на уста, в болницата нахлу полиция и в мелето трима от 5-те членове на борда подадоха оставки. И тримата са лекари от болницата. В ръководството останаха Спасков и зам. здравният министър Атанас Додов. По специалност Додов е зъболекар, а в министерството отговаря за общественото здраве и ХЕИ.
Принципалът на болницата - здравният министър Радослав Гайдарски, моментално назначи трима нови членове на борда. Сред тях са експерт от министерството на финансите и легендарният министър в служебния кабинет на Стефан Софиянски проф. Емил Таков. Таков и преди това е бил член на борда. Беше сменен лично от Гайдарски 2005 г., когато министърът промени борда на болницата заради неефективно управление.
По тази или друга причина Таков не се хареса на протестиращите и те поискаха и неговата оставка, плюс тази на другия нов член на борда от болницата - Владислав Христов. Бунтовниците вече имат и свой алтернативен кандидат за директор - известния гръден хирург и шеф на I хирургия в болницата доц. Александър Червеняков. Освен добър лекар той е и брат на депутата от БСП Младен Червеняков. Очевидно за тях няма значение фактът, че болницата все още е търговско дружество, в което законът не предвижда управление на пролетарията, т.е. не работещите избират ръководството си. Както са тръгнали нещата, скоро в спешния институт може да има и борд в сянка, и алтернативно управление.
Хирургът Червеняков се съгласи да стане директор, макар че реално няма кой да го назначи. Вероятно той каза "да", сигурен, че няма да стане директор. Реално почти няма хора, които биха се съгласили да оглавят точно "Пирогов". То е в общи линии
като да станеш капитан на "Титаник"
Настоящите и предишни бунтове и опити за реформа в болницата го доказват.
Или поне това стана ясно от твърденията на министър Гайдарски. "Когато през 2005 г. направихме смените, помолихме няколко човека да станат директор, но нито един от тях не посмя", обяви тези дни той. И допълни, че противно на широко разпространения слух нито ДПС, нито масоните са били тези, които са ходатайствали и запазили Спасков на поста му. Обяснявайки това с характерната си непринуденост, Гайдарски забрави, че поне по закон директорът се избира след конкурс, проведен от министъра, и все пак не е добре спечелилият конкурса да е ясен предварително и поканен от МЗ.
В последната година това е третият протест в "Пирогов" и май само Спас Спасков може да издържи подобно напрежение. Освен че окупираха кабинета му, бунтовниците ежедневно протестират пред болницата, блокираха кръстовища и организираха шествие из центъра на София. Както и преди, участниците в действията са предимно санитари и медицински сестри и доста по-рядко - лекари. Което, разбира се, не е от съществено значение.
В черна точка в сметката на протестиращите се превърна и шествието. Отец Георги от забранения синод, припознал и каузата на пироговци, успя да им отнеме първото място в новините, ступвайки най-богунеугодно насред протеста случаен мирянин. Публиката остана с впечатление, че хората, които уж спасяват животи, осигуряват още пациенти на "Пирогов"... Водачите на бунта пък успяха да си покрещят с министър Гайдарски кой какво говори пред медиите, сякаш не бяха в кабинета му, а на Женския пазар.
Както обикновено политиците се изредиха да дадат подкрепата си и придадоха гнил привкус на протеста. Този път обаче някои от тях надминаха себе си.
Най-ярко, естествено, успя да блесне кметът Борисов
Той бързо се съгласи да стане патрон на бъдещ общонационален комитет от известни личности в подкрепа на "Пирогов". Борисов обясни и че за да не се политизират нещата, е добре в комитета да се покани и президентът Георги Първанов. Държавният глава обаче предпазливо насрочи среща с пироговци за след месец. Затова те решиха да потърсят редови интелектуалци като певеца Дони.
Кметът Борисов почти обеща и пари от бедния общински бюджет за "Пирогов", въпреки че болницата е държавна собственост и трудно може да се финансира от община, пък била тя и оглавена от о.з. генерал.
На този фон изявите на шефа на здравната комисия в парламента Борислав Китов и зам.-шефа й Атанас Щерев направо бледнеят. Китов шумно се обяви за смяна на статута на болницата в синхрон с протестиращите. Той дори беше съавтор на законопроект, според който университетските болници, каквато е и "Пирогов", престават да бъдат търговски дружества и минават към медицинските вузове, което ще позволи и исканата от медиците държавна субсидия. Очевидно Китов забравя, че той беше шеф на същата тази комисия в парламента, когато управляващата ОДС превърна болниците в търговски дружества. Щерев пък най-компетентно обяви за 250-и път, че трябва да се въведе доплащане, каквото не успя да прокара в предишния си 4-годишен мандат.
Реформата
Тезата на здравното министерство е, че проблемът на "Пирогов" идва от липсата на реформа в болницата. Каквато е опитвал да извърши старият борд и така е породил бунтовете. И че болницата трябва да престане да бъде търговско дружество, да получава допълнително пари от държавата, но след преструктуриране. Но понеже "Пирогов" не сколасва сам да направи промените, министерството му назначи одит, който да провери какво може да се реформира.
Стачниците искат горе-долу същото като МЗ, но по възможност без реформи.
"Пирогов" е уникална болница, създадена по съветски маниер, кръстена на известен руски хирург, който беше описан вчера на стр. "После". През 2007 г. обаче тя изглежда странно - финансира се като всички останали - от здравната каса за извършена дейност. Но поддържа готовност за бърза реакция при бедствия и аварии, т.е. екипите й трябва да могат да се съберат за минути и да имат на разположение достатъчно операционни. Болницата работи нонстоп на пълни обороти. Това според протестиращите налага персоналът да е с 30% повече от необходимото на обикновените болници. Затова и те искат допълнителна държавна субсидия и никакви съкращения.
На фона на ангажиментите по спешността "Пирогов" работи и планово като най-обикновена болница. Протестиращите смятат, че това трябва да се запази, защото носи приходи от здравната каса.
Според министерството и директора Спасков обаче въпреки специфичните функции в болницата има какво да се преструктурира. Те не смеят да говорят за съкращения, а за преобразуване на някои отделения и клиники и премахване на дублиращи структури. Преди това да стане, статутът на болницата не може да се промени и тя не може да получава държавни субсидии, защото министерството на финансите отказва да налива пари в нереформирана болница. Съответно - няма и как да се увеличат заплатите.
Всъщност протестиращите от "Пирогов" са прави. Те така и не се разбраха с МЗ колко е лекарската заплата в болницата - 500 или 930 лв. Което няма значение - и двете възнаграждения са ниски. Лекарите заслужават повече. Въпросът е да знаят как да си ги извоюват.
Най-сетне един опит за обективен поглед върху ставащото.