:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,195
Активни 662
Страници 10,069
За един ден 1,302,066
Прогноза

Русия се готви за скок

Путин извади страната от интензивното отделение на историята, Медведев ще трябва да я модернизира
Снимка: Ройтерс
На 31 декември 1999 г. президентът Елцин заяви, че се оттегля от управлението на страната и назначи тогавашни я премиер Владимир Путин за и.д. президент до провеждането на избори.
На 3 март Русия осъмна с нов президент - 42-годишния юрист Дмитрий Медведев. След два месеца ще има и нов премиер - досегашният държавен глава Владимир Путин. Предварителното разпределение на ролите предизвика критични коментари, особено на Запад, но то бе продиктувано от идеята за приемственост и предсказуемост. Все пак това се цени в политиката. Дали Русия на Медведев ще бъде копие на Путинова Русия? Не навлиза ли страната в друг етап от развитието си?

Когато през 2000 г. прекрачи прага на Кремъл, Путин влезе - образно казано - в една рушаща се и безстопанствена постройка. Чеченски сепаратисти подкопаваха носещите колони. Покривът течеше - демократичната иначе власт не можеше да събере данъците от гражданите и вноските от отделните субекти на федерацията. Те пък на свой ред налагаха собствени такси в нарушение на конституцията. Група чевръсти обитатели изнасяха най-ценното от нея - при Елцин отливът на капитали достигна умопомрачителното равнище от 20-25 млрд. долара. Върлуваха и шайки бандити, които отмъкваха и най-дребната вещ от безпомощните обитатели. От тях една трета не съумяваше да върже двата края заради 36-процентната инфлация, ниските пенсии и неизплащаните по 12-18 месеца заплати.

Русия на Елцин не просто бе образец за слаба държава според категоризацията на американския институт "Брукингс" и на Центъра за глобално развитие - неработещи политически институции, неконтролирана от властта територия, въоръжени конфликти и незадоволеност на основните нужди на населението. Русия бе стигнала до интензивното отделение на историята и там береше душа.



Как изглежда днес руската постройка?



Чеченският екстремизъм бе смазан, а конституционният ред и териториалната цялост възстановени. Руската територия вече не е парцал, продран от сепаратистки мераци. Държавата взе да работи не за олигарсите, а за обществото. Тя наложи контрол върху енергийния отрасъл и резултатът е $350 млрд. приходи през 2007 г. (при $76 млрд. през 1999 г). Резултатът е и $480 млрд. златно-валутен резерв, който нарежда страната по този показател на трето място в света след Китай и Япония. Рублата стана конвертируема, притокът на чужди инвестиции скочи 7 пъти и през 2007 г. достигна 82,3 млрд. рубли. Външният дълг бе стопен до 3% от брутния вътрешен продукт - един от най-добрите показатели в света. Пак през 2007 г. икономическият растеж достигна рекордните 8,1 %. Въпреки засиленото държавно участие частният сектор е 65% от икономиката. Реалните доходи и пенсиите се увеличиха с по 2,5 пъти, безработицата и равнището на бедност паднаха 2 пъти. Показателна е оценката не на кого да е, а на американския бизнесмен Доналд Тръмп, привърженик на либералния капитализъм, който все още не е любим модел за Путин: "Вижте какво извърши този момък с Русия. Харесва ли ви или не, но той работи отлично. За имиджа на Русия, за преустройството на руската епоха", каза той пред Лари Кинг по CNN.

Наследството на Путин е териториалната цялост, възстановена икономика, концентрация на финансовите ресурси за следващия етап от развитието на страната, подобреното качество на живот. Отиващият си президент наистина извади Русия от интензивното на историята.



Разбира се, картината съвсем не е розова



Русия има тежки проблеми с корупцията, престъпността, здравеопазването, пенсионната система. Най-много Путин е критикуван заради потъпкването на демокрацията. При него Темида наистина мина на щат към изпълнителната власт. Свободата на словото бе орязана. Той отне на руснака правото да избира губернатори, както и федерални и местни депутати по мажоритарната система. От Елцин останаха само многопартийната система и прекият избор на президент.

И въпреки това Путин стана любимец. Руснакът го призна за национален лидер. Парадоксът си има своето обяснение. Прав или не, но руският гражданин е убеден, че разбойническият капитализъм от 90-те години бе резултат от демокрацията. Путин усети тази обществена нагласа, затова с лекота оряза някои нейни функции. Освен това не бива да забравяме, че той не пипна конституцията.

17 години след съветския разпад Русия продължава да се представя на световния пазар само със съветска продукция - суровини, "Калашников", водка. Другият дефект е липсата на средна класа. В страната има съсловие с доходи за тази категория, но те не са от собствен бизнес, а от заплати в държавни или частни компании. Който пък върти малък бизнес, е притискан от монополите и нелоялната конкуренция.

Последните два месеца Владимир Путин представи вижданията си за развитието на Русия до 2020 г. - по същество за пръв път страната си позволява дългосрочно планиране. С натрупаните досега пари Русия създава 6 държавни корпорации, които ще инвестират във възлови отрасли. Новата Банка за развитие ще вложи 4,9 млрд. евро за големи инфраструктурни проекти, създаването на особени икономически зони, за средния и малък бизнес. Наскоро бъдещият премиер спомена, че очаква средната класа да стигне до 60% от населението. Корпорацията пък "Роснанотех" има 3,5 млрд. евро за иновационни проекти в ядрената енергетика, съобщенията, медицината, робототехниката и разработката на нови материали. Според отиващия си президент след време тези корпорации ще бъдат приватизирани. Идеята е те да измъкнат страната от суровинния й модел, който според Путин застрашава самото й съществуване. Разчита се също корпорациите да създадат работни места, с които да се ограничи бедността и да се стопи огромната разлика между бедни и богати.

На свой ред Дмитрий Медведев обяви, че Русия трябва да концентрира усилията си в четирите "и"-та -



институциите, инфраструктурата, иновациите, инвестициите



Той се зарече уважението към частната собственост да стане една от основите на държавната политика, а принципът, че свободата е нещо по-добро от несвободата, да залегне в самата държавна политика. Медведев обеща да гарантира свобода във всички аспекти - лична, икономическа, свобода на словото. За свой приоритет той определи изваждането на Темида от щата на изпълнителната власт. Всъщност двамата говорят за нов етап в развитието на страната. Путин бе фазата на възстановяването на страната. Управлението Медведев-Путин и впоследствие а ла Медведев се очертава да бъде не просто нов етап, а скок за Русия, сравнен с миналото и настоящото й развитие. Без големи грешки, без външна опасност и някакъв глобален катаклизъм този скок може да бъде направен. В този смисъл Русия на Медведев няма да бъде копие на Путин.
66
3456
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
66
 Видими 
04 Март 2008 01:36
Путин беше изключително добър избор за времето когато стана президент. Но вече се изчерпа и по - нататъшната концентрация на властта и капитала е вредна за Русия.
Създаването на тези държавни корпорации само ще засили корупцията и няма да доведе до технологични пробиви и структорни промени в руската икономика. Русия ще продължава да се развива криво - ляво докато е скъп нефта, но ако този тренд на одържавяване на бизнеса се запази в дългосрочен план икономически нищо добро не ги чака.
Може би Медведев ще промени нещата?
04 Март 2008 03:00
СтрУктурни, Пройчо, структурни...
тоя тренд
в правописа
не е на добре
04 Март 2008 04:50
"Разчита се също корпорациите да създадат работни места..."
Тук е възелът. Държавата трябва да подпомогне творчески колективи да влязат в корпоративният бизнес, да ги финансира първоначално и да им наложи известни стандарти в работата или изисквания за работата. Тази операция трябва да се отработи от всяка една държава. Корпоративният бизнес винаги клони към монопол, към корумпиране на държавата, към излизане от националните граници. Затова държавата трябва винаги да култивира конкуренция. Има институти, има учени, могат да се привлекат и специалисти от водещите корпорации в съответния отрасъл и като има държавната подкрепа, колко му е да се създаде нов конкурент, който работи за националния пазар и спазва всички закони и стандарти. Мултинационалният бизнес и капитали не работят за съответната нация. Стремежът на международният капитал е да докара нещата дотам, че държавите да се конкурират в привличането му и да му създават най-добри условия за печалби. Да се конкурират в премахване на екологичните стандарти, т.е. да замърсяват природата колкото си искат и да не плащат глоби. Да не влагат пари за охрана на труда. Да няма правна защита на работника. Да не влагат пари за социални дейности и пр.
Лично аз вече като чуя за привличане на капитали и ми се повръща.
04 Март 2008 05:29
Днес вицове от чекистки оперативки ли ще си разправяме!

Средната цена на петрола през 1999 г. беше $16.56. Затуй вицът как благодарение на подполковника се напълнила хазната е толкова смешен. Ха-ха, таварисчи?

Прав или не, но руският гражданин е убеден, че разбойническият капитализъм от 90-те години бе резултат от демокрацията.


Руски "гражданин"? Come again?

Странно, и при нас милчо-марцо-параграфите викат, че ДиМукра(д)циЯта им пречела да разгънат криле, ама те какви граждани са. Камуняци.
04 Март 2008 05:52
Средната цена на петрола през 1999 г. беше $16.56


Тук оло е прав .Остава само да прогнозираме каква ще бъде средната цена на петрола след още 8 години , за да ни се изясни ситуацията - 16.56 , 100.23 или 200.00?
Оло , ти как мислиш , коя от цифрите ще бъде най-близка до бъдещата цена на петрола?
04 Март 2008 06:09
Добра статия, но представя нещата така сякаш всичко се случва по някакъв педначертан план, а това не е така. Истината е, че случващото се в Русия е толкова обвързано с външни за нея процеси, че "плановиците" трябва да си имат собствена фабрика за свещи та да могат по-честичко да си ги палят.
04 Март 2008 06:14
Я като кажем , че бъдещето на Русия се кове на Лондонската стокова борса и Душето скача да ма лови за гушата.
04 Март 2008 06:14
Да не би числа да беха, а не цифри, а?



Кой ли си спомня какво бил казал Доналд Тръмп на Лари Кинг. Но всички помнят историческата фраза на Пуся за трагедията с "Курск": "Она утонула." .


На Лари Кинг му паднаха тирантите и изкуствената челюст едновременно. Не всички разбират тънкия лубянски хумор.
04 Март 2008 06:27
garamel:
Добра статия, но представя нещата така сякаш всичко се случва по някакъв педначертан план, а това не е така. Истината е, че случващото се в Русия е толкова обвързано с външни за нея процеси,

Аз пък си спомням едно нещо дето каза Путин като стана май още и премиер, преди да стане президент даже.
Нещо такова, по смисъл, една от целите му - "Подстроит международную обстановку в угоду России".
И подир кви неща станаха - Буш в Белия дом, нефта нагоре и пак нагоре.....


04 Март 2008 06:37
Путин без съмнение е един от успешните лидери на Руссия. Ако и Медведев е такъв, братушките ще последват Китай по ръст на икономиката им и ще са един от ключовите фактори в Европа. Ще сме глупаци, ако не го отчетем...
04 Март 2008 06:38
Чарли Дарвин , напрегни шишарката . Нефтът нагоре и нагоре и на...какво ? Срещу него износителите получават хартийки. Ако стане 1000 долара барело значи ония у печатницата ще нарисуват още една нула и ще продължат да си го купуват.
В СЪЩОТО ВРЕМЕ в самите САЩ , Мексико и Канада има огромни неразработени залежи . Затапени са и не се експлоатират. Мисли, Чарли , Мисли .
04 Март 2008 07:11
Статията гъмжи от нечитаеми и неразбираеми глупости made in Russia
Резултатът е и $480 млрд. златно-валутен резерв, който нарежда страната по този показател на трето място в света след Китай и Япония


златно-валутен резерв???!!!! що е това бе?..и златен и валутен!?
Автора се страхува да каже че този анахронизъм "златна валута" е сигурно US$.
Няма друга валута извън $ да напълни резервите на Япония и Китай.
А руският "златен резерв" той е колкото една по големичkа американска компания!
Русия е бедна и изостанала страна а с Путин постигна още по голяма политическа простотия!
04 Март 2008 07:20
Рублата стана конвертируема...



Тютю...крыша поехала!
04 Март 2008 07:22
Пикейни жилетки, трибуквени дудукогромители и пуканки с кокосово масло - какво му трябва повеке на човек...
04 Март 2008 07:30
Освен това не бива да забравяме, че той не пипна конституцията.



Еваларка! Направо е за мавзолея.
04 Март 2008 07:36
Оло , напишете някой епитаф на "руский язык"... Нека се посмеем още !
04 Март 2008 08:22
Дадено, Вофка.


Повесит ли Путин портрет Медведева у себя в кабинете?
04 Март 2008 08:32
VOCI
" Чарли Дарвин , напрегни шишарката . Нефтът нагоре и нагоре и на...какво ? Срещу него износителите получават хартийки. Ако стане 1000 долара барело значи ония у печатницата ще нарисуват още една нула и ще продължат да си го купуват.
В СЪЩОТО ВРЕМЕ в самите САЩ , Мексико и Канада има огромни неразработени залежи . Затапени са и не се експлоатират. Мисли, Чарли , Мисли .


Много умно ВОЦИТо.
Добре че ни каза.
Ами и ние знаем, че Доминион Канала , Мексиканските Съединени Щати и Северно Мексико ,
нямат технологии да разработят находищата си в Арктика - От Аляска и Юкоон до Канадския Архипелаг.
Просто западната техника е безсилна там да направи нещо.
Чакат руснаците да разработят такава техника и да я откраднат пак.

ВОЦИ, ДА ТИ СВЕТНА.
Русия също НЕ Е МАЛКА Държавица.
И тя воцко има ЗАПАСНИ НАХОДИЩА, и то мнооого по големи от Канало - мексиканските
04 Март 2008 08:41
Това , че доларите са печатнаи хартийки го знаем всички.
И за това Русия просто има резервен фонд. Ако стане нещо. Една определена сума.
След тая сума, да ти светна ВОЦИ, с ПАРИТЕ НАД ТАЯ СУМА , Русия купува наляво и надясно

Понимайш ? Ферщеен ?

Русия купува ФИРМИ - строителни, металургични, технологични и т. н.
Русия строи и купува нефтопроводи и газопроводи и газови хрвнилища.
Защото ЭНЕРГИЯТА воци, е НАЙ ВАЖДНОТО НЕЩО ВЪВ ВСЕЛЕНАТА !!!

Просто нашата вселена е създадена благодарение на Енергиеун Взрив

Някога в света са търгували с атинскско сребро, с римски сестрии, с флорентински дукати, с испански реали, с немски марки, с австрийски талери на Мари Терезия, с френски франкове илди английски лири.

Днес повечето от тия ВАЛУТИ СА МЪРТВИ.
Английската лира все още диша криво ляво .
Долара ще последва примера им.
Но световната икономка ще си функционира.

Русия активно располага активи на Най Голямата и Перспективна БОРСА - ШАН ХАЙСКАТА,
В лондон град също отиват някакви капитали, но те ще стават все по малко и по малко.
лондон град не мохе да се мери с ШАН ХАЙ
04 Март 2008 08:58
В СЪЩОТО ВРЕМЕ в самите САЩ , Мексико и Канада има огромни неразработени залежи

"Неразработени" и разработени!
NAFTA(North American Foreign Trade Association)е най големият производител на газ и петрол в света!
04 Март 2008 09:01
Богата, по - богата, Русия. Богата, по - богата, САЩ. Бедна, по - бедна, България. Не е само до суровини. А и до ум и вековни традиции и мислене. Стига сме се оправдавали като капризна госпожичка. една българска поговорка казва - който си го може, може. А ние не го можем, защото по-малки държавички от нас са доста по-напред във всякакво развитие. И нек ада оставим Русия да се оправя, колкото повече се развива тази страна, толкова повече хляб ще има и за нас. Справка - газ, нефт, пазари. Да му мислим.
04 Март 2008 09:17
Афтар, песши исчо!


Корпорацията пък "Роснанотех" има 3, 5 млрд. евро за иновационни проекти...
04 Март 2008 09:30
Медведев отива към трибуната, за да държи първата си реч като президент. Помощникът обаче му казва: “Чакайте, на ръкава си имате конец, о-о-о, и на втория също”. Изведнъж отнякъде се чува гласът на Путин: “Тези конци трябват, не ги пипайте!
04 Март 2008 09:42
Системата на посочване на "преемник" е гнила. Няма конкуренция и състезание на идеи.
Медведев НЕ Е ЛИДЕР и това ще изиграе лоша шега на кандидат-кукловодите.
Запишете си тази прогноза.
04 Март 2008 09:43
Душето изфръкна , както се и очакваше. Олаби хватката малце , че не мое да си преглътна виното.
04 Март 2008 09:58
Русия се готви за скок -
Мечките не скачат! ...


_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
04 Март 2008 10:39
Системата на посочване на "преемник" е гнила. Няма конкуренция и състезание на идеи.
Медведев НЕ Е ЛИДЕР и това ще изиграе лоша шега на кандидат-кукловодите.
Запишете си тази прогноза.

Навсякъде по света партиите посочват, кой ще се съзтезава, даже и в САЩ, където съзтезанието се води между двама.
В Русия има съзтезание, в изборите участват Зюганов, Жириновски и др. Спецификата там е, че голям процент от руснаците стоят зад Путин и съответно зад неговия приемник.
Той и Путин не изглеждаше да е лидер, ама се оказа, че е, така, че няма какво да си записваме, особенно като предсказанията идват от такива "умници", като ху..дин. Той обикновенно взема желанотпо за реалност.
04 Март 2008 10:40
Ха ха, голяма пропаганда пада от известно време по ББС-то срещу Русия, Путин и изборите. Та си мисля, зер малко ли пари изпраха руските олигарси в английските банки.
04 Март 2008 10:57
ogodi Target=_Blank id=url>Натиснете тук
04 Март 2008 11:12

ogodi Target=_Blank id=url>Натиснете тук
04 Март 2008 11:22
и тука душата българска се мята между осанна-разпни го , няма втори като назе
04 Март 2008 11:22
Виждам една неволна грешка от редакцията на "Сега". Чуждите инвестиции за 2007 година са 82 милиарда долара, а не рубли. И именно това е причина за високата инфлация. Огромния приток на валута, която не може да се усвои.
Кудрин мощно ги инвестира в чужди ценни книжа и други такива механизми, но въпреки това страната е наводнена от валута.
04 Март 2008 12:20
Веднага след промените на продажника Горбачов трябваше кормилото да се поеме от хора като Путин а не като Елчин. Загубиха много ценни години. Но за разлика от нашите крадливи търтей не се орлакват и вървят напред в галоп.
04 Март 2008 12:26
за автора!
по темата:

Натиснете тук
04 Март 2008 15:00
Оня ден чух един кратък коментар от един не дотам русолюб/не в тоя форум/...Ельцин "дал" на Россия свобода, Путин "дар" сигурност, а Медведев "щял бил да даде" справедливост...Мечти..., но тая статия, като че ли аз съм я писал, но не..., много по-добре е написана...Ха Ха.
04 Март 2008 15:00
Фьодор Лукянов e описал ситуацията доста добре...

"...Вие очертахте голямата зависимост на Русия от външни фактори. Каква роля те ще играят при Медведев?
Главната си остава ситуацията на международните пазари. Бушуващата ипотечна криза в САЩ и влошаване на финансовата ситуация в света директно ще се отрази и на Русия. Но в следващите месеци най-главното ще е кой ще стане президент на САЩ. Ако това е Джон Маккейн, то ние можем да се сблъскаме със ситуация на сериозна конфронтация. Маккейн е идеологизиран и ще гледа на Русия основно от гледната си точка за критериите за демокрация, на които Кремъл не отговаря. За това той ще се опита да сплоти Запада за оказване на натиск над Москва. Не знам доколкко той ще успее. Можем да очакваме нова версия "Рейгън".
Не трябва да забравяме и развитието на Китай. За нещастие дори и при Медведев ще му се наложи да решава проблема как да съхрани политическия паритет с Китай. Пекин увеличава своето значение, икономичеки Кремъл отдавна изостана от Пекин. В момента политически Москва е на едно ниво, благодарение на ресурсите, които не са достатъчни при липсата на човешки капитал и иновативна икономика. Но след 5, 7 или 10 години ситуацията ще се промени и това ще е огромен шок, защото Русия не е готова да бъде подчинена "политически" на Китай..."

интервю на Фьодор Лукянов в "Дневник"

Редактирано от - Raz Dva Tri на 04/3/2008 г/ 15:11:15

04 Март 2008 15:22
Ще се позволя, да не се съглася с Лукиянов. Китай е държава изтъкана от колосални противоречия. Огромното и население е недостатък а не предимство.
Дори и в момента, по паритет на покупателната способност, БВП на Китай е около 5000 долара на човек, на Русия е 15 000. В Китай има 900 милиона селяни, които не са обхаванати от новите тенденции.
Още пък по-малко Китай може да е реална военна заплаха за Русия, във века на ядрените оръжия.
За Маккейн, също не съм съгласен. САЩ имат да решават проблемите си със Ирак и Афганистан. И по-точно как да се изтеглят от там, като същевременно да не изглежда това като капитулация.Вчера Ахмединеджад си разиграваше коня в Багдад. Ситуацията с иранската бомба виси като дамоклев меч върху американската администрация.
А и главните търговски партньори на Русия са ЕС, ОНД и Китай и Индия.
04 Март 2008 15:31
Нов Рейгън, и дрън дрън та пляс. Писал съм го преди две години. САЩ щели ама на могат и все повече няма да могат. Защото:
1. Най-много ги държат за топките Япония и Китай. Имат най-много долари в резерва. Тоест ако искат почват да ги продават и още сега ще им гледате сеира на янките. Само това е достатъчно и ще се свърши с международното им дръвчене. Преди 2 години писах защо не го правят, но няма да го обясня пак. Сега ще спомена отново само това, което сега е много по-реално. САЩ БЯХА най-голямия пазар в света и вече не са в много отношения. И поради този ще свършат с международното се перчене.
Пазара на коли е вече най-голям в Китай. Китай изпревари по брутен продукт Великобритания още през 2006. Русия изпревари Италия през 2007. Тоест Вървят по техния път. Предполагам, че Китай вече изпревари Япония по брутен продукт. Остава да се сетим кога ще изпреварят първевеца САЩ.
На лице са две ясни тенденции
- икономическата мощ на САЩ ще почне бавно но стабилно да пада. В момента все още имат растеж. След 2008 няма да имат такъв
- долара ще продължава да пада по стойност
Когато станат loser, ще им подбият долара и ще почнат да ги изкупуват с пари. Знае се кои. А тяхния най-стратегически човешки потенциал ще заработи за други фирми и държави. Четете това брадарушки и помнете и да не кажете, че не е било ясно още преди това.
04 Март 2008 15:41
икономическата мощ на САЩ ще почне бавно но стабилно да пада. В момента все още имат растеж. След 2008 няма да имат такъв

най-после, толкова години чакам да започнат да загниват

------------------------------------------ --------------
Felix qui potuit rerum cognoscere causas! (Virgilio)
04 Март 2008 15:48
Раз два три, морето още спи, та Зипа ще си го затворят и ни лук ял ни ни лук мирисъл по ипотечните кредити...Бе момчета, изучавайте икономика, тва не е да пускаш есемеси за музик Идиотите и за реклами за два Макдоналдса повече...Що ли да ви поучавам...Нали такива, аналНизатори, като вас ми пълнят джоба...Ха ха.
04 Март 2008 15:53
САЩ едва ли ще загният, но и едва ли в Русия вече ще има президенти от сорта на Брежнев
Като как новия "Рейгън" ще съкруши Русия? Може би ще пусне атомна бомба.
Щото Русия отдавна заяви, че нова надпревара във въоръжаването е изключена.
Защо ти е да можеш, да унищожиш света 14 пъти, като ти стига и 2 пъти.
Защо са ти 27 000 ядрени бойни глави като можеш да караш и с 3500?
Да не би Маккейн да забрани на Европа да купува руски нефт и газ?
За непосветените ще ги информирам, че от 8% ръст на БВП в Русия за 2008, около 2% се дължат на високите цени на петрола. Около 65 % от ръста се осигурява от други отрасли. Обработващ, услуги, строителство.
Тъй, че по-кротко със сравненията. Русия си развива либерална пазарна икономика. Това е необратимо.

Редактирано от - ЗИП на 04/3/2008 г/ 15:56:56

04 Март 2008 15:57
milcho,

Дори и софистика да започна да изучавам, пак ме съмнява, че ще съм в състояние да разшифровам коментара Ви
04 Март 2008 16:03
[/b] Raz dva tri

Нов си във форума, и не си видял още цялото му очарование. И със това говорене на "вие" далеч тук няма да стигнеш
04 Март 2008 16:04
Раз два три, аз ти препоръчах да изучаваш икономика не софистика, апропо софистика не е да стоиш по софийските кафенета...Ако искаш безплатни икономически соФети по ипотечни кредити, обади се на Канал 3, там след Сашко Диков има екстрасенси, те ще те отворят и ще ти отговорят...Ясно...
04 Март 2008 16:13
Раз два три,
Милчо иска да каже, че виси тук за да събира материал и аналитично издържани мисли. После се пише един икономически експерт и гуру на световната икономика и мястото на БГ в нея. Иначе знае защо трябва да се върне един бивш премиер Костов и да засветят пак на политическия небосклон над хорската посредственост. Голям дявол е наш Милчо, ей!
04 Март 2008 16:33
Ахааа, след разяснението на Орлин, малко нещо май започвам да свързвам. Но МАЙ....
milcho, обещавам (не тържествено ) да послушам мъдрия съвет, и когато мн. дълбоко ме трогне ипотечната криза да издиря специално Канал 3, и да науча ( вероятно ще попитам Вас - надявям се да Ви сваря в по-словоохотливо настр. и по-ясно изразяващ се ) в колко свършва на Сашо Диков предаването, за да мога да гледам какво казват екстрасенсите...
04 Март 2008 16:47
Икономическите предвиждания за американската икономика твърде дискутирани от медиите, предвижда една катастрофа през 2008.

Christopher Ketcham 27 февруари 2008.

Футуристът предсказател Gerald Celente от „Trend Research Institute” предсказа краха борсата от 1987 г, срутването на Съветскиа съюз през 1989 г. азиатската икономическа експлозия през 1997, залязването на американския долар, което започна през 2005 г, бясното покачване на цената на златото в ерата на нестабилността на монетния пазар, както и обръщането на събития, които биха били една благословия за нашата епоха: по причина на тази способност да предвижда Gerald Celente се появява редовно пред телевизионните канали CNN, FOX и MSNBC. Неговият вестник ”Trends reports” е широко цитиран в пресата и в най- популярните телевизионни канали в Съединените Щати. В своя вестник , публикуван през средата на декември, той съобщава за 2008 г. , че Съединените Щати са преминали от първа в трета класа. Това е една нация , която се откъсва от реалността и се насочва към дъното. Освен това , той предвижда икономическа и политическа криза през тази година . На 17 декември той написа, че през 2008 американците ще се събудят напълно в най-лошия икономически период какъвто всеки жив човек днес не е виждал НИКОГА. Така както те не са видели да дойде 11 септември и са останали замразени от шока, когато терорът ги удари. Американците ще замръзнат отново от шока, когато терора ги удари отново.
Тои предвижда фалиране на банките, срутването на посредническите фирми, фалирането на големи компании, градове във фалит, цели щати във фалит, чужди кредитори, които се освобождават от щатски ценни книжа. Масата е сложена “ Big One “ е на път, голямото финансово и икономическо „земетресение”
Това се подразбира и от доклада публикуван от генералния контрольор David Walker , който предупреди , че американската политика по енергетиката, образованието, околната среда, здравеопазването, имиграцията, с две думи всичко са върху един неудържим път.


Според генералния контрольор Walker , падането на Рим би било едно добро историческо сравнение .
Упадъка на моралните ценности и политическата грижа на нацията, прекомерната голямото доверие в армията, която е използвана извън своите възможности в чужбина, както и едно безотговорно водене на финансите от правителството. Тези думи ви изглеждат познати, опитвам се да бия алармата.
Когато се обадих на Celente на 2 февруари, каква посока ще поемат финансовите операции в началото на тази година, той ми отговори: Една атака в Нигерия, най- големия производител на петрол в Африка, ще удари
твърдо пазара на договори . На Нюьоркската борса условията на търговските обмени са се влошили. Идустриялният прираст в Европа и Сингапур се забави през ноември, което показва, че забавянето ще е световно. Дау Жон отчита загуби за трета поредна седмица, един от най- лошите резултати в началото на годината за цялата своя история, губейки само за първата седмица от 2008 г. половината от своите печалби за 2007 г. Продажбите на дребно пропадат, данните върху жилищата са ужасни, безработицата се покачва, доверието на консуматорите намалява, цената на петрола се увеличава стремително, търговският дефицит расте непрекъснато, заплатите се обезценяват, дълговете по кредитните карти растат. Ит.н и т.н.

Источници : http://www.trendsresearch.com/gerald.html
http://www.trendsresearch.com/
http://www.alterinfo.net/
Le pré visionniste é conomique amé ricain auparavant trè s mé diatisé , pré voit une catastrophe en 2008
http://www.alterinfo.net/
04 Март 2008 17:07
много дълъг скок се очертава ...

Догнать и перегнать

Согласно международной методологии статистики национальных счетов (СНС) Организации Объединенных Наций, ВВП состоит из фактического конечного потребления домашних хозяйств, валового накопления капитала, расходов государственного управления на коллективные услуги и чистого экспорта. Высокий уровень ВВП на душу населения, напоминает Росстат, не обязательно означает высокий уровень потребления домашних хозяйств. Например, ВВП на душу населения Российской Федерации составляет 41 процент от уровня ОЭСР, но только 38 процентов от соответствующего уровня фактического конечного потребления (соответственно 28 и 25 процентов от уровня США).

К тому же следует учитывать, что еще более полным показателем в статистике международных сопоставлений является так называемая статистика уровня жизни, рассчитываемая ООН, исходя не только из объема реального ВВП на душу населения, но и продолжительности жизни, а также уровня грамотности. Так вот, по этому показателю, Россия сейчас находится на 67-м месте в мире между Боснией и Албанией, в то время как по ВВП на душу населения - на 35-м месте.




------------------------------------------ --------------
Felix qui potuit rerum cognoscere causas! (Virgilio)
04 Март 2008 17:09
Е добре управляваше , но все пак не ... ?!?
Хубаво е да си съгласен с две противоречащи си взаимно тези - радостта лети на парцали ...

Редактирано от - register_error на 04/3/2008 г/ 17:15:18

04 Март 2008 17:20
Орлин-чо, квото съм "искал", да кажа съм го казал, ти си обяснявай след раз два три к, во следва...Ха Ха.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД