"НОИ ще предложи още на следващото заседание на Надзорния съвет на института болничните да се изплащат за 20 работни дни", съобщи вчера управителят му Йордан Христосков пред социалната комисия в парламента. Наскоро Върховният административен съд отмени 30-дневния срок и в момента срок за изплащане на болничните няма.
По думите на Христосков може да се приложи диференциран подход - ако болничните са за над 10 дни, те да се изплащат до 15 работни дни. Ако обаче боледуващият е бил за по-кратко вкъщи, да си ги получава до 20 работни дни от пристигането на документите му в НОИ. Христосков обясни, че в 20-те работни дни се включват максимум 3 уикенда, заради което срокът за изплащане на болничните става около 26 дни.
Съкратеният период е част от поредицата мерки за подобряване на системата за изплащане на обезщетенията, които по думите на Христосков са набелязани отдавна, а не под натиска на ВАС. НОИ е готов и на компромис - да отпадне изискването в института да постъпват данни за осигуровките от персоналния регистър на НАП за месеца, в който са издадени болничните. Това допълнително ще ускори изплащането, защото в момента те се изчисляват на базата на заплатата и осигуровките от предходните 6 месеца. "По този начин контролът ще е последващ, а не превантивен", коментира Христосков.
От НОИ са готови занапред да изплащат болничните два пъти в седмицата, а не както досега - веднъж. Така за месец ще има до 8 плащания. За целта Христосков първо ще преговаря с банките за включване на анекс в договорите им за увеличаване на броя на плащанията. С промяна в наредбата за изплащане на обезщетенията пък, каквато от НОИ смятат да предложат, болничните, които попадат в два месеца, могат да се изплащат еднократно, а не на два пъти.
Шефът на НОИ обеща занапред да санкционира работодателите, които бавят предаването на болничните на персонала си в института. Досега са глобени единици. "Около 50 хил. от болничните, които получихме през декември м.г., са били издадени през периода януари-септември м.г.", посочи той. Глобите варират от 50 до 1000 лв.
До 2 месеца от НОИ ще разработят и софтуер, който ще позволи на работодателите, притежаващи електронен подпис, да подават по електронен път данните на служителите си. Оттам смятат занапред да проверяват само с ЕГН-то на болните, без имената им, тъй като сред най-често срещаните грешки са именно бъркане на фамилните имена.
Нещо не разбирам
Тоя Христосков не чете ли вестници? Не гледа ли телевизия?
Не е ли чул, че някакъв си "Върховно административен съд" постанови срока да е 3 дена?
Не знам Сигурно е неинформиран, иначе човек би останал с впечатлението, че този господинчо не се съобразява със законите на РБ