:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,221
Активни 668
Страници 10,095
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Може да се върне наборната служба

32 000 души ще бъде новата численост на армията, която ще бъде записана в План 2015, твърди депутатът от БНД и бивш зам.-министър на отбраната Илко Димитров
Снимка: Борислав Николов
Илко Димитров
Илко Димитров е депутат от парламентарната група на Българска нова демокрация. Преди това бе народен представител от НДСВ. Изкара цял мандат като зам.-министър на отбраната в правителството на Симеон Сакскобургготски. Беше зам.-председател на комисията по отбрана в НС, а сега е неин член.

Завършил е Юридическия факултет на СУ, Национален университет по отбрана и Национален военен колеж във Вашингтон. От октомври 1992 г. до юни 2001 г. е адвокат към Софийската адвокатска колегия. 8 месеца през 1992 г. е бил началник на Военна полиция. Женен е, има четири деца.





- Г-н Димитров, прави впечатление, че правителството в момента няма никакви идеи как армията ни да продължи да участва в мисии зад граница. До края на годината напускаме Ирак, а може да върнем и контингента от Кандахар. Като член на комисията по отбрана обсъждали ли сте бъдещето на членството ни в НАТО и в Съвета по отбрана на ЕС?

- Ангажиментите на България по отношение на мисиите в чужбина е далеч под процента, който ние сме заявили като политически ангажимент и в Истанбул, и в Рига. В момента имаме под 4% участие на сухопътни войски в мисии, а заявеният процент е 8. Това обаче не е най-големият проблем. България в момента се държи като играч, в чиято глава битува убеждението, че може безнаказано да играе противоречиви роли с други геополитически играчи. Това нямаше да е толкова опасно, ако ние имахме яснота за това кои в момента са нашите интереси. Липса на такова решение води до това, че всеки един проблем се решава конюнктурно и е все по-трудно да се обясни всяка наша позиция. Трудно обясняваме защо поддържаме или не поддържаме независимостта на Косово, както и защо участваме в мисии зад граница. Липсата на ясно дефинирани национални интереси ни поставя в състояние да намираме неадекватни обяснения за нашето поведение, което ни прави непредвидими. В този смисъл аз не съм оптимист как ще се развие бъдещето ни участие на мисии зад граница. Поради липса на приоритети се оказва, че ние участваме насила в генериращите конференции на НАТО. На тях ние приемаме единствено опции, които са изгодни за нас или са ни предложени като последна възможност.

- Кой пречи да бъде дадена тази ясна дефиниция за дългосрочните национални интереси на държавата?

- И аз не знам. За мен беше учудващо, че в сегашните проекти за стратегия за националната сигурност липсва дефиницията, която да дава яснота за българските национални интереси. Тази пасивност, която ние непрекъснато показваме, вече става досадна и доказва един имидж на хитреци.

- Преди време вие бяхте зам. военен министър. Каква е разликата в тогавашната визия за развитието на дългосрочните ни военните ангажименти и сега?

- Картината в момента е различна. Противоречива. По времето докато нашият екип ръководеше нещата, беше направен много сериозен опит за дефиниране на националните интереси и това беше вкарано в дългосрочната визия, която беше приета от НС. От друга страна, ние направихме много компромиси при реализирането на План 2015. Затова сегашното ръководство предприе добри стъпки като намаляване на числеността на армията и освобождаване от излишна техника и въоръжение. Именно тези тежести ще освободят ресурс, който да увеличи участието на страната ни в мисии зад граница. Принципно добро решение е и в закона за отбраната да бъде вкаран текст, от който да става ясно, че след като си влязъл в редиците на армията, си длъжен да ходиш и на мисии.

Това, което липсва в момента и е проблематично, е ясната геополитическа визия на България, липсата на дефинирани национални интереси.

- В комисията по отбрана не са ли обсъждани някакви предложения за бъдещи мисии? Имам информация за няколко предложения за участие с гражданско-военни пулове в Афганистан и Ирак и малък контингент за обучение на иракски войници.

- Участието в мисии е рефлексия на политическо виждане. Аз твърдя, че ние ще продължим да се държим все по-рестриктивно по отношение на участието ни в мисии. Това ще е поведение на политически актьор, който си позволява да се заиграва с противоречиви каузи. Ние ще продължим да участваме дотолкова, доколкото да не бъдем изпратени в задния двор на НАТО и ЕС.

- Намекнахте отново за някакво заиграване. Това Русия ли е и какво ги дразни партньорите от НАТО?

- Не. Няма лошо да се заиграваме с Русия. Моето усещане е, че ние, като национална позиция, срамежливо сме приели тези критерии, които ни се налагат от НАТО и ЕС, а вътрешно се борим с нашата приобщеност към други ценности. Това разкрачено положение е в основата на проблемите ни при вземане на решения за участие в мисии зад граница. Ние участваме формално и не с тези ангажименти на нация, която изцяло е прегърнала принципите и ценностите на НАТО и ЕС.

Нужно е съвсем скоро да се изведе като приоритет участието на България в мисии и на този приоритет да се изгради структурата и философията на изграждането на въоръжените ни сили.

За мен голям проблем е и в това, че нашите контингенти участват в еднотипни мисии. Ние участваме предпазливо. Това ни поставя в неадекватно положение с нашите партньори, но също и не позволява на въоръжените ни сили да развиват способности (в повечето мисии българските бойци работят като охрана, и то във вътрешната част на обекти - б.р.). За това мисля, че трябва да се избират и други варианти. Все още си мислим, че с минимални усилия можем да постигнем максимален ефект. А максималният ефект е оставането в НАТО. Важно е да не останеш там като един апендикс, а да бъдеш адекватен и достоен партньор. Може да прозвучи популистки, но ние не сме на нивото на нашите войници и офицери. Те са в състояние адекватно да участват във всякакъв вид мисии. Ние обаче се страхуваме да ги изпращаме.

- Запознат ли сте с промените, които се предлагат в План 2015? Военният министър Веселин Близнаков обявява почти всяка седмица, че през следващата ще бъдат внесени за разглеждане в Министерския съвет.

- Най-общо казано, се предвижда в края на 2008 г. числеността на военнослужещите да бъде до 32 000, а гражданските лица - до 6000. Това би трябвало да даде ресурс през 2009-2010 г. за модернизация на армията. По мое време военнослужещите бяха 39 000 и около 8000 граждански лица. Има редукция, но тя със сигурност няма да бъде болезнена. Много хора ще се пенсионират, има и много кухи бройки.

- Според вас ако се приемат промените в закона за отбраната, според които всеки военен ще бъде длъжен да ходи на мисии, няма ли да има още една вълна от напускащи армията?

- Има такъв момент, но е хубаво, че се извършва едновременно с повишаване на социалния статус на военнослужещите - по-високи заплати, жилища и др. В крайна сметка, след като си дефинирал пълна професионализация на армията няма как да обясниш, че трябва да има отбор А и отбор В. Допускам, че ще има първоначален минимален отлив, но после, ако има усилия за повишаване на социалния статус, ще бъде нормализиран процесът. Това е една професия като останалите, но тя трябва да е добре платена. Държавата трябва да застане финансово зад декларираната професионализация. В противен случай ти обричаш тази част от закона на ревизия. Ако държавата не поеме тези ангажименти, след време може би ще се постави въпросът за ревизия на концепцията за професионализация заради липсата на хора.

- Може ли да се стигне наистина до връщането на наборната служба?

- Може. Да. Не изцяло, но на смесен модел. Такъв, какъвто има в много страни. Това реално може да се случи, ако финансовите проблеми са в основата на липса на военнослужещи. Аз мисля обаче, че няма финансови проблеми, а има политически проблеми. Има достатъчно финансов ресурс, който обаче трябва да бъде пренасочен към повишаване на статуса на българския военнослужещ.

- Поставяна ли е в комисията по отбрана в НС идеята за ревизия на професионализацията и какво е становището на колегите ви от БСП, НДСВ и ДПС?

- Не. Още не е.

- Идват ли сигнали за корупция при вас - в комисията по отбрана?

- Не. Нямам спомен да сме сезирани с такива сигнали. Непрекъснато сме се занимавали с темата за имотите и замените, но според мен това са вечни теми.
40
4201
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
04 Март 2008 05:33
Може да се върне наборната служба

А, да ги нямаме такива, господа демосрати. Казахте, че наемната армия е велика, наборната отживелица. "Казана дума - хвърлен камък"
04 Март 2008 05:46
Управляващите нямали идея за дъгосрочните национални интереси. Сериозно??? То само дългосрочните да бяха. За това пък знаят наизуст личните и партийните. Само колко назад ни дърпа тая сган!! А бе то или Европа ще ги натисне, или ще изчезнем, или ново освобождение от нашите душмани ще ни трябва.
04 Март 2008 06:05
В момента имаме под 4% участие на сухопътни войски в мисии, а заявеният процент е 8

Цифрите могат да се тълкуват по два начина -
1. България е поела ангажимент да снабдява със сухопътни сили всяка военна намеса на държава от НАТО в чужбина със участие 8% от общите сухопътни войски.
2. България е поела ангажимент да разпраща 8% от сухопътните си войски в чужбина.


04 Март 2008 06:20
Избори до дупка , е па кой ги пита демосратите , бе , чоджум ? Виж кой е на власт и кой взема решенията и се обръщай към него. Или и на тебе Костов ти е крив че не ти става ?
04 Март 2008 06:25
Баси смешника. "съпроводено с повишаване на заплатите..." ами лично познавам бившия командир на рота на гвардейците, който 5 години им изкара всички големи паради и посещения. Човекът напусна като капитан, щото не стигат парите в София. И говорим за капитан от гвардията. Илко оди другаде да се пениш, а иначе то е ясно за наборниците, при това текучество на войници и младши офицери и забременяване на войнички (то това си е добре, ама в Израел ако забременеят в казармата има глоби до небето и военен съд за снижаване на бойната готовност!)
04 Март 2008 06:29
'Нужно е съвсем скоро да се изведе като приоритет участието на България в мисии' - такъв 'важен' приоритет скоро не бе формулиран...
04 Март 2008 07:05
VOCI, ти май гузен негонен бягаш, кой е споменавал Костов, но щом го смяташ за демоСрат добре, съгласен съм с теб.
04 Март 2008 07:31
прав е човека в едно: България трябва да участва по-сериозно във военни действия зад граница. на всяка цена. и то в горещите точки, а не като охранители. и не само с пехота...
българската армия не е участвала в реални бойни действия от 60 години. това не може да се каже за повечето от съседите ни. Гърция и Турция бяха 10 години пред война, в Сърбия армията тренира нон стап от 10 години. албанската нема как да не е подпомагала с подривна дейност в Косово, а турската в момента има лек спаринг. даже румънците си имаха граждански кютек и се разтъпкаха малко. че и македонците даже имаха съвместни учения с албанците.
да благодарим на Господ, че запази земята ни от война, но работата на военните е да воюват. иначе стават дебели мекотели и ако Господ един ден си изтегли благословията, кой да е от комшиите ще стигне София преди да сме разбрали.
а войни в ден днешен по света много, не са наши, но са добра тренировка като се подплати с добра политическа кауза.
ако аз решавах, нямаше да има професионален войник, който да не се е разходил до някое кипящо местенце. иначе се сещат да купуват транспортни самолетчета и граждански въртолетчета. кат им пламне под гъза два пъти ще се сетят баш от ква техника имат нужда. виде се, че пари има, така че айде към Южен Афганистан, да не сме по слаби от холандците или датчаните???

Редактирано от - aleksandar на 04/3/2008 г/ 07:35:34

04 Март 2008 08:23
Александър е прав - армия която не воюва, бързо се превръща в оперетно формирование, където въздебели статисти с тенекиени мечове и картонени брони громят коварния враг с тежки думи. Въпреки това части от сегашната армия да бъдат изпратени в реална бойна обстановка (а не по сегашните пъдарски задачи) е голяма грешка. В момента повечето от т.нар. български войници са движеща се тор и смазка за щикове. Проблема не е във войниците и строевите командири, които са участвали в реални бойни действия и могат да станат ядрото на бъдещата ефективна армия. Проблема не е и във въздебелите момчета и момичета, чиито задължения са да стоят в казармата от 9 до 5 и да ядат два пъти на ден. Проблема е във хилядите знайни и незнайни лампазлии и болтаджии-дармояди, за които армията е копаня където два пъти на ден в продължение на 25 години се сипва ярма, та да си охранват благоутробията. Точно тези т.нар. „командири” превърнаха армията в оперета.
04 Март 2008 09:03
тц... товарищМаузер
от долу ще се подредят нещата.
още при първа кръв ще се напече под гъза на дебелаците и ще се стимулира мозъчната им дейност...
пък и ще се напече под гъза на политиците, ще им е по лесно да обяснят що са купени джипове Бенц, а не бронирана верижна техника...
в този ред на мисли може и в София да има малко кръв, после нещата ще се нормализират.
армията ще си играе на войници в Афганистан и ще тренира за срещи с почитателите на 40 девственици, които рано или късно ще се появят и у нас, а политиците... те пак ще взимат по 10% но не от джипове
и така като на всякъде, като в Гърция, Турция... и другите от махлата.
04 Март 2008 09:40
Имаме 240 депутати много министри кметове генерали и бизнесмени.Нека те да изпратят синовете си войници и на мисии където си щат.Мисля че могат да докарат 30000 войници.Тези дебели тарикати да не би да си мислят че ще отида войник за да защитавам тази държава???Тези явно са откачили.Какво да защитавам мърсотията убийствата грабежите и кражбите ли???????.Да защитавам хотелите им по морето и Банско ли?????????Да защитавам откраднатите заводи и господарското им робовладелско отношение към народа ли??????Ние имаме повече генерали отколкото войници.На 10 декемрви гледах поднасяне на венци от новите бойци пред мавзолея в Плевен.Ами какво да ви кажа потресаваща гледка.Жена войник 1.5м висока и поне 90кг а до нея момче1.90м.Единия върви с десния крак а другата с левия.На единия крачката метър на другата 30сантима.Армията е приют за неудачници и мързели.Жалка и грозна гледка нямам думи да ви опиша как публиката на площада в Плевен се забавляваше с тази войска.Тези жени явно никога няма да си намерят мъж и затова са там.А генералите бодро рапортуват.Съвременната война е война на технологии и интелект.Ние може би ще изобретим нови команди.Като ни нападнат турците генералите командват Сваляй гащи Огъзи се.С тази тактика направо ще завладеем света.
04 Март 2008 09:41
Абе казано по "адвокатски", в момента в БА пак си действа стария закон: - "Или со паре, или со дупе!"
"Момите с пагони" масово спазват втората му част, факт!
И тъй като балами за 390лв/месец почти не се намират, надеждата е в попълнението от Молдова...
Що пък не и от Виетнам, знаем че виетнамците са универсални войници с незаменими качества - като първа бойна задача ще им поставим прочистването на София от бездомните кучета...

04 Март 2008 09:44
днес в Батак в общината управляват хора, които не искат да са българи
в кърдажали не можеш да си купиш хляб на български
в министерство те наричат гяур
когато а д не ебава народно събрание
и т.н.,
та:за какви армии става на въпрос, когато изчезването на бг отдавна е предизвестено
за малкото българи, които един ден останат, има само един шанс, и той е да си отвоюват град софиа за автономия и да плащат данъци за стражари, които да ги пазят от дребни джебчии...
04 Март 2008 09:50
избори до дупка , е па то ако Костов не е демоСрат , то кой остава?
Друго е смешното : на крив социалист демосратите му виновни.
04 Март 2008 09:57
Знаех си аз че пак ще опрат до наборничетата. Щото друго е 15 наряда (пушки, ножки и верижки ) на месец за 20-30 лева и съвсем друго 6-8 наряда за 400 лева, мани ми и колегиалано отношение ще му изискват на старшинкътъ.
После нещо не рабрах къв е тоа смесен модел на набиране. той и до сега си беше яко смесен в етническо отношение. Да не е да са решили половете да смесват...Май други вицове ще се разказват за банята в казармата.
04 Март 2008 10:08
Когато бяхме във Варшавския договор не сме участвали в никакви мисии зад граница с изключение на едно, един вид "УЧЕНИЕ" по време на събитията в Чехословакия. Нямахме военни бази и пр.
А сега говорят най-нагло за български интереси. Изглежда най-големият български интерес е ОГРАБВАНЕТО НА БЪЛГАРИНА.
На такива мисии трябва да се отива само и единствено по желание и срещу съответното заплащане. Там се рискува живот. Според мен би трябвало да се плаща минимум по 10 000 $ на месец. Може и да е малко не знам, ако има специалисти да ме коригират. Но наборници и насила пушечно месо за тлъстите и алчни нечии кореми - НЕ!
04 Март 2008 10:10
Много интересно с какво връщането на наборната служба ще помогне да пращаме повече войници в мисиите на НАТО? Наборната армия едва ли ще спести пари на държавата, а годността и за бой прсото няма смисъл да коментираме.
Теоретично би било чудесно всеки кадрови войник подписващ договор да дава съгласие за участие в коя да е мислия на Българската армия в чужбина. Обаче на практика тая работа няма как да стане със заплата от четиристотин лева. Затова вместо да се плещят несвързани приказки за връщане на наборната войска, много по-дорбе е да се помисли за два вида български военослужещи: "кадрови" както досега със заплата 400 лева и настаняване във ведомствено жилище и истински професионални войници, които поне половин година са били "кадрови", а след това ако чувстват военната професия като нещо повече от начин за свързване на двата края, подписват друг договор, и са готови примерно утре да бъдат дислоцирани в Африка, получават поне три пъти по-голяма заплата от "кадровите" войници, застраховка на прилична сума, ранно пенсиониране и т.н. Бюджетът ни за отбрана вече без особени проблеми може да издържа три - четири хиляди такива войници.
Ако в МО и ГЩ почнат да се крадат по-умерено, може и повече.
04 Март 2008 10:14
Да върнат наборната ама да е от ромеи вместо да се множат, поне нещо полезно да свършат. Щото ако вкарат още от и без това изчеващите българи, ще стане съвсем трудно на работещте да изхранват всички..
04 Март 2008 10:15
ТАПА, никой не говори за наборници зад граница.
става дума, че професионалистите трябва да са такива и това не става с висене в казармата. а места за тренировки много. 60 години на сухо си е бая време, за да забравят от къде се държи автомата...
последното е метафора...
04 Март 2008 10:16
ромеите не стават за войници.
04 Март 2008 10:22
Това са големи глупости. Има хора с различни религии, пацифисти и др. Алтернативна служба...е добре че има в България
04 Март 2008 10:23
Най-добра е армия която може, но не воюва. Напр. швейцарската. Най-лоша е армия която воюва но не може. Напр. българската.
04 Март 2008 10:33
То се знаеше, че така ще стане още щом започна "ударното" професионализиране на войската. За малка страна като нашата няма по-добра алтернатива на настоящия етап от смесения модел, т.е. да има там 3-4 хил. "рамбовци" дето да изпълняват интернационалния си дълг по всички точки на Земята, където България има жизнени интереси, бидейки бивша колониална сила и останалото, или т.нар. "териториална" отбрана по новому да са наборници. Така е в Австрия, Германия, Швеция, да не говорим за Гърция и Турция. Просто механичното пренасяне на англо-американски опит на наша почва е абсолютна глупост. Нито отговаря на традициите ни, нито на условията ни.
Освен това ми е интересно при сегашната пълна професионализация и разчетите за 32, 000 души личен състав, как ще се попълва запаса или резерва, дето му викат сега. Защото идеята това да става с някакво си краткосрочно обучение, нещо като НВО навремето е смешна. Така можеш при най-добрия случай да обучиш автоматчици и нищо повече. Но как ще се попълва запаса/резерва с артилеристи, свързочници, танкисти и др. с нещо като скаутски лагери за по няколко седмици не ми стана ясно.
04 Март 2008 10:43
Имах предвид т.нар. съботяни (те не работят в Събота). Един майстор от тях работи вкъщи и наистина дюшемето се запази от 91 до сега
04 Март 2008 11:18
споко бе , имаме 48 генерала, те ни пазят
04 Март 2008 12:56
Хе, хе...здравей наряд...


_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
04 Март 2008 14:10
..."Като член на комисията по отбрана обсъждали ли сте бъдещето на членството ни в НАТО и в Съвета по отбрана на ЕС?" ....
Според Конституцията : ..."Чл. 105. (1) Министерският съвет ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната в съответствие с Конституцията и законите. "...
Не смятам , че този пример е драстичен, но много често парламентът се заема с дейности , които са си работа на правителството. При тази размита отговорност нещата хептен се "омазват". Не може да се разбере - кой взема решение и кой носи отговорност. Отговорът е ясен - никой ! Така е не само по отношение на отбраната и ВС. Във всички области отговорностите са "размити" . Никой не носи последствия са грешно взети политически решения , които влияят върху живота на милиони хора. Когато отмъкнеш милилони левове за някаква измислена смяна на номерата на колите - на това му викат " политика".
04 Март 2008 16:44
странгер,
не съм си сменял номерата...
защото държа на някои неща в този живот и ме срам за хората, които се редиха с часове на опашки...
и този факт показва какво има в главите български и същите тези кратунковци после плачат, че ги таковат...
04 Март 2008 17:17
Поради липса на приоритети се оказва, че ние участваме насила в генериращите конференции на НАТО. На тях ние приемаме единствено опции, които са изгодни за нас или са ни предложени като последна възможност.
Илко, ти си болен човек - мисите дори и на НАТО са законни по международните правила САМО АКО СА с резолюция на ООН
Язък ти за юридическото образование.
В случаите когато са инициатива на НАТО са си незаконни, ако и да се провеждат по инициатива на УСА, напр. Испания си се изтегли от Ирак, без някой да сметне че са тарикати, същото сториха и други...
Но Велика България трябва да воюва за интересите си,
БИХ ТИ ПРЕПОРЪЧАЛ В ПЛАН 2015 г да включиш и закупуването на САМОЛЕТОНОСАЧ, всъщност ти още догодина ще си вън от Народното събрание - сиреч никой.
04 Март 2008 17:42
Сигурно имат предвид "Трудови войски". На Доган хората останаха безработни.
04 Март 2008 18:09
Нема кой да бачка без пари и да прави пари за армията състояща се в момента от 75% генерали, полковници и други офицери, сержантски състав, бакари и волнонаемни работници. Шъ станИ, кога си види вълка задника, без огледало! (Авджиите се сещат, че е невъзможно), а за армейците да са живи и здрави до 2015, ако БГ все още е в ЕС.
04 Март 2008 20:33
Хамалин, аз пък съм от Кърджали, и не съм туркиня. Заявявам най-отговорно, че си купувам хляб на български език. И въобще, стига с тези глупости. Турците се славят като добри търговци, кой ще си прогони клиентите, като им говори на език, който не знаят. Говореше се на турски по бай-тошове време, преди възродителния процес, когато в магазините с кука да се завъртиш нямаше какво да събориш. Хайде, не манипулирайте, като не знаете.
04 Март 2008 21:02

Изкукуригал малоумник. Нека каже как ще върне около 1 000 000 резервисти работещи и учещи от цял свят при мобилизация. Може би МО тъпанарите искат да открият военни окръжия в Берлин, Париж, Мадрид и т.н столици от ЕС. Как ще докара младежите до 28 г. които учат и работят в ЕС и САЩ.???
Тия глупаци изобщо не са в състояние да разберат какво е това права на човека и т.н елементарни неща. В техните мозъци вее още вятъра на студената война. До кога такива ще ни промиват мозъците , а държавата се е разпаднала и нищо не може да я спаси благодарение на тяхното управление.
04 Март 2008 21:17
Как ще докара младежите до 28 г. които учат и работят в ЕС и САЩ.???


Много просто, има(ше) съответния текст в Наказателния кодекс за бягство от военна служба. Във Финландия е предвидено 6 месеца лишаване от свобода за скатавките.
04 Март 2008 22:11
Бягство е когато те призоват, а ти се не явиш!
Я викни Чичо ти от Манхатън запас
де ще го призовеш, та той да се яви?!?
04 Март 2008 22:40
до кърджалийката,
като бях в либия гледах филм с интервюта по улиците на вашия град, та от там съм го чул, теле не беше скат, не помня вече коя...
извинявам се...
нямам нищо напротив да се обичате, желая ви да се прегърнете и да запеете песен...
аз пък желая да живея в нещо като швейцарско общество, защото съм го видял с очите си и да не споря с никого за забрадки
знам, че при виена ги спряха, за да е сега там богато
пак ви казвам:хора които спорят за забрадки винаги ще бъдат бедни и гладни
пак с добри чувства:обичайте се и се размножавайте, но не плачете че децата ви ще ходят гладни
казах
04 Март 2008 23:11
Хамалин, не ме разбирай погрешно. Забрадките са част от шибаната политика дето и нашите изроди тука прилагат. Тоест правят се, че не знаят какво става - а именно, че се плаща на семействата на тези девойки дето носят забрадки. Но, казвала съм го в този форум и преди, това е предимно в помашките краища, там ислямизацията върви със страшна сила, дето се вика, и фундаментализмът е много по-голям отколкото в турските райони. А държавата ни спи. И на мен ми се ще да сме Швейцария.
04 Март 2008 23:28
Едно малко сравнение показва, че Гърция, която няма турско население в състава си има приблизително ШЕСТ ПЪТИ ПО-ГОЛЯМА армия от нас. Гърция не участвува с войски нито в Ирак , нито в АФганистан. Турция има армия, която е гигантска спрямо нашата и е най- директен съюзник на Щатите в региона, и тя не участвува нито в Ирак , нито в Афганистан. Така, че цялата песен на автора си е чиста манипулация и няма нищо общо с националните интереси на БГ, напротив, ако една страна може да разчита на другите Щатите нямаше да изплетат повече от 170 бази по планетата и с най- голяма и модерна военна база в Косово. По този въпрос разбира се мълчанието е признак на добро поведение.
04 Март 2008 23:36
И още Гърците като основоположници на древната демокрация и на Византийската империя, те които сами се освободиха от турското владичество няма никога да приемат своя своя бивш покорител както го правим ние. Ние които получихме свободата си почти даром, не само не оценихме тези които ни я подариха, ние навеждаме робски глави пред тези които ни владяха цели пет века. И сега наследниците им ни показват колко сме жалки.
05 Март 2008 00:07
"Липсата на ясно дефинирани национални интереси ни поставя в състояние да намираме неадекватни обяснения за нашето поведение, което ни прави непредвидими
...................
Това, което липсва в момента и е проблематично, е ясната геополитическа визия на България, липсата на дефинирани национални интереси. "

Така е. Където и да се завъртиш , все е неясно какво ще ти се случи
Ами това е положението
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД