:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,104
Активни 466
Страници 1,669
За един ден 1,302,066

Източна Европа през 2008 г. - надежди за добри новини

Най-голямата надежда е, че икономиките, отдали се на самодоволство в условията на постоянно слънчево време и добронамереност, ще се приземят меко. Големите дисбаланси и световната кредитна криза са обезпокоително съчетание. Ларс Кристенсен, анализатор с консервативни възгледи и познавач на Източна Европа в Данске банк в Копенхаген, отбелязва, че изнервянето на инвеститорите в балтийските страни и България предизвика повишаване на курсовете на основните валути и обезценяване на румънската лея.

Растежът на кредитите се забавя. Икономическият прираст и цените на имотите в Естония рязко паднаха: това е лоша новина за строителните компании, но добра за всички останали (сегашният прираст от 6% все още изглежда апетитен по западноевропейските стандарти). Инфлацията обаче остава прекалено висока - тя скочи в края на 2007 г. във всяка страна от района с изключение на Унгария. Растящите цени на храните и природния газ ще влошат нещата и ще засилят натиска над конкурентността.

На второ място в списъка на надеждите е богатите съседи да подобрят отношението си. Включването на новите членки на ЕС в Шенгенската зона, където се пътува без паспортни проверки, може би ще се окаже най-високата точка на интеграция между "старата" и "новата" част на континента.

Хубаво е човек да пропътува с кола от северната част на Финландия до Гибралтар, без да показва паспорта си. Но опасността Западните Балкани да останат ничия земя става все по-голяма. Историческото словенско председателство на ЕС, което завършва в средата на 2008 г., ще бъде голям успех, ако успее да постави начало на преговори за членство с Македония и да размрази преговорите със Сърбия, особено по въпроса за визите.

Неотдавнашното решение на Съда на Европейските общности (СЕО) в полза на латвийска строителна компания, изтласкана от бизнеса от протекционизма на шведския трудов пазар, беше добро начало. Крайно време е да премахнем оставащите ограничения на трудовия пазар и да подновим преговорите за свободната търговия в сферата на услугите.

На трето място е очакването за лъч на надежда от Русия - и в отношението към опозицията вътре в страната, и към съседите. Имайки предвид огромната подкрепа, с която се ползва Кремъл, и лекотата, с която Русия получава каквото поиска от външния свят, изкушаваме се да таим надежди, че тя може да започне да приема нещата по-спокойно.

Има два нови обезпокоителни елемента в тактиката срещу онези, които създават проблеми - произволът със затваряне в психиатрични клиники, приложен неотдавна срещу опозиционен лидер в руската република Марий Ел, и принудителната военна служба за мъже на наборна възраст. Сведенията, че Олег Козловски, лидер на основното антикремълско младежко движение "Оборона", е бил принуден да постъпи на военна служба, макар да е освободен от това задължение, са шокиращи, имайки предвид свръхбруталното отношение в армията дори към мъже, които нямат нищо общо с политиката.

Положението във външната политика изглежда малко по-обнадеждаващо: посоченият за президент Дмитрий Медведев, изглежда, не е настроен зле към Запада. Ако Кремъл иска да покаже приветливо и достойно за уважение лице, трябва да се въздържа от мръсни трикове в Грузия и да се отнася към балтийските държави като към пълноправни членове на ЕС, а не като към непокорни провинции.

На четвърто място е надеждата за нови лица. Не е чудно, че избирателите в региона сe чувстват изморени: втръсналата комбинация от враждуващи, себични и безидейни политици е лоша реклама за демокрацията. Разрастването на икономически независимата и пътуваща средна класа, която съзнава необходимостта от по-добро управление, би трябвало да подхрани почвата за ново поколение от способни и интересни водачи.

Засега новото полско правителство се откроява в конкурса за политическа красота - не толкова със своите качества, колкото заради безличността на опозицията: ту слаба, ту ненадеждна, а често и двете. (БТА)
4
3416
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
04 Януари 2008 02:56
На трето място е очакването за лъч на надежда от Русия - и в отношението към опозицията вътре в страната, и към съседите

Дълго ще трябва да чакаш!
Русия потъва все по дълбоко в мракобесие, полицейщина и варварство.
04 Януари 2008 11:19
Човек не бива да гледа едностранно на нещата и да губи представа къде е. В първия коментар заменете Русия със САЩ и пак ще получите вярно изречение. Но проблема не е колко "фашизирана", "недемократична" и т.н. е една държава, а дали представлява заплаха за интересите на България. И дали интересите на България съвпадат с интересите на българина.
Сава Сръбски (май че беше) се молел на Бога да спаси Сърбия от османците. Бог му казал (свободна интерпертация) - В Сърбия велможите и богатите вече не се вслушват в Бога, а народа ги следва. Затова по-добре да загине държавата, отколкото да загине народа.
Всеки сам си определя приоритетите все пак.
04 Януари 2008 11:34
варварство? мракобесие? свидетел ли си на такива прояви?? доста силни епитети, не мислиш ли? там поне има политическа воля за силно управление.. тук има силна политическа воля за ....
04 Януари 2008 17:31
Маузер
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД