:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,925
Активни 660
Страници 11,490
За един ден 1,302,066
РАВНОСМЕТКА

4 "бомби" и 1 надежда в София след изборите

Проблемите около общинските фирми и концесиите ще са шлагер в кампанията на местния вот
Чистотата ще е обект на високи децибели и в следващия СОС.
Едно от най-смехотворните неща в новия устройствен план на София е прогнозата за броя на жителите на града до 2020 г. На базата на последното официално преброяване от 2001 г. експертите са преценили, че през 2020 г. в столицата ще живеят около 1.350 млн. души. В същото време според статистиката на НСИ към края на 2006 г. жителите на София са били 1.238 млн.

Че прогнозата е смешна, показва и самият устройствен план. Ако предвидените нови територии за жилищно строителство се реализират, в града ще могат да живеят около 1.800 млн. души. И това число вероятно ще се увеличи с обсъжданото в момента включване на допълнителни територии за развитието на града.

Данните са показателни за една безспорна тенденция, независимо от това кой ще поеме смяната на караула в СОС и общината при предстоящите местни избори.



Животът в София ще става все по-нервен,



задръстванията - все по-драматични, а строежите - все по-ударни. Тоест каквото и да обещават партиите, най-видимите и обществено чувствителни проблеми на града ще продължат да се задълбочават.

Макар партиите да не са стартирали предизборните си кампании, може да се очаква, че това ще бъдат централните и вероятно най-популистките теми. Ключови ще са и вечните въпроси за кретащата общинската икономика, както и управлението на общинската собственост. Равносметката показва, че отиващият си СОС не успя да промени статуквото, въпреки че затвори част от кранчетата за източване на града. На гърба на новите общинари ще легнат и други отдавна ферментирали, но нерешени проблеми на столицата. Какво наследство ще завари бъдещият общински съвет?



Игра на брокери



12 242 402.62 лв. - на толкова възлизат осъществените от СОС замени на общинска собственост срещу жилища само в рамките на една календарна година - от юни 2006-а до юни 2007 г. И общинарите, и от администрацията с гордост изтъкват, че това е с 2.699 млн. лв. повече от оценките, дадени от лицензираните оценители. Тоест при гласуването в СОС цените са завишавани по преценка на съветниците.

Това обаче съвсем не е повод за гордост, а точно обратното - доказателство за нехайно протичащите брокерски игри около управлението на общинската собственост. Не един или двама граждани, присъствали на бюджетна комисия, са се удивлявали на лекотата, с която съветниците определят един или друг процент увеличение на предложената от лицензирания оценител цена. Разликата от 30% между експертната и приетата оценка е неприемливо голяма.

Същият извод направи и Сметната палата в извършения одит за разпореждането с общинска собственост от 1998-а до 2005 г. Според одиторите София следва да определи ясно кръга от имотите, с които ще се разпорежда чрез търг или конкурс, да приеме ясни правила за изготвянето и приемането на оценките на експертните оценители, да въведе изрично изискване за периодични отчети за управлението на собствеността и т. н.

В този кюп попада и хаосът със знайните и незнайните смесени търговски дружества на общината, в които е апортирана общинска собственост. За по-дребните от тях общината просто е забравила - като например комплекс "Корали" - препълнен плаж в "Панчарево", реализиран върху 4 декара общински подарък. По-едрите тънат в неяснота - като участието на "Софийски имоти" в смесени дружества - например плаж "Мария Луиза".



Марионетна икономика



Една от най-абсурдните тези, защитавани в рамките на изтичащия мандат на СОС, е ползата от партийното управление на общинските фирми. Във фирмите на София трябвало да кадруват партиите, за да е ясно кой носи отговорност за резултатите. Казано по-грубо, да е ясно кой точно е ял от баницата. Премахването на партийните квоти вече се появи в предизборните изказвания на новия лидер на СДС Пламен Юруков и би било важен знак за промяна в следващия СОС. Това е и един от ангажиментите на кмета Бойко Борисов, който тук води с едни гърди покрай последователно отстояваната позиция за орязване на бордовете на директорите.

Въпросът с управлението на общинската икономика е пряко свързан и с приходите от нея. 31 общински фирми успяха да заработят през миналата година едва 6 млн. лв. печалба. Върху гърба на следващия СОС ще легне и решението за приватизацията на част от тях. Предизвикателството е сериозно, защото в приватизационния списък останаха дружества с много имоти. Начело е скандалното "Софийски имоти", за което нито един общински съветник не се наема да твърди с каква точно собственост разполага. Конкурсът за изготвяне на правен анализ и финансова оценка на дружеството вече бе обявен. В списъка за приватизация са и оспорваните дружества със социални ангажименти като "Спортна София", в която има много терени, "Галатея 2002", която държи лагерите, "ГИС-София". Бави се и приватизацията на дела на общината в Общинска банка. За нея бе определен консултант, но има обжалване, както и течащи съдебни дела срещу продажбата на дялове от банката.



Напред към концесиите



Шлагерни и в следващия СОС ще са концесиите. Най-апетитна е тази за боклука, която очевидно ще се предоговаря при следващия мандат, защото въвеждането на прословутата GPS система, която да следи откъде минават камионите, продължава да се бави. Идеята е общината да плаща на километър и тон боклук вместо на брой предполагаемо вдигнати кофи. Новият концесионер - инвестиционният фонд "Икуест", вече даде да се разбере, че няма да работи без пари, и поиска - засега безрезултатно - по-висока цена на услугите заради инфлацията.

Тепърва могат да се очакват спорове по концесионирането и на други апетитни услуги, доколкото и общината, и СОС започват да гледат по-смело на тези схеми. Това е разбираемо, защото спестява усилия и на администрацията, и на съветниците по регламентиране на подобни дейности чрез наредби.

Показателна за това е съдбата на отменената по съдебен ред наредба за рекламата и преместваемите обекти. Заради липсата на нов акт в момента София продължава да получава от външна реклама смешни суми. Екипът на кмета Бойко Борисов предложи като алтернатива на приемането на наредба отдаването на рекламата на концесия. Така СОС няма да се напъва да измисля сама цени и правила, а ще разчита на свободната конкуренция между частниците. Идеята е от концесията на външната реклама в общината да влизат 20% от приходите на концесионера, но не по-малко от 2.5 млн. лв. годишно. Това е доста под очакванията на самата администрация за доходността на този бизнес. За 2006 г. бяха заложени 25 млн. лв. от реклама, а за 2007-а на теория се чакат 10 млн. лв.

Концесии се задават и за управлението на парковете, и за спирките на обществения транспорт. Вече бе лансирана идея частникът, който получи право да въвежда електронни билети в транспорта, да поеме и стопанисването на спирките.



Пулсът на града



София е безвъзвратно закъсняла в опита си да въведе ред в градоустройството. Новият общ устройствен план няма как да промени това. Ако нещата стояха различно, градоустройството можеше да е с основна тежест в предизборните кампании.

Предизвикателството в близките няколко години ще бъде отстояването на градоустройствените параметри в новите зони за развитие на града. В рамките на идващия мандат може да се очаква и окончателното уплътняване на незастроените зони в града, включително с високи и спорни постройки по големите булеварди, както и преориентиране към по-периферни райони.

По сходен начин стои и въпросът с транспорта и паркирането. За следващия мандат остават големи инфраструктурни обекти като пускането на метрото до "Младост", пробивът "Данаил Николаев", който трябва да свърже Централна със Сточна гара, удължението на бул. "Андрей Сахаров" и свързването му с "Драган Цанков", който ще се разширява в частта до бул. "Евлоги Георгиев", и др. Следващият СОС ще трябва да събере сили и за уреждането на проблемите около синя зона, включително и вдигането на цената, както и за ромските гета. Проблемът "Баталова воденица" остана нерешен, общината не проявява достатъчен интерес и към темата за жилищните проблеми на социално слабите, както и за осигуряването на грижи за бездомници и стари хора. Новият СОС ще получи като завещание и проблема с боклука и пилеенето на милиони за балиране, макар и в краткосрочен план криза да не се очаква.

Добрата новина е сериозният инвестиционен бум в столицата, който според експертите ще продължи поне няколко години, както и средствата по еврофондовете, които София може да усвои. Така бюджетът на града през следващия мандат неминуемо ще расте. Столицата даде добър пример с проекта за метрото - първия изцяло готов инфраструктурен проект, внесен за финансиране.

Ще се справят ли новите общински съветници и кметската администрация с всичко това - предстои да видим. Ново неизвестно в уравнението ще са и пряко избираемите районни кметове. Едно е безспорно - крайно време е моделът "Софиянски", по който се управлява столицата и след като бившият кмет напусна общината, да отиде в миналото.
 Каквото и да обещават партиите за предстоящия местен вот в София, задръстванията в столицата ще стават все по-тежки.
5
2546
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
27 Август 2007 01:53
По всичко изглежда че моделът "Софиянски" (гнусно ми е да пиша това име) ще бъде продължен. Основание за това ми дава факта, че главен архитект на София сега е г-н Петър Диков, бивш главен архитект на "Златни пясъци". Идете и вижте какво безумие са "Златните пясъци" сега. Това е и негово дело и нищо не може да го оправдае, защото е съучастник. Просто тарикатът и негодникът Стоян Янев беше заменен от тариката Петър Диков.
27 Август 2007 08:41
Да добавя, че тарикатът Диков сега е облагодетелстван - има право да проектира, в следствие на което заграби 6-те крупни инфраструктурни обекта на София...
27 Август 2007 09:56
Статията добре и вярно очертава проблемите стоящи пред София. Не че всички ще се решат, а едва ли и може да се решат при разнопосочните интереси вплели мускули в "канадска борба". Не е засегнат дежурният проблем с бездомните кучета. Особено внимание трябва да се отдели на ромския проблем. Той ще става все по жесток.
Ще ми се да видя такъв анализ и за останалата част от България - така наречената провинция. Защото София е голяма част от България но не е цялата. Естествено пазарната икономика ще прекара своите релси и това което е читаво ще просперира.
27 Август 2007 10:39
Що се отнася до безхаберното отдаване на концесия - това е най-голямото безобразие, което може да се измисли. Ето ви една игричка на въпроси и отговори.
Въпрос: от какво се води частният интерес?
Отговор: от финансовата изгода.
Въпрос: каква финансова изгода може да извлече частният интерес от парковете?
Отговор: никаква.
Въпрос: защо ще ги взима тогава на концесия?
Отговор: за да ги превърне в пространства, от които се печелят пари: панаири, кръчми, в най-добрия случай спортни зали.
Така че ако стане поголовното концесиониране, забравете за паркове в София. От зеленина и пространства за отдих не се печели! Печели се от кръчми. Тогава вече наистина ще трябва да се бяга от този град.
Последен въпрос, без отговор: ще позволим ли това да се случи?
27 Август 2007 11:44
Преди да мислим за бъдещия СОС трябва да оценим какво свърши настоящият през изминалите 4 години и дали "доказали се" съветници трябва да се кандидатират отново!!!! Като Тошко Добрев например и разни Демократи за София или обратното беше май....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД