Михаил Миков е роден на 16 юни 1960 г. в Кула. Юрист. Владее френски, руски, сръбски, хърватски. Женен. Депутат в 38-ото, 39-ото и 40-ото НС. Председател на ПГ "Коалиция за България". Член на парламентарните комисии по правни въпроси и европейска интеграция.
- Г-н Миков, парламентът не успя да избере пълния състав на инспектората към ВСС. Каква е процедурата, за да бъдат попълнени свободните 2 места?
- Най-важното е, че инспекторатът е факт. Сега ще анализираме ситуацията и ще отидем към попълване, за да може да функционира в пълния си състав.
- Нови кандидатури ли ще се предлагат, или отново ще се избира от досегашните?
- Няма законова възможност за нови кандидатури. Изборът трябва да продължи измежду внесените и неприети досега кандидатури. Въпреки песимизма, въпреки очакванията, че няма да може да бъде избран инспекторат, той е създаден. Оттук насетне това, което се очаква от него, е да започне укрепването си, експертното и материалното си осигуряване. Така че в относително къси срокове да започне да дава необходимата на обществото информация за това, което се случва в съдебната система.
- Откъде дойде засечката?
- Каква засечка? Според мен няма проблем. По-публичен, по-ясен избор досега не е имало. Първо изслушване в правна комисия, след това осигуряване на подкрепа от различни парламентарни групи, включително опозиция и независими. Видя се и различното отношение към една или друга кандидатура. Това е резултатът от гласуването. За пръв път парламентът прави такава ясна, публична, прозрачна, състезателна процедура.
- Отцепването на БНД от НДСВ очевидно създаде проблем и сигурно ще продължи да създава. Имате ли концепция как ще работите с тази група?
- Все още наблюдаваме процеса, той е в динамика. Въздържам се да го коментираме, защото е свързан и с нашите коалиционни партньори. В крайна сметка има необходимото мнозинство за нормално функциониране на парламента и за подкрепа на правителството.
- НДСВ настоява шефовете на комисии, които отидоха в БНД, да бъдат сменени.
- Пред нас такъв въпрос не е поставян.
- Говори се за промени в правителството отново в тази връзка.
- Какво ли не се говори...
- Има ли основание за смяна на министри? От НДСВ поискали ли са смяна на техни министри?
- Аз не съм чувал за такова желание от страна на НДСВ. А промените в кабинета са решение на министър-председателя. Когато има такава нужда, такова решение ще бъде обсъдено и ще бъдат спазени конституционните процедури.
- Като политическо лице смятате ли, че има нужда?
- Няма да се впусна да коментирам нещо, което е в правомощията на министър-председателя. По конституция и отговорността, и правомощията за промени в кабинета са негови.
- Личат някои проблеми в коалицията. Например - критиките на НДСВ към бюджета на държавата и на здравната каса.
- Коалицията не е спокойно езеро. Това са партии с различни политически платформи. Приемането на бюджета, данъчните закони, закона за ДАНС, изборът на инспектората доказват възможността на коалицията да постига политически резултати. А сигурно във всяка от партиите в коалицията и между тях има проблеми, които постоянно се дискутират. Невинаги се приема едно или друго решение. Имаше различни критики и искания към бюджета и от представители на мнозинството, и от опозицията. Но той бе приет като подкрепа на правителствената политика. Насочените средства към образование са с над 20% повече, за здравеопазване - над 16%. За инфраструктура увеличението е с над 50%, което подчертава целта за модернизация на страната.
- Има ли вариант за намаляване на осигуровките от средата на годината?
- Това е въпрос, който не се поставя за първи път. Достатъчно много се намалиха осигуровките. Нека да видим как върви изпълнението, изсветляването на икономиката и увеличението на приходите. Намаляването на данъчно-осигурителната тежест като стимул за развитие на икономиката е последователно провеждана политика през последните години от мандата ни. И ако има възможности, никой не е против едно такова решение, стига то да е добро за икономическата стабилност, за приходите в хазната и в НОИ.
- Влизате в индиректен спор с Румен Овчаров, който твърди, че ако това стане, ще се върнем към другия тип пенсионна система, финансирана основно от държавата.
- Това е един от аргументите да отстояваме по-добри приходи в касата на НОИ, за да не се налага едно постоянно изсипване на пари от бюджета там. Знаете тежкия проблем с демографския профил, знаете, че сме на първо място по брой пенсионери в Европа. Това все повече натоварва работещите. Всяко решение в тази област трябва да бъде обсъждано много внимателно, за да не води до финансови рискове или до значителни несправедливости.
- Защо държавата направо не поеме 1/3 от осигуровките, за да узакони субсидията за НОИ?
- Защото отиваме към система, при която държавата би трябвало да се оттегли от финансирането, а пенсиите да се плащат въз основа на правените вноски. Такава е системата. Ревизия на този генерален въпрос едва ли може да става по повод на едно или друго решение.
- Правителството реши за разреши приватизацията на болниците. Накъде ще тръгне здравната реформа?
- Важно от здравната реформа е осигуряването на конкуренция в сектора, подобряване качеството на услугите и намаляване на техните цени чрез конкуренция. Приватизацията е само част от механизма за постигане на това. Когато в една болница се дава качествена услуга на по-ниска цена, е нормално тя да бъде предпочитана. Вкарване на пазарни принципи е нужно. Ако едно лечение или операция в една болница струва 100 лв., а в друга - 200 лв., нормално е и здравната каса, и пациентите да предпочитат тази, която дава същата услуга на по-ниска цена. Не можем да разбираме здравната реформа като изсипване на пари от бюджета и поддържане на цени, които са в постоянен ръст нагоре. Още повече че аз не знам частна болница до момента да е фалирала. Може би там средствата се управляват по-рационално, по-икономично и ефективно. Нужно ни е по-качествено и по-достъпно здравеопазване.
- А конкуренция по отношение на разбиване на монопола на здравната каса? Известна е идеята на ДПС за въвеждане на втора здравна вноска в частни фондове.
- Също тема в дискусия. Засега няма решение по нея. Тя е дискутирана и на политически съвет. Но пак казвам, генералната цел е конкуренция в цените, в качеството, а оттам и до конкуренция за получаване на средства от здравната каса или от гражданите. Който даде по-добро качество на по-ниска цена, би трябвало да заслужи финансовите потоци.
- Ако въведете втори стълб на задължителното здравно осигуряване, това значи увеличаване на вноската.
- Искам да разглеждам социалноосигурителните, здравноосигурителните и данъчните плащания като комплекс. В момента тенденцията е към значително намаляване. Включително прогресивния подоходен данък, който е елемент от данъчноосигурителната тежест. Не може всяко нещо да се разглежда като отделна политика. В крайна сметка държавата трябва да стимулира повече работа и повече доходи.
- Но се получава, че намалявате едно, а увеличавате друго.
- Да, това са средства за постигане на целта - по-качествено и по-достъпно здравеопазване, повече разполагаем доход, по-добро образование.
- По-голямо натоварване на хората, особено тези с ниски доходи, както и с плоския данък, означава един сериозен отлив на избирателите на БСП.
- Никак не съм убеден, че прогресивното подоходно облагане ощетява хората. Вземете плащанията за бременност и майчинство. Те бяха увеличени от 170 на 220 лв. Това е над 20% увеличение. Бе увеличен и обхватът на семействата, които получават помощи за деца - 82% от тях са обхванати. Пенсиите тази година бяха увеличени с над 20%. Очаквам през тази година от работодателите увеличение на работните заплати, което при този ръст на БВП и ниво на безработица е напълно реалистично. Така гражданите няма да бъдат ощетени. Напротив, ще имат повече разполагаеми средства.
- Връщането на Дилян Пеевски повдигна въпроса за евентуално връщане на Румен Овчаров на министерския пост или на Корнелия Нинова като зам.-министър. Основателна ли е подобна логика?
- Не мисля, че такава логика на мислене трябва непременно да бъде прилагана.
- Притеснявате ли се от заявките на Бойко Борисов за предсрочни избори?
- През изминалата година ГЕРБ стана политически факт. В същото време той вече носи много конкретни отговорности. Най-вече в областта на местната власт. Имам усещането, че и столичният кмет, и партията ГЕРБ бягат от отговорностите, заради които са избрани от гражданите. Постоянно търсят политически сблъсък, искайки повече и повече власт, без да са доказали, че могат да управляват общините по-добре от тези, които са сменили. Няма условия за предсрочни избори, а още повече те биха дестабилизирали възходящото развитие на страната.
- Доволен ли сте от работата на НС през миналата година?
- През 2007 г. и през предишните, ако се вземе свършената работа, няма друг парламент, който да е приел толкова закони, да е дискутирал толкова теми, да е успял да постигне съгласие по приоритети на големи реформи, каквито са децентрализацията, реформата на съдебната система, реформата в отбраната, в сектора сигурност. Вземете европейските закони, за които НС не остана длъжник на избирателите.
- Какви са амбициите ви за 2008 г.?
- Успешно включване на България в ЕС. Под това разбирам отделният гражданин да усети ползите от ЕС. Тази година ни предстои страшно много, за да може тези възможности да стигнат до отделния човек. Защото аз се страхувам, че нито общините, нито гражданите, нито неправителственият сектор са подготвени за ефективно реализиране на ползите от ЕС. Той не е самоцел, а е средство за един по-добър живот на гражданите. Повече съгласие в НС за големите цели на България като пълноправен член на ЕС.
Болница мое се купи, ама здрав разум не мое.
_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg