Корупцията във водоснабдяването е основна причина и катализатор на световната криза в този сектор, която заплашва милиарди човешки животи и влошава състоянието на околната среда. Това показват данните от Световния доклад за корупцията за 2008 г., публикуван на 25 юни, от Transparency International.
"Водата е ресурс, който няма заместител. Тя е жизненоважна за нашето здраве, хранителна промишленост, енергетика и екосистема. Корупцията се отразява пагубно върху управлението на водните ресурси и тяхната употреба във всички тези сектори", смята Югет Лабел, председател на Transparency International.
Публикуваният доклад е първият, посветен на влиянието на размера на корупцията в различни сегменти от сектора водоснабдяване. В него са набелязани широк кръг от проблеми - от дребни подкупи при водоснабдяването до корупция в големите обществени поръчки за напояване и производство на електричество от водно-електрическите централи, от прикриване на промишлени замърсители до злоупотреби при управлението на водните ресурси.
"Влиянието на корупцията върху водните ресурси е основен управленски проблем, но на него все още не се обръща достатъчно внимание в световните политически инициативи в областите на опазване на околната среда, устойчиво развитие, изхранване и енергийна сигурност. Това трябва да се промени", добавя Лабел.
Водната криза е неоспорим факт, а корупцията остава основно предизвикателство. Повече от един милиард от населението на света нямат гарантиран достъп до вода, а повече от два милиарда - до задоволителни санитарни условия. Този проблем има тежки последствия за борбата с бедността и овладяване на промените в климата.
Корупция в сферата на водните ресурси и хигиена има на всеки етап от водоснабдителния процес - от изработването на политиките и бюджетирането до изграждането, поддържането и използването на водните системи и съоръжения.
Корупцията влияе върху инвестиционния потенциал в сектора, отклонява инвестициите от него, повишава цените и намалява доставките на вода. Като резултат бедните домакинства в Джакарта, Лима, Найроби или Манила плащат за водоснабдяване повече, отколкото жителите на Ню Йорк, Лондон или Рим. Развитите държави също се сблъскват с такива проблеми. Корупция при договорите за доставки в сектора на водоснабдяването е имало например в градове като Гренобъл, Ню Орлиънс, Милано, Атланта. Случаи на изкуствено определяне на цените са наблюдавани в Швеция в сферата на водоснабдителната инфраструктура, а в Чикаго бюджетите за водоснабдяване са били обект на злоупотреба в политически кампании.
Корупцията в сферата на водоснабдяването има траен характер, тъй като тя засяга интересите най-вече на онези, които имат най-ограничени възможности да й се противопоставят: жените, бедното население и тези, които са лишени от право на глас - бъдещите поколения и околната среда.
Основните препоръки в доклада са:
1. Установяване на прозрачността и участието като водещи принципи на всички политики за управление на водния сектор: прозрачно формиране на бюджетите, гражданско участие при изработването на политиките, контрол над водното замърсяване, публичен одит на проектите, обществен достъп до условията на договаряне и до докладите за оценка на качеството на проектите.
2. Засилен контрол: Правителствата и публичният сектор продължават да играят ключова роля в управлението на водните ресурси и от тях зависи да бъдат установени ефективни механизми на регулаторен контрол както в сферата на водоснабдяването, така и в свързаните с нея околна среда, хигиена, селско стопанство, енергетика.
3. Гарантиране на честната конкуренция и отчетността при изпълнението на проекти в сферата на водоснабдяването: всички заинтересувани страни да имат право на участие. Всички договори, сключвани в сектора, да съдържат антикорупционни мерки.
|
|