- Г-н Чуков, каква е цената на завръщането на българките?
- Изключително висока. Не говоря за материалните претенции, а за безпрецедентните усилия на френската дипломация и безпрецедентния успех на новия френски президент. Той игра ва банк, рискува и спечели. Очевидно, че желанията и амбициите на новата личност, която в момента изпълнява длъжността президент на Френската република, и традиционното място на Франция в света като една от големите сили, постоянна членка на Съвета за сигурност, дадоха своя резултат. Франция доказа, че е школа в дипломацията. Тя доказа, че има възможността да разрешава такива невероятно тежки кризи като тази с нашите медици.
- По-рано Блеър беше казал, че няма нещо, което да не може да договори с Кадафи, но се оказа, че това го може Саркози.
- Може би Саркози беше по-сръчен, по-бърз, по-точен. Спомняте си, че във Франция дори се чуха критики срещу него. Като минават часовете, в които човек може да направи по-трезв анализ, се вижда, че френската дипломация е направила много добър психологически портрет на полковник Кадафи. Успяла е да напипа онези негови най-болни места, които в крайна сметка доведоха до промяна на решението му. Не натискът, не грубата сила, а очевидно съчетанието между принципност и възможността на Саркози да уреди всякакви възможни проблеми на полк. Кадафи доведоха до подобно нещо. Пак искам да подчертая, че френската дипломация е направила много точен анализ и блестящо е реализирала този план.
- Появиха ли се някакви реакции и обяснения в Либия как сестрите напуснаха Триполи?
- Все още е рано. Там журналистиката и общественото мнение по-бавно реагират. Трябва определено да кажем, че либийското мнение си остава непоколебимо. То няма да се промени по отношение виновността на нашите сънародници. Доказателство за това е и фактът в колко часа медиците са излезли от затвора - 4 часа през нощта. Презумпцията е колкото се може по-малко хора да ги видят и да разберат, че те напускат пределите на Джамахирията. Така че все още от либийска страна е рано за реакции, може би ще има в сряда.
- А каква ще бъде съдбата на гражданските дела срещу сестрите?
- Мисля, че там нещата са ясни. След като ответниците не съществуват, възможно е те да бъдат продължени, но най-логично е да бъдат анулирани.
- Каква роля изигра намесата на емира на Катар?
- При разплитането на тази многоходова комбинация на Елисейския дворец, от една страна, става въпрос за акцията със Сесилия Саркози като представителка на ръководството на Франция и Айша Кадафи. Тя има докторат по право от Сорбоната, говори много добър френски. Саркози достигна до дома на Кадафи чрез дъщерята, а не чрез Сейф ал Ислам. По-скоро чрез франкофонията на Айша Кадафи. От друга страна, е ролята на емира на Катар. Привличането му говори за един безпрецедентно аналитичен поглед на Париж - да включи човека, който може да разреши втория голям външнополитически проблем на Либия, а именно големите противоречия между Джамахирията и Саудитска Арабия в лидерството на арабския свят и най-вече на африканския свят. Виждате колко сложно и многоходово, но в крайна сметка положително е било решението на френската дипломация.
- Значи Кадафи си извоюва лидерството в африканския свят?
- Да, Кадафи по принцип се счита за лидер на Африканския континент. Но там има много силни опоненти. Един от най-твърдите е Саудитска Арабия. Искам да припомня, че преди 2 месеца се появи новина, че Кадафи е изпаднал в кома и той трябваше да доказва, че нищо му няма. Това е вследствие на медийна война между Триполи и Рияд след намесата на Рияд в разрешаване на конфликта между Чад и Судан. Емирът на Катар е политическият фактор, който е в състояние поне да посредничи за минимизиране на напрежението между тези две спорещи държави.
"Успяла е да напипа онези негови най-болни места, които в крайна сметка доведоха до промяна на решението му."
Интересно... и Вие, Владимир Чуков, сте склонен да мислите, че Кадафи е считал за правилно изпълнение на присъда?