Външното министерство, както и останалите ведомства, ще преминат от следващата година на програмно финансиране и бюджетиране. Това означава, че финансовите средства ще са обвързани с постигнатите резултати, колкото и общо да е това понятие в политиката и особено във външната политика. Това заяви вчера министърът на външните работи Ивайло Калфин при откриването на годишната среща на посланиците на България зад граница. Принципът ще се отнася и за посолствата ни като част от дипломатическото ведомство.
За повече разяснения бе поканен и финансовият министър Пламен Орешарски, но неговото изказване бе закрито за медиите.
В близо едночасовото си слово Калфин направи пространен преглед на външната политика на страната ни и на развитието на политическите процеси в световен мащаб. Като глобални проблеми министърът посочи тероризма, етническия фундаментализъм, неравномерното икономическо развитие и бедността, организираната престъпност и пандемиите.
Според Калфин България работи в нова среда като член на Европейския съюз и това изисква още по-голяма последователност. Във връзка с участието ни в международни операции външният министър изтъкна, че България е предвидим и важен партньор, но и общественото мнение не може да бъде пренебрегвано. "Има решения, които са трудни и не намират обществена подкрепа. Затова съюзническите ни ангажименти трябва да се преосмислят като национални интереси", посочи дипломат №1.
Страната ни ще положи максимални усилия за участие в шенгенското пространство и реалистичната дата за това е краят на 2010 г. и началото на 2011 г. Още от следваща година България ще настоява за инспекции от страна на ЕС по всички критерии, свързани с Шенген, заяви Калфин. Той окачестви като отлични отношенията ни със САЩ и Русия. Според външният министър обаче Русия трябва да проявява повече оперативност при решаването на разногласията с ЕС и НАТО, както и за статута на Косово. Според него сега се открива възможност за нов процес и преговори между Белград и Прищина по този въпрос. Министърът припомни позицията на България за мултиетническо Косово, без промяна на граници и с работещи институции, спазващи всички демократични норми.
ОТСЪСТВИЯ
Единствените посланици, които отсъстваха на срещата бяха първите ни дипломати в Либия и Казахстан. Александър Олшевски остана в Триполи по обясними причини, за да подпомогне връщането на българските медици в родината. Посланик Никола Филчев останал в Казахстан, защото нямало кой да поеме временно поста. Дипломатът, който можел да замести Филчев, в момента бил в отпуска. Миналата година Външно издирва Филчев няколко дни, след като той своеволно напусна българската мисия. Мандатът на първия ни дипломат в САЩ Елена Поптодорова пък ще бъде удължен с една година.