Бившият премиер Иван Костов коментира вчера, че нито един политик не би могъл да се справи сам с Кадафи. |
Народното събрание изживява заедно с цялото българско общество мигове на дълбоко удовлетворение от завръщането у нас и възстановяването на свободата на медиците ни. С тези думи шефът на парламента Георги Пирински откри вчера извънредното заседание на парламента.
"Медиците имат право да търсят компенсации от отделни личности и граждани, за които считат, че имат повече или по-малко вина те да стоят 8 г. в затвора", заяви зам.-шефът на парламента Юнал Лютфи от ДПС. Според него обаче медиците не могат да искат компенсации от българската държава.
Иван Костов отхвърли вчера намеците за вина на неговото правителство за задържането на медиците. "Който и да е политик, изправен срещу Кадафи, нямаше шансове сам", отвърна той на въпрос дали смята, че е сред виновниците за 8-годишното задържане на българските медици. Когато беше премиер, по адрес на медиците той публично зададе въпроса: "А ако са виновни?"
"Това беше едно ярко доказателство пред българите, че България е на прав път. Участието ни, влизането ни обратно в европейската политическа общност ще е начинът да постигаме националните си интереси", каза още лидерът на ДСБ.
"Политиката не е "дом за нежни души" и това трябва да се знае от всеки политик", коментира Надежда Михайлова обвиненията на роднините, че тези 8 години в затвора е можело да бъдат по-малко, ако екипът й се е справил по-добре. Тя не призна вина на екипа си за съдбата на българите. "Медиците ни бяха взети като заложници, за да се постигне освобождаване на атентатора от Локърби, както и нормализиране на отношенията с международната общност и ЕС", мотивира се бившият външен министър.
ДИПЛОМАТИТЕ
"Оттук нататък ЕК очаква да навлезе в нов период на отношенията с Либия", коментира пред БТА Майкъл Хъмфрис, ръководител на представителството на Европейската комисия в България. Ще продължим да действаме и по плана за лечението на заразените деца, за подкрепа на системата на здравеопазване в Либия, за задълбочаване на икономическото сътрудничество и сътрудничеството в други области, по-специално в миграционната, обобщи той. Работихме много усилено заедно с европейските си приятели и българското правителство, за да върнем медиците у дома при техните семейства, каза в специално изявление посланикът на САЩ Джон Байърли. Той допълни, че продължават усилията и за подпомагане на заразените либийски деца.