Руският президент Владимир Путин не изневери на навика си да изненадва Русия и света със своите решения. Само за месец той първо уволни правителството на Михаил Фрадков и го замени с неизвестния технократ Виктор Зубков. После загатна, че би заел мястото на Зубков, след като изтече мандатът му догодина. Така предопредели изхода от парламентарните избори през декември и спря спекулациите, че ще се опита да промени или заобиколи руската конституция, за да изкара и трети президентски мандат. И напълно лиши от интрига президентския вот догодина, защото вече няма да е толкова важно кой ще заеме този пост, след като парламентът и правителството отново ще се контролират от него.
Путин прие да оглави едно бъдещо правителство при две условия - ако прокремълската партия "Единна Русия" спечели изборите за Думата и бъде избран достоен президент, с когото да работи в тандем. Едва ли някой се съмнява, че двете условия лесно ще бъдат изпълнени. "Единна Русия" по всяка вероятност ще получи конституционно мнозинство, което ще й позволи дори да промени основния закон на Русия, ако пожелае. А "достоен човек" на президентския пост също ще бъде намерен. Засега най-вероятно това ще бъде Зубков, но не са изключени още изненади.
Такова решение със сигурност ще има подкрепата на руснаците. Според последните проучвания 65% от хората се обявяват за поправка в конституцията, която да позволи да бъдат продължени пълномощията на Путин. Само 24 % са против. Други 63% съжаляват, че той ще напусне президентския пост. Тези данни не са неочаквани, тъй като голяма част от руснаците открито показват, че искат "твърда ръка" да управлява страната. Споменът за хаоса от управлението на покойния президент Борис Елцин е твърде пресен, когато всеки президент на републиките от федерацията и големите губернатори на практика бяха автономни велможи, които не обръщаха внимание на Кремъл и царуваха както си искат. В момента някои от тях продължават да управляват авторитарно, но са контролирани от Москва.
Последните решения на президента Владимир Путин ще доведат до значителни промени в политическия живот на Русия. Според редица политолози се оправдават информациите, че в страната ще се появят две вертикали на властта - президентска и парламентарно-премиерска. Един вид президентска република със силно премиерско управление. Плановете за създаване на партийно правителство се оказаха по-сериозни, отколкото се предполагаше. Руските медии вчера се питаха само колко бързо и плавно страната ще започне да преминава от президентска към парламентарна република.
Конфигурацията в Думата няма да се промени много. "Единна Русия" ще има достатъчно мнозинство след декември, а освен нея в парламента ще влязат комунистите от КПРФ, другата прокремълска партия "Справедлива Русия" и популистите от ЛДПР на Владимир Жириновски.
С Путин като ръководител на партията, която има мнозинство в Думата, ще се съобразява всеки президент. Без здрава парламентарна опора не може да бъде назначен дори премиерът. Тоест, за да влияе на изпълнителната власт, не е задължително Владимир Путин да бъде част от нея. Не е задължително да бъде и премиер, макар че не изключи такава възможност. Забележително е, че само с една фраза той промени политическата картина в Русия. И в страната най-вероятно ще се появи втори център на властта, и то извън стените на Кремъл.
Руснаците ще възстановят и империята си!
Това е неминуемо след като партията на Путин спечели абсолютно мнозинство.
Вероятно вместо император ще има нещо по съвременно но демокрация в Русия няма да има. Демокрацията там ще е като тази в САЩ - сменят секретарките но не и властелините.