:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,069
Активни 680
Страници 8,634
За един ден 1,302,066

Няма социален диалог, когато няма отговорна власт

Управляващите в България никога не са част нито от проблема, нито от решението му
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Учителската стачка вероятно ще завърши както обикновено - с минимално увеличение на заплатите и максимални гаранции за синдикалните бъднини на Янка Такева.
В разгара на учителските страсти президентът Георги Първанов каза, че у нас няма ефективен социален диалог. Едва ли и самият той е вложил кой знае какъв смисъл в думите си, защото нито обясни какъв трябва да е диалогът, нито даде да се разбере как могат да бъдат решени учителските проблеми.

Всъщност диалог има. Обикновено децибелите му сърфират по поредната вълна на недоволство и съвсем заглъхват тогава, когато по площадите има само случайни минувачи. Старата традиция да се недоволства организирано и синдикално (пенсионери, учители, шофьори, миньори, лекари) напоследък бе разчупена и от спонтанни протести (таксиджии и еколози). Диалогът в общи линии протича така: "Дайте пари" или "Променете нещата", вика разсърденото съсловие, а пък правителството му отговаря: "Пари ли? К'ви пари? К'ви неща?".

Ако периодът е предизборен, социалното напрежение може и да бъде потушено, макар и с цената на изкушени синдикални лидери.



Ако протестиращите мъкнат сопи,



властта може и да се стресне (таксиджиите). Но ако няма сопи и избори, може да ги понабие (миньори и еколози) или пък стари грехове да им обнародва ненадейно (лекарите в "Пирогов"). Може и нищо да не може, както при пенсионерите... Но общото във всички случаи е, че независимо от крайната развръзка, първата реакция на властта, щом някой реши да поведе диалог с нея, е: "Ама, какво искате от нас? Проблемите са от години, ние нищо не можем да направим". Един вид срам да ги хване протестиращите, че са надигнали глава и искат нещо точно от това правителство. А в същото време то носи най-голямата отговорност за трудностите, които се мъчи да прехвърли върху протестиращите.

Същото става и с учителската стачка в момента, която, както сочи опитът, най-вероятно ще завърши с минимално увеличение на заплатите при максимални гаранции за синдикалните бъднини на Янка Такева. Всичките отговорни властови фактори - Станишев, Орешарски и Вълчев, невъзмутимо се мъчат да втълпят, че стачката е обществено опасна, защото може да повлече други беди - ръст на инфлацията, криза в други сектори, както и



лавинообразни искания на още съсловия



Логиката на управляващите е следната: "Няма пари, няма и реформи, затова и да има, няма да ви ги дадем. Нищо лично, просто обективните обстоятелства са такива".

В действителност обаче има много лично. Учителите са прави да искат пари точно от това правителство. Та нали вече шеста година министерството на образованието си е все на една и съща политическа сила - НДСВ, а настоящата тройна коалиция е приемник на два от субектите в предишното правителство. В момента кабинетът води либералната политика на предшествениците си и няма извинение, че реформите не са стартирали или че никой не е направил изчисления как може да се възнагради по-добре учителският труд. Отмяната на матурите и диференцираното заплащане не са реформа (това го знае всяко хлапе), а и да искаш от учителите да получават според производителността на труда, след като на хиляди заети в административен, общински, данъчен и всякакъв друг държавен апарат се дават пари на гюме, е, меко казано, несправедливо.

Учителите



беснеят срещу тази неправда,



вярно - поставят неизпълними искания за 100% увеличение, но насреща им се отговаря така, сякаш целта е да бъдат още по-озверени. "Не може да дадем на всички. Трябва да е ясно най-напред на кого - примерно първо на учителите, после на горските, накрая на полските....", казва отвисоко Даниел Вълчев. Ами да, трябва да е ясно. Но след като на него като вицепремиер не му е ясно, на кого трябва да е? И защо тръгва да си го изяснява по време на стачка? България отдавна трябваше да има изработена политика по доходите, която да компенсира скока на цените след влизането ни в ЕС. Но няма. Пак е редно да се повтори - шест години вече две от трите управляващи партии са неизменно във властта. Не може да има извинение нито за липсата на приемственост, нито за недостиг на време, в което да се решават проблемите. И какъв е "социалният диалог", която води бездействащото правителство? Плаши, че ако бръкне в бюджетния излишък, ще се развихри още по-голяма инфлация. Но къде е анализът, къде са данните, къде е експертната държавна оценка за това доколко увеличените заплати ще вдигнат инфлацията? И тя само на заплатите ли се дължи?

Разчети трябваше да има още през лятото, когато цяла България усещаше инфлацията по джоба си, а правителството я видя чак когато НСИ не сколаса да я покрие със стъкмистика. Макар и да нямаше стачки тогава, имаше огромно социално напрежение, хората се вълнуваха, опасяваха, т.е. макар и в мирно време, управляващите бяха длъжни да поведат диалог, за да обяснят какво точно става. Но се оказа, че управляващите не са част и от този проблем. Петър Димитров намери вината в забогателите пенсионери и разточителните румънци, което е ново издание на онова: "За Бога, братя, не купувайте", станало синоним на управленско безсилие в годините на прехода. А пък ако навържем нещата, се получава следната картинка -



управляващите проспиват инфлацията



(защото не румънците и пенсионерите са причината - и това се знае от всяко хлапе), а после се оправдават с нея, отказвайки да повишават заплатите. Е, толкова ли е невинно това правителство, че така високомерно да се отнася към социалните искания?

Решат ли здравните работници да стачкуват, властта се провиква, още преди да е вдянала за какво иде реч: "Няма реформи, няма заплати". Решат ли горските да стачкуват, заплати има, но пък заради коалиционни търкания нямаше шеф на горите, който да ги разпише - нова безпардонност. Тръгнат ли еколозите на протест, управляващите и там ги няма - ВАС разрешавал строежите, лошите бизнесмени строяли... Протестират ли бизнесмените срещу "Натура", министрите пък хептен взели-дали - Еврокомисията така искала, разни НПО-та съсипвали прогреса... Въобще какъв е този социален диалог, в който управляващите никога не са нито част от проблема, нито от решението му?

Вярно, често и исканията на различните обществени групи са нереалистични. Но хората са за това - за да искат, а пък управляващите трябва да правят така, че да удовлетворят желанията им, ако не днес, то със сигурност утре. Няма как да стане, ако властта все я няма там, където хората я търсят.
137
3877
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
137
 Видими 
02 Октомври 2007 23:13
Ама вярно, че са безочливи тия от тройната коалиция. Разправят, че не могат да дадат пари на учителите, понеже това ще доведе до инфлация. А тия ~10 млрд лева от еврофондовете, дето ни ги размахват, няма ли да доведат до хиперинфлация по тяхната логика?
02 Октомври 2007 23:43
Няма социален диалог, когато има нагли и безумни искания. Извинявайте, но 100 процента си е чиста наглост. Ако получат 100 процента те ще са сред най-високо платените бюджетни служители. Как мислите, че ще реагират после останалите висшисти от други професии с по 300 лева заплата. Ако бяха тръгнали с някакви по-нормални искания можеше да има някакъв нормален диалог. Обаче те се изхвърлиха доста. Но даскалята са си тъпи по начало.
02 Октомври 2007 23:43
В разгара на учителските страсти президентът Георги Първанов каза, че у нас няма ефективен социален диалог. Едва ли и самият той е вложил кой знае какъв смисъл в думите си, защото нито обясни какъв трябва да е диалогът, нито даде да се разбере как могат да бъдат решени учителските проблеми.

В града на Гоце една самозабравила се директорка на техникум изхвърли от рабата вчера 6 учители.Решила да ликвидира специалнотта по облекло и шев.Под натиск на г-жа Карадашкова- директор на училището, преди време е гласувано от учителския съвен намаляване на паралелките по специалността.В резултат учителите на борсата, а директорката-ликвидатор ликува.Хвала на тИкиви директорки.
02 Октомври 2007 23:46
Стругацки, доста некемпетентно е тва с еврофондовете и хиперинфлацията. Не се изказвай неподготвен, пич.
03 Октомври 2007 00:11
Истината е, че във всеки подобен протест има поне два аспекта:
1. Чисто човешкият. Вярно е, че заплатите, които учителите получават са малки на фона на поскъпването на живота. Малки са и то от доста време насам, а не от шест години, както пише авторът. Лично аз с този аспект мога да се съглася 100%.
2. Професионалният. При него задължително има обвързване на труда с резултатите от него. Факт е, че образователната система става все по-лоша и по-лоша. Факт е, че все повече и повече родители са недоволни от нивото на образование, което дават българските училища. Аз съм един от тези родители. И тук не мога да се съглася с исканията на учителите. За 18 дни стачка не чух едно нещо, което ще направят учителите и техните синдикални лидери за да се подобри преподаването и резултатите от него. Разбирам, че повечето са готови да кажат: "Ама как бе човек, ами то няма пари?". Въпросът никога не е бил само до пари. Нали всички казват, че са "учители по призвание". Всички сме виждали много и отлично платени футболисти да нехаят за играта си по време на мач. Защо го правят? Бедни ли са? Не. ... Но синдикатите продължават да искат 100% увеличение на заплатите в рамките на година, година и половина. А какво предлагат срещу това? И защо искат само увеличение на заплатите? Защо ги няма исканията за по-добра материална база, от която да се ползват и учители и ученици? Нима всичко в училищата е по "мед и масло"? Всички ние, като данакоплатци и индиректни работодатели сме длъжни да чуем това. В противен случай съвсем скоро всеки от нас ще бъде на мнението, че става дума за прищявка. (Защо ги няма данните, числата, обосновките за тези 100%? Защо не са 120% или 90%?) Ако стачката продължи още 20 дни и се стигне до отучване в събота и/или през ваканциите, то обществото ни ще се обърне срещу стачкуващите. Всички разбираме ситуацията, но днес е много по-модерно да си против "тая държава"!! Е, в случая аз не съм. Не съм, защото не чух как тези 100% увеличение на заплатите ще направят образованието на децата ни по-добро! Нищо лично.




Редактирано от - Петър Петров на 03/10/2007 г/ 00:27:37

03 Октомври 2007 00:26
Янк, явно на тебе трябва да обясняваме по два пъти. Явно е, че причината за инфлацията не е наливането на пари от един фонд в друг.И пак ще попитам теб, както попитах и други: Ти наистина ли смяташ, че е нормално висшист да продължава 300 лв.? Аз смятам, че е унижение и че всички трябва да излизат на улиците, не само учителите. А не да скачат срещу тях, уловени на елементарната, стара като света, но ефективна въдичка "разделяй и владей". А пари има, ти не се притеснявай, сега като дойдат изборите, ще си лъсне ясно за какво е бил разпределен приоритентно държавния бюджет.
03 Октомври 2007 00:32
До Петър Петров

Едно от нещата на което хората трябва да се научат е да обозначават границите на проблемите.

Стачката за заплати в никакъв случй не може да се обвързва с никакви искания за други неща - реформи, подобряване на работата и т.н.

Учителят има трудов договор.
Според този договор, той е поел задължения. Ако не ги изпълнява, директорът е длъжен да го осободи. ТОЛКОВА. НИТО ПОВЕЧЕ, НИТО ПО МАЛКО. Но само ако не ги изпълнява.

Ако задълженията са такива и правилата за заплатите са такива, че само със стачка може да се реши, значи стачка.

Образованието има СТОТИЦИ контролиращи експерти от МОН и РИО. Самата идея, че учителите трябва да се борят и за материалната база е нелепа.

ТЕ СА ОТГОВОРНИ ЗА ТОВА!

Редът за оправне на нещата трябва да се опрости. Задачите да се раздробят, защото Вълчев е нарцистичен, но слабо подготвен и нищо не разбира. Него го пързалят отвсякъде хората около него. Или заедно се пързялт, не знам.

Не смесвайте проблемите. Един по един!
03 Октомври 2007 00:33
ТЕ СА ОТГОВОРНИ ЗА ТОВА! - имах предвид в предното мнение експертите, извинявм се.....
03 Октомври 2007 00:43
Българското общество е слабо, обезверено и намъчено, а медиите са под контрола на комунистите и играят по свирката на станишев. Ако учителите не влязат незабавно в контакт с родителите, ще загубят.
Всяко дете си има майка и баща, имате им телефоните, говорете им, те ще ви слушат. Навъртете няколко мили разговора, ако нямат телефони ги търсете по къщите; само с лежане по паветата не става - не че е лишо, но не се знае дали е достатъчно. Държите цяла България в ръцете си. Не сте поискали, не сте го направили. Веднага, иначе ще загубите.
03 Октомври 2007 01:01
Петко Френски,

Излиза, че учителите си изпълняват задълженията, но нещо друго им пречи и това, другото, прави образованието лошо? Може и да е така, но въпросът, който продължавам да задавам е: "Какво ще се повиши в преподаването и резултатите от него, след увеличаването на заплатите?" Истината е, че в тази стачка учителите са губещи, защото не успяват да убедят обществото в резултатите от дейността си. Ако все пак някой им даде 100%, то учителите повече няма да могат да поискат НИЩО, зашото вече са искали ВСИЧКО с тези 100%.
А за РИО и т.н. един пример. Ако едно дете има един зъб и му порастне още един, то ще имаме прираст на зъби равен на 100%. Каква е ползата обаче, след като детето не може да се храни само. Никаква. Всички си спомняме за лятната анкета при коята 1/3 от учениците не знаеха колко е числото "пи". Спомняме си още, че тази година в СУ "Климент Охридски" приемаха и с 3.00. Нищо, че РИО е отчел прекрасни резултати. Мога да продължа с примерите, но въпросът си остава: "Държавата ще даде увеличение (100%, 50% или 35%), а какво ще дадат учителите?"

Редактирано от - Петър Петров на 03/10/2007 г/ 01:05:58

03 Октомври 2007 01:11
Петър Петров, исканията, за които говориш (и не само), те ги поставяха при предишни случаи - заедно с искания за заплати. Резултатът беше, че разговорът се изместваше върху тези други искания, а за заплатите в процеса на "социален диалог" се забравяше. Пари се отделяха за "хоноруване на проектите", но не на проекти, правени от тях. И те просто решиха - исканията за заплатите ще ги поставим отделно. Само по себе си, това лично мен ме изненада. На учителите чисто психологически им е малко по-трудно, отколкото на другите съсловия да говорят за пари. Така са устроени. А за недоволството от образованието - то всъщност е недоволство от децата. Които не са виновни, разбира се, но и в учителите не е проблемът. Те просто работят в определена среда, а тази среда разяжда и тях, и децата. И нямат авторитета, който им е необходим, за да си свършат работата "като хората". Но не непременно, защото не струват като хора...
03 Октомври 2007 01:24
Rednik South O.Z.
03 Октомври 2007 01:32
Антиглобалист,

Нали знаеш, че първо ти работиш за името си ("..., а челяк защо живей? За една чест и за едно красно име..." ), а после то започва да работи за теб. Ако авторитет се градеше с пари, то най-добрите учители в България биха били Васил Божков и всички след него. Хубавото е, че авторитетът не се гради с пари.
Но, въпросът си остава: "Държавата ще даде увеличение (100%, 50% или 35%), а какво ще дадат учителите?"

Редактирано от - Петър Петров на 03/10/2007 г/ 01:33:31

03 Октомври 2007 01:33
Че те трябва да гарантират определен образователен минимум, е безспорно. Тук има много трески за дялане. Но за да го направят, трябва поне да виждат учениците. А след 7 клас това става все по-рядко. Те нямат право да наказват никого. По едно време бяха разрешени (от МОН) до 50 неизвинени отсъствия. Изискванията, на които учениците трябва да отговорят, могат да се видят в изпращаните всяка година от МОН сборничета с програми - има специална графа за тях. Достатъчно е да погледне човек как са формулирани, и песимизмът му рязко нараства. РИО са чиновнически апарат, назначаван по политическа линия и пряко подчинен на министъра. Големият рев за реформи, които учителите не предлагали, всъщност цели едно: ако все пак бъдат отпуснати още пари на министерството, те да отидат за хонорари и "материално обезпечаване" на проекти, т. е., в крайна сметка - да си ги преразпределят преди да са стигнали до учителите. Това става вече много години. На техните предложения поотделно никой не обръща внимание. Много години наред. Това, което все още се опитват да направят, го правят вътре в класните стаи - въпреки безумията на министерството и "помощта" на обществото. Всеки от многото последователни сривове в образованието беше предществан от някоя "реформа", за която реформаторите си вземаха парите и се изнасяха, а върху главите на учителите, опитващите се да обяснят, че това е безумие се стоварваше какво ли не. Докато накрая те млъкнаха. Но аз лично съм убеден, че е наглост от тях да искат да обучават и да възпитават, при положение че не им плащат и за "пазенето" на децата, и че обществото ни предварително е обяснило на учениците, че това са боклуци, с които не бива да се съобразяват.
03 Октомври 2007 01:41
Изпреварил си постинга ми, приятелю (ако обръщението не ти харесва, кажи). Само за авторитета: повечето пари наистина не носят повече авторитет, съгласен съм, но ако си гладен и са ти мизерни дрешките, или не можеш да си платиш таксата за университета на собствените деца, или се чудиш дали вече не са ти откачили електромера, е трудно да говориш авторитетно на учениците - сплескали са ти самочувствието. И въпреки това те правят нещо - немислимото. Много от тях имат уважението на учениците. Не всички, разбира се. В толкова голямо съсловие - хора всякакви. Взри се внимателно - ако някой друг не е взел същия ник, то от ранните години на форума съм те запомнил като много умен и много добър човек. В смисъл, че разчитам на разбирането ти - иначе не бих писал толкова дълги постинги.
03 Октомври 2007 01:43
Аниглобалист,
Не се заяждам, но мислиш ли, че уважението към учителите ще се се увеличи, ако получават заплата от 2000 лева, а учениците продължават да не знаят колко е числото "пи"?
03 Октомври 2007 01:46
Имам смътното подозрение, че П.Петров не е избрал правилно кой трябва да защитава неговия и на детето му интерес. В този конфликт учителите защитатват своите си интереси. Работа на правителството е да защитава интересите на обществото. Следователно, учителите не са тези които ще предлагат какво да дадат повече. Това не работи никога. Учителите очевидно искат 100% увеличение на заплатите за абсолютно същото, което са правили досега. Правителството се крие зад общи фрази какво имало и какво нямало и не иска да ги дава. Т.е даже не му идва на ум да завиши критериите.
*
Компромиса би могъл да се постигне именно на база изискванията на П.Петров- правителството да постави цели, методика и критерии, които учителте трябва да постигнат, за да си вземат парите. Но понеже очевидно всички смятат правителството за неадекватно, разчитат учителите да свършат и неговата работа. Ами тогава трябва 3 пъти да им се вдигнат заплатите.
03 Октомври 2007 02:01
Петър Петров - ами тогава просто ще мисли как да ги научи за числото "пи", а не ще му откачат ли електромера и как да се обърне, че да не му видят дупката на обувките. Пък и защо да не му ги дадат тия още 250 до 300 лева, а да ги дават на министерските чиновници, за увеличение, което депутатите сами са си гласували, или.... Хайде да не продължавам - нататък го знаем всички. Та - ако му ги дадат, просто ще му се изравни заплатата с тая на бодигарда или на лелката, която наемат да вземе детето от училище и да го пази два часа, докато се върнат родителите му.
......................................... .....
В момента обществото ни публично заявява: Как ще им плащаш работата - те са боклуци! След което ще прати децата си при тях - да ги учат. И ще чака резултат. А ако питаш - защо и сега резултатът не е какъвто искаме, то отговорът се получава лесно - махни първите две думи от абзаца след точките.
03 Октомври 2007 02:04
Ста, за изискванията - не знам, но ако ТОВА правителство поставя методиката и критериите - децата отсега ги пиши клиенти на Софийския централен, където ще им организират ограмотителни курсове!
03 Октомври 2007 02:17
И защо всички приеха за презумция, че ако нещо става с децата ни, и това нещо не е добро, вината трябва да се търси в учителите, които не са си свършили работата? То най лесно е да обвиниш този, който не може да се защити, още повече ако по всички медии това дънят - много лесна изкупителна жертва са тези учители, но защо не се поогледате - към политиката, която се реализира спрямо младите хора, към това, с които същите тези медии ги засипват, към семействата, в които растат, към ценностите, които обществото ни налага, към организаторите на пазара на наркотиции и техните покровители, към порноиндустрията и нейните покровители, и още, и още, и още. Може да се окаже, че учителите са последната ви грижа, и че най-малко за тях трябва да се твърди, че не си вършат работата.
03 Октомври 2007 02:20
Ами кой да установи критерия за оценка на учителите ако не работодателя им? Може и родителите, разбира се, но е по-сложно за реализация.
*
Тука вчера бяха изказани мнения и сравнения какъв процент от БВП се отделял тук и там и как в България било същото като по света. Искам само да осветля че има някои съществени разлики. Примерно: в САЩ средното училище получава ~90% от средствата си от общината - като процент от данъка за къщите. Следователно, за да е съпоставимо дори като процент бюджета трябва да дава 10 пъти повече. Искам също да обърна внимание че твърдението че сме бедни и не можем да си позволим толкова е манипулация. Става въпрос за "процент", не за абсолютна сума.
*
Има очевадно място откъдето да се вземат парите - да се върне бройката на държавните чиновници на нивото на което Ники Вас ги завари. Тъкмо ще настане по-голяма конкуренция за добро и в учителското съсловие ще се влее свежа кръв. Тъй де, при Е-маймундйжулъци и т.н. блянове е редно да се освободи човешки ресурс. Само от разваляне на 3-5-8 формулата може и повече от 100% възможност да се отвори

Редактирано от - Sta на 03/10/2007 г/ 02:23:06

03 Октомври 2007 02:23
Антиглобалист,
Не мисля, че обществото смята учителите за боклуци. Може да има и изключения, но повечето родители са добре настроени към учителите и тяхната професия. От векове се знае, че учителската професия е като обущарската - поправяш обувки на богати хора, но богат не ставаш. Няма богати учители, занимаващи се само с преподаване. Такъв е пазарът. Но има преподаватели, които със сигурност са милионери. Защо преподавателите в чуждите университети публикуват лекциите си в интернет и въпреки това лекциите им се посещават? Те "ненормални" ли са да публикуват безплатно трудът си? Казах го още в самото начало - от чисто човешка гледна точка сегашната учителска заплата от 300-350 лева е малко. Но, когато обществото дава пари, то винаги се интересува защо ги дава. Ако правителствата увеличават данъците - никой не е доволен. Ако плащаш повече за образование, то трябва и да получаваш повече образование. Иначе защо да си плащам данъците? Би трябвало учителите сами да изискват от МОН да има матури и то след всеки завършен клас. Тогава ще докажат, че продуктът, който произвеждат е добър и че заслужават по-добро заплащане. Това е логиката. Плащаш повече пари - получаваш добра стока. Останалото звучи като прищявка.
03 Октомври 2007 02:34
Представете си, че от утре заплатите на учителите се увеличат 10 пъти, т.е. станат 3000-3500 лева, а резултатите от преподаването си останат същите, както казва Sta. Тогава всичко що иска голяма заплата ще стане учител. Е, аз не желая такива уроци.

Редактирано от - Петър Петров на 03/10/2007 г/ 02:35:56

03 Октомври 2007 02:52
П. Петров,
Май лекичко извърташ какво съм казал. Аз казах, че учителите за увеличение за същата свършена работа стачкуват . Но също казах, че компромиса трябва да се постигне като другата страна в конфликта постави своите си условия и критерии за повишаване качеството на работата. Това второто е контекста на първото и не вървят едното без другото. От тия двете неща общо следва, че качеството ще се подобри в размера на поставените от правителството условия - точно обратното на това, което ти твърдиш че съм казал. Същесъвеното тук е че правителството поставя условията, а не учителите да си ги измислят и включат в исканията си някой да им ги въведе.
*
Сигурен съм че и ти си го разбрал така, чудя се какво те е накарало да го извъртиш и да ме цитираш по този начин.
03 Октомври 2007 02:53
Петър Петров, ако заплатите на учителите се увеличат 10 пъти, назначенията в образованието ще станат изцяло политически и то ще се напълни с некадърници. Тук съм съгласен. Но: проблемът не е в това, че учителите искат пари за нещо, което не обещават че ще направят, а в това, че на тях не им плащат реалната, пазарна цена на това, което ОТДАВНА правят - че им плащат под 10% от тази цена. И това е възможно защото те работят за монополист. Те дори не искат да им се плати цялата сума. Те искат нещо, което според мен е смешно - да им крадат по-малко от заплатите. В МОН всъщност се наливат доста пари. Но те не отиват при учителите. Ако си спомняш скандала с 11 милиона заем при Владо Атанасов, предназначен за екскурзии до Париж и сафари в Зимбабве. А че с преподаване не се става богат - това учителите си го знаят. Ако беше слушал вниматело изказванията по време на стачката - те говорят за мисия. И го показват. Това, което те всъщност искат, е да им позволят да имат достойнство. Има някакъв минимум, под който мислиш само за оцеляване. Ако са над него, това няма да ги накара да мислят за още, и още, и още пари. Все по-забогатяващите се насочват към други сфери. Преподаването е дейност, която те поглъща целият - облагите остават на заден план. И по-сериозен .- как да го кажа, не намирам думата, критик и изискващ?, от децата, на които говорят, няма. Ако не са на ниво, тези деца ги правят на нищо. Контрол, доста по-строг от външния, който, впрочем, наистина е необходим. Но с отмяната на матурите учителите нямаха нищо общо. На тях те им вършеха добра работа.
03 Октомври 2007 02:56
Петров
Учебниците се одобряват от МОН.Те са ужасни и отблъскват децата от ученето още повече.Лошата материална база също не спомага, а напротив пречи за получаване на качествено образование.Това е изцяло в задълженията на държавата.С ниските заплати които са в момента няма как да идват нови качествени кадри в системата.Правилния път е първо д се увеличат заплатите и отгава едва да се очаква подобрение, а не първо подобрение и после заплатите.
03 Октомври 2007 03:03
Знаеш ли, и с това не съм съгласен. Не съм съгласен с формулировката - впрочем, когато чители говорят за пари, нищо не излиза. Но трябва не да им се увеличат заплатите, а да спрат да им крадат от заплащането на труда. Това според мен е вярната формулировка.
03 Октомври 2007 03:07
Sta, Антиглобалист,

Май стигнахме до разрешаване на проблемът със стачката. Правителството увеличава с 15% заплатите от 01 януари 2008 година, като в зависимост от резултатите на годишните проверовъчни изпити (матури) ще увеличава до 100% в рамките на мандата. Прекрасно, но защо синдикатите и учителите не искат така?
03 Октомври 2007 03:10
Викаш, някой, значи, да ти постави плочките. Той си знае, че тази работа върви по 10 лева квадрата, най-много да му ги смъкнеш на 8, и ги поставя. Ти му казваш: ами по 2 лева квадрата, значи ... ето ти толкова. Той пита: как по 2 лева, навсякъде дават по 8 или 10. Ти му казваш: добре, да преговаряме. Ще дам по 3 лева, но ще измажеш отвънка къщата. Той не е съгласен. Всички ти съчувстват: хем иска повече пари, хем не е съгласен на компромиси и поставя ултиматуми. Та - за това всъщност става дума. С тази разлика, че при учителите работата без предварителен пазарлък е започнала още след училище, когато са постъпвали в Университета. И когато са ги интересували следващите пет години и науката им, а не по колко върви един квадрат плочки.
03 Октомври 2007 03:13
WHATS UP,

Съгласен съм с теб. В учебника по музика за 2 или 3 клас пишеше, че Слави Трифонов е голям музикант - виолист. Имаше и негова снимка, но нищо за Васко Василев. Учебниците - книжки с картинки. Но защо УЧИТЕЛИТЕ се съгласяват да преподават по тези учебници?
03 Октомври 2007 03:20
ПЕТЪР ПЕТРОВ,
/:/ "...Но защо УЧИТЕЛИТЕ се съгласяват да преподават по тези учебници?..."
......................................... ......................................... ....................................
ГРЕШЕН въпрос!
Правилният въпрос е: защо министърът и Министерството са се съгласили да има такива учебници?!
Учителите са ДЛЪЖНИ да преподават по учебниците, одобрени от МО!
Днес, при Демокрацията, учителите се СТРАХУВАТ/обяснимо!/ да критикуват учебниците, защото зад всеки учебник стои чиновник от МО и...много ПАРИ/ включително комисионни/!
03 Октомври 2007 03:21
В случая, Петър Петров, учителите са синдиката. Виж, централите на синдикатите са друго нещо. Там, наистина... Но какво ще кажеш за няколко друти схеми? Например: правителството качва със 100% заплатите незабавно. Може да го направи, въпреки че синдикатите не го искат. След това: за всеки издържал матурите и за всеки, приет във Висше училище без частни уроци, заплаща на учителите общата сума, която би отишла за тези частни уроци. Доколкото матури се държат по малко предмети, всяка година, в края на втория срок, прави годишен тест по всеки предмет, и ако се окаже, че резултатите са по-високи от резултатите, да речем в едно общинско училище в негърски квартал в САЩ, (веднага ще се намерят министерски чиновници, готови да отидат до САщ за съотв. резултат) доплаща разликата между заплатата на учител в САЩ и тази в България. Не че имам представа колко е първата, но само като модел?
.......................

Ако тази схема не ти хареса, веднага ще предложа следващата.
03 Октомври 2007 03:22
Антиглобалист,
На този който ми поставя плочките за 8-10 лева на квадрат ще дам 8-10 лева. Но, когато си тръгне и се окаже, че плочките са паднали и два лева са му много, защото ми ги е изхабил.
А тук плочките падат. Приемат с "повече от 2" в СУ. Ами както е тръгнало, след време, в университетите ще приемат без изпит. И пак ли децата ще са виновни? Ти им покажи, на тези деца, като стачкуваш за 100% увеличение, че всичко е за пари, а чакай да те уважат после.
03 Октомври 2007 03:24
Петров
Ами по кои да преподават?Преподават по одобрените и разрешените от МОН учебници.След като назования от теб въпросенучебник по музика е бил одобрен може да си представим какви са критериите и какви други безумия може да се открият в тях.Е след като от 2-ри клас Слави Трифонов се дава като положителен пример в учебник, не виждам как може да виним учителите за лошото образование или най малкото е е аргумент за това, че не те са основните и най големи виновници.
03 Октомври 2007 03:25
Сега прочетох Петър Петров и Параграфа за учебниците. Петров, знаеш ли колко учителски възражения има всяка година за тези учебници? Никой не им дава гласност. Умножи обаче цената на учебника по 70 000 тираж по30% авторски хонорар (или, ако искаш по 25% печалба на фирмата разпространителка) и ще си обясниш защо учителите нищо не могат да направят. Обърни внимание и на нещо друго - на учебника, който цитираш, сигурно пише "Одобрено от МОН". По други учебници в българските училища е забранено да се преподава.
03 Октомври 2007 03:27
WHATS UP Пуснали сме постингите почти едновременно.


03 Октомври 2007 03:29
Параграфе,
Ами да бяха казали: "Не искаме да преподаваме по книжки с картинки. Ще стачкуваме, докато не се смянят учебниците". Да бяха предложили как да изглеждат и какво да съдържат тези учебници.

Антиглобалист,
Схемата ти има малки недостатъци, но е приемлива. Защо обаче учителите не поставят така въпроса? Защо си искат парите за плочките (нищо, че половината плочки са вече паднали) и ... толкоз?
03 Октомври 2007 03:33
Петър Петров, последните които бих обвинил, са децата. А плочките ти падат, защото този човек го викаш вече за трети път, и той знае какво ще направиш, когато дойде време за плащане. Първият път са си стояли на мястото и са били добре подравнени. Пак добре, че сега не ги е потрошил с чука. А учителите ги викат вече много години. Не ни е било все такова образованието. Но дори и това - че плочките ти падат, пак е някаква недоказана презумпция. Падат тези, които си купил втора употреба, от циганите в Люлин. За хубавите на майстора му е станало жал, тях той ги е сложил както трябва - макар че знае, че няма да му платиш.
03 Октомври 2007 03:36
Поставят го, приятелю, точно така го поставят - за който чува. Аз затова ти пиша толкова време - защото знам, че дори и да не си бил вътре в нещата - ще почувстваш и разбереш. Виж, за някои не бих си правил труда - безнадеждно е.
03 Октомври 2007 03:39
Петров
Основния проблем е в това, че ти разглеждаш образованието като разход, а не като инвестиция.Да го погледнем през призмата на фирма която лепи плочки.Ако инвестира малко в материална база, суровини(плочки, лепила и т.н), заплати, обучение на кадри логично е накрая да не си доволен от свършената работа (продукта).Дори и в даден момент да увеличиш двойно разходите по по горе посочените пера, то не може да очакваш някакво светкавично подобрение в качеството.Най малко трябва време да се обучи евтиния некомпетентен персонал или да се намери такъв добре подготвен.
03 Октомври 2007 03:49
Антиглобалист,
В университета съм. За първи час, първа лекция, всичко първо. Влиза един преподавател, даже не съм му запомнил името, и казва: "Колеги, ако тук не се научите сами, няма кой да ви научи". Този преподавател винаги ще го запомня с респект. Тази година. 15 септември. Водя дъщеря си на училище. То лъснато. Излоция, нова дограма. Блести. Деца-няма. Празник-няма Учителите стачкуват. ОК. И изведнъж гледам плакати написани от третокласници: "Подкрепяме справедливите искания на нашите учители". Явно аз нещо съм сбъркал времената, че не мога да схвана?!
03 Октомври 2007 03:51
WHATS UP, че персонала е евтин, евтин е. Ама некомпетентен? Не че ако се строи като в София, измежду многото майстори няма да се намерят и пишман такива, ама не са всичките. Недей така за учителите. Много свестни хора има между тях. Същото е като при лекарите, при инженерите, при колегите на Петров - правистите. Тук некомпетентен е по-скоро строителният техник. Завършил човекът, да речем астрономия, за кометите там, ама се цанил за строителен техник. И върви и дава нареждания: искам икономии от лепилото, с плюнка ще лепите значи, защото бюджетът, нали знаете, няма да подравнявате, защото така лепим по-малко квадрати на ден - нарежда и гузно стиска парите за материалите в джоба си. Накрая, като реши да плаща заплатите, решава и тях да открадне - виж как си ги налепил тези плочки, какви пари искаш?
03 Октомври 2007 03:51
ПЕТЪР ПЕТРОВ,
/:/ "Параграфе,
Ами да бяха казали: "Не искаме да преподаваме по книжки с картинки. Ще стачкуваме, докато не се смянят учебниците". Да бяха предложили как да изглеждат и какво да съдържат тези учебници."
......................................... ......................................... .....................................
БЪРКАШ Правото на Стачка с Правото на Мнение и "Свобода на словото"!!!
По Конституция, Правото на Стачка НЕ е "всеобхватно", а е строго КОНКРЕТНО!
.....................................
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
...
Чл. 50. Работниците и служителите имат право на стачка за защита на своите колективни икономически и социални интереси. Това право се осъществява при условия и по ред, определени със закон.
.....................................
Ерго, за /ПРОТИВ!/ съдържанието на учебниците учителите могат да правят Митинги и Демонстрации- като РОДИТЕЛИ на учащи се, например, а НЕ като учители !-но НЕ и да правят Стачки!!!
Сиреч, Стачка и Митинг/Демонстрация/ НЕ е едно и също!



03 Октомври 2007 04:11
Антиглобалист
Не съм искал да кажа, че всички учители или повечето от тях са некомпетентни.Разбирам, че така написания от мен текст може да породи и такова тълкуване, но идеята на автора не е била такава.
03 Октомври 2007 04:15
Дали ми се струва, но подзаглавието звучи някак странно като епитаф. Един вид окончателен и безапелационен отговор. Браво на автора за инвентаризацията на социалния диалог, както е виждан от управата. Прави са братята, колкото и това да не се харесва на чикиджията. Останалото е сюреалистично като диалог на глухи със слепи.

03 Октомври 2007 04:44
Как бедните учители раждат милионери
Учениците забогатяват от страх да не станат даскали

Венелина Стоянова

Немски студент се разхожда и снима из центъра на София. Пред "Шератон" е заслепен от блясъка на паркираните "Мазерати" и "Висман". В хотела е подредено изложение за баровци. Лустросани бизнесмени си пазаруват часовници за 100 хил. евро и пури за 400 долара. И се чудят нова яхта или самолет да си подарят за Коледа.
На стотина метра от панаира за милионери учители са опънали палатки. И те пресмятат - каква ли заплата ще вземат, след като вече втора седмица стачкуват. Жълтите павета почерняват от хиляди техни колеги, които крещят "Оставка" и замерят със стотинки парламента.
"Уникален център имате!", възкликва ошашавеният чужденец, който се чуди кое по-напред да снима - лъскавите играчки за богаташи или фишовете за заплати, размахвани от протестиращите учители.
"Ако в Германия преподавателите обявят стачка, още на другия ден ще бъдат уволнени", обяснява немският студент. "Но пък и министър, който допусне заплатите в училищата да са по-ниски, отколкото тези в градския транспорт, със сигурност щеше вече да е безработен", допълва гостът. По случайност той е от учителско семейство. За него е
нормално преподавател да взима по 5000 евро
на месец. Така е в Европа.
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.4)

Редактирано от - bot на 03/10/2007 г/ 11:34:33

03 Октомври 2007 07:24
Викате даскалите, това даскалите онова, но факта си е факт -вместо да клекне ДАСКАЛА стачкува осми ден-а кажете, кое друго съсловие го направи
03 Октомври 2007 09:21
Откога пазарлъците се наричат диалог?
03 Октомври 2007 09:25





Петър Петров,
аз ще поставя въпроса цинично и реалистично. Защо смяташ, че само учителството е призвание? А шофьорлъка, медицината, политката ако щеш? Всичко е призвание - дори престъпността. Обаче от говедарското време на Славейков се използва това пусто призвание, з а да се натискат морално кротушките и да си траят от срам, че някой ще ги нарече неморални. Да, обаче сме ново време - пазарна икономика. Не може ти да искаш да живееш по пазарни закони, а даскалът да е възрожденец. Стачкуват за пари! И толкова! Учебници, програми, пълняемост на паралелки, нови училища - това, драги /ако не ти харесва, извинявай/ не е работа САМО на учителите. То си е задължение на обществото, което гледа на училището като на гардероб, а на учителя като на гардеробиер.
Затова да бъдем реалисти - няма да има свестни учители с това заплащане. Или щесе приватизира образованието /аз лично не виждам как ще мога две деца да образовам/, или ще навлизат все по-неподготвени младежи в него. И тогава с кеф лелките от кварталния клюкарски пункт ще обсъждат колко са прости и неграмотни тия даскали. И - най-лошото - ще са прави! Но какво ще стане с децата ни? Орачи, копачи, келнери и проститутки за обслужване на региона и цяла Европа ли?
Бъдете реалисти - стачката е за пари, властта не иска да даде пари. Защо? Защо не се инвестира в образованието, в децата, в бъдещето на държавата? Или вече е закрита неофициално? Недоволен келнер ще ти плюе в кафето. Защо искаш учителите да са извънземни? Пазар - по пазарному. А има от кого да търсиш отговори. Попитай Гейчо и компания - къде са ми парите от данъците? Защо не плащате свястно, за да се върши нормална работа? Кой иска образованието на детето ми да става все по-лошо?
Но обществото - чичковците от кръчмата, лелките от входа, дядовците от парка - предпочита да плюе даскалите. Къде, че е по-лесно, къде, ч е винаги полуграмотният е завиждал на учения. Не говоря за теб тук, сам разбираш за кои.
03 Октомври 2007 09:26
В момента има повече учители от необходимото. Но всички стачки досега бяха с основно искане да не се съкращават учители. И именно заради този ангажимент да не се пипа раздутият щат, стачките винаги приключваха с доста по-малки увеличения на заплатите от исканите. Не е реално да има училища с 18 ученика и 12 учители. Докато тези училища съществуват заплатите ще са по 300 лева.
Преди два дни една учителка от Велико Търново се вайкаше по БТВ, че заради стачката губела по 29 лв. на ден. 29 лв по 22 работни дни прави заплата доста по различна от декларираните 350-400 лева. С близо 50% ако трябва да сме точни.
Проблема на образованието явно е в самата система и докато тя не се промени колкото и пари да се налеят в нея качеството ще си е същото. Но учителите твърдят, че промяната на системата към по-добро не било тяхна работа. Тяхната работа е да вземат 1000 лева заплата и никой да не ги закача. Коклкото и да им се вдигнат заплатите, системата няма да се оправи от самосебе си.
Крайно времеме е да се приключи с задължителното образование. Идеята че всички трябва да бъдат дотикани до завършване на осми клас е тъпа. Който не може да се справя, да повтаря класа докато се справи. Не е нормално в четвърти клас да има деца които не могат да четат. Тези деца пречат на останалите, като при флотата която се движи със скороста на най-бавният кораб
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД