Партията на Владимир Путин спечели прогнозираната победа на парламентарните избори в неделя. Резултатът обаче освен триумф за президента вещае и нова епоха на политическата нестабилност в Русия. Ставайки все по-могъщ и популярен, Путин продължава да държи в тайна намеренията си. А това затруднява до пределна степен отговора на фундаменталния въпрос за бъдещето на Русия:
Кой ще оглави страната напролет?
Президентът вече каза, че ще се подчини на конституционното ограничение от два мандата и няма да се кандидатира за трети път. Но също така отбеляза, че има намерение да съхрани влиянието си - може би като премиер, като лидер на "Единна Русия или просто като "баща на нацията".
Безспорно резултатите от изборите отразяват удовлетворението на избирателите от това, което Путин смята за свой най-голям успех - възстановяването на икономическата сила и международния статус на Русия. Но президентски помощници признават, че вотът изобщо не избистря ситуацията с предаването на пълномощията след изтичането на втория мандат на Путин.
Самият президентът избягва открито да говори за плановете си, след като напусне Кремъл. Това позволи да се развихри задкулисна борба и да възникнат цели теории за заговори. Някои приближени съветваха Путин да потърси юридически пролуки, за да остане на власт. Други разсъждават, че той би могъл да назначи за президент верен съратник, за да го манипулира или да го накара да си подаде оставката месеци след избора му и така отново да седне в президентското кресло (в Москва изобщо не се подлага на съмнения, че подкрепеният от Путин кандидат ще спечели президентските избори).
В Русия векове наред високият пост е бил източник на власт - независимо дали става дума за цар, генерален секретар или президент. Сега хората от различните етажи на властта се питат на кого да се вричат във вярност - на Путин или на човека, който ще седне на мястото му в Кремъл. Някои експерти по Русия предполагат, че влиянието на Путин неизбежно ще падне, след като слезе от власт. Но дори политически апатичните руснаци знаят, че президентът не иска да изчезне от политическата сцена. Нещо повече, твърдите действия срещу опозицията, натискът върху подчинените му структури по места, за да се осигурят гласовете за "Единна Русия", доказват, че Кремъл не иска да допусне никаква подкрепа за конкурентите на Путин.
Неопределеността се засилва и от
политическия модел, създаден от самия Путин
В Русия никой от едрия бизнес, контролиращ значителна част от икономиката, не смее да говори за президентския приемник от страх да не си навлече гнева на Кремъл. Премиерът Виктор Зубков и двамата му първи заместници Сергей Иванов и Дмитрий Медведев са смятани за кандидати за висшия пост. Но никой от тях не споделя на глас амбициите си. Като резултат - споровете вървят зад кулисите, което само засилва усещането за интрига.
Опозиционния политик Григорий Явлински, лидер на либералната партия "Яблоко", твърди, че Путин е паднал в капана, който сам е поставил. "Той иска да остане на власт, но знае, че ако поиска да получи трети мандат веднага, в собствената му страна и в чужбина ще възникнат съмнения за легитимността му. "Путин наистина създаде авторитарна система, в която той е като хълм в пустинята, а наоколо няма никой друг. Той наистина не знае как да сдаде властта. Другите също си нямат понятие. Освен това той не вярва на никой друг", обяснява Явлински.
Мнозина обаче смятат, че тази неопределеност няма да продължи дълго. Известният руски политолог Станислав Белковски счита, че хората възприемат погрешно историята и традицията в Русия. "Те не схващат, че
аурата на Путин ще изчезне
веднага щом той напусне президентския пост. Съответно - и цялата власт инстинктивно ще премине към новия президент", смята Белковски. Според него следваща година ще се изострят много от проблемите, включително инфлацията и корупцията, и новият президент ще се опита да хвърли отговорността за тях върху предшественика си Путин. Моментната сила на руската икономика е свързана с високите цени на нефта и ако те паднат, репутацията на Путин ще изчезне заедно с тях.
"Не бива да надценяваме личната роля на Владимир Путин в сегашните процеси. Той е традиционен лидер с традиционна легитимност, тясно свързана с Кремъл. Той свърши работата си, следващият лидер ще бъде легитимен също като него. Ще минат три месеца и ние ще започнем да забравяме Путин. Ще минат още три месеца и може би самият Путин ще стане мишена", вещае Белковски.
|
|