Това е концепцията на властта за щастлив и правилно гласуващ пенсионер - гол и бос, но със спестени няколко лева от потребителска такса. |
Тези дни демонстрацията на липса на уважение към пенсионерите стигна завидни висоти, а гласът им вече се котира далеч по-евтино и от ромския. На последните избори - за кметове и общински съветници - цената за глас удари рекордните 50 лв. на места. На фона на това 1.20 лв. за пенсионерите, с които иска да мине властта, и конкретно в случая - БСП, е обидно и унизително.
Толкова - левче и двадесет стотинки, ще спечелят пенсионерите от приетите поправки в Закона за здравното осигуряване, които ги полуосвобождават от потребителската такса за преглед при лекар. Промените нямат никакво друго логично обяснение освен долнокачествен популизъм. Защото освен евтино подмазване към 2 милиона избиратели те залагат хаос и са практически неизпълними.
По закон потребителската такса е 1% от минималната работна заплата в доболничната помощ и 2% за ден престой в болница. Т.е. тази година 2.20 лв. и съответно 4.40 лв. Функцията й е да възпира пациентите от необосновани посещения при лекаря и хоспитализации. При личните лекари тя има и задача да ги дофинансира. И е очевидно, че за част от пенсионерите тези пари са много.
Затова БСП отдавна е хвърлила око на таксата. НДСВ - също, както и ДПС. Опитите на червените да я отменят известно време удряха на камък, но колкото по-близо са изборите, толкова повече се стапя здравият разум. Първоначално по предложение на Петър Мръцков от БСП парламентът отмени изцяло таксата за пенсионерите на първо четене. След това Антония Първанова от НДСВ обяви, че има съгласие в поредната коалиционна работна група за поредния модел на здравната реформа, че таксата трябва да отпадне изцяло и за всички от 1 януари догодина. БСП контраатакуваха и
предложиха възможно най-абсурдния
вариант - още от 1 юли тази година възрастните да плащат по 1 лв. такса, а държавният бюджет да компенсира личните лекари за останалите 1.20 лв. Противно на логиката червените успяха да се наложат в пленарна зала, подкрепени от ДПС, при това прегазвайки правилника на парламента и конституцията (според Антония Първанова). Така се случват нещата в полусънното състояние на предизборен инат, от което никой смислен аргумент не е в състояние да извади депутатството.
А те не са малко. За да се компенсират личните лекари, е нужна актуализация на закона за държавния бюджет, която да осигури необходимите 5-6 милиона лева. И която съвсем не е по сърце на министър Пламен Орешарски. Депутатите лежерно записаха, че с наредба на министерствата на финансите и здравеопазването (и двете против поправките) ще се реши кой и как ще дава на джипитата по 1.20 лв. на пенсионер. Въпреки че от МЗ изрично обясниха на социалистите, че министерството няма административен и технически капацитет да поеме таксите, БСП упорито смята, че това е институцията, където
докторите следва да се редят с касови бележки за левчетата си.
Изобщо не е ясно как медиците ще доказват, че пенсионерът Х е прегледан, как МЗ ще го контролира и как ще осчетоводява парите. За да не се прекърши хатърът на партията, МЗ следва да създаде и издържа цяла администрация, която да се занимава с тази дейност. И чиято издръжка вероятно ще струва повече от самите такси.
За капак пенсионерите вероятно няма да получат нищо от обещаното. Разярена, че са я изпреварили, а БСП си е присвоила евентуален дивидент на НДСВ, Антония Първанова зае позата на Матросов при дебатите в парламента. На финала дори притича при министър Орешарски, който пък я осведоми, че според закона за устройството на държавния бюджет в хазната не може да се бърка току-така. Бюджетът може да бъде променян само по предложение на Министерски съвет, но не и когато това хрумне на няколко депутати. И затова поправките могат да влязат в сила чак от догодина, а не от 1 юли. За което време НДСВ планира опрощаване на таксата за целокупното население.
Цялата какафония с потребителската такса оставя у публиката впечатлението, че
явно това е най-големият проблем на здравната система
и с нейното отпадане здравеопазването рязко ще се подобри. Никой не желае да се сети, че на т.нар. пенсионер може и да му тежи таксата, но когато има нужда от помощ, много повече му тежи това, че системата не може да му свърши работа. Че трябва да проси направления, да чака следващия месец, когато има лимит, да дава половината си пенсия за лекарства, да обикаля от болница в болница, докато го приемат...