Кой е виновен за слабото гражданско участие - студът, партиите, липсата на пряк ефект от допитването... |
Фактите от референдума:
1. От избирателните списъци не бяха извадени хората, които не са в България.
2. Циганите не гласуваха.
3. Турските села, числящи се към община Бургас, не гласуваха.
4. Нямаше купени гласове.
5. В Бургас 17 февруари беше най-студеният зимен ден, придружен с бурен вятър и поледици, в резултат на което много стари хора, болни и инвалиди не гласуваха.
6. С изключение на село Димчево във всички съставни селища избирателната активност е под 10%, като в някои села клони към нула. В самия град най-висока е в централната част, а най-ниска в "Меден рудник" и ромските квартали.
7. Разяснителната кампания относно гласуването беше зле организирана и закъсняла. Много от хората по селата и крайните квартали дори не разбраха, че има референдум.
8. Правителствената пропаганда, че референдумът е безсмислен, че няма юридическа стойност, че всичко е решено, че от вота нищо не зависи, успя.
9. През целия изборен ден липсваше информация за хода на гласуването, като почти до затварянето на секциите изнесените данни бяха за 8,11 % активност. След това изведнъж станаха 27,09 %.
10. Управляващата коалиция се опита и успя да провали референдума, като го бойкотира.
11. Подкрепящите политиката на правителството в Бургас са 1654 души.
12. Противниците на политиката на правителството в Бургас са 49 552 души.
И още:
1. Бившият кмет на Бургас Йоан Костадинов през 2003 г. спечели на първи тур с 21 000 гласа.
2. Георги Първанов получи на президентските избори около 46 000 гласа в град Бургас.
3. На първия референдум в Швейцария са гласували 7% от гражданите.
4. При сегашния Закон за допитване до народа в нито един голям български град не може да се проведе успешен референдум. Ако изискваните от него проценти бяха необходими и за парламентарни избори, парламентът ни и правителството щяха да са нелегитимни.
zemi si
Абе 97% против май е доста красноречиво, дори и сред пословично негласуващия българин...
Iezuit
Референдумът е успешен! Малко ли шум се вдигна около бат' Бойко и Вожда, а това беше основната цел на референдума!
Чичо Фичо
Бургас е нов индустриален град и гласуването против индустрията е гласуване на закриване на Бургас. Хората го разбират.
Iezuit
Абе не е съвсем за смях темата. Те ви живо доказателство как един важен въпрос и един важен механизъм (референдум) станаха за подбив поради политически мераци и реклама на разни индивиди...
Сирена
Един лош ден за българската демокрация! Да напомня на злорадстващите и явно забравили значението на думата "демокрация": на български тя буквално значи народовластие. Запишете си го някъде и не го забравяйте.
hamel
Това е провал не толкова на референдума, колкото на политизацията му.
Calina Malina
"Кметът на Бургас Димитър Николов обаче заяви, че последствия от референдума ще има. Пред "Сега" той призна, че лично лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов му е обещал, ако стане премиер, да не допусне изграждането на петролопровода, при положение че бургазлии кажат "не".
"... ще има", щото ББ му "е обещал", "ако стане... "
Ей за това се провали референдумът. Не е виновно времето и циганите.
Монтен 1
Референдумът е успешен. Политиците трябва да се съобразят с него.
Иначе и изборите за депутати трябва да обявят за невалидни!
Правните претенции нарочно са силно завишени към участието на хората в референдума и са силно занижени към легитимирането на депутатите продажни.
хунвейбин
Явлението не се обяснява с апатия, а с отчуждение на народа във феодално-средновековните мутренски черномутренски зони , от мутрите и феодалите.
Никакви истерични емоции не могат да променят този очевиден факт.
Нито са гласували 30% , нито народът е съпричастен, нищо вярно няма в тази емоционална истерия.
Предстоят много конфликти, защото народът обръща гръб на тази криминално заразена и деградирала територия, представляваща туристическа дестинация за разврат, алкохол и наркотици, а и най-вече за простотия.
Какви истерии предстоят, какви чудеса?
Manrico
Спомням си какво казваше Параграфът: "На дете хляб и на народ референдум не се отказва". Ами ако детето е злоядо и не ще да яде? Хайде сега герберите и атакоидите да си прочетат доктор Спок, пък като се научат как се храни злоядо дете, да се пробват пак. После ще трябва да се усетят, че само с ядене не става, трябва и акъл.
Heat
Този "референдум" имаше за задача да преброи привържениците на ГЕРБ, "Атака", СДС и други подобни. Мероприятието си изпълни задачата - за кандидатите за кмет на ГЕРБ и "Атака" в местните избори през 2007 гласуваха около 60 000 души, сега са по-малко. Ясно и просто - няма да се организират "народни протести" за предсрочни парламентарни избори.
Освен другото идеята за взимане на решения с използване на референдуми успешно продължава се компрометира.
ЗИП
Смешният референдум ще замъгли всичко и може би затова бе проведен, за да е оправдание за недаване на повече пари за модерна инфраструктура.
Аз съм убеден, че огромното мнозинство от гласувалите дори и идея си нямат за тоя момент.
А можеше референдума да го използват именно за да накарат инвеститорите да не се щадят откъм средства.
Графът
Местен референдум има смисъл да се прави, когато по някой проблем двама, като се срещнат - заговарят, трима като станат, и почват да ръкомахат!
В Бургас причината явно беше друга и вие сте го казали.
Аз само питам като гражданин, не бургазлия: кой плати референдума - бургазлии ли (общината) или всички ние (бюджетът), които плащаме данъци тук?
Calina Malina
Ако не беше средство да се мобилизират партийните опозиционни маси на всенародно недоволство за предстоящия вот на недоверие, референдумът щеше да поизчака. Щеше да се проведе истинска дискусия за плюсовете и минусите, за опасностите и тревогите на хората. И щеше да успее да повлияе върху националната политика, каквато и да е юридическата му стойност. А то к`во стана? От нетърпение и бързане да се грабне властта - още един аргумент против референдумите. Е, така е то с "бързата кучка..." Вятърът от североизток е виновен за слепотата.
borowan
Референдумът е успешен!
Защото показа куп неща наведнъж - стига да искаме да ги анализираме. Първо, дорасъл ли е българинът до референдум? Умее ли да избира, да взема решения, да поема отговорност за думите и делата си? Второ, референдумът допитване до народа за обществени нужди ли е - или за политически цели? Дали пък хората не усетиха, че искат да ги превърнат във винтчета на политмашината и се изтеглиха от подобна "чест"? Трето, доколко родните политикани умеят да привличат и ангажират хората с интелект и идеи? Двамата "опозиционни" водачи висяха на екрана ЗАЕДНО, цял ден по атакистката телевизия течаха призиви, цялата общинска структура е била впрегната в агитацията - и нищо! Нищо полезно за тях! Ако не са устроените в полза на властимащите закони, позволяващи и при минимален брой гласували да се признават "успешни" изборите - никога народът не би ги избрал.