:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,758,859
Активни 281
Страници 15,326
За един ден 1,302,066
Истинската история

Civilisatio erecta

Или за стола като символ на развитието
Снимка: БТА
Тракийският стол, намерен от екипа на проф.Николай Овчаров, в крепостта Перперек. Никога няма да се разбере за какво точно е служел, но очевидно има култово предназначение.
Една странна археологическа находка предизвика оживление в горещините - от полуусмивки и приглушено хихикане сред улегналите граждани до гръмогласните коментари на подрастващите. Да, сетихте се - малкият глинен модел на стол от Перперек, от чието седалище израства къс фалос. Никога няма да разберем със сигурност каква идея е вложена в този предмет, понеже това е съдбата изобщо на част от археологическите паметници от безписмените епохи. А когато няма писмени извори, интерпретацията на част от артефактите може да става и произволно. Старите археолози иронично съветваха при откриване на непонятен предмет той бързо да бъде обяснен за по-лесно като "предмет с култово предназначение".
Ако пренебрегнем стърчащото приложение, безспорно е, че откритият глинен модел на стол е

едно от най-ранните изображения

на тази широко разпространена в бита ни мебел. При това мога да се закълна, че съм виждал наскоро в кафенета абсолютно същите столове, но от бяла пластмаса.
За радост има една друга находка отпреди 40 години - култовата сцена от с. Овчарово, Търговищко, която ни помага на първо време да преценим, че столът от Перперек е от подобна сцена, несъмнено с култов характер наистина. Задължително трябва да отбележим, че 7 от глинените модели на столове в сцената от с. Овчарово са абсолютно същите като стола от Перперек. Като изброим столовете в сцената от Овчарово и добавим останалите самостоятелни находки, ще излезе май, че стоящите мебели от този модел са не просто разпространени в каменно-медната епоха, а са направо масови. Обилието от сходни находки, датирани приблизително в края на IV - началото на III хилядолетие пр. н. е., в късната каменно-медна епоха трябва да посочва за средиземноморската цивилизация началото на използването на столове не само в култа, но несъмнено и в бита. И то далеч не само във формата му на владетелския символ на власт - престола.
В по-широк план - сътворено е съоръжение, с което започва отделянето на човека от земята. Сядането на стол, изглежда, все още сравнително нисък, а не направо на земята, от края на четвъртото хилядолетие се превръща в цивилизационен белег на нови обществени отношения, чието истинско начало трябва да потърсим още в археологическите култури на предкерамичния неолит в Близкия изток. Основни белези на тази нова цивилизация са керамичното производство, улесненото добиване на храна, максималното разпространение на контролираното използване на огъня и започналото отделяне (отдалечаване) на човека от земята чрез използване на мебели, основен от които е столът. Тази цивилизация, чието начало бе наречено "неолитна революция", е нашата днешна цивилизация. Неин основен белег е изправянето в най-общ смисъл, стремежът към извисяване.
Дарвиновата теория за произхода на човека често се представя графично с една поредица човешки същества, все по-изправени. От човекоподобната маймуна и Homo erectus до Homo sapiens.
Всичко в нашата цивилизация -

civilisatio erecta

(изглежда, имаме право на това название) - е изправено, стоящо на краката си, отдалечено от земята - човекът, сградите, мебелите, ракетите, машините, съоръженията. Дори обработването на земята става от височината на огромни машини. И още една решаваща особеност на civilisatio erecta - всичко се променя бързо и непрекъснато. Бързината на промените днес е толкова шеметна, че даже не успяваме да научим за част от тях.
Тази изправеност, за която става дума тук, ни е удобна, ще кажете, ергономична, като ни предпазва от досадния "фитнес" на непрекъснатото сядане и ставане от пода. Съществува отдавнашна теория, че седенето на стол на Запад най-общо е обусловено от определени анатомични особености, както и преобладаващото седене на земята на Изток най-общо. В Япония през ХVII в. са толкова удивени от европейския начин на седене, че го описват със забавния израз "провесил крака". В Африка, веднага след като европейците установяват контакти с местното население от вътрешността на континента, имитират подигравателно сядането на европейците, като приклякат в празното, все едно сядайки на стол. Голяма забава! Все пак Китай трябва да определим като смесен по отношение на сядането. Столът навлиза тук от Средиземноморието, както и да е станало това, след V в. н. е. и получава значително, но не преобладаващо разпространение. Към районите на смесено сядане - на земята и на стол, трябва да отнесем и предколумбова Америка.
Наистина Ед. Мафей ни уверява в късното масовизиране на стола в Белгия, а Ф. Бродел обобщава за един по-широк ареал. За Изтока на средиземноморската цивилизация това, изглежда, не е така. Столът - и като мебел, и като владетелски символ - като престол, е, изглежда, повсеместен почти от времето на първата му поява.
Борбата между

стола и възглавницата

или постелката за сядане на земята или на пода се води с променлив успех. Арабите са изтласкани от Пиренейския полуостров, но испанките продължават до ХVII в. да седят на възглавници на пода - само мъжете сядат на столове. Точно обратното наблюдаваме в тракийската култура 20 века по-рано. В стенописите на Казанлъшката гробница именно владетелят седи на нисък стол без облегалка, а жена му е разположена на един от най-разкошните столове в цялата човешка история.
Всъщност Северна Африка и Мала Азия са изцяло във властта на "седенето на земята" след идването на арабите и на османските турци. Превземането на крепостта Галиполи от османските турци през 1354 г. слага начало на опит за промяна на цивилизационния модел на Балканите. Именно в Османската империя главно протича яростното противопоставяне на двата цивилизационни модела с променлив успех. Османските турци мъчително бавно се качват на стол - седенето с кръстосани крака "по турски" до началото на ХХ в. остава преобладаващо. Тронът, подарен на султан Махмуд от Надир Шах, и особено големият златен церемониален трон на султаните от Османовия род предизвикват смесени чувства. От една страна, те наистина са достатъчно издигнати, та даже им е необходимо стъпало, но, от друга - сядането на тях отново става с кръстосани крака.
През зимата на 1693 г. пътешественикът Дж. Карери пътува с българска "карета" от Галиполи до Одрин. В каретата обаче няма седалки и това предизвиква наистина значително неудобство за пътника. "Приземяването" на мебелите за хранене - появата на ниската масичка - софрата, и много ниските трикраки столчета около нея у християнското население на Балканите, изглежда, има точно същия произход - османските турци, носители на друг, "обратен" цивилизационен модел. Султаните, както свидетелстват пътешественици, тъй като седят предимно на възглавници на пода, се хранят на огромна покривка от дебела червена кожа "обработена по български". Но не от българите на Балканите, а от наследниците на прабългарските племена, които до късно обитават Кавказ и района северно от езерото Ван.
Homo erectus, макар и изчезнал в превратностите на еволюционното развитие, е най-значителният опит на природата преди създаването на съвременния човек - Homo sapiens. Дали и нашата цивилизация, която нарекохме civilisatio erecta, не е обречена на загиване като непродуктивен клон в еволюционното развитие, за да отстъпи място на civilisatio sapiens - цивилизацията на мислещите.

Днес
въпреки усилията на проф. Ал. Фол, който приживе не се умори да укорява невежественото използване на византийската наставка в публично налаганото название на крепостта Перперек, Министерството на културата продължава да използва в работата си небългарска форма на името на археологическия обект. Тези, които налагат разпространеното днес название, са раждани, разбира се, в Порфирната зала и са учили, разбира се, в Магнаурата, поради което не може да им се обърне езикът за "варварската" дума, та трябва да я "облагородяват".
Защо да виним Министерството на културата? Това е държавният орган и в негова власт е да наложи правилната форма, ако и когато реши! Всички останали ще го последват - туристически организации, държавни и общински органи, всички ние. В този случай обаче учреждението на бул. "Стамболийски" 17 в София засега се държи като Министерство на културата на Република Византия.

***
В патриотизма ни нищо не е дребно или незначително. Всеки път, когато някой пише или произнася небългарската наставка в името на крепостта Перперек, хилядите й защитници през вековете се обръщат неспокойно в тесните си гробове.

Снимка: "Архив"
Владетелски трон на кесаря Хрельо от църквата в извънградското му имение в Рила.
 Големият церемониален трон на султаните от Османовия род, музей "Топкапъ", Истанбул. Столът е хем издигнат, хем на него се седи пак с кръстосани крака.
Снимка: "Архив"
В стенописите на Казанлъшката гробница именно владетелят седи на нисък стол без облегалка, а жена му е разположена на един от най-разкошните столове в цялата човешка история.
27
5569
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
26 Юли 2007 00:33
Сeдeнето по турски, в поза лотос или върху стъпало на крак е много по-здравословно за тялото, особено за гръбначния стълб .
26 Юли 2007 01:03
хм... да пробваме да се изразим иначе...

извеждането на седалищните умения като цивилизационен скок е квинтесенцията на това историко-културно есе...
26 Юли 2007 01:06
и все пак... да казваме, че не е важно върху какво се сяда, а да акцентираме върху постигането на културна седалищност (като такава) и след това да квалифицираме тази непридирчивост (простете русизма) като "изправена култура" е изумително...
26 Юли 2007 02:06
Поддържам напълно призива за името Перперек. Не сакаме гръчки.

Авторът ми харесва, когато не пише врели некипели по непривични му въпроси като "бомбардировките над Сърбия".
Пожелавам му да разшири малко кръгозора, като включи и материал от западни изследвания върху български археол. обекти, който често попада в центъра на съвременни научни дискусии на запад.
Например - спора между привържениците на Мария Гимбутас и Колин Ренфрю за староевропейската култура, индоевропейците и мястото на Варненския некропол.
26 Юли 2007 02:15
"археологическа находка предизвика оживление в горещините ... ... и приглушено хихикане "

Аха, и тва е само началото! На път са и може би скоро ще открият затрилата се през хилядолетията легендарна "Само*бачка с педали". Е тогава к'во хихикане ще падне от някои кратуни...
*
Той затва и бат Милчо слага по едно "Ха-Ха" на края на всеки постинг; щото знае колко хубави неща го чакат и какво хихикане ще падне когато археолозите открият оригиналният патент, класика в "хихикането".


Редактирано от - garamel на 26/7/2007 г/ 05:07:30

26 Юли 2007 02:21
Това е медицински стол . На него първескините са сядали всеки ден по четири часа , три месеца преди раждане . Да имат голямо разкритие при раждане.
Другото ми обяснение е по-вулгарно и няма да го кажа. Само ще загатна , че стола е червен и с фалос по средата и е служил за измъчване на политически противници.
26 Юли 2007 03:13
Епохата не е безписмена, просто, траките ги е мързяло да се абят за нещо, според тях, несъществено. С тяхната, един вид джихадистка светопредстава, те смятали земния си път само като излишна и прекалено дълга прелюдия към вечния мързел и безкрайните оргии в "истинския" отвъден свят... и съответно са били много усърдни в опитите да го съкратят в пиене, любене и безсмислени и безпоследствени битки..
26 Юли 2007 06:47
Тези, които налагат разпространеното днес название, са раждани, разбира се, в Порфирната зала и са учили, разбира се, в Магнаурата,

Статията е страхотна и много точна.
*
Но едно нещо не мога да разбера - при огромного си уважение към археолога Овчаров - защо все фалоси и утроби му се намират из Родопите. Имали шанс това в Татул да не е всъщност утроба, както и този стол да не е с... фалос?
26 Юли 2007 07:00
Извънземните са заровили този стол и точка
26 Юли 2007 09:00
Страхотно добър въпрос си задал, Yantar, браво и на автора за изключително издържаната и поднесена статия; според мен на Овчаров му се привиждат навсякъде, където копне, пу**и и к***ве щото е от школата на Фол, а в представите на последния тракийското общество му се е провиждало като обществото на късния соц, в който е живял; цинизма, аморалността и разврата, характеризиращ късния социализъм, Фол ги е приписвал на тракийското общество, което е изучавал. Безделието и соц оргиите на социалстическите веломожи, на които Фол без съмнение е бил свидетел, са го правели да си преставя живота и привичките на тракийските веломожи по същия начин, т.е. колективен разврат, безделие и безсрамие; Овчаров без съмнение е повлиян от Фол във визията си и от там представата му за тракийския живот като един безкраен соц разврат, където всичко живо по цял ден се е*е колективно с подръчни материали; за мен част от работите на Фол са свидетелство са навиците по времето на соца, а не по времето на траките....
26 Юли 2007 09:30
Не че траките са били кой знае каква стока - бях попанднал на един античен гръцки документ, според който, при траките, ако единия от родителите починел, другия безцеремонно продавал децата си в робсво, защото и без друго нямало да може да се грижи за тях сам; животът по време на траките не ще да е бил кой знае колко лесен...
Виж, за славяните колективния разврат е по-вероятен; тия май са живели в общества на матриархата, феминистични, от там и историческата им недисциплинираност и криволичене - бях чел едно напълно сериозно изследване на тема защо "чичо" и "дядо" в славянските езици звучат по подобен начин; извода на изследването беше, че античните славяни са познавали само роднините си по майчина линия, защото бащата винаги е бил неизвестен, децата са ги отглеждали колективно и всеки член на племето по мъжка линия е бил "дядя", т.е. евентуален роднина; интересното е, че в интернет циркулират тракийски речници, написани от сериозни учени (не са българи) поне според речниците тракийските думи не се различават кой-знае колко от славянските и всичките ми бяха разбираеми - запомнил съм, че тракийскта дума за "бяло" е "бело" т.е. езикът изобщо не звучи непознато....
Интересното е е че славянската материална култура си има паралелите в неолитна мала азия, а тракийската май няма; в едно неолитно селище до това, което сега се нарича Коня в Турция (6-9 хиляди години пр.н.е.) са открити десетки недвусмислено сексуални играчки, в сравнение с които столчето е самата невинност; има обаче някаква аналогия, следите на тази култура обаче водят чак към кушитското царство в сегашна Индия и към така наречениете Тorcharians в сегашен китай, унищожени по=късно от китайците, откриха торчарианските мумии с руси коси и сини очи преди няколко години; и кушитите и торчарците са живели в общества, доминирани от жени царици като при славянските племена; оттам и военната им слабост в крайна сметка, та тва столче може да е както тракийско, така и славянско, ако изобщо има някаква разлика по това време...
26 Юли 2007 10:47
Той Иван Петрински е много смешен -
Да не Перперикон, ами - Перперек, което е турско име.
Да не е с византийска наставка, ами с турска.
Кое е по-добре, бе Петрински?
Ами няма прабългарско наименование тая руина. По-стара е от прабългарите. Примерно, и аз като българин, не се чувствам прабългарин, а славянин и трак.
26 Юли 2007 11:04
И яс некям гръчки! Перперек, Перперек!
Дали е турско или не не-нам-койо-си окончанение не ме интересува. Местните (и българи, и турци) му викат Перперек.
Yantar
26 Юли 2007 11:12
Това е тракийска играчка от тип Лего.Издатината на стола е за да се закрепи съответното човече от комплекта.
26 Юли 2007 13:42
Бащинството има значнение най-вече заради издръжката и наследството. Днес пак вървим към матриархат (аз нямам нищо против), като една по-широка от биологичните родители група се чувства задължена да се грижи за децата - и кой точно е биологичния баща не е много важно.
26 Юли 2007 16:20
Ако тази "мебел" с издатината в нейната среда бъде сметната за интронизиран фалос, за пореден път може да се обобщи, че поне в това отношение траките не са се отличавали особено от останалите древни народи, и особено от онези, които населявали земите около морето в средата на земята.
Във втора книга на Историята си Херодот, както знаем, описва Египет и египтяните, техните обичаи и култове. Когато стига до почитането на Дионис, отделя няколко страници на фалическите обичаи и шествия в Египет и на различията между елинските и египетските. Различието основно е, че в Елада е имало и драматически празници и състезания, а при египтяните - не. По-малкото различие е, че в египетските фалически шествия били носени статуи с големина един лакът... е, прочете си го сами, да не преразказвам всичко.
След това Херодот се мъчи над нерешимия спор дали фалическите шествия дошли при египтяните от елините, които преди тях така почитали Дионис, или както елините, така и египтяните взели този основен ритуал в култа към Дионис от финикийците.
Разбира се, фалопочитанието е част от култа не само към Дионис, но и към Хермес. Малко по-нататък в същата книга Херодот се мъчи над още по-нерешимия спор от кого елините са се научили да правят статуи на Хермес с изправен член, като не може да повярва, че това те пък може да са го взели от египтяните. Според него първи по този начин са изобразявали Хермес пеласгите, а пък от тях това усвоили атиняните, след това - всички останали елини, и чак след това така започнали да почитат Хермес и в Египет.
Още по-нататък, вече в пета книга, когато разказва за траките много и най-интересни неща, Херодот отбелязва, че те почитат много няколко известни божества, но че най-много от всички царете им почитат Хермес.
Така че тази новооткрита култова находка съвсем оправдано може да се превърне в предмет на разгорещени научни спорове, дисертации и хабилитации - част от чий култ е била, на Дионис или на Хермес?
И какво като е била част от култа на Дионис или на Хермес, или и на двата?
В това отношение при траките няма нищо оригинално.
Точно в този предмет интересното е, че издатината (ако тя изобщо е фалос) е свързана с предмет, а не с антропоморфна статуя или фигура, каквито има със стотици из десетки археологически музеи в нашия район и в някои от най-добрите световни музеи.
Най-интересното, според мен, при траките е, че те са вярвали, че смъртта е път към обезсмъртяването и затова най-много са почитали Залмоксис (или Гебелеизис). За това Херодот разказва в четвърта книга.
А най-интересното и поучителното от разказаното от него за траките е в началото на Пета книга:
От всички хора най-голям е тракийският народ - разбира се, след индийците; и ако ги управляваше един човек и бяха единодушни, биха били непобедими и далеч най-силни от всички народи по мое мнение. Но това е непреодолимо и невъзможно за тях и никога няма да стане; затова са и слаби.

цитира се преводът на Петър Димитров от изданието на ДИНИ, С., 1990, с. 71

Редактирано от - Една размишляваща на 26/7/2007 г/ 17:50:17

26 Юли 2007 16:48
Това е дедото на днешния вибратор.
А може и да е стол на управленец от "средния ешелон". Щото често едното навеждане не стига. Няма да е зле да им направят по едно такова столче и в Парламента. Може рязко да се повиши кворума в залата.
26 Юли 2007 16:52
Тъкмо ще се промени системата за гласуване. Вместо да ръчкат с чужди електронни карти ще заравят лице в чуждия стол
26 Юли 2007 17:15
Димитър Стоянов:Преведете договорите на ЕС на български
...Друг въпрос, поставен от Стоянов и Слави Бинев, е идеята правителството да бъде задължено да води политика в рамките на Европейския съюз, според предварително утвърдени от българския парламент позиции. Такава система съществува в някои от страните-членки на Съюза като Обединеното кралство и Финландия. Това е единственият начин да се гарантира, че правителството на дадена държава действа в съответствие с волята на гражданите, подчерта Стоянов. От АТАКА смятаме, че именно такава трябва да бъде практиката в България, за да се запази максимална част от държавния суверенитет в ръцете на националния парламент, добави евродепутатът.- Натиснете тук
26 Юли 2007 21:00
Ери, здрасти.

Гимбутас в наше време е феминистката глашатайка на "матриархата", по-точно на полово равноправната, със значителна роля на жените, миролюбива и артистична староевропейска енеолитна култура - преди идването на конните мачовци - индоевропейците от степите на Дон в 4-тото хилядолетие пр.н.е. (The Civilization of the Goddess, 1991). Тя работеше главно Източна Европа (преди 1990) и зависеше от благоволението на соц. археолози, които бяха чели Енгелс за матриархата (който пък харесвал модния тогава швейцарски антрополог Бахофен).

Гимбутас наскоро получи потвърждение от генетиката - един от "основните компоненти" на Л. Кавали-Сфорца показа разпространение, много подобно на нейното хипотетично разселване на индоевропейците. Въпреки това феминистката мода и идеята за матриархата имат много сериозни критици и сега.

"Цивилизацията на богинята" се отличавала с многото статуетки на Великата богиня майка (Вилендорфски венери) в гробовете, равенство по разкоша или бедността на погребенията и липса на изявени войнствени и мачо символи. Такива феминистки са у нас погребенията в Дуранкулак - "българската Троя" (и Девня) - до три керамични венери в един гроб.

Но Варна - от същата староевропейска култура и време (4600-4200 пр.н.е.) - има погребан възрастен мъж - в най-богатия гроб - с каменна брадва с дръжка, облепена със златен лист, със златни плочки във форма на бик и със златно калъфче на пениса (има злато и по други важни органи - очи, ръце). Първия елитен самец в Европа.

Това е било голям конфуз за Гимбутас и тя е прекарала много време да го разнищи - напълно добросъвестно и с голяма ерудиция както винаги. Сега се смята, че варненския некропол е местна изработка и че е имал голямо влияние върху развитието на металургията и погребалните обичаи в голям район до Волга, земите на палеоиндоевропейците.
26 Юли 2007 21:04
Редник, мисля, не ти е зле да се ограмотиш малко с книжката на Енгелс (Произход на семейството, частната собственост и държавата) за историчността на секса, идеята за "разврата", моногамията и т.н. По-нататък и Джаред Даймънд вече.
26 Юли 2007 21:44
Защо Перперек?
Ами най-простата аналогия: Пер-елик, Пер-ун, Пер-сенк и др...не ви ли говори
защо?
г-н Данаилов,
ПЕРПЕРЕК!
26 Юли 2007 23:37
Чичо Фичо, здравей!
Не стана ли вече време да си идвате за лятна почивка?
Ние бяхме вече за почти три седмици на море в едно селце на Халкидики и сега се закотвяме тук.
Да се обадите като си дойдете, за да се видим.
27 Юли 2007 03:13
Да, след две-три седмици. Нели ти писа от нетскейпа си.
Ще ходим и на екскурзия до Охрид.
27 Юли 2007 03:18
Грешка, Нели е писала от нетскейпа:-) Отдавна, но имам чувството, че не си ме получила. Какво ще кажете 9-ти август? А за 13-ти?

Поздрави на Бойко Пенчев. Сега го чета в Медиапул, от 24 юли.

Редактирано от - Нели на 27/7/2007 г/ 03:24:30

27 Юли 2007 20:27
Нели, пратих ти писмо по нетскейпа.
27 Юли 2007 23:16
Получих те. Така и не разбирам какво става с нетскейпа. Не си получила писмото ми от 17 май, но си получила въпроса ми от 31 май. Изпратих ти онова от 17 май отново. И ти пиша друго.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД