Точно в 9.51 ч. вчера след 2755 дни в либийските затвори Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валя Червеняшка, Снежана Димитрова, Валентина Сирополу, Здравко Георгиев и Ашраф ал Хаджудж стъпиха на българска земя. 44 минути по-късно те получиха окончателно свободата си с указ за помилване от президента Георги Първанов. "Всичко, което ни се случва, е като насън", признаха седмината при слизането си от френския държавен самолет, който ги прибра от Либия. За първи път ги видяхме щастливи и усмихнати.
"В 4 сутринта ни събудиха и ни съобщиха, че си тръгваме, а в 6 без 15 напуснахме голямата порта на затвора "Джудейда" и се качихме във ВИП зоната на френския самолет", обясни Кристияна Вълчева. Само Снежана Димитрова не успяваше да прикрие огромното бреме, което донесе със себе си в родината: "Живях за тоя момент и го дочаках. Никога не съм живяла с мисълта, че имам смъртна присъда. Тя не беше моя". Повечето от сестрите не намираха думи пред медиите, освен че са щастливи и благодарят.
За възможността медиците да се завърнат у нас близките им научават около полунощ. В 2 часа Росен Марков, който е силно ангажиран с каузата за спасяване на медиците ни, се обадил на майката на Кристияна - Зорка Аначкова, за да й каже, че има вероятност близките й да бъдат освободени в следващите няколко часа. В 5 часа сутринта Росен пак й звъннал веднага да взема такси за летището. Призори пред правителствения ВИП се събраха и синът на Снежана Димитрова, зълвата на Валентина Сирополу, дъщерите на Валя Червеняшка. Към тях се присъединиха много български и френски журналисти. Официално потвърждение на новината нямаше.
В 7.25 ч. пред правителствения ВИП настана страшна суматоха. Някой започна неистово да крещи и подскача.
"Мамка му! Излетели са! Идват си!",
викаше Росен Марков и разтреперен от вълнение прегръщаше децата на медиците. След първоначалния шок роднините също започнаха да се прегръщат и да плачат. Оказа се, че Марков е научил новината от Петко Дойков, шеф на дирекция "Близък изток и Африка".
Към 8 часа НСО започна усилена подготовка за посрещането. Президентството официално потвърди новината, а протоколът покани роднините в правителствения ВИП. В 9.15 ч. пристигна премиерът Сергей Станишев. След него дойде и президентът Георги Първанов със съпругата си. Целият политически елит на страната се струпа, за да посрещне българките. Пред ВИП-а се стекоха и много обикновени граждани.
Една от първите посрещачи беше лекарка, която преди 2 години се е завърнала от Джамахирията, след като прекарала няколко дни в либийски затвор. Д-р Филка Филипова е лекар в спешния център към летището и беше дошла с букет здравец. Тя обясни, че е била спасена от затвора с помощта на фондация "Кадафи", с която и сега поддържа добри отношения. Още през 2004 г. тя се срещнала с офицер от либийските тайни служби, който й казал, че българските медици ще бъдат освободени, но това не може да стане бързо заради напрежението в Бенгази.
Пристигането на българките с френския самолет официално беше обявено за 9.45 часа. В този час на пистата излязоха всички политици и се строиха под жарещото слънце. Сред тях бяха евродепутатите ни и посланиците ни във Франция, Германия и САЩ. Самолетът се приземи в 9.51 часа и
предизвика невероятна еуфория на летището
Първа слезе Кристияна Вълчева, след нея - и останалите медици. До стълбичката на самолета ги чакаха външният министър Ивайло Калфин и посланикът ни във Франция Ирина Бокова, които първи ги поздравиха на българска земя. Пръв към медиците хукна Мариян, син на д-р Здравко Георгиев. След него към самолета се втурнаха и другите роднини. Всички плачеха и се прегръща силно.
След медиците на стълбичката се показаха съпругата на френския президент Сесилия Саркози и еврокомисарят по външната политика Бенита Фереро-Валднер, които бяха посрещнати с буря от аплодисменти от журналистите, политиците и другите посрещачи. Г-жа Саркози не даде никакви изявления, само се усмихна, помаха и дискретно се оттегли във ВИП-а. Политиците търпеливо изчакваха отстрани.
Четвърт час Кристияна, Нася, Валя, Снежана, Валентина и Здравко не излизаха от прегръдките на близките си. "Ще ги прегръщам всичките", заканваше се по-рано Зорка Аначкова и така направи. Посланикът на САЩ също отиде до стълбичката на самолета, за да ги приветства на български. "Сега всички сме българи", каза Джон Байърли.
Още четвърт час отне срещата на медиците с президента и обсъждането на по-нататъшните му действия. "Нашите сънародници са най-после тук и това е чудесна новина. Искам да благодаря на всички", заяви външният министър Ивайло Калфин на нещо като официална церемония по посрещането на медиците ни. На нея говориха еврокомисарят Валднер, която специално подчерта ролята на Франция и Марк Пиерини, посланикът на ЕК в Триполи, който имаше ключова роля за постигане на споразумението с фондация "Кадафи". След което Калфин отново взе думата, за да съобщи очакваната от всички новина.
"Ръководен от твърдото си убеждение за невинността на българските граждани и правомощията, дадени му от конституцията, президентът на България издава указ за помилването им", съобщи той и залата избухна в овации. В този момент холандският посланик подаде телефона си на Ашраф, за да се чуе за пръв път с близките си и да ги увери, че е свободен. Палестинският лекар ще отпътува в петък за Холандия, за да бъде със семейството си.
"Последното, което видях от Либия, беше портата на затвора,
не съм гледала през прозореца на самолета", обясни Кристияна Вълчева, която не пусна от прегръдката си съпруга си Здравко Георгиев. "В такова състояние съм, че още нищо не усещам. Знам, че съм на българска земя, но не мога да го реализирам в мисълта си като действителност", каза още Кристияна. Тя беше най-енергична и инициативна от всички медици и даваше тон на всяко тяхно действие или изказване. Кристияна каза още, че спомените й от Либия не са само лоши, защото е преживяла и хубави моменти там. А и вярва, че обикновените хора в Либия са нормални, добри хора.
От летището медиците и техните близки се отправиха към резиденция "Бояна", където ще живеят през следващите няколко дни. Там трябваше да ги очакват лекари от Военната болница. Целта е да не се увеличава стресът им, ако отново се озоват в болнично заведение, обясниха от президентството и правителството. На практика прегледи вчера не е имало. Медиците са оставени да си починат и да се видя с близките си. Най-вероятно днес ще ги прегледат лекари. Близки на медиците казаха вчера, че не е ясно кога ще могат да се завърнат по домовете си.
В 10.50 часа френският самолет излетя със Сесилия Саркози и Бенита Фереро-Валднер на борда. "Искам да поздравя нашите медици със завръщането. Оттук нататък идва времето за равносметка", каза президентът, след като ги изпрати. Накрая премиерът Станишев попита Майкъл Хъмфрис, ръководител на представителството на ЕК у нас: "Всичко свърши, нали?" Хъмфрис облекчено отвърна: "Да, вече всичко свърши".
Дългата нощ
"Към 20 часа в понеделник бях извикан в резиденцията на британския посланик, където ми казаха да си изключа мобилните телефони", разказа вчера д-р Здравко Георгиев. Там останал до 2.30 часа, когато му казали за 10 минути да се приготви и да тръгне за летището. Качили го в самолета на френския президент, където прекарал до 6.30 часа с изключен телефон в очакване да види и останалите българи. През цялото това време преговорите между Либия и представителите на ЕС продължавали, като сигналите били противоречиви. Имало е на моменти добри, на моменти - лоши новини. Отдъхнал си едва когато видял, че и останалите се качват на борда на самолета.
Много сълзи и бурни емоции имаше вчера на летище "София". |