Деветимата офицери ликуват през юни 2005 г., когато либийски съд не прие, че са изтезавали българските медицински сестри, д-р Георгиев и д-р Ашраф. |
Текстът от НК, по който бе образувано делото срещу мъчителите, е доста общ - "Който принуди другиго да извърши, да пропусне или да претърпи нещо, противно на волята му, като употреби за това сила, заплашване или злоупотреби с властта си, се наказва с лишаване от свобода до 6 г."
НПК позволява не само задочно повдигане на обвинение, но и задочно водене на съдебен процес. "Малко вероятно е мъчителите да се появят в България", призна главният прокурор. България обаче може да поиска екстрадиция на обвиняеми или осъдени лица от всяка държава, дори да нямаме договор за правна помощ с нея. По правило обаче никоя държава не предава собствените си граждани. Затова не може да се очаква от Либия да го направи. А и споразумението ни за правна помощ с Джамахирията изключва предаване на собствени граждани.
Според постановлението на Софийската градска прокуратура, с което бе образувано делото, от февруари до май 1999 г. в следствения арест в Триполи петте медицински сестри със сила и заплашване са били принудени да дадат неверни показания, които ги изобличават като извършители на престъпление. Разследването се води срещу ген. Харб Аамер Дербал, полк. Джума Мишри, Салим Джума Салим, Осама Уидал, Айзедин Мухтар Салех ал Барки, Абдул Маджид Шуал, Мустафа ал Шауак, Адел ал Нуас, Мохамед Амар ал Мерари, Муса Абу Есбеа и Мунир Фахем Ерхума. 9 висши офицери и един лекар бяха оправдани за мъченията от криминалния съд в Триполи през юни 2005 г.
Либия не може да има повече претенции към медиците или към България, обясни вчера главният прокурор. Той призна, че не е очаквал толкова бързо завръщане на медиците в България. "Всичко по това дело се развиваше по един нестандартен начин, отговорът също дойде по нестандартен начин", каза Велчев. Трансферът на българите бе задействан преди седмица, когато в Джамахирията бе пратено искането за прехвърлянето им в България, където да доизлежат присъдите си. Окончателно процедурата ще завърши, когато в Либия бъде изпратено копие от президентския указ за помилване. Помилването не е оправдаване. Затова де юре медиците са "осъждани", напомниха юристи.
ПОЗИЦИЯ
Пред БНР Борис Велчев обясни, че прокуратурата ще реагира, ако открие данни за извършени от български длъжностни лица престъпления по служба заради 8-годишния престой на медиците в Либия. "Но ако става дума за някакви отношения между нашите медици и техните близки и българската държава, все пак има съд, където тези отношения да се изяснят", заключи той, визирайки възможността за завеждане на граждански дела.