:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,812
Активни 414
Страници 19,742
За един ден 1,302,066
Анализ

Забравете за Чернобил !

Ядрената енергия се завръща, а страховете от нея отстъпват по целия свят, изместени от по-големите страхове - глобалното затопляне
Снимка:"Сега"
Така ще изглежда ядреният комплекс на финландския о. Олкилуото през 2011 г.
През зимата, когато температурите падат под -20 градуса по Целзий, финландският о. Олкилуото изглежда като края на света. Снеговалежът е толкова обилен, че видимостта е само няколко метра, а въздухът е толкова студен, че е невъзможно човек да пише с писалка, тъй като мастилото замръзва.

Въпреки тежките условия на изолирания остров кипи трескава работа. Френската компания "Арева" и германският гигант "Сименс" са се съюзили, за да построят първата АЕЦ в Западна Европа от 1986 г. Около 1200 работници, навлечени като изследователи на Антарктика, довършват строителството на 62-метров бетонен цилиндър, който трябва да предпази реактора, в случай че бъде ударен от самолет. Огромният цилиндър има и друго предназначение - да предпази външния свят при ядрен взрив.



Атомната енергия е най-мощната и възможно най-разрушителната сила,



измислена някога от човека. Ето защо не е изненада, че новият реактор ще бъде скрит на толкова далечно място. През изминалите 20 години апокалиптични картини на аварии и облаци ядрени гъби накараха голяма част от света да иска закриването на атомните централи. След нарастване със 750% през 70-те години на миналия век и със 140% през 80-те ядрените мощности по света се увеличиха с едва 8% през 90-те години. Но нови страхове доведоха до преоценка - летящите цени на петрола, глобалното затопляне, прекомерната зависимост от непредсказуеми, но богати на енергийни ресурси страни като Русия и Иран.

Ядрената енергетика се съживи, а финландският остров е авангард на възраждането му. И макар че ядрената индустрия си представя бъдеще, в което АЕЦ до АЕЦ никнат тихо по света, други се питат дали това е оправдано екологично и икономически. Едно е сигурно в дебата: делението на атома, както и надеждността на технологията, продължава да разединява хората.

Преди десет години Финландия започна да търси нов начин да посреща енергийните си нужди и същевременно да изпълнява задълженията си по Протокола от Киото за намаляване на вредните газови емисии. Страната има студен климат, разстоянието между градовете й е голямо, а промишлеността й - енергоемка. Тогава въглищата бяха евтини, но пълни със замърсители. ТЕЦ-овете на руски газ изглеждаха несигурни предвид обтегнатите отношения със съседната страна. Възобновяемите източници като водата и вятъра, макар и обещаващи, не можеха сами да посрещнат енергийните нужди на страната. Дебатът винаги завършваше до единствената опция без въглеродни емисии - ядрената енергия. "От икономическа и екологична гледна точка ядрената енергетика няма стабилна алтернатива, ако се тревожите за климатичните промени", каза неотдавна бившият депутат Мико Ело, с чиято подкрепа през 2002 г. Финландия взе решението за строителството на новия реактор.

Това гледище бързо набра скорост в Европа дори в региони, които са били твърди противници на ядрената енергетика след чернобилската авария в Украйна, изхвърлила радиоактивен облак над континента преди 22 години. На 10 януари британското правителство се отказа от водената години наред политика, като реши да ускори плановете за изграждане на реактори с надеждата за откриване на първите централи още през 2017 г. Министърът на бизнеса Джон Хътън обяви, че ядрената енергетика е "безопасна и сигурна" и че тя ще играе централна роля при съкращаването на емисиите парникови газове. Социологическо проучване от 21 януари в Швеция показа, че почти половината от анкетираните днес подкрепят ядрената технология. А страната беше решила да спре реакторите си още преди чернобилската авария. Дори и Германия, където страхът от ядрената енергетика помогна за избуяването на силно зелено движение, редица влиятелни



политици начело с канцлера Ангела Меркел настояват за преосмисляне





на позицията на страната за затваряне на ядрените реактори.

Извън Европа новините за ядрената индустрия са дори по-добри: по света сега се изграждат 34 централи, някои в отдалечени точки като Индия, Китай, Русия и Аржентина. "Преди десет години цареше униние (в ядрената енергетика). Хората се чувстваха в капана на еколозите, сякаш са в безизходица", казва Ан Ловержон, изпълнителна директорка на "Арева", която участва в строежа на реактора в Олкилуото. "Но няма какво да крием. Като енергиен източник без въглеродни емисии на конкурентни цени ядрената индустрия ще играе важна роля в бъдещето."

Въпреки това твърдението на Ловержон, че "не ядрената енергетика,а въглищата са голямото зло", не се приема радушно от Приятелите на Земята и Грийнпийс. Според тях ядрената енергетика само отклонява страните от усилията за забавяне на глобалното затопляне, защото разработката на нови реактори отнема поне 10-15 години. Те твърдят, че ядрената индустрия тепърва трябва да се справи с токсичната си природа - делението на атомите на урана създава изотопи, които остават радиоактивни хиляди години. Погребването на ядрените отпадъци в дълбоки геологични кухини би могло да бъде безопасно, но изключително трудно е да бъдат убедени общините над тях да приемат подобни хранилища. Засега единствените съгласни в света са жителите на Олкилуото.

Въпреки тези опасения



еколозите губят пропагандната война



около ядрената енергетика. Неотдавна Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) проведе допитване сред 18 000 души в 18 държави. След като им било напомнено, че при атомната енергетика се отделят малко вредни газове, 53% от анкетираните са казали, че нямат нищо против изграждането на атомни реактори. А където обществото и политиците не пречат, ядрените реактори със сигурност ще дойдат. И ако някога бяха смятани за неикономични, днес реакторите са добра инвестиция. При цена на петрола над 45 долара за барел ядрените централи стават конкурентни на въглищата и газа като енергиен източник. До това заключение достигна Агенцията по ядрена енергетика, която проучва ядрената индустрия в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. При много по-висока цена на петрола ядрената енергетика изглежда по-привлекателна отвсякога.

Атомните централи не отделят въглероден двуокис и затова ще бъдат освободени от бъдещи данъци за вредни емисии и няма да участват в търговия с вредни емисии. "Икономическата наука ясно застава зад атомната енергетика", казва Джулиан Кричлоу от водещата в света консултантска компания "Бейн енд Ко".

Тези фактори означават, че макар строителството и извеждането им от експлоатация да струват милиарди долари, реакторите днес се предпочитат както от държавния, така и от частния енергиен сектор. Реакторът от Олкилуото, чиято цена бе изчислена на 4.4 млрд. долара и трябваше да започне работа през 2009 г., вече изостава с най-малко две години. Според някои пък проектът ще глътне още 1 млрд. долара. Но очакванията са, че централата несъмнено ще донесе печалби на собствениците. Те са консорциум от финландски фирми, които се съгласиха да финансират проекта в замяна на евтина енергия.

Но дори и най-твърдите защитници на атомната енергия знаят, че



още един инцидент може да спре растежа на индустрията



През 1974 г. президентът Ричард Никсън предсказа 1000 атомни централи в САЩ до края на века. Но тогава се случи аварията в АЕЦ "Трий майл айлънд" в щата Пенсилвания през 1979 г. и в Чернобил през 1986 г. И така новият век завари 104 работещи централи в страната.

Оттогава ядрената енергетика измина дълъг път, за да разсее страховете. Новите реактори се правят с инсталации за пасивна защита, които предотвратяват взрив дори без участие на операторите.

Американската комисия за ядрено регулиране очаква през следващите две години 27 молби за строителство на нови реактори. Конгресът предлага на този бизнес милиарди долари под формата на данъчни кредити. Западни компании пък ухажват Индия, Китай и други развиващи се страни, където вече се изграждат или са в проект половината от новите реактори в света. През последните месеци президентът Никола Саркози, водещ ядрен лобист на Франция, подписа сделки за сътрудничество от името на "Арева" с Либия, Обединените арабски емирства, Мароко и Алжир. Общо 28 държави без ядрени мощности присъстваха на среща, организирана от МААЕ през 2006 г. Главната тема беше стартирането на ядрена програма, макар да не е ясно колко развиващи се страни ще могат да си позволят нови централи.

А в Олкилуото работниците са съсредоточени върху по-обикновени предизвикателства по завършването на дългоочаквания реактор. Върховете на огромните кранове се крият в ниските облаци, а стоманените им въжета се спускат от небето като конци на марионетки. Наблизо инженери проучват терена за още един реактор на острова. Сред цялата трескава работа въпросът дали историческият проект ще донесе надежда или страх остава без отговор.
Снимка: интернет
Екплозията в Чернобилската АЕЦ през 1986 г. забави рязко развитието на ядрената енергетика. От радиацията, предизвикана от гръмналия реактор, пострадаха хиляди хора. На снимката - деца, чийто кости са станали чупливи, в резултат на облъчването.
16
11505
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
10 Юли 2008 01:11
A в рубрика "чужбина": Радиация изтече от френска АЕЦ
Натиснете тук
Кой ще получи по-голям душевен оргазъм:
1) Абадабчо
2) Параграфа
3) Друг
10 Юли 2008 08:14
Шубето е признак на голям страх
В разговор с един Германски математик-специалист по изчисляване на атомни реактори, който беше настроен изключително отрицателно към антиядрената политика на зелените, той ми каза, че съвременните реактори са толкова осъвършенствани, че реакцията спира сама при авария. Впрочем и Чернобил нямаше ядрен, а химически взрив.
Има толкова атомни оръжия, които са по-голяма опасност от ядрената енергетика, особено като се съхряняват като в Челопечене. Тогава ще се получи едно окосмяване на девойки, дето garamel видял в една девойка от Белорусия, без да я пита баба и също ли е била окосмена. Аз преди Чернобил видях една унгарка на автогарата на Черноморец, която беше по-окосмена в краката, отколкото моите. Косъмчетата бяха завъртени на масури. Бяха само, че руси.
10 Юли 2008 08:40
Ха дано, т, ва глобално затопляне, преорентира корпоративните интереси на световните гиганти към борба с него, а не борба за петрол...и самолетоносачи...Зависи колко пари ще се налеят в едната и другата "борба"...Пфу-у-у.
10 Юли 2008 09:42
"Огромният цилиндър има и друго предназначение - да предпази външния свят при ядрен взрив."
1. По-тъпанарско заявление не съм чел до сега!!!
2. НЕ ПРИ ВЗРИВ, какъвто не е ставал досега, и е практически невъзможен.
ПРЕДПАЗВА ОТ ИЗТИЧАНЕ на радиоактивни елементи при авария.
3. ТОЧНО такъв цилиндър НЯМАТ 1-4 блок в АЕЦ Козлодуй. НЯМАТ и Чернобилските блокове.
10 Юли 2008 09:54
"Атомната енергия е най-мощната и възможно най-разрушителната сила,
измислена някога от човека"

Нека да уточним, че ядрената енергия не е измисляна, а ОТКРИТА от човека.
10 Юли 2008 09:54
Абе ше им доди акъла у тъпите кратуни, ама дано не е късно.Една ядрена и дай боже по нататък термоядрена ценрала ше намали силно зависимоста на хората от природа.А разни ЗЕЛЕНИ тъпунгери гушат пари от големи корпорации и защитават корисни цели требве да се пратят у Белене да копат дорде им уврат зелките.Амадеус Кръстев да си стяга торбата и заедно с цялата си банда да поема да копа Белене!А и една ядрена цетрала е много по екологична от един ТЕЦ примерно!!!!
10 Юли 2008 10:03
"Впрочем и Чернобил нямаше ядрен, а химически взрив."

Също тъпанарско изказване на ангро характерно за нà учен работник от ерата на късния Брежнев.
Първопричина за катастрофата в Чернобил е неутолимата жажда на пролетариата за нà учни титли.
Правен е идиотски експеримент - дали инерционният момент на турбината и генераторите могат да поемат токов удар - т.е. дали от ядрен реактор става динамичен UPS. Баси!(Помпите не са били свързани към UPS!?!)
Смяната от идиоти е изключила защитата - също характерна постъпка на брежневски учé н. Разтопили са активната зона включително и графитните пръти, които спират реакцията. После отново са пуснали водата вътре. После са изпратили пожарникарите да гасят разтопения уран и да добавят още материал за изхвърляне в атмосферата.
Нà учен експеримент от категорията на Brainiac - гръмване на тенджера под налягане за присъждане на титлата КТН(каму тъй нужен). В тенджерата имало и неколкостотин тона уран и се разчуло...
10 Юли 2008 11:28

"Огромният цилиндър има и друго предназначение - да предпази външния свят при ядрен взрив."


Hugin,
То не е сефте да се "загубим в превода". Но е по-зле, ако е преписвано с грешките (както и предполагам). А да се изкажа и аз "компетентно", покривната конструкция всъщност е двойна (две отделни "черупки" една върху друга, с разстояние), като външната има главно за цел защита от въздушно нападение.

На снимката най-горе до новия ОЛ3 се кипрят и две стари "тенджери" от края на 70-те. Те са от Чернобилския тип, е, точно тия двете не са руски... (ако това действа успокоително на някои).
10 Юли 2008 11:49
Бе с купол или без купол с цилиндър или без цилиндър той руснака като си е наумил да я гръмне централата не мож' го спря.
10 Юли 2008 11:58
Acho1,

Тука може да изпаднем в много философския върпос, кой всъщност може да ти направи по-голяма беля - злонамерения или упорито-невежия....
10 Юли 2008 14:21
Ми то хубаво, че ядрената енергия става отново привлекателна, но пак възхваляваме чуждите постижения. До колкото се сещам у нас въпроса никога не е бил свързан с екологията, когато ставаше въпрос за затваряне на реактори. Дори се говореше открито, че едва ли не това е изискване на ЕС за да ни приемат. И все пак последната зима медиите излъчиха смотоляването от страна на управляващите, че всъщност ЕС няма нищо общо, и че е било вътрешнополитическо решение, и че ще се подеме кампания за отварянето на 3-ти и 4-ти блок, и т.н. и т.н. И сега сигурно ще стискаме палци до посиняваме белким некой брюкселски големец склони да си пуснем реакторчеатата. На това му се казва чисто и просто липса на всякакво стратегическо планиране и асболютно политикономическо късогледие, което се среща и е особено на почит по нашите земи.
10 Юли 2008 14:51
Пуснете Костенурките Нинджа!!
10 Юли 2008 15:26
PQP,
/:/ "...До колкото се сещам у нас въпроса никога не е бил свързан с екологията, когато ставаше въпрос за затваряне на реактори. Дори се говореше открито, че едва ли не това е изискване на ЕС за да ни приемат. И все пак последната зима медиите излъчиха смотоляването от страна на управляващите, че всъщност ЕС няма нищо общо, и че е било вътрешнополитическо решение, и че ще се подеме кампания за отварянето на 3-ти и 4-ти блок, и т.н. и т.н. .."
......................................... ......................................... .....................................
ТОЧНО така /б/е!
"...Да си спомним скандала в парламента от 31 май 2002 г., когато Ферхойген сензационно обяви: "Обещали сте да затворите III и IV блок на АЕЦ до 2006 г.!" - срок, посочен според него от Еврокомисията. Е, 2006 година дойде. България отчете износ на електроенергия, който я нарежда на 4 място в Европа. А ако има още работещи реактори, може да стане и трета. Това е пазарен дял, тоест огромни приходи от продажби, които трябва да бъдат отнети от българите, за да печели някой друг. Кой?
Преди година и половина проф. Андре Майсьо, президент на Световния съвет на ядрените работници обясни далаверата на комисаря Ферхойген и българското правителство в прав текст: между 1999 и 2000 г. комисарят е вложил умишлено фалшив цитат от доклад на WENRA (Организацията на европейските регулаторни органи в областта на ядрената енергетика) от март 1999 г. Същото е направил и в писмо от 26 март 2000 г. "Ферхойген е извършил манипулация и с твърдението, че "Европейският съюз моли за затваряне на "Козлодуй". А вие знаете, че се явихме пред съда в Люксембург и доказахме, че това не е вярно. Искането за предсрочно затваряне на 4 блока на АЕЦ "Козлодуй" е отправено не от Евросъюза, а от Г-7, Групата на седемте най-развити страни. Споразумението ви с тази организация от 1993 г. не ви задължава да затваряте реакторите", обясни професорът пред медиите от 16 май 2004 г.
Трагикомедията обаче е там, че както изглежда, Ферхойген не е притискал, нито манипулирал българските правителства. Те сами са предложили закриването на АЕЦ-а, както самият комисар не се посвени да каже впоследствие публично. И не само той. "На 1 октомври 2002 г. бях в Брюксел и разговарях с официални представители на Еврокомисията. Радостта им беше толкова голяма, че те ме поздравиха (!) със смелото решение на кабинета "Сакскобургготски" да закрие III и IV реактор на АЕЦ "Козлодуй" през 2006 г.", спомни си колегата Готев в края на миналата година..."-http://forum.segabg.com/topic.asp?SID=20 06120100040000201, Натиснете тук
................................
В. "МОНИТОР"-12.01.2006
10 Юли 2008 17:37
Франция и Либия подписаха в Париж споразумение за сътрудничество
Франция и Либия подписаха в Париж споразумение за сътрудничество в използването на Ядрената енергия за мирни цели, съобщи АФП. Споразумението беше договорено през юли 2007 г. по време на визитата на френския президент Никола Саркози в Триполи, ден след освобождаването на българските медици, и през декември, при визитата в Париж на либийския лидер полковник Муамар Кадафи, припомня агенцията.
Рамковият документ предвижда обучение на кадри, съвместни научни изследвания и разработки на приложения на ядрените технологии. Споразумението между Париж и Триполи за ядрено сътрудничество предизвика остри реакции във Франция. Опозицията обвини президента Саркози, че бил пожертвал правата на човека за "дипломацията на чековата книжка", отбелязва АФП./в."Атака"-10.07.2008/

10 Юли 2008 17:51
Няма го Абадабчо да Ви обясни, че атомната енергия е отживелица. Сигурно използва хубавото време, за да вдигне още няколко вятърни електроцентрали...
Цивилизацията има нужда от все повече енергия и единственото верно решение за това е атома.
10 Юли 2008 19:36
Mrx++,

Аз ти казвам че девойката беше по-висока от мен и с брада като на дисидент, ти виж баба и. Ти да я беше видял, други щеше да ги редиш сега. То не е за приказване...
Съветската радиация - най-полезната радиация!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД