872 лева. На толкова държавата, здравната каса, директорите на болници и всички ние като общество сме оценили средностатистическия труд на средностатистическия лекар в средностатистическата болница. Или поне това сочат данните на здравната каса за възнагражденията в лечебниците през миналата година.
Лекарят, естествено, го оценява другояче. И с пълно право - това не са пари. По принцип този висококвалифициран труд струва много, в пъти повече. Затова и докторите в болниците масово печелят доста над официалната си заплата. Някои го правят честно - с повече труд - работят на две места, участват в клинични изпитания, водят курсове. Други, доколкото им позволява специалността, имат договорки с фирми - фармацевтични или за консумативи, и получават комисиони. Но поне не ощетяват никого. Трети директно си искат пари от пациентите. И изобщо не разчитат на фиша с 800-те лева.
С малки изключения, беден доктор няма
Единици обаче са богати, което дразни всички останали.
И така е от много години. От време на време някой от третите изгърмява - или колегите му скрояват "шапка", или на някой пациент му идва до гуша. Напоследък все се случва на лекари от "Пирогов", но това е по-скоро съвпадение. Там не вземат нито повече, нито по-малко рушвети от останалите, особено в т.нар. елитни болници. Последният случай беше на анестезиолог, поискал 60 лв. за упойка и "нещо за почерпка" за операция на дете. Колегите му си плюха в пазвата, че и този път друг е изтеглил късата клечка, обявиха в общ хор, че при толкова мизерни заплати така ще е, и обвиниха полиция и медии, че разнасят доктор, взел 60 лв., като панаирджийска маймуна, при положение че в държавата има къде по-големи крадци. Човекът просто си изкарвал прехраната и си взимал заработеното.
Дали ще изнудваш пациенти е въпрос на морал - или го имаш, или го нямаш. Той няма нищо общо с нивото на дохода. Защото по тази логика
колко трябва да е заплатата, за да не искат лекарите пари на ръка?
Кой може да каже колко лева струва моралът? 1000? 2000? 3000? Лева? Евро? Немалко медици изкарват толкова от пациентите, но спират ли да искат? Директорите на болници получават в пъти по-високи заплати от подчинените си, но крадат повече. Депутатите вземат официално по 2000 лв., но не живеят за друго освен за далавера. Апетитът идва с яденето и каквито и да са заплатите на корумпираните доктори, те няма да спрат да искат пари. И обратното - у нас има и достатъчно лекари, които въпреки ниските заплати са избрали да не искат пари от болни. Защото смятат, че не е редно.
И няма абсолютно никакво значение колко пари е поискал докторът - 6 лв., 60 лв. или 600 лв. Рекетът си е рекет - който колкото може, толкова взема. Шефът на пътния фонд подари на брат си 120 млн. лв., но просто е познавал по-подходящите хора.
Разликата е в сумите, но не и в престъплението
Един бивш директор на здравната каса обичаше да казва, че кандидатстудентският изпит по медицина е по биология и химия, никъде не се иска оценка по морал или етика. В държава, в която всички - политици, общинари, бизнесмени, полицаи, крадат, не може да се очаква, че медиците няма да го правят. Защо след като депутати, съдии, чиновници, учители и журналисти нямат морал, лекарите да имат? Няма как - те са част от същото това общество, което нечестно е оценило труда им на 870 лв. Просто са неморални по своя си начин и не са виновни, че професията им е такава -
губейки морал, те губят хуманност,
затова и при тях корупцията изглежда толкова грозно.
И тъй като моралът няма как да разцъфне насред неблагодатната пустош, има и друг начин - страх. В обществата, където лекарската корупция е сведена до поносими граници, докторите не са нито по-честни, нито по-хуманни. Но не смеят да изнудват пациенти, защото има санкции. А тук е обратното - бившият шеф на "Пирогов" знаел, че анестезиологът Сарафов взема кеш, но понеже нищо не било доказано, се опитал да го изолира от контакт с пациенти. Настоящият директор щял да го уволни, ако се докаже, че е взел. Тоест, ако съдът го признае за виновен. Тогава обаче докторът вече ще си е получил наказанието.
Абсолютно всеки директор знае много добре кой, как и кога взема подкупи. Знае каква част отива за хирурга, каква за анестезиолога и дали остава нещо и за сестрите. И стига да иска, моментално може да го докаже, вместо икономическа полиция и пациентите да му вършат работата. И когато хване свой подчинен с ръка в кацата, да го уволни. След това останалите в болницата ще знаят какво да правят.
Вместо това някои шефове кротко си затварят очите, други дори насърчават подобна активност, защото не могат да плащат високи възнаграждения. И защото и самите те вземат, макар и не от пациентите, а на едро - от болницата, включително и от парите за заплати. А това го знае и министърът, който пък ги назначава. Но също си трае.
Докато това не се промени, ще продължат спорадичните геройства на непримирими пациенти и срамните кадри на лекари с белезници. От които всички толкова се възмущаваме.