:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,664
Активни 560
Страници 10,567
За един ден 1,302,066

Застрахована ли е България от финансови мехури

Прозорливото макроикономическо управление се гради на четири стълба
Проф. Гарабед Минасян
Неоправданото (но удобно) усещане, че българската икономика стои настрани от световните икономически катаклизми, нерядко е изигравало лоша шега на макроикономическото управление. Наивно е да се мисли, че колапсът на ипотечния пазар в развитите страни през 2007-2008 г. е далеч от българските реалности. Независимо от стремежа за икономическа специализация структурните характеристики на отделните страни гравитират помежду си, което обяснява донякъде и значително по-широкото и бързо разпространение на негативните кризисни ефекти в съвременния свят.

Текущата повърхностна устойчивост на българската икономика е следствие от т.нар. равновесие на рационалните очаквания, при което формираните очаквания за развитието индуцират действия на икономическите агенти, които сбъдват първоначалните очаквания. Това стои в основата и на възникването на характерните финансови мехури.



Типичен пример за подобна фиктивна устойчивост



в последните 5-6 години в световен план е поведението на американския долар. Международните наблюдатели и финансови анализатори посочваха немалко основания за задължителен срив на USD спрямо другите световни валути, най-вече отчитайки последователно набъбващите непроизводителни разходи на правителството на САЩ във войната в Ирак, Афганистан и със световния тероризъм. Дефицитите в държавния бюджет и в текущата сметка на платежния баланс твърдо и неотклонно нарастваха и предвещаваха неизбежното отслабване на американската валута. Икономическите агенти в целия свят обаче не можеха да допуснат, че USD би могъл да се срине, и техните действия, продиктувани от очакванията им за вероятната стоическа (магическа!?) издръжливост на долара, поддържаха световните валутни съотношения. Все пак обаче, макар и със закъснение от няколко години, икономическата логика надделя.

Малко по-различни, но все пак аналогични бяха



основанията за избухването на ипотечната криза



в развитите страни. Съзнателно поддържаните от централните банки (ФЕД, ЕЦБ) рекордно ниски лихвени равнища след терористичните атаки от есента на 2001 г. намалиха неимоверно доходността на различните видове финансови активи. В търсене на по-висока възвръщаемост капиталите се насочиха към строителния сектор, а финансовият мехур започна да се издува до неизбежното му спукване.

В България от началото на ХХI в. се очертава нов социално-икономически феномен. Най-новата ни история от Освобождението насам предоставя аргументи в полза на твърдението, че българинът е пестелив човек с вечно поддържана мисъл и грижа за благосъстоянието на собственото си поколение. Практиката от последните десетина години демонстрира определено изместване на този тип добродетели. Благодарение вероятно и на интензивните глобализационни процеси българският гражданин все повече и повече преориентира мислите си към днешния си ден, преосмисля максимата за съчетаването на аскетизма днес с мъглявото удоволствие утре в полза на удоволствието днес. Изборът на спестовно поведение се подчинява на своеобразен "психологически закон", а психологията е следствие от особеностите на обкръжаващата среда.

Традицията все пак не е изоставена безследно и грижата за утрешното поколение се реализира чрез заемането на банкови кредити. Това обяснява съчетанието между скромни спестявания, от една страна, и висока инвестиционна активност, от друга. Дългосрочната инвестиция в традиционната по характер недвижимост, която следва да се погаси някъде в бъдещето, дава възможност за комбиниране на грижата за утре с възможността (и вероятността) материалното й осигуряване да се поеме от бъдещите бенефициенти. Тази специфика не бива да се подминава при анализирането на различните варианти на макроикономическо управление.

Теоретичното осмисляне на подобен тип поведение на микроравнище и неговото отражение върху протичането на процесите на макрониво се материализират в прехода



от потребител с неограничен живот към потребител с ограничен живот



В първия случай, който беше характерен за българския потребител от непосредственото минало, мисълта за бъдещето (неограничавано) надделяваше и спестовността бе доминираща добродетел. В съвременното си амплоа обаче българският потребител все повече и повече се насочва към потребление днес, следвайки максимата "животът е кратък", т.е. инкорпорира жизнения си цикъл в потребителското си поведение. Това обяснява и относителната устойчивост и праволинейна динамика на потреблението независимо от колебанията в конюнктурата и обкръжаващата икономическа среда.

Задача на макроикономическото управление е да коригира дефектите на пазара, без обаче да възпрепятства и да пречи на действието на пазарните механизми. Тук е и труднодоловимата граница между необходимото управленско вмешателство, от една страна, и недопустимото икономическо управленско ангажиране, от друга, което прави макроикономическото управление съчетание между наука и изкуство и може би нерядко - много повече изкуство, отколкото наука. Практиката показва, че макроикономическото управление (почти традиционно у нас) проявява ясно очертана склонност към генерализиране на появяващите се дефекти на пазара и лесно се преплъзва към разширяване на обхвата на управленските въздействия. Правителствата у нас стартират своя мандат с ясно изразена и декларирана неокласическа позиция и постепенно тихомълком превключват и завършват мандата си като практикуващи войствени и вулгарни кейнсианци.

В България от началото на ХХI в. доминират външните капиталови фактори на икономически растеж, но това не може да продължи прекалено много. Членството на страната в ЕС действа благотворно върху изглаждането на цикличните колебания и влива гориво в икономическата машина. Икономическото "прохождане" ще трябва да се замени със самостоятелен ход, при който вътрешните фактори на икономическия растеж ще са определящи.

В конкретната ситуация на България от 2008 г. макроикономическата политика, която е насочена към



предотвратяване на възможни неблагополучия



като следствие от възможна реализация на потенциални макроикономически рискове, следва да стъпи на следните четири пилона:

1. Изграждане и поддържане на качествена и ефективна институционална среда, която да не допуска нерегламентирано (криминално) отклоняване на ресурси. Несанкционираното присвояване на материални и финансови ресурси, последвано от тяхното натрупване и замразяване, което по своята същност е корупционно, действа като препятствие за икономическия растеж и спирачка на социално-икономическия напредък, създава и задълбочава пазарни неравновесия.

2. Ограничаване на непроизводителното натрупване. В български условия традиционно инвестициите в недвижимости се оценяват като най-доходоносни и най-сигурни. Това е причината за замразяване на мащабни финансови ресурси в непроизводителни обекти. Едно съзнателно конструирано законодателство, изградено върху данъчни регулатори и строго съблюдаване на закона, може да пренасочи интереса на инвеститорите към производително инвестиране.

3. Подобряване на контрола върху сделките с недвижимости, предотвратяване на спекулациите във вид на фиктивно извършвани покупко-продажби, ограничаване на нерегламентираната и неотчитана дейност най-вече в строителството.

4. Макроикономическото управление следва да полага целенасочени усилия за контролиране и ограничаване на паричното обращение. В това отношение е препоръчителна добре обмислената координация между действията на Министерството на финансите и БНБ. Чрез фискалната си политика МФ има възможности да изтегля финансови ресурси от паричния пазар и да ги пренасочва към централната банка (поддържане на т.нар. фискален резерв), докато БНБ следва да понесе отговорността за охлаждане на агресивната кредитна политика на търговските банки в търсене на бързи и големи печалби. Непремерената кредитна експанзия корелира с висока инвестиционна активност, а практиката показва, че инвестициите се насочват към непроизводително натрупване.

Описаните елементи на макроикономическа политика могат и е редно да доведат до повишаване на пазарните лихвени равнища в страната. Подобно развитие ще се почувства и възприеме болезнено от определен слой от населението и икономическите агенти - най-вече от тези, които са заели значителни финансови ресурси за инвестиране в недвижимости в търсене на бързи и лесни доходи. В една пазарна икономика инвестиционният риск се оценява, приема и се носи от всеки отделен инвеститор, а оздравителните мерки почти винаги причиняват болезнени възприятия.
 Българинът започна успешно да съчетава скромните си спестявания с висока инвестиционна активност. Това до доведе до бум на строителството и банковите кредити.
12
2671
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
30 Юни 2008 23:19
Ако се изпълнят препоръките на този симпатичен господин, то значи сигурна криза сега. Което струва ми се е по-добрият вариант отколкото цунами след 5-10години.
01 Юли 2008 02:40
Проф., д-р ик.н. Гарабед Минасян в горната статия се изявява по-скоро като политик , а не икономист.
И като политик тръгва с волунтаристични идеи да се охлади кредитирането и да се пренасочи инвестиционния потенциал към производствени мощности.
По принцип е ясно че цунамито идва и то няма да е след 5-10 ами след 2-3 години. И който има акъл отдавна си е калкулирал ползите и си е пренасочил капиталите. Това се отнася И за крдиторите - И за кредитополучателите.
Който е овсЪ - продължава по опасаната след стадото поляна. С всички произтичащи последствия.
Ама как да спреш хората да продължават по инерция да си влагат парите именно в това , което те лично смятат за най-изгодно? Нали влагат лични пари на свой риск ?
Това да не ти е Татово време да речеш : Айде да вкараме 5 милиарда долара в завод за тежко машиностроене щото ако построим с парите жилища на младите семейства това ще е замразяване на активите.
*****

Редактирано от - bot на 01/7/2008 г/ 02:44:49

01 Юли 2008 08:05
Разбира ги професора, а и препоръките му се отнасят до управлението на стопанският живот в страната, т.е. отнася се висшето ниво на държавното управление и БНБ, овцете това не касае, те могат да продължават да пасат, трева винаги има!
01 Юли 2008 08:12
Мехури, балони..топла БИРААА.Емитираните безконтролно пари първо пълнеха "ИНТЕРНЕТ икономиката", после недвижимите имоти, сега петрола, догодина емисиите с газове... ?
Ами че то пяната си е част от бирата, но с парите е по сериозно-води до МАСОВИ УБИЙСТВА(е, мироналaгания, прераствасти в откровенни войни) ..P.С.Интересна статия, а като се има идея че професора е (или е бил) в надзорня съвет на БНБ, то е нужно уточнение
01 Юли 2008 08:33
Прозорливото макроикономическо управление се гради на четири стълба

Философски, математически и кинематически е доказано отдавна, че най-стабилната система е тази изградена от три опорни точки:
Философия - Светата тройца- Бог, Син, Свети дух
Математика - Тройката - съдържаща в себе си потенцията на числовия ред
Кинематика - Трикракото столче

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
01 Юли 2008 09:34
Ще рече човек, че българите масово инвестират в купуването на няколко имота с цел да си запазят и умножат парите, вместо да инвестират в акции, т.е. в икономиката. А огромното мнозинство купувачи си купуват жилище за да живеят в него.
01 Юли 2008 11:59
Уважаемият професор дава "панацеята" в четири точки, както следва
1. Изграждане и поддържане на качествена и ефективна институционална среда, която да не допуска нерегламентирано (криминално) отклоняване на ресурси. Е добре, но за това просто трябва да има политическа воля, с по-прости думи - някой трябва да се нагърби да го направи! И как ще стане, след като тук политиката е най-печелившия бизнес. И това целта на политическата система у нас.
2. Ограничаване на непроизводителното натрупване. - и как ще стане това, след като бизнеса изнася печалбата. Статистиката показва, че вноса на основни средства за производство е в стотици пъти по-малък от вноса на стоки за бита, на лукса и пр.
3. Подобряване на контрола върху сделките с недвижимости, предотвратяване на спекулациите във вид на фиктивно извършвани покупко-продажби, ограничаване на нерегламентираната и неотчитана дейност най-вече в строителството. - И как ще стане това, след като вече открито се пише по вестниците, че строителството е част от сивия сектор
4. Макроикономическото управление следва да полага целенасочени усилия за контролиране и ограничаване на паричното обращение. - Ето тук е зарито кучето на "макроикономиката"! Това твърдение ни обрече на мизерия и отчайваща бедност - защото единственото което може да направи държавата е да ограничи всички плащания към населението. А частният бизнес неизбежно я следва.
така че - панацеята на макроикономистите е като да гримираш труп. Отвън изглежда много добре, но отвътре тялото е гнило и неспасяемо.
01 Юли 2008 17:51
malechko добре го е казал.
Ще добавя само, че всеки опит за намеса на Държавата в свободния пазар не е довел до нищо добро. Нейната работа е да поддържа конкурентна среда, ред и законност, и да преразпределя част от приходите, желателно по-малка. Това го е разбрал и бат'Серго, и Първанов, въпреки че не са професори...
01 Юли 2008 21:00
dobadoba,
Ще добавя само, че всеки опит за намеса на Държавата в свободния пазар не е довел до нищо добро.

Eх dobadoba, dobadoba. Какво ли още ще трябва да стане за да се прозре, че такъв жираф като "свободен пазар" и "не-намеса на държавата" в него, няма и не може да има. Какво ли още ще трябва да стане за да се разбере, че това е нещо като джунгла, но дори и там, в джунглата, има ред и структурност (правото на силния).
Ами ако легнем на тази кълка: държавата да не се меси в туй, държавата да не се меси в онуй, ами да вземем да я закрием тази държава. Защо ни е. А в същото време за други неща казваме, че са зле защото държавата си е оттеглила, защото няма държавност.
Всеки пазар е регулиран, тоест има си структура и закони. Ако държавата не го регулира ще се намери кой да го прави. Е някой на това му викат сенчеста икономика или мафиотска икономика. Призивите за "по-малко държава" в "свободния пазар" целят точно това - регулацията на пазара (разбирай икономиката) да е в ръцете на капиталистите, в България им викаме мафия.
01 Юли 2008 21:11
Професора по-горе го е казал: че е наука и изкуство каква регулация на пазара (икономиката) да се прави, така че да е от полза за цялато общество. Иначе оставен "сам на себе си" пазара (икономиката) придобива такава регулация, че е от полза главно на капитала. Когато е оставен "сам на себе си" пазара се яха от капиталиста (правото на силния) и капиталиста налага регулация на пазара, при която главната полза е за него - капиталист/мафиот.
01 Юли 2008 23:45
Така претенциозно да не кажеш нищо си е постижение. А Б-ия не е застрахована от абсолютно нищо. Тя може да разчита само на невероятен късмет.
02 Юли 2008 07:19
VOCьо Първо на първо: не се пише ОФСЪ, а УФСЪ.
Това първо, а второто:
Това да не ти е Татово време да речеш : Айде да вкараме 5 милиарда долара в завод за тежко машиностроене щото ако построим с парите жилища на младите семейства това ще е замразяване на активите.
съвсем не е вярно и авторът е прав. България не произвежда. Селското стопанство не работи, индустрията я няма. И с това строителство се избива чепът. Ама то ще е до време. И сега има много празни и непродадени апартаменти. На мой познат вече му спряха инвестирането в строежа има и други случаи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД