:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,005
Активни 478
Страници 1,570
За един ден 1,302,066
Репортаж

Чичо и леля Мара като запазени марки

Регистрирането и защитата на търговско име или слоган от години са добър бизнес и в България
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Етъра - етнографски или ваканционен комплекс?
"Нещо сладко с по-малко калории", "Бъди приятел с килограмите", "Всеки път отличен резултат"... Това не са реклами на продукти за отслабване. Това са марки, регистрирани от наши търговци на макарони, парфюмерия и хранителни продукти. Също като "Чичо" и "Леля", които според регистъра на патентното ведомство са марки на млечни продукти и са притежание на Петър Петков Бъчваров и "Данон-Сердика".

Колекционирането на марки (търговски) напоследък се превръща в бизнес и у нас. За 2006 г. в патентното ведомство са подадени 9170 заявки за регистрация - с 1195 повече спрямо 2005 г. "Вече е тенденция още с регистрирането си фирмите да подадат едновременно и заявка за регистрация на марка", казва адвокат Александрина Гигова.

Сред последните регистрирани марки у нас са: "Четенето е секси", отнасяща се за рекламни и образователни услуги, "Леля Мара" за търговия с обработени и консервирани зеленчуци, "Речено-Сторено!" за рекламни, застрахователни и телекомуникационни услуги, "На баба тайните" за търговия с месо, риба, птици и безалкохолни напитки, "Мис бикини" за рекламни и административни услуги и пр. Правени са и нетолкова творчески окрилени опити - да се регистрира например марката "Долче и Габана".



Самата процедура трае година-две



По всяка заявка патентното ведомство извършва експертиза - дали марката има отличителен характер, може ли да заблуди потребителите относно качеството на продукта, или пък противоречи на добрите нрави. Сред най-честите причини за отказ е наличието на предходни регистрации за идентични или сходни марки, обяснява Анна Иванова, младши експерт в патентното ведомство. От началото на 2007 г. досега например са отхвърлени около 12-25% от заявките за регистрация.

Сред по-популярните случаи на отказ тази година е кандидатурата на община Банско да се регистрира като търговска марка. Целта на кмета Александър Краваров беше да започне да събира такса от всяка фирма и хотел, които поискат да използват името на града. По закона за марките и географските означения обаче име, което указва географски произход, не може да бъде регистрирано като търговска марка.

По-далновидно постъпи община Царево, която



наскоро успя да регистрира марката "Нестинари"



Първоначално оттам са искали да патентоват обичая, тъй като истинските нестинарски игри се правят само на територията на тяхната община в деня на Св.св. Константин и Елена. Оказало се обаче, че могат да регистрират само марките в клас 41 - образование, обучение, развлечение, спортна и културна дейност, и в клас 43 - ресторантьорство и временно настаняване. Това забранява на ресторанти, школи за танци, танцови трупи и хотели да се наричат "Нестинари", освен ако не получат разрешение от общината. На никой обаче не е забранено да танцува нестинарски танци. Както повелява традицията, при всяка по-любопитна марка и за нестинарите започна разправия с община Малко Търново. "Не смятам, че нестинарството трябва да се локализира в района на Царево, корените му са свързани със Странджа въобще", коментира тогава кметът на Малко Търново Иван Иванов и заяви, че ще направи възражения срещу тази регистрация.

Действително проблеми при марките се появяват нерядко заради ползите, които извлича собственикът им. Неотдавна за "откраднато" име алармираха и от етнографския комплекс "Етъра" край Габрово. От общината настояха да се спре регистрацията на марка със същото име, заявена от братя Диневи, които нарекоха така ваканционен комплекс в Свети Влас. Най-пресният случай пък е "Сървайвър". Наблюдателните сигурно са забелязали, че



"Сървайвър" изпадна от името на риалити шоуто



и сега то, включително и сайтът му, се казват само "Експедиция Робинзон". От 28 септември собственик на марката "Сървайвър" е варненското дружество "Адреналин". Компанията подала молба в патентното ведомство още преди 3 години, но чак сега им излязла регистрацията, която важи 10 г. - т.е. до декември 2014 г.

От Би Ти Ви обаче се захванаха със случая и преди месец успяха да се споразумеят с клуб "Адреналин". Параметрите на договора са конфиденциални, знае се само, че телевизията и дружеството ще си партнират - първата им съвместна инициатива ще е създаването на спортен клуб за екстремни спортни мероприятия. От Би Ти Ви твърдят, че никога не са имали проблем с марката, тъй като са решили още от началото на сезона, че при стартирането на новата сюжетна линия - "Островът на мъртвеца", наименованието "Сървайвър" ще отпадне, а след това ще се върне.

Понякога, за да се регистрира марка, са нужни и компромиси. "На кандидатите най-често се налага да ограничат класа стоки или услуги, за които ще се отнася марката", казва адвокат Гигова. В този случай те могат да използват своята марка само за част от предлаганите от тях услуги. "Ако искате да регистрирате например етикет за лютеница с всички елементи върху него - изображения, надписи и т.н., най-вероятно ще получите отказ и ще ви бъде препоръчано да запазите само името на продукта", обяснява експертът. Често се налага и марката да бъде разделена. Това например може да се случи, когато кандидатът подаде едно заявление за две марки - изписани на кирилица и на латиница. А напоследък повечето регистрирани марки са на латиница вместо на български.

каре

-----------такси-----

След като мине през ситото на патентното ведомство, кандидатът получава 1 месец срок да плати таксите за регистрация. 200 лв. струват заявката и експертизата на марка за три класа дейности или стоки, примерно чай, кафе, безалкохолни напитки. Всеки следващ клас струва по 20 лв. Публикацията на заявка в Официалния бюлетин е 40 лв. Ако претендирате за приоритет на марката, трябва да доплатите още 20 лв. Ако пък се наложи да ограничите списъка си от стоки и услуги, за които ще се отнася марката ви, ще са ви нужни още 50 лв. Самата регистрация струва 300 лв., а свидетелството, което се издава, че притежавате дадена марка, излиза още 60 лв. Трябва да предвидите и още 40 лв., защото след регистрацията марката се публикува повторно. Ако подадете сам заявката си, минималната сума, която трябва да платите, е 640 лв. Ако използвате упълномощен представител, ще трябва да заделите допълнително пари и за него. Хонорарите на представителите по индустриална собственост зависят от типа на марката, броя на услугите, за които ще се отнася, както и от това дали собственикът е физическо или юридическо лице. В някои случаи те достигат и до 1000-1500 евро за регистрацията на една марка.

-------------------------

Веднъж регистрирана, търговската марка получава 10-годишна закрила, която може да се подновява неограничен брой пъти. У нас например има марки, които са



защитени и действат от 1949 г.



Собствеността върху дадено име ви позволява да забраните на други не само да го използват по отношение на регистрираните стоки и услуги, но и по отношение на сходни продукти и дейности. Освен това монополът върху определен знак ви разграничава от имитациите и може да ви предпази от недобросъвестни конкуренти. "Практиката показва, че най-често обект на злоупотреба и недобросъвестно използване са марките, които се ползват с положителна репутация в обществото", казва Анна Иванова от патентното ведомство.

Те са много привлекателни за присвояване, копиране и фалшифициране и са изложени на завишен риск от всякакво недобросъвестно използване, което би позволило облагодетелстване. "Най-често нарушенията са свързани с чужди марки като Dior, Lacoste, Gucci, Adidas, Nike, Puma", казва Иванова.

Адвокат Гигова пък си спомня и за друг вид злоупотреби. "Определени хора следяха коя международна компания къде навлиза и съответно успяваха преди стъпването й на нашия пазар да регистрират марката на територията на България", казва тя. Така находчивите предприемачи спечелили добри пари, като продавали след това правата на световния притежател на марката. В момента тези възможности са значително по-малки, като една от основните причини е синхронизирането на законодателството ни с европейското.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Нестинари - всеки може да се пробва да играе върху жарава, но не и да използва за търговски цели запазената марка на община Царево.
3
5674
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
04 Декември 2007 00:28
Ама е красиво там, нали?
04 Декември 2007 07:33
"Самата процедура трае година-две"
Тия направо забиха имигрантските от Небраска у земята!
04 Декември 2007 11:17
Година-две, ама по-скоро две...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД