Македонският президент Бранко Цървенковски бе на среща с генералния секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер в щабквартирата на НАТО в Брюксел в края на февруари. |
Могат ли онези, които се обявяват в подкрепа на това предложение, да поемат отговорността за това, че сме променили името, но въпреки всичко Гърция наложи вето на членството ни в Алианса?
Изглежда по-логично до срещата на върха в Букурещ нещата да останат такива, каквито са, за да стане ясно каква е цената на членството в НАТО и едва след това да се види готови ли сме да я платим. Въпреки последното предложение на посредника Гърция все още се заканва да наложи вето и обявява, че Нимиц ще формулира нов анонс за името преди началото на срещата. Република
Македония е подложена на натиск
да промени конституционното си име единствено и само заради южната си съседка.
Именно поради тази причина в петък на заседанието на Изпълнителния комитет на партията четирима депутати от ВМРО- ДПМНЕ подадоха оставки. Мотивите им за това решение са, че промяната на името не е наша инициатива, а става под натиск на Гърция с подкрепата на Франция, Италия и България. Освен това липсват гаранции от Атина, че няма да изпълни заканата си и да наложи вето.
Когато за такъв изключително важен акт съществува разделение в редовете на управляващата партия, остава въпросът какво мисли народът по този проблем.
Източници, близки до кабинета на македонския президент Бранко Цървенковски, смятат, че след консултациите с премиера Груевски може да се прибегне и до вариант, при който делегацията на Скопие да потърси помощта на президента Буш по време на неговото предстоящо посещение на 4 и 5 април в Загреб.
В интервю за гръцкия в. "Етнос" външният министър на Гърция Дора Бакояни заявява, че съществува реална възможност специалният посредник на ООН в спора за името между Атина и Скопие Матю Нимиц да излезе с ново предложение. Тя също не изключва възможността американският президент Буш да се намеси в казуса. "Макар че времето ни притиска, няма да бъдем принудени да приемаме предложения под формата на ултиматум. Водим преговори, които са съпътствани от сериозни препятствия. Една от пречките за преговорите е срещата в Букурещ", заяви Бакояни.
Никой не е наясно какво ще стане с НАТО и името, но всички знаят как
определени кръгове в най-голямата управляваща партия ВМРО-ДПМНЕ смятат, че решението във връзка с последното предложение на Нимиц трябва да бъде гласувано на плебисцит от гражданите на страната. Политическият елит няма нито моралното, нито историческото право да взема такова съдбоносно решение самостоятелно и без широкото участие на гражданите в Македония, смятат от управляващата партия. Разпределението на силите в парламента дава възможност на ВМРО-ДПМНЕ да направи с демократични средства всичко, което е по силите й, за да попречи на такъв акт. "Парламентът и политическите партии могат единствено да организират референдум по този проблем", се казва в съобщение на ИК на партията, разпространено в петък.
"Членството в НАТО е важна крачка както за Македония, така и за НАТО", заяви междувременно американският държавен секретар Кондолиза Райс в интервю за в. "Вашингтон таймс". Тя изрази надеждата, че Гърция няма да попречи на членството на Македония в НАТО и срещата в Букурещ ще бъде успешна. "Ще бъде жалко наистина, ако при приемането на Македония в Алианса възникнат препятствия, чиито корени са заровени дълбоко в древността", допълни Райс.