Предсрочните парламентарни избори в Украйна оставят впечатление за обърканост. Най-много гласове събра една партия. Страната обаче може да бъде управлявана от нейни противници. Но ключа към бъдещето може би държи партия аутсайдер, която не бе сигурна дали ще влезе във Върховната рада.
На пръв поглед анализът на 95 % от преброените бюлетини показва, че Украйна ще има правителство на "губещия победител". То ще бъде сглобено от партиите, заели съответно второ и трето място в класацията на украинските гласоподаватели - популисткия Блок на Юлия Тимошенко (БЮТ) и партията "Нашата Украйна-Народна самоотбрана" (НУ-НС). Това всъщност са силите на Оранжевата революция. Очертава се прозападният фронт в 450-местната Върховна рада да има 229-230 места. Мнозинството са 226 места.
"Победилият губещ" се оказва проруската Партия на регионите, събрала най-много гласове. Заедно със съюзника си компартията, която е четвърта, "регионите" ще имат 200 депутати. Още 20 депутати може да им донесе центристката Народна партия на Владимир Литвин, бивш председател на Радата - ако, разбира се, тя се съгласи на коалиция с тях. Според някои изчисления дори и тогава на "победилия губещ" няма да му стигнат 10-12 мандата, за да се изравни с "губещия победител".
Според някои наблюдатели няма да го спаси и евентуалното влизане в парламента на другия му съюзник - Социалистическата партия. На нея не й достига по-малко от половин процент до заветните 3 % избирателна бариера. Но дори и да я прескочат, соцдепутатите трудно ще стопят разликата между "регионите" и "оранжевите".
Тези сметки обаче могат да излязат погрешни. Някои наблюдатели не изключват разместване на пластовете след окончателното преброяване на гласовете и особено по време на "въртележката" за новото правителство. Мнозина познавачи определят като най-голям победител "аутсайдера" Владимир Литвин. И не само защото неговата Народна партия се върна в парламента, а защото от него може да зависи бъдещата власт. В политическата терминология дори се завъртя фразата "златната акция", която държал Литвин на политическата борса в Украйна.
Според закона президентът Юшченко трябва да връчи най-напред на "регионите" мандата за ново правителство. Ако те се провалят, втори по ред са "оранжевите". Очевидно следващите седмици лидерите им Виктор Янукович и Юлия Тимошенко ще се борят за "златната акция". Вчера центристът Литвин постави две условия за коалиция. Той даде да се разбере, че няма да приеме програми и обещания, които "имат откровено разрушителен характер за цели системи от жизненото функциониране на държавата". Това е антиоранжево условие. В предизборната кампания Юлия Тимошенко заля гласоподавателите с популистки обещания, за които държавата просто няма ресурс. Второто обаче условие на Литвин е прооранжево. Центристът всъщност оглавява блок от две партии - Народната и Трудовата. Решението за участие в коалиция ще се вземе от ръководствата и на двете партии. А на Трудовата партия определено й харесва амбицията на Тимошенко да изземе някои тлъсти активи от украинските олигарси. С тези противоречиви условия Литвин явно вдига цената на "златната си акция". Може би решаващо ще бъде кой от големите ще му предложи (или върне) председателския пост на Радата.
Привидният превес на "оранжевите" 48 часа след вота не измества впечатлението за изборен пат и дори за политическа безизходица, в която може да изпадне Украйна. Според закона партиите имат два месеца да се разберат за новото правителство. По принцип такъв срок е непродуктивен за страна, в която се "сменят епохи". През този период е възможно всичко - от "голяма коалиция" до невъзможност да се сформира кабинет и свикване на нови предсрочни избори. Който обаче оглави правителството, ще има толкова малък превес, че Украйна е заплашена да изпада от криза в криза.
Pro-Western parties were poised for dramatic victory Tuesday in Ukraine's cliffhanger parliamentary election,
"Оранжевите " печелят!
Руснаците както винаги лъжат!