:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,741
Активни 660
Страници 27,306
За един ден 1,302,066
Геополитика

Още една провалена държава

Обявяването на независимо Косово едва ли ще реши проблемите на областта
Косово обяви независимост, но едва ли скоро ще се превърне в 193-ата държава в света. Това, което почти сигурно ще бъде, ще е една провалена държава, непризната от ООН, неспособна да се самоуправлява, зависима от Европа за полицията си и от НАТО - за въоръжените си сили.

След 8 г. битие като международен протекторат и милиарди долари помощи и фондове за реконструкция икономическите перспективи пред Косово са мрачни. Безработицата е 57%, а сред младите - дори до 70%, половината от населението е под 25 г. Затова не е чудно, че



основната експортна стока е организираната престъпност



Косово е етнически прочистено от сръбското малцинство, което оцелява в провинцията единствено под въоръжената охрана на НАТО. И има потенциала да провокира по-широк конфликт, докато други сили се опитват да измислят как точно да забъркат още една балканска каша.

На теория Косово се самоуправлява още откакто НАТО бомбардира сръбската провинция за 78 дни през 1999 г., а ООН с резолюция 1244 на Съвета за сигурност я обяви за автономна провинция под защита на ООН, но и потвърди, че е част от Сърбия.

Косово никога не е било федерална част от Югославия, както бяха другите страни, откъснали се от сръбския контрол. Въпреки преобладаващото албанско население дългогодишната историческа връзка със Сърбия, която възприема Косово като нещо като своя Ерусалим, поставя провинцията в съвсем друга категория.

Жестокостите на сръбската армия в провинцията доведоха до намесата на НАТО и мандата на ООН. Оттогава мисията на ООН в Косово ЮНМИК заедно с ЕС и ОССЕ администрира всички обществени институция в Косово, а силите на НАТО - КФОР, осигуряват военната защита. Усилията на ООН да посредничи за постигането на споразумение със Сърбия за преход към независимост се провалиха миналата година. С подкрепата на Русия



Сърбия остана непреклонна в отказа си



да предостави на Косово нещо повече от самоуправление.

В крайна сметка парламентът на Косово се събра в неделя и изслуша декларацията, прочетена от премиера Хашим Тачи, с която Косово се обявява за "независимо, суверенно и демократично". Този ход бе очакван и албанците препълниха улиците на столицата Прищина, развявайки американски и албански знамена, както и новосъздадения косовски флаг - жълта карта на Косово под няколко звезди на син фон.

Реално обаче Косово си остава протекторат. Поне досега не е предприето нищо за предаване на контрола на администрираните от ООН министерства на косоварите. Тъй като статутът на мандата на ООН е неясен, а и руснаците вероятно ще наложат вето на евентуалното му удължаване, преди седмица ЕС обяви, че ще изпрати 2-хилядна "полицейска и правосъдна" част в областта, а НАТО се ангажира да продължи да гарантира сигурността чрез КФОР.

Един от актуалните вицове, които се разказват тези дни в Сърбия, е, че



страната е като "Нокиа"



- всяка година се появява нов, по-тънък модел на държавата, която преди две десетилетия Слободан Милошевич искаше да превърне във Велика Сърбия. Има и много гняв. Обявяването на независимост предизвика размирици по улиците на Белград, хулигани и ултранационалисти замеряха полицията с камъни и хвърляха коктейли "Молотов" по американското посолство и ресторантите на "Макдоналдс".

Косово добива застрашителни размери на фона на обърканата и нестабилна политическа сцена на Сърбия - премиерът Воислав Кощуница, непримирим враг на ЕС и Америка, е начело на нестабилна коалиция, включваща и прозападни елементи. Кощуница нарече решението на Косово "нелегитимно обявяване на марионетна държава на територията на Сърбия". На неотдавнашните президентски избори в Сърбия прозападният лидер Борис Тадич победи с малко кандидата на Радикалната партия Томислав Николич, смятан за бъдещ партиен лидер на мястото на Воислав Шешел, който в момента е подсъдим в Хага за военни престъпления. Николич заема войнствена позиция спрямо Косово.

Никой не очаква дори и по-екстремистко правителство да се опита да нападне Косово. Поне не на този етап. Но сърбите са бесни от отношението към малцинството им в Косово. 200 000 сърби избягаха от провинцията, откакто ООН и НАТО поеха нещата и албански банди започнаха да нападат сърбите където и когато могат.



Едно ново клане би могло да предизвика по-остра реакция в Сърбия,



защо не и интервенция. Но за разлика от 1999 г. днес Сърбия има силен съюзник в лицето на Русия, където президентът Владимир Путин поддържа твърд курс по косовския въпрос - руснаците поискаха извънредна сесия на Съвета за сигурност на ООН в понеделник. КФОР е далеч по-слаба сила, отколкото бе в началото, след като американските части бяха пренасочени към Ирак, а други партньори от НАТО имат проблеми при набиране на контингенти за Афганистан. Бившият държавен секретар на САЩ Ричард Холбрук, който бе човекът на Америка в балканските войни, призова преди време за укрепване на КФОР, особено ако Косово обяви независимост. Което вече е факт.

В следващите дни се очаква САЩ и повечето европейски страни да признаят независимостта на Косово. Но Русия сигурно ще наложи вето на приемането на страната в ООН. Дори ЕС може да се натъкне на вътрешни трудности заради очакванията 6 от страните-членки да не подкрепят независимостта - Испания, Румъния, Гърция, Кипър, България и Словакия. За страни като Испания с нейния баски регион и Кипър, където турците в северната част обявиха своя държава, Косово е опасен прецедент. За първи път от Втората световна война насам вътрешните граници на една европейска страна се преначертават (като изключим Германия, разбира се). Но пък и Косово не е Германия.
15
5394
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
19 Февруари 2008 01:07
Е като как и ние сме сред ония (шест) държави, дето нямало да го признаят Косовото? Ние сме си и първи ще се напнем да го признаем...
19 Февруари 2008 04:40
Историята около обявяването на независимост на Косово изважда за пореден път отвратителната действителност що за хора сме ние. Не сърбите или албанците, ами ние. За тема от калибъра на Косовската независимост „Сега” трябваше да има уводна статия от главния си редактор или специалист по темата. За да подчертае жалката ни позиция е препечатана статия от американско списание, заемащо позиция притивоположна на интересите на балканските народи. Т.н. „демокрация” докара на власт политици, кръстоска м/у пудел и гол охлюв. Без гръбначен стълб, без принципи, без интерес към мнението на народа, с единственна цел: да следват максимално линия, успоредна на американската. В независимостта на Косово няма победители. Има само победени. И това сме всички на балканите. За пореден път фиксването по западному на балканските проблеми налива масло в огъня. Албанците в Косово няма начин да не са на ясно, че те сами държава, която да се изхранва сама не могат да направят. Ако го нямаше подскокоросването на запада щяха да си седят на З-ка. Същите тия, дето се самообявиха за спасителите на света от тероризма, създават една измислена държана на базата на терористична организация. Същите тея дето докараха Ал-Кайда от Афганистан в Босна, загрижени за правата на албанците да доминират трафика на наркотици разрушика една държава (Югославия) , защото гражданите и не си подвиха достатъчно бързо опашката. Кой разруши Югославия? Помиярската преса ще ви каже, че тя се разпадна сама. Какво ще кажете за това?
http://www.globalresearch.ca/index.php?co ntext=viewArticle&code=MIC20020219&articl eId=370
Washington, on the other hand, "favored a loose unity while encouraging democratic development ... [Secretary of State] Baker told Tudjman and [Slovenia's President] Milan Kucan that the United States would not encourage or support unilateral secession ... but if they had to leave, he urged them to leave by a negotiated agreement."42 In the meantime, the US Congress had passed the 1991 Foreign Operations Appropriations Act which curtailed all financial assistance Yugoslavia. The provisions of the Act had been casually referred to by the CIA as "a signed death warrant" for Yugoslavia. 43 The CIA had correctly predicted that "a bloody civil war would ensue".44 The law also demanded the IMF and the World Bank to freeze credit to Belgrade. And the US State Department had insisted that the Yugoslav republics (considered as de facto political entities) "uphold separate election procedures and returns before any further aid could be resumed to the individual republics".
Няма съвременна държава, което може да издържи без кредитиране. След решението на САЩ да спрат всякакво финансиране на Югославия и да насочат кредитите единственно към отделните републики какви ли са им били очакванията? Бас държа, че са искали да има война. Колкото повече кръв, САЩ ще бъде по-ценен защитник на мира.
Гледали ли сте този американски филм?
http://video.google.com/videoplay?docid=5 860186121153047571
Могат ли нашите „приятели”-господари да ни извъртят такава една „мироопазваща операцийка”? – никакъв проблем. Има ли такава вероятност? Вижте само как помиярски се държат нашите политици: те са като бито куче дето бяга само като си помислиш да се наведеш. Сигурно знаят нещо, дето ние обикновенните не го знаем... Тогава на кого да разчитаме? На САЩ, Русия? На никого не можем да разчитаме след като не можем да разчитаме на себе си. Ние не сме хора дето държат на достойнството си, няма на кого да се сърдим, дето и другите не ни уважават. Жалко - не се намери един свестен човек със самоуважение да каже на Буш като беше в БГ, че е престъпник. Една демонстрацийка няма против избиването на хора в Ирак и Афганистан. Е, да, ние сме за мир, ако и ни подхвърлят накой $$$ нямаме удържане да забъркаме една шопска салата. В крайна сметка нали сме горди българи. Държим си на традициите (предателските).
За малко да пропусна: вижте какъв е тренда: запада поддържа мюсюлманите с/у православните християни, но католиците с/у мюсюлманите. Ха познайте сега коя партия ще бъде във всички следващи българси правителства. Нямам нищо против тази партия, не е и неин проблема, че много не бръсне конституцията. Що те да я бръснат, когато ние, българите се чудим как да я заобиколим и да си правим личните далавери.
19 Февруари 2008 05:34
Почвай да издаваш вестник. Форумът тесен за твоя напън Е.
19 Февруари 2008 05:42
Обективна статия.
Иска ми се някой Бг журналист да напише нещо подобно, но да го съчетае с предимствата и недостатъците от Независимо Косово. Мисля че Бг общество има нужда от повече разяснение отностно случващото се на 100 км от БГ. Все пак сме свободна държава, а и подобна статия едва ли ще се разглежда като нещо подобно на "карикатурите на мохамед".
Засега само ние форумците ще изказваме мнение.
19 Февруари 2008 08:54
Още една провалена държава

И какво предлагат кухоглавците от Нюзуик?
Радват ли се на "провала"?Ще им се увеличи ли оборота?
19 Февруари 2008 08:58
....зависима от Европа за полицията си и от НАТО - за въоръжените си сили.
Това е официалната версия. Истината е друга.
19 Февруари 2008 09:26
Косово няма икономика и никога няма да има. Свидел съм как бойците на Чеку и Тачи изнесоха машините от заводите за тапети и амортисьори и ги закарах в Албания. И сега контрабандата е разделена: Тачи върти петрола, Чеку цигарите и т.н. Мечтата на западняците - албанцците от техните държави да се върнат в Косово и по този начин да се отърват от тях е химера.
19 Февруари 2008 09:51
България не подкрепяла независимостта? Ми тогжава защо се дърлим във форума?
19 Февруари 2008 09:57
ФЛ,
Алцхаймер ли те е хванал?
Нека да ти напомня правилния израз - онези от "Нюзуик" са камунистически флигорни.
19 Февруари 2008 09:57
Това което ще стане е хишническото изцоцване на природните ресурси, олово и лигнитни въглища.При което парите ще отидат в щатите.А италианците продаваха шиптърките по бардаците през втората световна и сеги пак се канят да го сторят, само че, тоя път няма да са албанки а сръбски шиптърки.
19 Февруари 2008 11:05
FL-за пореден път трябва да ти се напомна да си вземаш хапчетата...Сократ май

19 Февруари 2008 13:34
а аз се чудя защо сърбия не им е спряла тока досега на косоварите.нали доколкото знам косово е зависимо енергийно от сърбия.
19 Февруари 2008 13:39
Щото а го е направила, а са почнали пак с умните бомби.
Съмняваш ли се?
19 Февруари 2008 14:48
Тия от Нюзуик хабер си нямат , че ние се огъзихме мълчаливо още преди Буш.
19 Февруари 2008 17:02
То тока ние сме го спряли, но щото такъв е плана
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД