:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,793
Активни 250
Страници 27,358
За един ден 1,302,066

Мъчителите ще бъдат съдени задочно у нас

До месец прокуратурата ще разпита сестрите като свидетели по разследването
Снимка: Франспрес
Деветимата офицери ликуват през юни 2005 г., когато либийски съд не прие, че са изтезавали българските медицински сестри, д-р Георгиев и д-р Ашраф.
На 11-те либийци, срещу които в началото на 2007 г. тук бе образувано дело заради мъченията над сестрите, ще бъдат повдигнати задочни обвинения за принуда. Това ще стане, когато сестрите дадат показания по делото. Досега това са направили около 40 души - близки на медиците, журналисти, длъжностни лица. Най-важните показания обаче преди повдигане на обвинения са тези на пострадалите. "Няма да бързаме, сестрите ще бъдат разпитани до месец", каза главният прокурор Борис Велчев.

Текстът от НК, по който бе образувано делото срещу мъчителите, е доста общ - "Който принуди другиго да извърши, да пропусне или да претърпи нещо, противно на волята му, като употреби за това сила, заплашване или злоупотреби с властта си, се наказва с лишаване от свобода до 6 г."

НПК позволява не само задочно повдигане на обвинение, но и задочно водене на съдебен процес. "Малко вероятно е мъчителите да се появят в България", призна главният прокурор. България обаче може да поиска екстрадиция на обвиняеми или осъдени лица от всяка държава, дори да нямаме договор за правна помощ с нея. По правило обаче никоя държава не предава собствените си граждани. Затова не може да се очаква от Либия да го направи. А и споразумението ни за правна помощ с Джамахирията изключва предаване на собствени граждани.

Според постановлението на Софийската градска прокуратура, с което бе образувано делото, от февруари до май 1999 г. в следствения арест в Триполи петте медицински сестри със сила и заплашване са били принудени да дадат неверни показания, които ги изобличават като извършители на престъпление. Разследването се води срещу ген. Харб Аамер Дербал, полк. Джума Мишри, Салим Джума Салим, Осама Уидал, Айзедин Мухтар Салех ал Барки, Абдул Маджид Шуал, Мустафа ал Шауак, Адел ал Нуас, Мохамед Амар ал Мерари, Муса Абу Есбеа и Мунир Фахем Ерхума. 9 висши офицери и един лекар бяха оправдани за мъченията от криминалния съд в Триполи през юни 2005 г.

Либия не може да има повече претенции към медиците или към България, обясни вчера главният прокурор. Той призна, че не е очаквал толкова бързо завръщане на медиците в България. "Всичко по това дело се развиваше по един нестандартен начин, отговорът също дойде по нестандартен начин", каза Велчев. Трансферът на българите бе задействан преди седмица, когато в Джамахирията бе пратено искането за прехвърлянето им в България, където да доизлежат присъдите си. Окончателно процедурата ще завърши, когато в Либия бъде изпратено копие от президентския указ за помилване. Помилването не е оправдаване. Затова де юре медиците са "осъждани", напомниха юристи.



ПОЗИЦИЯ

Пред БНР Борис Велчев обясни, че прокуратурата ще реагира, ако открие данни за извършени от български длъжностни лица престъпления по служба заради 8-годишния престой на медиците в Либия. "Но ако става дума за някакви отношения между нашите медици и техните близки и българската държава, все пак има съд, където тези отношения да се изяснят", заключи той, визирайки възможността за завеждане на граждански дела.
4
1903
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
25 Юли 2007 10:52
Българската съдебна система има ли изобщо юрисдикция по случая? Цялата шумотевица много ми прилича на мераците на тъпия испански съдия, който искаше англичаните да му екстрадират Пиночет. Той поне си беше измислил добро обвинение - за престъпления против човечеството. А тия нашите хубостници що трябва на цял свят да показват колко ни е недорасла юридическата култура - как могат да имат юрисдикция по обвинения за принуда? Юристи в тая държава няма ли?
Както сме я подкарали, що утре не почнем да съдим и американски полицаи в български съд - белким няма да се намери някой негър със смъртна просъда и оплакване срещу полицията, на който президент Гоце да даде българско гражданство и да го помилва (може да кара по азбучен ред, тъй и тъй е почнал с Ашраф), след което нашите апапи да изпраскат едни обвинения в принуда срещу "мъчителите"! Аз проблем не виждам, само се сещам за лафа на Чърчил за банята - да беше жив сега, щеше да ни пореже много по-готино. Български прокурори, български съд - голям смях!
25 Юли 2007 11:35
Хик, не говори за неща, които явно не са ти ресор. По принцип, когато става дума за престъпления точно от типа на "против човечеството" всяка страна може да съди Пиночет. Става дума за принцип който лошо превеждам като "универсална юрисдикция" на държавите при тези тежки случаи. В такъв случай можеш да искаш екстрадицията на който ти скимне, стига да е вършил достатъчно "универсални' злини.
25 Юли 2007 15:36
Bob, за ресорност тук изобщо не претендирам. Само ми прави впечатление, че българският съд, респективно българските прокурори няма как да имат юрисдикция за "принуда" в Либия. Ако имаха, можеше да си повдигат обвинения и да си гледат криминални дела за всякакви престъпления, извършени навсякъде по света, от всякакви хора. Имало потърпевши български граждани? Че откога това има значение за подсъдността на делото (да не говорим, че българското гражданство президент Гоце го раздава за здравей-здрасти - примерът с Ашраф)? От време на време току застрелят някой български гражданин в Щатите, да не би у нас да съдят убиеца? Тежки случаи, универсални злини? Че то всяко убийство, всяко изнасилване е тежък случай, даже по-тежък от всякаква "принуда", ама делата не се гледат от българските съдии за целия свят, нали така?
Явно не се изразявам достатъчно ясно, поне за тебе, но примерът с Пиночет е показателен, защото испанският съдия, който заджурка кашата тогава, не дърпаше Пиночет нито за "принуда", нито за "убийство", нито за "мъчение", а за "престъпления против човечеството". Което в контекста на вендетата в крайна сметка е без значение, но казва нещо за нивото на юристите, които подготвят подобни обвинения - именно заради т.нар. от тебе "универсална юрисдикция" за "престъпления против човечеството", поне процедурно испанския съдия трябваше да го приемат насериозно, нищо че в крайна сметка го изрязаха. И обяснява защо се гледа с резерви на българската съдебна система, а не на испанскиата.
Ще ти го кажа как изглежда според мен, гледано отвън - примерно по Чърчилски:
Тия индианци с една юрисдикция не могат да се оправят без да се омажат, камо ли с нещо сериозно! И да, могат да си искат екстрадицията на който им скимне, но наистина няма как да им обърнем внимание, без да се изложим, нищо че сме приятели.
25 Юли 2007 20:31
Ще им пръднат на кура!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД