Някой е започнал да си прокарва ток, телефон, вода, канализация, а строежите в Златни пясъци взеха да стават много. |
Всъщност не само хотели. Новата мода е и апартаментни комплекси. За тях тръпнат руснаци (главно), на които не им се свиди да дадат и 2000 евро на квадрат. Хората в сините ватенки и най-вече техните инвеститори и възложители са важни строители на туризма и капитализма - хем да кофражират основите на една приятна почивка за западните европейци, хем да откликнат на нуждите на източните новодомци. И хората се трудят, не се щадят. Миналата година община Варна е издала разрешителни за строителството на 5 хотела и 4 ваканционни комплекса. Вдигат се напълно нови сгради или се събарят стари, като на тяхно място се изграждат модерни. Вихри се и трети вид строителство - собственик например е решил да обнови лятната градина на ресторанта си, което води до стълпотворение от дюлгери, зилове и много прах в очите на минувачите.
Повечето сгради няма да бъдат готови това лято, но със сигурност
капацитетът на курорта ще се увеличи
Колко точно ще нарасне, никой не знае, защото няма информация и колко са настоящите легла. Шефът на ВиК-Варна Валентин Вълканов прави апокалиптичната прогноза, че Златни пясъци ще достигнат това лято 60 000 легла.
Макар още да не е открит официално, сезонът вече започна. Около 200 баби и дядовци от Германия вече са на Златни пясъци, докарани от туроператор и тържествено посрещнати с журналисти, хляб и сол. Те са в курорта за СПА процедури и по цял ден се плацикат в басейните на хотелите. Но за зла участ налага им се и да излизат. И се разминават с багери, бетонобъркачки, престрояват се в индианска нишка покрай уличните трапове, а вечер, когато ги удари романтиката и поемат към плажа, се радват на дружелюбното скимтене на безпризорните песове. Тези първи туристи разбраха, че в България наистина доста неща са easy to find - като например строителните кранове. Достатъчно е просто да погледнеш нагоре.
За тях е непонятно как може
строителството в един курорт да съвпадне с ваканцията на туристите
Но те не познават нашите нрави, според които не само може, ами направо щеше да е чудно, ако не е така. Всички тези строежи са абсолютно законни, а пролетта е време, в което строителството е разрешено. И защо многото туристически предприемачи да не строят? От друга страна, мечтата на всеки курорт е да бъде целогодишен. Така е и на Златни пясъци - увеличават се не само хотелите, но и услугите. Германците пристигат още през март за балнеотуризъм. Е, вероятно трябваше на някой да му хрумне, че след като туристите пристигат по-рано, срокът за строителството трябва да бъде съкратен. Но и да беше съкратен, ефектът щеше да е нулев - всяка година около 1 май община Варна забранява строежите, отпуска петнадесетина дни за "довършителни работи", но графиците не се спазват и почва гонка между общинари, полицаи, фадроми и зидаро-мазачи фантоми.Тъй че в един летен курорт това, което на 1 май не се спазва, няма как да бъде спазено на 1 март.
Като стана дума за незаконно строителство, незабавно трябва да отбележим, че такова има. Държавата с цялата си мощ успя да издири цели 23 дървени и алуминиеви павилиона и един снек бар. Те влязоха в гръмката статистика на Дирекция "Национален строителен контрол" за "незаконните 57 обекта по Черноморието, които ще бъдат премахнати". Проверките продължават. Така че бабите германки ги грози и още една опасност - може да са свикнали да посядват на някоя пейка, която държавата безкомпромисно ще събори.
Основният проблем на Златни пясъци се знае отдавна - много собственици, всеки от тях тегли чергата към себе си, едноименното дружество освен хотели разполага и с ВиК, което включва новите сгради, а пречиствателната станция е собственост на държавното ВиК.
Държавата почти я няма, а и не изпълнява и функциите, които й останаха.
Преди петнадесетина дни например журналисти разбраха, че зад един от хотелите, на алеята, в продължение на месеци се е свличала пръст. "Геозащита" научи от вестниците. На другия ден купищата бяха почистени, за да изникнат постепенно отново. Свлачището едва ли може да убие турист, най-много пръстта да го напраши. Което наистина си е дребна грижа на фона на страхотиите, които стават в България.
Голям проблем е и пречистването на отпадните води. Всяко лято настава врява, че леглата се увеличават, а пречиствателната станция си е все една и съща. ВиК-Варна отдавна има разработен проект за реконструирането й, сметката е направена за около 30 милиона евро. Пари така и не се намериха, въпреки че става въпрос за толкова богат курорт. Пари няма и сега, но се заформи голяма борба за привличането им от еврофондовете. Ето какво се случи последните дни: първо шефът на ВиК-Варна Валентин Вълканов шумно обяви, че курортът е заплашен от големи екологични проблеми и спешно трябва да се реализира проектът. "Златни пясъци" АД, което е стопанин на земята, милосърдно се съгласи да дари терен на общината за реконструкцията. Оказа се обаче, че и частното дружество си има проект направо за чудо и приказ - хем по-евтин, хем водата щяла да се чисти на 98% (почти да стане годна за пиене). Теренът бил дарен за този, а не за другия проект. В разгара на тези страсти екоминистърът Джевджет Чакъров каза във Варна, че не е чувал за проектите, а като разбра, обеща да съдейства. Но ясно е, че модерната станция няма да заработи в обозримо бъдеще.
Няма пари и за закърпване на положението с нов колектор. Според Вълканов трябват само 7 млн. лв. за построяването на модерен, който да изхвърля мръсотиите на миля в морето. Можел да се изгради за два месеца. Но опитът сочи, че бързото строителство е по силите само на частниците, не и на държавата.
Някъде в началото на май се очакват и вторите туристи
Вероятно тогава официално ще бъде открит и сезонът. Традицията повелява това да стане в присъствието на загрижени държавници, заслужили туристически деятели и обичани от медиите стратегически инвеститори. Ще се поздравят за приноса на отрасъла в брутния вътрешен продукт, за хилядите разкрити нови работни места, но и няма да забравят наболелите проблеми, за които ще вземат мерки. Догодина. А Бригите? "Пак ще дойда", махва с ръка. Вероятно пак се шегува.