:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,637
Активни 483
Страници 7,202
За един ден 1,302,066
Истинската история

Русия и Франция: съюз на сърцата *

В някои случаи руско-френските връзки получават смайващ изглед. Поразителна е приликата на президента Путин с Блез Паскал (1623-1662), френския религиозен философ, писател, математик и физик.
Отношенията между народите приличат на отношенията между хората. С някого сме в генетична връзка, с друг - просто в роднинска, с трети - в приятелска. С четвърти отношенията ни биха се определяли с понятия от Наказателния кодекс, ако не беше заплахата от дълго пребиваване в специални, неуютни, лошо миришещи и добре охранявани учреждения.

Вековните неизменно приятелски отношения, особено между народи без родствена връзка, са наистина рядко явление. Даже точно сега сякаш успявам да се сетя само за един такъв случай.

Тази неделя в късния предиобед на аерокосмическото изложение МАКС 2007 в Жуковски до Москва военни летци от "Френския акробатичен отряд" (PAF) от името на Франция се обясниха за пореден път в любов на цяла Русия, като нарисуваха с червен дим огромно сърце в облаците. От техническа гледна точка това съвсем не беше най-сложното, показано от руските и френските летци в дните на изложението, но несъмнено беше най-емоционалното. За да няма съмнение в смисъла на рисунката, последните два останали във въздуха учебни "Алфа джет" "пронизаха" сърцето като стрелата на Купидон под бурните ръкопляскания и възгласи на десетките хиляди зрители. Само часове по-късно новоизбраният френски президент Никола Саркози произнесе първата си външнополитическа реч. С категоричността на начинаещ Саркози употреби максимално допустимата за френското общество твърдост по отношение на Русия. "Ако притежаваш огромна сила, не си струва да се държиш грубо", заяви президентът по отношение на Русия, признавайки същевременно истинското й завръщане в голямата политика на мястото на Съветския съюз.

Изглежда, че в някои случаи руско-френските връзки получават смайващ изглед. Поразителна е приликата на президента Путин с Блез Паскал (1623-1662), френския религиозен философ, писател, математик и физик. Не е известно авторът на Теоремата на Паскал (за шестоъгълника в конично сечение) и на Закона на Паскал (основен закон в хидростатиката) да е имал каквито и да било общения с Русия.

Възможно ли е да бъде потърсено по друго обяснение освен неконтролируемата игра на гените?

Практически не. Наистина редица изследователи в т. нар. Северна археология (археологическото изследване на човешката дейност в условията на Севера - Сибир, Северна Европа до, а и отвъд Полярния кръг) обръщат внимание на изключителните сходства между паметниците от Западен Сибир от IХ до ХII в. и на викингското изкуство от същия период. Но също с паметниците от типа Салин II, разпространени в езическия саксонски свят цели пет века по-рано. Можем да направим и още по-ранна връзка, която все още не може да се смята за проучена добре - зверинния стил на западносибирските бронзови изделия показва общи принципи с ранно-келтски или латенски паметници от Централна и Западна Европа (V -I в. пр. н. е.). Засега изследователите на тези паметници смятат, че приликите са случайни. По-скоро са следствие от симбиозата с природната среда, която формира основата на подобното възприемане на света, отразено в художествените метални изделия.

По време на Великото преселение на народите отново липсват категорични данни за живо човешко общуване на двата противоположни края на Европа. Някои германски племена - карпи, гепиди, създават селища далеч от прародината си - чак в Прикарпатието, даже и по на изток. При своето разселение славяни обитават райони почти до Рейн, но не и зад нея.

Вероятно пръв съществен



контакт между Киевска Русия и Капетингска Франция



е бракът на Анна Ярославна с френския крал Анри I (1031-1060). Анна е дъщеря на киевския велик княз Ярослав I Мъдрия (1019-1054), строителят на великолепния киевски съборен храм "Св. София". Като френска кралица е известна с благочестието си. Майка е на крал Филип I (1060-1108).

Разположени в двата края на Европа, Русия и Франция се опознават всъщност доста късно. Едва в края на ХVI в. благодарение на редица пътешественици и на книгите, в които те описват впечатленията си, Франция научава повече за Русия. През 1586 г. Ж. Соваж посещава Архангелск. П. дьо ла Вил, Ж. Маржьорет, Ф. Аврил също описват пътуванията си из Русия. Силно влияние върху френското обществено мнение оказват и пътеписите на други европейски пътешественици, преведени във Франция - Хербертщайн и Олеария например.

Почти по същото време и Русия "открива" Франция. Посланичествата от 1654 и 1668 г. изиграват основна роля в този процес.

В края на ХVII в. е началото на усиления културен диалог между двете държави. От средата на ХVIII в. до Великата френска революция (1789 г.) е времето на пълен разцвет на руско-френските културни връзки. Това е времето и на интензивни връзки на всекидневно ниво. От ХVIII в. Западът открива лукса в храненето. Руската кухня от края на ХVII в. оказва решаващо въздействие върху формирането на френската кухня от втората половина на ХVIII в. Обратният процес е по-късен. Създадената вече специфично френска кухня оказва влияние при формирането на "новата" руска кухня през ХIХ в. Някои важни отлики разграничават двете кухни. Ще кажете какво значение има дали масата ще се сервира "по руски" или "по френски" - двата основни начина на сервиране и днес?! Какво значение има дали всичко, което е приготвено за храненето, ще се постави наведнъж на масата или всяко блюдо ще се поднася, след като е изядено предходното?! Разбира се, че има значение - въпрос на светоглед, на откритост, на искреност, на отсъствие на малки тайни, ако щете - на засищане на глада.

След 1789 г. политическите отношения между самодържавна Русия и революционна Франция са силно влошени, но културните взаимодействия остават активни.



Всички дълбоки чувства преминават задължително през изпитания



Руско-френската война от 1812 г. е точно такъв епизод. Но както се казва, нищо лично. Всъщност Наполеон е само един корсиканец, силно комплексиран поради късите си във всякакъв смисъл размери. Който напълно заслужил личната си трагедия, започнала с опожаряването на Москва на 15 септември 1812 г.

Век и половина след това Русия и Франция са заедно - тайният съюз от 1891-1897 г., Първата и Втората световна война. Когато младият руски цар Николай II пристига в Париж през октомври 1896 г., посрещането му там може да се сравни единствено с посрещането на Юри Гагарин в Москва след полета му в Космоса. Нито един жител на града не останал в дома си.

Отново Николай II на 17 октомври 1905 г. разрешава пътуванията и престоя в чужбина, а руското общество, не само аристокрацията, опознава Европа и преди всичко Франция. От 1907 г. празниците на руското изкуство в Париж, наречени "Руски сезони", не спират чак до смъртта на техния организатор Сергей Дягилев през 1929 г.

Дори през втората половина на ХХ в. съветско-френските отношения запазиха динамизма си.

Изключително показателна е общата руско-френска позиция (заедно с Германия) в началото на иракската криза през 2003 г. Русия и Франция бяха отново заедно в мащабна политическа акция и това със сигурност е показателно.

Историческото знание има смисъл, ако служи за вземането на правилни решения сега.



Днес



Европа продължава да бъде еднокрака и едностранно затлъстяла. Европейският съюз без Русия е безсмислен, глупав и неизгоден. Никой не може да тича бързо на един крак. Европа без Русия, без огромните й простори, без природните й богатства, без научния и без производствения й потенциал, без необятния й пазар, без руската култура, ако щете без руската чувственост, рано или късно ще се окаже пред провал на десетилетния европейски проект. Поне във вида, в който си го представят оптимистите - Европа отново да бъде определящ фактор в световната политика.

Сред страните-членки на Европейския съюз освен Франция Русия разполага и с друг близък приятел - Германия, с която има обаче много трудно общо минало. България е по кръв, разбира се, най-близка до Русия. А както е известно, кръвта вода не става. Изглежда, че именно Франция и България, от своя страна твърде сближени сега поради либийския казус и точно преди обявената вече предстояща среща на високо равнище, биха могли да бъдат двата локомотива за привличането на Русия в ЕС. Скоро това може да се окаже невъзможно или поне много по-трудно. За една прекалено богата и прекалено силна Русия след още един също толкова успешен президент, колкото В. В. Путин, ползата от влизане в ЕС ще бъде много съмнителна.

Всъщност никак не съм уверен, че вече не е твърде късно след последната среща на страните от Шанхайската организация за сътрудничество.

_______________________

* По заглавието на книгата на И.С. Рыбаченок "Понякога съюз на интереси, но винаги съюз на сърцата" за тайния руско-френски съюз от 1891-1897 г.
 -----------
 -----------
 --------------
 Художествени бронзови изделия с изображения на животни, Западен Сибир, IХ - Х в.
 Анна Ярославна като френска кралица.
 Военни летци от "Френските акробатични патрули" рисуват "сърце със стрела" в облаците над Жуковски до Москва.
119
5113
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
119
 Видими 
30 Август 2007 00:50
Тая статия е написана специално за неинтелигентното зло мъниче FL !
В друга статия ще бъде зачетен Dinain: за "безкористната обич" на евреите-убийци към Велика, културна Франция, за приноса на "богоизбраните"
Моше-ници/паразити във "Великата" Френска революция (все са им "велики"
"революциите", върнала цветуща Франция поне 1 век назад - по население и обществено богатство...!
По-нататък, живот и здраве, ще се чуе и за Сарковитц...
30 Август 2007 01:27
Тоя път авторът историк съвсем е ударил през просото с извънисторическите теми.

По историческата част - Русия и Франция си приличат географски по това, че са в двата края на Европа, и двете са силно моноцентрични страни с радиални връзки - в бездорожна Русия - главно реки. Различават се по всичко останало. Съюзът им в историята винаги е бил користен, насочен предимно срещу "средищната" Германия, и винаги - доволно кратък. В 1807 например Наполеон се люби с Александър в Тилзит и в 1812 го напада вероломно.

По извънисторическите (известно е, че не съм русофоб и мразя русофобията):

"Европа без Русия, без огромните й простори, без природните й богатства, без научния и без производствения й потенциал, без необятния й пазар, ... рано или късно ще се окаже пред провал на десетилетния европейски проект."

- Именно "огромните простори" на Русия - според самия руски етнолог Л.Н. Гумильов - я правят "не-Европа". Европа е светът на границите, подредеността, структурираността. Русия няма определени физически граници (освен януарската изотерма), няма структурираност и ред - тя е земята на хаоса. Тя все търси границите си - по-рано навън, после - навътре.

"Необятния" пазар разбрахме, че е горе-долу колкото холандския.

Европейския проект - сегашния, който даде на Европа мир и просперитет - няма нищо общо с руския проект за Европа. Той се казваше СССР и се провали с гръм и трясък в областите на Европа, в които беше насила наложен. "Десетилетният европейски проект" беше по произход американски и изключването на Русия от него беше условието да успее.

Включването на Русия в него е възможно теоретически само ако тя приеме искрено ценностите, на които той се гради, но това засега не се очертава.

"България е по кръв, разбира се, най-близка до Русия."

- Всъщност генетически българите се оказаха доста далечни от руснаците. Но разбира се, кръвта няма никакво етническо и междуетническо значение. Етносът не е биологическа категория.

"За една прекалено богата и прекалено силна Русия след още един също толкова успешен президент, колкото В. В. Путин..."

Русия (извън Москва) всъщност е бедна страна в демографски колапс. Дори при високи цени на енергията при сегашната икономика тя не може физически да даде европейски стандарт на повече от 20% от населението си. "Успехът" на Путин има само един източник, но независим от него - цените на нефта и газа - и само едно измерение: възстановяването властта на КГБ, сериозно разклатена след 1991. Този път без чадъра на КПСС и в "капиталически" одежди. Путин ликвидира всички демократични постижения след 1991 - унищожи парламента, опозицията, местното самоуправление, независимите медии, връща икономиката под "кръйшата" на държавата.

Но Русия не може без запада - той е основният й клиент, той й дава технологии за добив (вж. Ени), на запад руските олигарси трупат имане и пращат децата си.



30 Август 2007 01:35
Ако бялата човешка цивилизация оцелее то ще някъде по Сибирия
Не защото е далеко от читаците и пара-лиите а защото другото ще е изгоряло или
тотално подивяло.
30 Август 2007 02:36
Хе-хе. Ама че повърхностна статия. Виж, Чичо Фичо ги рабира добре нещата.
30 Август 2007 02:54
"btutality"- жестокост, грубост, бруталност, наглост, садизъм.
Това е думата, използвана от Саркози. Върнете се в историята и кажете кои други режими са охарактеризирвани по този начин! Европа се дистанцира тотално от путиновия режим, а и от самата Русия. За какъв един крак- Европа и втори крак-Русия говори авторът? Русия не може да бъде в Европа поради цивилизационни причини. И то не, че е представител на някаква друга цивилизация, а защото не е достатъчно цивилизована. В Европа се обединяват големи и малки държави, някои от тях бивши империи. От тях никоя няма вече имперски амбиции и това е едно от условията за обединението. Руските имперски амбиции са безмерни и в руския план няма включени граници на амбициите. Първо- да си възстановят бившите републики, после- сферите на влияние, после- да заемат лидерска роля в Европа, после..... Абсурдно е да се говори на този етап за нещо повече от мирна търговия между Европа и Русия. А етикетът, който лепна Саркози на Русия означава, че Европа ще се затвори за Русия, докато съществува този политически режим. За нещо повече от мирни търговски връзки ще се мисли след като Русия се откаже от всякакви имперски амбиции. Дотогава руснаците ще бъдат изпратени да се побратимяват с китайските си другари на руска земя и да се радват на "прекрасната китайска диаспора" как хубаво расте. Китай, който има териториални претенции към 11 от 24-те си съседа. Китай, който никога не е имал интереси от политическа и икономическа модернизация на Русия. Който купува модерни оръжейни системи от Русия, след това ги копира и произвежда като китайски. Китай, който разглежда няколко района в руския Далечен изток като временно отчуждени от Китай и това е отразено в китайските учебници.
Нищо лошо за руснаците, като хора, но с имперската си политика Русия е по-добре да бъде враг на Европа и Запада, отколкото като приятел. Като приятел върши повече злини. Колкото и да е трудно да се приеме от някои, скъсването на Русия с имперската традиция е невъзможно да стане без отделянето на необходимото количество територии.
30 Август 2007 02:56
30 Август 2007 03:00
В 1807 например Наполеон се люби с Александър в Тилзит и в 1812 го напада вероломно.

Ficho, , като се спомене Русия и объркваш конците.
Русия е учaствувала в повечето войни и коалиции срещу Наполеон и е била порядъчно бита в Италия и в Аустерлиц.
"Любов" между Русия и Наполеон не е имало!
Вероломно" нападение не е имало.
Наполеон е събирал и придвижвал армията си с години!
В останалият ти наратив си повечето прав.
От цялата досадна руска пропаганда с която този вестник ни облъчва тази статия е най тъпата.
30 Август 2007 03:17
В статия от онзи ден Йошка Фишер пише, че Русия има брутния вътрешен продукт като на Италия. Също, че ако Русия продължи да разчита на износа на суровини, бъдещето й е неясно. Човекът, като съратник на Шрьодер питае малка надежда, че може да се промени ходът на руската политика при определени условия и при определена политика на Европа. Саркози и реалист. Не вярва в това. Европа няма какво да предложи на Русия, та да й задоволи амбициите. Русия иска бившите републики обратно, иска обратно влиянието в страните от съветския блок, иска...майка си баща си. Няма никакви условия за конструктивно сътрудничество и разривът е необратим. Краткият любовен период приключи.
В руските вестници се появяват заглавия, като " Западът загуби Русия"!!! Подтекстът е, че Западът е трябвало да направи повече за Русия. Западът не може да направи нищо за руските имперски амбиции. Руснаците ще са тези, които ще съжаляват за конфронтацията си със Запада и за сближаването си с Китай.
30 Август 2007 03:23
Хубава статия! Само не съм съгласен че Русия може и да загуби интерес за сближаване с ЕС. Колкото Русия е нужна на Европа, толкова и Европа - западната де, е нужна на Русия и икономически, все пак на Русия са и нужни платежноспособни пазари, културно и политически - Русия е много по - близко културно до Европа отколкото до Китай или САЩ например.
Кой е най - губещ от сътрудничеството между ЕС и Русия??
30 Август 2007 03:44
Статията е добра, но с тия гнусни внушения че Европа граничи с Русия е опасна щото може да предизвика инфаркт у пещерняците-чиърлидъри.
30 Август 2007 03:49
А кога ще пада нефта че да пуста опустей таз Раша, бе другари?
30 Август 2007 05:33
Чичо Фичо
*
Автора
мъка, мъка...
30 Август 2007 06:19
Имаше едно предаване по CNN "We were warned - out of gas". Там ставаше ясно кой реди картите. Който не го е гледал, сигурно може да го намери в Нета. А който не вярва на CNN, може да почете из Нета писанията на американския консерватор Rosco Bartlett за енергийните проблеми.
*
Не я мислете Русия, какво ще прави като свърши нефта. Мислете, какво ще правим ние тогава - в САЩ и ЕС. Защото, както каза шефът на GM, чудеса на хоризонта не се виждат. Евтина алтернатива на нефта и газта за сега НЯМА.
*
Истина е разбира се, че в междудържавните отношения любов няма, тук авторът жестоко греши, има само сухи интереси, а придворните певци веднага запяват заради коричка хляб. Франсетата сега се радват, че има дадоха парче от Щокманското находище.
30 Август 2007 07:20
Запада възприема Русия като враг, като страна от третия свят , която притежава ядрено оръжие, и която руските лумпени не знаят как и кога да използуват, т.е. Русия е зпалаха за цивилизацията.И само в главата на някои комунисти може да витлее идеята, че Запада се съобразява и уважава Русия.Запада заедно с Китай ще я издухат много грозно и гадно.Лично аз съжалявам хора като "прауда" и "мохито", защото в недалечно бъдеще ще бъде разбита тахната родина-комунистическла Русия.
30 Август 2007 07:39
Глупотевини на квадрат.
Блез Паскал и подп.Пут*ин...!!!???
30 Август 2007 08:17
Съюз на сърцата, но и съюз в газовата сфера.
Фундаметалната сделка на Тотал с Газпром за щОКМАН, е от историческо значение. 3.2 трилиона кубически метра газ.
Йошка Фишер е прав. БВП на Русия сега е като на Италия, но преди 10 години един пишман български икономист казваше че е като на Холандия.
Вчера на Холандия, днес на Италия, след 20 години като на Германия плюс Франция. Така че Европа и Русия са обречени на икономическо съвукопление
щРАБАГ, Ени, Еон, ЕАДС са само началото.
30 Август 2007 08:33
Русофилите много обичат да предават тежест на Русия заради нефта. Да не сме я мислили Русия, когато свърши нефтът. Ние да сме му мислили. Подтекстът е, че който сега е с Русия, някога, когато нефтът свърши за всички останали, Русия и приятели ще си джиткат с колите, а останалище ще носят на гръб сухи съчки за огрев. Първо, изобщо не се наблюдава никаква тенденция Русия да ограничава добива на нефт, за да запази някакви количества за черни дни. Второ, Русия и в миналото и сега най-напред изнася, а после мисли за собственото население. Трето, като свърши навсякъде нефтът, ще свърши и за Русия. Няма такъв вариант, при който само Русия е на нефт и благоденства, а останалите на конски каруци. И последно- Русия в този си вид вероятно няма да доживее времето, когато ще свърши нефтът. Преди това ще е изядена.
30 Август 2007 08:39
Гозамбо, сори братле но ще направя откритие според мен от историческо значение, че ти няма да доживееш времето за да видиш как Русия няма да доживее
30 Август 2007 08:44
Поразителна е приликата на президента Путин с Блез Паскал (1623-1662), френския религиозен философ, писател, математик и физик. Не е известно авторът на Теоремата на Паскал (за шестоъгълника в конично сечение) и на Закона на Паскал (основен закон в хидростатиката) да е имал каквито и да било общения с Русия.
А известно ли е дали пра-прабабата на Путин не е имала някакви общения с Франция или с представители на Франция, родственици на Паскал, по време на наполеоновото им присъствие в Русия?
(Нали, в края на крайщата, по линия на Адам и Ева всички сме роднини!)
30 Август 2007 08:47
Добронамерена , нелоша статия. Разбира се в историческия обзор е клъвнато от тук , от там , можеше да се покаже например мостът на Александър ІІІ над Сена /най-пищния в Париж/, Монмартр с бистрата/ от руски "Быстро !!"/ , където казаците са си пили чая , и т.н и т.н...но за страниците на Вестника идеята за руско-френската уникалност е изказана достатъчно изчерпателно... Жалко , че сериозен дискус в подстатийното пространство просто не се получава. Изключение /добро ! / прави Фичу с дежурните си контраанализи , но похвалите за него свършват до размера на постингите му ... ...Ние сме разделено общество - леви-десни , русофоби- русофили , левскари -цесекари , фенове на чалгата - мразещи чалгата... С този тип статии имам усещането , че Редакцията възприема читателите си като ученици-калпазани , които трябва да бъдат образовани и поучавани с умни приказки и знания. Да се учат на умереност и размисъл...Но реалността е друга , повечето от нас биха се впечатлили от едно историческо хард-мнение , от един интелектуален шамар зад врата...А не от балансиран разказ като този. Който , пак казвам , днес е добър.
30 Август 2007 08:50
Муки, бравос
Аз съм пестелив на похвали, но днес си уцелил десетката с мнението си.
30 Август 2007 08:57
Аз пък съм на мнение, че близостта в материалната култура сред северните народи от древността е резултат от поддържаните между тяхната културна интелигенция тесни връзки под формата на симпозиуми, конференции, пленери, биеналета, триеналета, декади, фести и т.н.
Друго и не може да бъде!
30 Август 2007 09:13
Еми, тая сърцата близост, след като има Турция желаеща да влиза в ЕС не е случайна за Франция, а и защо трябва Руската империя/подобно на Отоманската/ да се разпарчелосва, примерно чрез цветни революции или студени и горещи войни, а не със "съюзяване", кво ша кажат олофичофленчетата...?! Статията е знакова и почти покана за танц...Ха Ха.
30 Август 2007 09:37
ЗИП,
аз това съм го чувал и за СССР, но го надживях.
Много си смел в прогнозите. Аз прогнози за живот на хора не правя.
30 Август 2007 09:48
Статията печели наградата за най-тъпа статия на месеца и ще бъде номинирана в годишната класация ТЪПО'07.
.
Особено вметката за приликата между Путин и Паскал -- обикновена глупост не мож роди това. Трябва си един особен талант...
30 Август 2007 10:04
Наистина рядко тъпа статия, надявам се поне да е била добре платена, ако не друго.
Особено скудоумното споменаване на епизода на "Руско-френската война от 1812 г." , "силно комплексирания поради късите си във всякакъв смисъл размери корсиканец, чиято "личната трагедия", започнала с "опожаряването на Москва"
(какво опожаряване?).
Всичко това гарнирано треперлив възторжен репортаж от новата съветска авиационна виставка, на която Путин пак се опита да показва мускули, възобновените "патрули" на стратегическата авиация и плановете за връщане на тактически ядрени ракети в Белорусия.
***
Отдъхвам си, все пак, че Путин не е сравняван със Саркози, Наполеон или крал Пепин Къси (поради "късите си размери".
30 Август 2007 10:24
Нещо за връзката на Русия с Китай. Онзи ден на Муктада му пуснах една статия за милитъри връзката между Русия и Китай, нали е спец по военните въпроси, но се оказа, че той не четял от кого да е, и особено когато е на английски.
Та Русия, казват, ще научи по трудния начин, че китайщите са не само трудни за преговаряне и здраво си защитават интереса, но нямат и никакъв респект към чуждата интелектуална собственост. В случая към руската военна интелектуална собственост. През 2005-та година двете стари сключват сделка за 30 бр. ИЛ-76 и 8 бр. ИЛ-78. Но се оказва, че Русия не може да ги произведе. Руснаците дават три варианта на китайците, три алтернативни предложения. И искат съответно по-висока цена. Китайският отговор е бърз и безжалостен.Два пъти отлагат годишната среща на най-високо ниво по въпроси на отбраната. Пекин им казва, че за да продължат срещите, русия трябва да си изпълни изцяло контракта. Руснаците набутани. Китайците притискат руснаците и с качеството на продукцията. По-специално оптиката и електрониката на СУ-27 Ес Кей. Руснаците са изненадани от способностите на китайците да копират руско въоръжение.Отиват китайски дилъри в Русия, казват, че са посредници и искат да закупят разни оръжия. Задавали много въпроси, искали фотоси, гледали всякаква документация, направили предварителен договор и повече не се появили. След две години се появяват на пазара същите оръжия, предмет на дискусията, но китайско производство. Копирали са руската ракетна система СМЕРЧ, та и видът й е съвсем същият. Цитират се и други откраднати системи оръжия, но на мен нищо не ми говорят. Купуват кинезите два радара Фазотрон и искат всякаква информация и документация, като обещават да купят още сто. Копират ги и никога повече не се връщат за стоте радара.За флота с какво ли не изпързалват руснаците по същия начин- фрегати, радари, сонари и прочие.
Та такава е руско-китайската дружба. Китайците ги лъжат, че ще купуват по много, докато изтискат информацията и им копират въоръженията.
30 Август 2007 10:39
"...Поразителна е приликата на президента Путин с Блез Паскал (1623-1662)..."


Мдаа... А пък още по-поразителна е приликата между съпругата на президента Людмила Путина (снимка: натиснете тук) и бившата солистка на състава Spice Girls Geri Halliwell (снимка: натиснете тук) - може да се предположи, че след някакви си 20 години бившата спайс-гърл ще изглежда като Путина сега. Вероятно в междудържавен мащаб това дава някаква представа за развитието на Русия и Великобритания и на отношенията между тях, но каква точно е тази връзка? Ще стане ли Великобритания като Русия след 20 години? Или обратното? Или нито едно от горепосочените? Въпроси, въпроси...Отговорите ще научим в някой следващ опус...
30 Август 2007 10:52
Някои твърдения в статията отиват твърде далече, но е вярно, че двата велики народа са приятели. Франция няма предразсъдъци и не изпитва подозрения към Русия, каквито имат някои англоговорещи страни. И Русия няма такива към Франция. Дори и в разгара на студената война ген. де Гол казва "да живее руският народ". Българският приятел на дело - Саркози не може да промени това. Мисля, че и няма такова намерение. Изявленията му не са плод на ентусиазма на начинаещия, а откровено гъделичкане на унизената американска администрация с цел френския интерес. "Брутално" е не руското настояване да им се плащат пазарни цени за енергията, брутални са методите, по които Саркози печели точки на различни фронтове. Но кой може да го обвини? Човекът си гледа френския интерес в чужбина.
А тоя интерес в крайна сметка е общ с руския - многополярен свят без американската експанзия и диктат.
Колкото до "съдечния" елемент - дължи се не само културата, но и манталитета. И двете нации са бунтовни. Дали са на света две революции, които са го променили из основи. И руснакът, и французинът губят респект към реда и закона и излизат на улиците, когато положението им стане нетърпимо. В пълен контраст с англосаксонската склонност към запазване на статуквото и уважение към властите.
А това, че днешните руски баровци предпочитат Лондон пред Париж не е само конюнктура. Това е и защото много от тях са парвенюта, на светлинни години от руската емиграция във Франция едно време. И някои от тях са углавни престъпници.

Редактирано от - Meto ot Interneto на 30/8/2007 г/ 10:53:08

30 Август 2007 10:54
Добронамерена и вярна в същността си статия!
Това, разбира се, може да бъде оценено само от хора, имали пряк досег с двете култури - руската и френската.В тези на пръв поглед странни отношения има наистина нещо имагинерно!Поразително е, например, как иначе сдържаните и дистанцирани французи възприемат руснаците!
Не им спестяват укорите / русите винаги има за какво да бъдат укорявани; -)/, но......въпреки това общуват с тях, при това с удоволствие, което рано или късно поражда и "любов необяснима"...Най-добрата ситуация за българина във Франция е попадането във френско-руска компания - шоуто е незабравимо!
30 Август 2007 10:59
У нас е възприето да се казва "криминални престъпници"
(заемка от френски език).
Употребата на "Углавни престъпници" или "налози" (заемки от руски език) издава определен манталитет и вероятно къде се дипломирал човекът
30 Август 2007 11:17
Марко Тотев, вероятността на предположението ти е нулева. Български съм учил в БГ, а дипломите ми не са нито български, нито руски.
Лош детектив си, душа


Редактирано от - Meto ot Interneto на 30/8/2007 г/ 11:18:24

30 Август 2007 11:19
Как е възможно да се напише толкова хаотична, разпиляна и безидейна статия, с толкова много нелепи извънисторически заигравания? Какво като Путин приличал в лице на Блез Паскал? Каква е връзката на тази прилика със западносибирските бронзови изделия? Все повече почва да ме плаши нивото на българските историци.
30 Август 2007 11:21
Целденбал,
30 Август 2007 11:25
Ах, ау, леле мале, чак сега обръщам внимание на финала на статията: ама Русия ще влиза в ЕС, така ли, това вече е забележителна новина
*****

Редактирано от - bot на 30/8/2007 г/ 11:32:47

30 Август 2007 11:26
Слабовато камаради бушовчета! Можете повече! ФъЛъ - я дай тон за песен! Статията е писана сякаш от един умерен вариант на Душко. Що се отнася до малките жълти зли хора, Гозамбо е прав - принципно те ни смятат нас европеидите за втора ръка хора "дългоноси варвари". Като се замислиш странно мнение на хора, които се оставиха да бъдат клани, бити и изнасилвани в продължение на векове от тайфа миризливи зоофили (ордите на Чингис хан). Точно европейците обаче доведоха тия монголи, (които изклаха 40 милиона от тия с 5000-годишната цивилизация за да има пасища за овците им) до пълна ирелевантност, показвайки им предимството на организираните военни действия, макар че им трябваха два-три века за това. Така че жълтите ще научат че не трябва да се ебават с белите още веднъж и то по трудния начин. Нищо че след 30 години ще бъдат първата икономика в света, а всеки втори човек ще е жълт. Парите, както е известно ги държат белите.
30 Август 2007 11:32
Това с приликата между Паскал и Путин е голяма глупост, с която се прецакват всички положителни страни на статията, които не са малко. Хубаво е да се образоват форумните варвари, че отношенията между великите нации имат измерения, спрямо които тукашният лумпениат тип ЦСКА-Левски е прашинка, но образоването с некоректни методи води до обратен ефект.
30 Август 2007 11:32
Е, за дипломите може и да не съм познал, но за манталитета?
30 Август 2007 12:04
За нефта и за газта не зная, темата е дълга. Но прави впечатление че ако промените в климата продължат, Европа след 50 години ще е пустиня тип Афганистан /изключение може би ще са скандинавските страни/. И тогава всички ще се молят на Русия да влезе в Европа, ако не зарад друго щото поне ще има територии на които може да се отглежда хляб.
30 Август 2007 12:15
И тогава всички ще се молят на Русия да влезе в Европа, ако не зарад друго щото поне ще има територии на които може да се отглежда хляб.

По принцип - съгласен, само с едно възражение:ако сега ЕС пропусне възможността да прикотка Русия/ барабар с ресурсите й; -)/ в рамките на 50-70 годишен период не руснаците ще влязат в Европа, а по-скоро - европейците ще се молят руско-китайският съюз да ги приеме....Моментът е стратегически и , според мен, отново французите първи усещат най-добре нещата!
30 Август 2007 12:18
Добре де, кажи какво си познал за манталитета. Погледни си коментара - написал си недомлъвката "определен манталитет". Всеки си има "определен манталитет". Какво точно значи "определен манталитет"?
Ако пиша, например, "двигател", а не "мотор" - и това ли е "определен манталитет"?
Тотев, за да не се излагаш като кифладжия, вземи един правописен речник на българския език и си прави справки, преди да пишеш глупости.

30 Август 2007 12:23
И все впак ако се наложи да избираме, кое е за предпочитане - Турция или Русия в Европа?
30 Август 2007 12:30
бгтопидиоте, не е само съпоставката Паскал-Путин, има и други идиотщини. Например "Европейският съюз без Русия е безсмислен, глупав и неизгоден".
Доколкото знам нито Русия се натиска да влиза в ЕС, нито ЕС - да се слива с Русия. Но не е ясно дали авторът има предвид точно това.


30 Август 2007 12:35
Наскоро някъде четох статия, в която авторите й се бяха впрегнали да пренесат вода през 9 дерета в полза на твърденията си, че Симеон 2 и Путин имат роднинска връзка !Та даже бяха представили и генеалогичното дърво/леле ква трудна дума/ на двамата, за да докажат твърденията си. Така че кво се учудвате на тази статия?
30 Август 2007 12:37
А, на това вече не му обръщам внимание изобщо, Мето, вече е навик. Толкова много кандидати е имало и от вестника, и във форума да пъхат мерджан в трабант, че е изморително досадно.
30 Август 2007 12:39
У нас е възприето да се казва "криминални престъпници"
(заемка от френски език).
Употребата на "Углавни престъпници" или "налози" (заемки от руски език) издава определен манталитет и вероятно къде се дипломирал човекът

Аааааа, употребата на френското "криминален" никак не означава това, дето си мислиш.
Защото, харесва ли ти, или не - в ОФИЦИАЛНо възприетата юридическа терминология у нас именно русизмът "углавен" е "оторизираната " дума.Възприемането на думата е станало естествено във времето на руско административно и съдебно упрвление след 1878-а.
Затова специалистите винаги говорят и пишат за "углавни дела", например. Оставили са употребата на израза "криминални дела" и въобще на дуенето с "правилната" думичка "криминален" на самоуверените маркототевци
30 Август 2007 12:40
Иначе авторът вероятно е имал предвид, че ЕС без ресурсите, пазарите и сътрудничеството на Русия е по-добре да се гръмне, но той най-добре си знае.
30 Август 2007 12:48
Мето, а ти си сложи дипломите ...на задното стъкло и се научи на правилен български език.
30 Август 2007 12:50
пп. сега прочетох по-внимателно, наистина след поредица от сравнително удачни аналогии говори за някакво влизане на Русия в ЕС. Добре, че поне се е сетил да спомене ШОС.
ЕС е мъртъв, тъй като е изкуствен. Целият е изтъкан от икономически, етнически и политически противоречия, бюрокрация, регулирани цени, квото, шпроти и компоти. Скоро няма да има конкурентно производство, сега лежи на стари лаври (от времето преди да приеме новаците) - ще внася предимно от ШОС и селскостопански стоки от Южна Америка.
30 Август 2007 13:00
Разбира се че е комично да се говори за влизане на Русия в ЕС. По скоро ЕС ще влезе в Русия отколкото обратното.
Русия е самодостатъчна държава.
Като как Русия ще има еднакви права и отговорности с държавици като Кипър, Малта, Латвия или Люксембург. Светът е циничен и този в който е силата, в него е и правото. Така е било, така е и така ще бъде.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД