Еврокомисарят Бенита Фереро Валднер и съпругата на френския президент Сесилия Саркози успяха да доведат до успешен финал борбата за освобождаването на българите от либийския затвор. |
Френският президент Никола Саркози също не е мигнал цяла нощ. Той разказа на пресконференция, че два пъти е разговарял по телефона с либийския лидер Муамар Кадафи, два пъти с председателя на Еврокомисията Жозе Барозу и веднъж сутринта с българския президент Георги Първанов. Той благодари специално и на емира на Кувейт шейх Хамад бин Халифа ал Тани, който в последния момент е играл важна посредническа роля. Саркози не разкри какво е било неговото участие и каза, че Катар ще прецени какво да съобщи. Според АП приносът на държавата от Персийския залив "може да означава пари в кеш или износ на петрол и природен газ, както и опрощаване на дългове".
Ключът, който отвори решетките, бе меморандум, подписан през нощта от еврокомисарката Бенита Фереро-Валднер и либийския външен министър Абдел Рахман Шалкам, предадоха световните агенции. Споразумението обявява "подготовка за установяване на пълно партньорство" между Либия и ЕС. Ще бъде реконструирана болницата в Бенгази, в която навремето са работили шестимата медици, както и болницата "Хуари" и един медицински център, също в Бенгази, където избухна епидемията от СПИН. ЕС ще окаже помощ на Либия в областта на образованието, археологията и защитата на либийската граница от незаконната имиграция, разказа пред журналисти в Триполи Шалкам. Той не уточни какъв е размерът на помощта, която ЕС ще отпусне на Либия.
"Нито Европа, нито Франция са дали дори едно евро на Либия" за освобождаването на медиците, увери в Париж Никола Саркози. Той потвърди обаче, че днес пристига в Триполи и че ще подпише с Муамар Кадафи договорените вече споразумения. Тази визита бе отлагана няколко пъти, защото френският президент отказа да стъпи на либийска земя, преди медиците ни да са на свобода. Саркози опроверга твърденията, че е сключил "ядрен бартер" с либийския лидер за размяна на медиците срещу ядрена технология.
Много въпроси възникнаха около мисията на президентската съпруга Сесилия, която би трябвало да няма официална роля във външната политика на страната. Запитан дали това не е някакъв нов вид дипломация, Саркози приветства "забележителната работа" на съпругата си и отсече: "Проблемът е решен, точка. Трябваше да ги изведем (медиците) и ги изведохме, това има значение. Сега трябва да се вложи прагматизъм в международните проблеми".
ЕС също смекчи тона към Сесилия Саркози и приветства успеха на визитата й. Френската първа дама пък дискретно отстъпи водещата роля в изявленията след кацането на българска територия на еврокомисаря Бенита Фереро-Валднер.