:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,846
Активни 812
Страници 19,749
За един ден 1,302,066

Грузия ни загуби като съюзник в НАТО

Никой в алианса не би воювал с Русия заради Южна Осетия
Светослав Терзиев
България може и да е продавала оръжия на Грузия, защото това си е бизнес, но със сигурност няма как да я желае за съюзник в НАТО. По този въпрос в алианса вече има негласно единомислие, защото, ако Грузия бе негов член, всичките съюзни държави щяха да са във война с Русия съгласно чл. 5 на Северноатлантическия договор. В него пише, че "въоръжено нападение, предприето срещу една или повече от страните по договора... ще се разглежда като нападение срещу всички тях".



Няма държава, която би воювала с Русия



заради приумицата на грузинския президент Михаил Саакашвили да удари руснаците в Южна Осетия и след това да привлече огъня им отвъд нейните предели. Чудно кой го излъга, че ще получи помощ отвън, след като никой не осъди Русия по принцип заради употребата на сила. Докато Саакашвили отправяше вопли към НАТО и ООН "да спрат руската агресия", в Брюксел генералният секретар на алианса Яп де Хоп Схефер изразяваше недоволство само от "несъразмерното използване на сила". С други думи, признаваше, че Грузия си е заслужила наказанието, но поставяше под въпрос неговия размер.

Саакашвили обаче направи и втора грешка, с която върза още повече ръцете на Запада да му помогне. На призивите за спиране на огъня той отвърна с продължаване на стрелбата и лиши от логика критиката срещу Русия, че е невъздържана. Вероятно за подобна ситуация всеки народ си има поговорка от сорта, че който сее ветрове, жъне бури. Дори естествената симпатия към по-слабия в конфликта не е достатъчна. Не е достатъчна и естествената омраза на някои държави срещу Русия. Така например бившият полски президент Лех Валенса разкритикува Саакашвили, че безотговорно е въвлякъл Грузия в конфликт. "Аз имах подобни проблеми с Русия през 90-те години на миналия век, но по молба на САЩ се въздържах от по-нататъшни стъпки", каза той за полско радио в понеделник. "Тази игра трябва да се играе по съвсем друг начин. Президентът трябва да има предвид и последствията, щом въвлича страната и народа си във война", обясни Валенса.

Ако не е руски шпионин,



Саакашвили трябва да е голям особняк,



за да прави такава услуга на Москва. Той не само затвори пътя за разширяване на НАТО към Кавказ, но и удари надеждата на ЕС да намали енергийната си зависимост от Русия чрез алтернативни трасета на петрол и газ. Под въпрос е сигурността на петролопровода Баку-Тбилиси-Джейхан, предназначен за пренос на 1 млн. барела дневно. Грузия няма свои петролни залежи, но стратегическото й положение на пътя на петрола я прави важна за Запада. Ако от транзитна страна се превърне в препятствие, ще загуби приятели, които доскоро агитираха за приемането й не само в НАТО, но и в ЕС. Никой освен Русия няма интерес от конфликт на нейна територия и грузинският президент няма как да спечели Запада за продължаването му. Много по-вероятно е самият той да се окаже под натиск за сдържано поведение, какъвто натиск има и върху Русия. Освен това Щатите си имат достатъчно грижи с Ирак и Иран, а НАТО - с Афганистан и сблъсъкът с Москва заради Грузия е изключен. Остава да бъде предложена посредническа мисия с хуманитарна цел и евентуално създаване на международни патрули за поддържане на примирие.

Що се отнася до същинския предмет на спора - Южна Осетия, възможностите на европейската и американската дипломация са много ограничени



след прецедента с Косово



Ако застанат твърдо зад Грузия, ще налеят вода в мелницата на Русия, която ги предупреждаваше заедно със Сърбия, че казусът "Косово" не е уникален и може да се повтори. Решението на Съвета на ЕС от 18 февруари, че юридически случаят на Косово е sui generis, т.е. от него не произтича никакъв прецедент, дрънчи все по-кухо. Сърбите обстрелваха косоварите и дадоха основание за тяхното отцепване. Грузинците обстрелват южноосетинците, които бягат да се спасяват при руснаците, защото повечето от тях имат руски паспорти. Европа упреква Русия главно заради ударите по грузинска територия извън Южна Осетия, с което фактически приема особения статут на отцепническата провинция. И показва несъстоятелността на формулата sui generis, послужила й преди шест месеца да прикрие отказа си от международното право. Грузия неслучайно не прие тази формула и се въздържа да признае Косово, колкото и да й се искаше да се хареса на американците.

България обаче е в кюпа на държавите, които се престориха, че международното право може да се нарушава избирателно. Нейната дипломация сега е толкова безгласна, че единственият доловим сигнал е решението й да се придържа към общата европейска политика, каквато не съществува. Посланието към съюзниците ни в ЕС и НАТО е ясно: натикахте ни в обща каша - мислете какво да правим. Мисленето не е наша работа.
Снимка: Ройтерс
Косовски бежанци? Не, бежанци от Южна Осетия. Може ли да се твърди още, че случаят с Косово е уникален и не би се повторил, както говореше папагалски нашата дипломация?
128
6547
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
128
 Видими 
13 Август 2008 00:40
=
13 Август 2008 00:41
освен със съдържанието си тази статия е много ценна и със стила си поне за мен
13 Август 2008 00:51
Съгласен съм, освен с последните два абзаца. Няма сравнение между Косово и Осетия, между Сърбия и Русия и между значението (за нас) на Сърбия и Грузия. Видяхме и, че Сърбия лесно преглътна Косово и предаде Караджич. Върна и посланиците си в ЕС, както предсказах. Ние следвахме стратегическия си интерес по Косово с максимална яснота. Постигнахме конкретен резултат - по-малка и по-проевропейска Сърбия, без никакви сериозни негативи.

А сега сме в много неприятна, неловка ситуация. Инициативата на правителството да проведе разговори между Москва и Тбилиси у нас е добра, и ако случайно стане - голям успех.
13 Август 2008 00:57
Светославе не си прав, ако питаш Гозамбо и Дианин от форума (те сега са в Тбилиси да празнуват победата), всички прогресивни сили са на щик вече в това число гигантите Естония, Литва, Латвия и Полша. И‌ големия печаливш от този конфликт е Грузия която ще бъде приета скорострелно в НАТО, ЕС, ООН, ОПЕК и Африканския Съюз
И следващият път Русия като иска да напада Естония, Латвия и Литва ще я сплашат.
А‌ големия губещ от този конфликт е Русия, защото е загубила авторитет и доверието на запада.
Ама не ги разбираме ние тези работи, друго си е Гозамбо и Дианин да ни ги изяснят.
13 Август 2008 01:00
"Саакашвили трябва да е голям особняк"
Саакашвили определено има някакви отклонения и странности в поведението.Колкото по-рано грузинците се отърват от него, толкова по-добре за Грузия.

Редактирано от - потребител,07 на 22/8/2008 г/ 23:54:12

13 Август 2008 01:08
Русия е варварска страна от векове разширила се от грабеж и подтискане на малките народности.
Малка Грузия с достойнство и кураж се бори за националната си независимост.
НАТО и ЕС няма да отидат на война заради Грузия но всички цивилизовани народи осъждат подлостта на Русия.
13 Август 2008 01:15
Изонодиха ли братьонките гризачо Лапапишвили или още го мажеа с юнашко млеко?!...
FL - кмет на Варна!
13 Август 2008 01:23
Поздраюления за статията , кратко, сдържано , ясно.
Наакашюили , пардон за грешката, се излови като грузинец и това е ясно дори на чукчите, интересно кой ли ще дойде след него и какюо ше обещаюа - Осетия и Абхазия не стаюат, НАТО е по-далече от всякога , пък и никой не иска такъв "съюзник". Кремълските силовици получиха коз, което никак не е добра вест, дори за Медюедев.
Мда, интересна есен се задава, да пази Бог.
13 Август 2008 01:23
мажат на храсто листата. по френцки указания.
13 Август 2008 01:26
Гадно, Фичо, при стотици загинали невинни хора ! Не е вярно и това , че няма сравнение с Косово. Косово се коментира почти навякъде , като контрапункт на събитията които иницира Грузия. Пак подвеждаш и увърташ , пак си хлъзгав. Разговори къде !? Във Варна - морската столица залята с лайната на плажа или в София - която расте но не старее ... с кофите с боклука по улиците и урината по тротуарите ? Като кой ще е там ... на разговорите де ? Калфин , Керимидчиев или онова депесарско мекере с много имена !? Ти да не се минеш да останеш в Манхатън , случайно ?
Сега коментирай аланските бандити заради които е трябвало да се възстановява конституционния ред в Южна Осетия ... нали това е версията ?
Кажи нещо за демокрацията все пак. Знаем , че не става въпрос за
нефта и никога не е ставало. Ние все за демокрацията се маризим.

Редактирано от - San De Cannes на 13/8/2008 г/ 01:27:34

13 Август 2008 01:28
Чичо Фичо,
Не мога да не ти се зарадвам...
Ние следвахме стратегическия си интерес по Косово с максимална яснота. Постигнахме конкретен резултат - по-малка и по-проевропейска Сърбия, без никакви сериозни негативи.
А сега сме в много неприятна, неловка ситуация. Инициативата на правителството да проведе разговори между Москва и Тбилиси у нас е добра, и ако случайно стане - голям успех.

1. Извинявай, но кои сте тези "ние", които имате интерес от по-малка Сърбия?
2. Защо по-европейските държави трябва да са по-малки?
3. Това ли е вашият стратегическият интерес?
4. Ако това е логиката - дай да разпарчетим и Румъния, Турция, а може би и Гърция?
5. Да в неловка ситуация сте, защото е много тудно да докажете на един народ, че няма право на самоопределние, а друг народ има!
6. Голяма глупост е да искаш да бъдеш инициатор на преговори след като си изнасял оръжия за едната страна и си отговарял за присъединяването й към НАТО!
7. Едва ли остана луд, който да повярва, че Саакашвили е решил да прави масирана атака без да информира САЩ и НАТО? На този фон инициативата на Станишев е направо гаргара - с публиката, с Русия, с избитите осетинци и грузинци!

Чичо Фичо,
Косово не беше престъпление - то беше ГРЕШКА! Казах ти го и тогава. Сега идва ред на ефектът на доминото. Южна Осетия ще е само началото. Повярвай ми!

Редактирано от - Петър Петров на 13/8/2008 г/ 01:30:53

13 Август 2008 01:35
...като никой не осъди Русия по принцип заради употребата на сила. ....

Форумните комуняги глуповато разчитат езика на дипломацията.Атой е много остър.
С нахлуването си и бомбардиране на една малка бедна страна Русия потвърди
мястотото си на международен парии.Утвърди се като несигурен партниор за инвестиции и за търговия.Русия ще си остане второстепенна економическа сила обкръжена от добре въоражени неприятелски страни.
Русия няма съюзници.Русия има само агентура и шпиони в бившите си сателити.
13 Август 2008 01:37
Не мисля че тази война ще се отрази на транзита на газ и нефт през Грузия! Но определено Абхазия и Южна Осетия ще станат част от Русия. Грузинците окончателно загубиха авторитет там, а руснаците намериха повод да вкарат достатъчно войски и да поставят въпроса за международно обсъждане!
Показателно е обаче че Русия не ги призна моментално, а поставя въпроса за международно обсъждане което показва че Русия иска да продължи интеграцията си в Г8 и сближаването си с ЕС!
13 Август 2008 01:38
Много слаба статия и накъсана логическа верига. Анализ на базата на изрезки от вестници? Forget it.
По този въпрос в алианса вече има негласно единомислие, защото, ако Грузия бе негов член, всичките съюзни държави щяха да са във война с Русия съгласно чл. 5 на Северноатлантическия договор. В него пише, че "въоръжено нападение, предприето срещу една или повече от страните по договора... ще се разглежда като нападение срещу всички тях".

Хубаво, че авторът вече е успял да проучи негласните настроения в целия алианс е заключил, че имало единомислие. Или може би така му се иска да е. Но елементарната логика на алтернативната история подсказва, че:
1. Ако Грузия беше в НАТО, реакцията на Русия щеше да е коренно различна.
2. Ако Грузия беше в НАТО, териториалните й проблеми щяха да са вече уредени по един или друг начин.
3. Дори в ТР (текущата реалност), война така и не беше обявена, така че НАТО чисто технически не би бил във война на Русия.
Велика статия!

Редактирано от - Dinain на 13/8/2008 г/ 01:40:15

13 Август 2008 02:37
Бях написал нещо, но го махнах. Общо взето, Динаин е прав - статията е развита върху безсмислена хипотеза - какво би станало, ако Грузия беше в НАТО. Няма как да е в НАТО и да има подобни проблеми. В същото време, нещата от последните дни поставят друг проблем -вярно, също хипотетичен. Какво би станало, ако планът на Саакашвили се беше реализирал - бързо и успешно настъпление, запушва Рокския тунел, остава насаме с осетинците и си решава проблемите, които му пречат за влизането в НАТО. Как конкретно ги решава - не ми се мисли. И така, Саакашвили е в НАТО. Наш съюзник. Участва в хуманитарни, в мироопазващи и мироналагащи операции (и сега го прави! в Ирак). С други думи, имаме си за съюзник масов убиец. Планът на Саакашвили не се получи, но той пак успя да се окървави - целия. От главата, до петите. И на никой в НАТО не му трепва окото! Та, къде е прокламирания висок морал на тази организация?

Редактирано от - hamel на 13/8/2008 г/ 02:50:41

13 Август 2008 02:38
Добра статия и задълбочен анализ
13 Август 2008 02:45
Много неверно е това за приемането/неприемането. Поляците и балтийските искаха да се приема Грузия форсмажорно в НАТО. Безумна идея но удобен случай да си покажат зъбките на мечока. Изглежда ги събри отзад. Тя историята се повтаря. С‌ Русия само с респект и ако може по-далеч.
13 Август 2008 02:49
ЧИЧО ФИЧО,
/:/ "...Видяхме и, че Сърбия лесно преглътна Косово и предаде Караджич. Върна и посланиците си в ЕС, както предсказах..."
......................................... ......................................... ....................................
Нищо НЕ си видял- освен себе си в Огледалото!
Погледни и виж и зад Огледалото!
НЕ "Сърбия", а сегашното "проевропейско" и проАМЕРИКАНСКО Правителство на Сърбия "/ включващо и партията на "диктатора" и "комуниста" Милошевич, впрочем!/ "преглътна" Косово! Народът на Сърбия НЕ е "преглътнал" Косово!!!
НЕ сегашното "проевропейско" и проАМЕРИКАНСКО Правителство на Сърбия "предаде" Караджич- предадоха го управляващите в САЩ, ЦРУ, Великобритания, Франция, Германия/които преди това НЕ предаваха Караджич, а го пазеха от предаване на Съда в Хага!/!!!
Това, което си "предсказал", може да го предскаже и първолак- след като му стане ясно, че в Сърбия управлява "проевропейско" и проАМЕРИКАНСКО Правителство!!! Даже, в Предсказанието му ще включва и "докато това Правителство управлява Сърбия..."!!!
13 Август 2008 03:04
DINAIN,
/:/ "...2. Кога българските националисти ще подкрепят грузинските си братя и ще се запишат доброволци в знак на солидарност?"
......................................... ......................................... ..................................
Българските ПАТРИОТИ/"националисти"/ НЯМАТ и НЕ са имали никога Претенции към чужди сега някогашни български територии, населени с етнически българи!
Българските ПАТРИОТИ/"националисти"/ ИМАТ претенции български територии днес да НЕ станат чужди утре!
Впрочем, българските ПАТРИОТИ/"националисти"/ ИМАТ и Претенции българите по етнос в другите съседни държави да са РАВНОПРАВНИ с другите етноси там!
Сиреч, НЯМА причини българските патриоти да са "солидарни" с Властта на Саакашвили в Грузия и да се записват доброволци в грузинската армия-АГРЕСОР/по определението на САЩ и НАТО за сръбската армия/всъщност, сръбската Полиция!/ в Косово през 1999 г./ !
Освен това, вече има Прецедент- Косово!- който, по силата на "Прецедентното Право" ЩЕ трябва да се приложи и спрямо Южна Осетия и Абхазия/ а и спрямо Баския в Испания, Северна Ирландия в УК, и спрямо турски Кюрдистан, дори!/! Нали!?
=======================
Ето ти и публично изразена Позиция на В. Сидеров и Партия "Атака", която тне интересувала много/?!/ и за която си петимен за узнаеш:
Волен Сидеров: Отрицателно е отношението на партия „Атака” към сепаратизма
12 август 2008 | 16:26 | Агенция "Фокус"
София. Отношението на партия „Атака” към сепаратизма е отрицателно поначало, защото това е процес, който разгражда установени вече държави, признати в международно и правно отношение. Това каза в интервю за Агенция “Фокус” лидерът на партия „Атака” Волен Сидеров. По повод проявите на сепаратизъм, Сидеров каза още: „Сепаратизмът в съвременната му форма, в която се проявява, е неприемлив за нас. В България сепаратизъм проявява партия ДПС и други организации, които пледират за турска автономия, на практика за откъсване на част от България”. На въпрос защо Русия взе страната на Южна Осетия, след като при обявяването на независимостта на Косово тя застана на страната на Сърбия, Сидеров коментира: „Аз съм българин и не мога да отговарям от името на Русия защо и какви страни взима и какви отношения има. Мога да ви кажа България какво трябва да съблюдава в международните отношения - да взима позиция, която да е в синхрон с българските национални интереси. В случая българските интереси не диктуваха да признаваме Косово”. Лидерът на „Атака” припомни, че неговата партия е била против признаването на Косово...
...Във връзка с конфликта в Южна Осетия лидерът на „Атака” каза: „Аз мисля, че подбудите за този конфликт там са геополигически и енергийни. И тук играта е между САЩ и Русия на територията на Кавказ. Подробности повече не мога да коментирам, защото не съм запознат. Тук има едно задкулисие, един втори план, който обикновено ние не знаем или научаваме в последствие. В този втори план се крият интереси, които не се изтъкват. Сега се съобщава информацията за военните действия. Обикновено се започва с това, че еди-къде си започва конфликт, започват военни действия, някой се бие с някого. За хората остава неясно, защото подбудите за един конфликт са винаги на втори план. Те са задкулисни подбуди. Те са икономически. Те са геополитически”. Сидеров предложи българският политически кръг да изясни ясно подбудите на участниците в конфликта, включително и на САЩ. По думите на Сидеров в Кавказ има огромни интереси от страна на САЩ и от страна на Русия, също – интереси, свързани с газ, с петрол и тяхното провеждане до Европа...
.....................................
ЦЕЛИЯТ МАТЕРИАЛ ТУК: http://www.focus-news.net/?id=n1018451 Target=_Blank id=url>Натиснете тук
.....................................
DINAIN,
ЕТО ти и автентичното Интервю на В. Сидеров по въпроса, който те интересуваше- за Позицията на Партия "Аттака" относно войната между Грузия и Южна Осетия/ и Абхазия, също!/ и между Грузия и Руската Федерация:
Волен Сидеров: Имаме трима външни министри, а нямаме външна политика
12 август 2008 | 16:44 | Агенция "Фокус" - Натиснете тук
.................
Впрочем, ЮРИДИЧЕСКОТО основание за присъствието на МИРООПАЗВАЩИ войски на Руската Федерация в Южва Осетия е, всъщност, конкретно Споразумение за това между държавите-членки на междудържавния Съюз ОНД/ в това число и Грузия, подписала го, като член на ОНД!/- който Съюз, обаче СЕГА /защо чак сега?!/ М. Саакашвили обяви, че Грузия ще напусне/НЕ казва кога!/!

13 Август 2008 03:05
Ах, Саакашвили!..маленкий, но гордий птичка...колко перушина има да хвърчи...Че и от другите като теб.
13 Август 2008 03:11
Да, оказа се, че предвзетото sui generis не работи. Ехото от Косово си бучи и ще бъде истинско чудо, ако заглъхне просто така. Къде по-дребни неща са водели до страхотии. На Менелай му откроднали жената и ето ти една епична война. В Сараево застреляли един дебел /според Швейк/ ерцхерцог и ето ти Първа световна война. В някаква малка германска радиостанция германци избили персонала, оставили на местопрестъплението няколко трупа на немски затворници, облечени в полски униформи и ето ти Втора световна. Да не говорим за войната между Хондурас и Салвадор заради един футболен мач. Ето как като на шега започват касапниците. Защото винаги има някой, който си мисли, че това, което той прави е sui generis и ще мине ей така, без последици. И дълбоко греши. Последици винаги има и то най-неочаквани. За по-неграмотните форумци, които като правило са русофоби и американофили, ще посоча само двама много големи американски автори, писали по въпроса. Единият е класикът на Si-Fi Рей Бредбъри, чийто разказ "И грянул гром" /съжалявам, но го имам на руски, който някои хора не знаят и кой знае защо се гордеят с това/ поставя началото на мотива за "ефекта на пеперудата", но в исторически план. Другият е социологът Robert K. Merton, който пръв развива идеята за, както той го пише, "unanticipated consequences of perpesive social action" /непредвидени последици от целенасоченото социално действие/. С "феномена Бредбъри-Мъртън" си имаме работа сега, а не с мишите игри на "стратегическите партньори" по натовска линия България и Грузия. И кой може да каже какви ще бъдат непредвидените последици от действията на някои хора, които, като героя от разказа на Бредбъри, са смачкали с грубата си обувка една пеперуда и това обърнало хода на историята.
13 Август 2008 03:24
Саакашвили е за трибунала в Хага!!
Колкото по-бързо , толкова по-добре!!
13 Август 2008 04:14
ДОКОГА? Крадецът да вика: дръжте крадеца Ако Косово е прецедент, то той хич да не се ползва от Русия! Защото има и друго правило - не можеш да се ползваш от облаги, когато си длъжник за същото. [/red]Когато пуснат независимост на Северна Осетия, Чечения, Ингушетия, Дагестан и още дузина[/red]тогава ще искат за руснаците извън Матушката им.
Чудно как не смеят да се коментират тези случаи във връзка с Косовския

Редактирано от - bot на 13/8/2008 г/ 05:36:31

13 Август 2008 04:30
това, което се случи, е точно обратното на това, което твърди авторът. И се случи със съгласието на Русия. Ма карай - важното е да се подържа политически коректния тон на световните медии и форумците да има повод да се пцуят един друг.
13 Август 2008 05:09
Статията казва верни неща, но вади прибързани заключения без да развива варианти. Недопустимо при положение, че не е сигурно защо се провокира конфликта и защо се отреагира по този начин.
13 Август 2008 06:04
Добра статия, Светославе,
Най ми харесва, че показваш топки, не само голяма кожена торба.
Не съм съгласен със статията по основлата и теза: Саакашвили бил вземал важните решения. Явно не си на ясно как работи американската политика. Саакашвили не може и да изпусне миризлив въздух без това да е в американския сценарий. В Грузия има поне 1000 американски инструктпори, някой от които са се оцапали с кръв. Има и 2000 – 3000 наемници биещи се на страната на Саакашвили (не може да ми се обърне езика да кажа на Грузия). Да не мислиш, че американските инструктори са подчинени на Саакашвили? Друг път. Той им е подчинен. Бас държа, че плана по нападението е разработен в Пентагона. Американците са им дали целите, избрани от спътникова информация, казали са им къде са руснаците. Всичко до най-големи подробности. Какъв е интереса на САЩ от войната? Кой крив, кой прав, но накрая грузинците ще мразят повече Русия и ще обичат повече САЩ. Ще им подхвърлят някой кокал на земята, главно на военните и на тези, дето открито подкрепят американската политика. Русия ще настоява да не се дава тежко оръжие на Грузия, а отговора ще е „ако спрете да давате оръжие на Иран и Сирия”. В западната преса някой открито пишат за замяна Грузия с/у Иран. Русия може да получи Грузия ако възприеме американската позиция за Иран. Пудели като грузинското и нашето правителство струват само за разменна монета. Или като кобрита-за да го ползваш – трябва да изгориш клечката.
Дне слушах по NPR (national public radio) в САЩ как обрисуваха Саакашвили: завърил в САЩ, жена датчанка, ВЪЗПРИЕЛ АМЕРИКАНСКИТЕ СЕМЕЙНИ ЦЕННОСТИ, ДЕМОКРАТ и т.н. казаха за „5 дневната руска интервенция в Грузия”. Нито дума за грузинската агресия. На всяко цитиране на името му се добавя про-западен. Както съм споменавал и преди тук (САЩ) фактите нямат значение. Нашето куче даже и да е бясно, пак си го харесваме. Беса на Саакашвили, колкото и естествен да изглежда е ограничен от въжето на врата му. Колко да му се отпусне въжето зависи от американските интереси, така както ги разбира върхушката на Буш.
Пуснаха една американска овца по радиото дето вика: „ами те руснаците направиха като нас-ние окупирахме Ирак, те Грузия”. Това знае тукашното стадо: „Русия окупира/анексира Грузия”. Ей такова стадо искат да направят и от нас.
13 Август 2008 06:05
Шеста точка от договорката отпада по предложение на Грузия. Ще си имаме нерешен териториален проблем. Какво НАТО виждате тук незнам. особенно с този президент.
13 Август 2008 06:18
"Няма сравнение между Косово и Осетия, между Сърбия и Русия и между значението (за нас) на Сърбия и Грузия. "
Чичо, може би на мястото на Русия си искал да напишеш Грузия. Какви сравнения търсиш между Сърбия и Русия, че пък и не ги намираш?
13 Август 2008 06:34
Ха Динаин се е престарал с неговата трета точка. Как си представя, че някой ще се съгласи да го бият, а след това да решават война ли е или мироналагане. Дайте да ги видим тези кандидати.
13 Август 2008 06:42
...приемането на която и да е ССР в нато е наследяване на семейни вражди...
...ако целта е да се завираме в конфликти -става...
13 Август 2008 06:50
Това знае тукашното стадо: „Русия окупира/анексира Грузия”. Ей такова стадо искат да направят и от нас.
OtvoriO4i , абе ти у много стада си зачислен , бе очльо.
13 Август 2008 07:18
Саакашвили няма да получи военна помощ от никъде. Или много се е объркал или много са го излъгали. Наистина никой няма да тръгне срещу Русия, това не е Сърбия.

13 Август 2008 07:23
ако Грузия бе негов член, всичките съюзни държави щяха да са във война с Русия


след тая мъдра мисъл нема кво да се чете повече ... алтернативната реалност е МО на соц-журналистиката.
13 Август 2008 07:29
Некви тъпчовци пак търсят американска следа във всичко лошо на тоя свят.
А къде по-логично звучи рашките да са инсценирали грузинска атака за да смачкат малкия си нахален съсед и да вдигнат падащите цени на петрола.
Ачо1, бе русията да напада когото си ще, ама да внимава с финландците, че те бият мно-о-о-го лошо.
13 Август 2008 07:30
Проблемът с тази статия е, че е изцяло проруска и повтаря дословно тезите на руската пропаганда. За съжаление, явно трябва да се сменят поколенията, че да се оттървем от зомбирани русофили, които тровят живота ни в БГ.
13 Август 2008 07:50
Наскоро имаше среща м Будапеща /ако не се лъжа/където се разискваше разширяването на ЕС.Там се видя разликата между исканията на САШ и ЕС. Ако Саакашвили беше си направил труда да се запознае с това събитие щеше да е наясно , че ЕС няма да го подкрепи изцяло. Сега реве за помощ. Видно е , че действията са ръководени от САЩ а не от страни на ЕС. Грузия въпреки , че е от новите приятели , плахо предполагам, размера на стратегическо значение за нас.Или казано по друг начин -маловажно. В политиката няма приятели а интереси!
13 Август 2008 07:51
Както ми се струва, има един много главен фактор за случилото се в Грузия и това е стремежът на грузинците и на грузинското правителство за приближаване към Западния свят. Такова нещо е едно огромно предизвикателство в очите на Русия. Руското правителство просто не иска да допусне такова нещо.
13 Август 2008 07:53
Косово, Косово изяде главата на "прогресивната международна общност".
13 Август 2008 08:27
Косово е най-голямата грешка на запада последните 2 десетилетия. Въпрос на време беше някой да се намеси в чужд конфлик аргументирайки се с прецедента Косово. По всяка вероятност случаят с Южна Осетия няма да е последният. Сега всеки който се чувства достатъчно силен може да си развява байряка когато поиска и където поиска. Достатъчно е да си намери повод за това. А поводи бол.
13 Август 2008 08:35
Както статията, така и повечето коментари са показателни. Те са много точни. изключенията, като на форумнитe идиоти FL и Dinain (село без луди може ли) само потвърждават правилото. Като, че ли няма какво повече да кажа. Тук искам да отбележа много силния коментар на otviri04i . Той много правилно отбелязва, че без скритото и негласно съгласие на САЩ колкото и да е луд Саакашвили няма да се реши на такава авантюра. Това е типичната политика на САЩ за разпалване на локални конфликти - Корея, Виетнам, Латинска Америка и др.
Фичо, неистово не ще да види истината, която боде, че в Косово се заложи един много опасен прецедент.
13 Август 2008 08:41
Задълочен или повърхностен анализ, хубава или лоша , тази статия отразява истината.
Не съм сигурен дали Саакашвили няма да се превърне в Садаам Хюсейн за руснаците.Малка разлика от Ирак е , че руските части няма никога да се изтеглят от Ю. Осетия.
13 Август 2008 08:47
съгласно чл. 5 на Северноатлантическия договор. "въоръжено нападение, предприето срещу една или повече от страните по договора... ще се разглежда като нападение срещу всички тях"
Вече има прецедент, при конфликта между Турция и Гърция
НАТО може би трябваше да се намеси
да не говорим за Северен Кипър, който и досега си съществува, ама не съм чел, чул, видял някой от УМНИЦИТЕ да е взел отношение
може би там няма геноцид не бяха изгонени гърците
13 Август 2008 09:01
Чудно кой го излъга, че ще получи помощ отвън, след като никой не осъди Русия по принцип заради употребата на сила. Докато Саакашвили отправяше вопли към НАТО и ООН "да спрат руската агресия"
Я да си припомним и Фолклендските острови
как GB "употреби прекомерна сила" със самолето- и вертолетоносач
как използваха сътниците на USA да бомбардират и насочват ракети
в същото време Аржентина дори имаше договор с USA за военна помощ и закрила
ДА но когато е Русия - лошо
виж ако е ВЕЛИКОБритания - може!
13 Август 2008 09:07
Общото между Буш и Путин е че и двамата не си държат парите в руски банки.
Другото са незначителни подробности...
13 Август 2008 09:16
"Под въпрос е сигурността на петролопровода Баку-Тбилиси-Джейхан, предназначен за пренос на 1 млн. барела дневно."

Поради упоменатите от мен причини министър-председателят Путин е получил разрешение да действа СЛЕД като е дал 100% гаранции за тръбопровода.
Изглежда г-н Терзиев не е следял внимателно началото на конфликта.
В началото руските реакции бяха вяли и неясни. След срещата Буш-Путин нещата рязко се промениха. На тази среща министър-председателят Путин е обещал да не докосва тръбата и му е бил даден карт бланш да действа в Южна Осетия.
13 Август 2008 09:22
"Ако не е руски шпионин, Саакашвили трябва да е голям особняк, за да прави такава услуга на Москва."
Лека полека някои (но явно не и грузинците) почват да стигат до моето виждане по въпроса. Пичът Е руски агент.
13 Август 2008 09:22
Фичка, Фичкааа! Ами нали уникалноста на косовския случай беше геноцидът, извършен срещу албанците. А сега, когато Напръцкачеинацвили разстреля мирни хора с ГРАДове, това каквo е? Даже и да приемем, че Русия е забъркала цялата каша в Кавказ, действията му са чист геноцид.
*
Боли ме мен онази работа за кавказците, важното е петорлът да тече, защото ми трябва (не лично за мен, за ламята). Само, че някои хора във Вашингтон така и не разбраха, че за да тече обилно петролът, трябва мир по неговия път. Щото виж, какво направиха шепа леко въоръжени нигерийски шибеци с производството на петрол там. И как да тече петрол мирно през тези земи, след като този манаф разстрелваше беззащитните хора? Сега за кавказците грузинците са извергите, поне за сто години напред. От тук нататък ние ще видим безкрайна вендета по кавказки, щото това лесно няма да се забрави. Даже САЩ и Русия заедно да си струпат войските там, пак няма да осигурят мир. А пък на някои им се привиждат разни проводи на въглеводороди в този район.

Редактирано от - A Bulgarian in the USA на 13/8/2008 г/ 09:28:53

13 Август 2008 09:38
Тук искам да отбележа много силния коментар на otviri04i

Е, край, след като Маркс++ ме обяви за идиот, а коментара на отвориочи/истина7/thethruthisoutthere/con spiracyidiot - за много силен... туш, повален съм, останах безмълвен.
ПП
13 Август 2008 09:40
Лека полека някои (но явно не и грузинците) почват да стигат до моето виждане по въпроса. Пичът Е руски агент.

13 Август 2008 09:43
Инициативата на правителството да проведе разговори между Москва и Тбилиси у нас е добра, и ако случайно стане - голям успех.


Фичо, на моменти имам чувството, че, както казват децата, "се бъгваш" и между високоспорни аналитични разсъждения изръсваш някои необясними неща...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД