:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,324
Активни 623
Страници 21,227
За един ден 1,302,066
Истинската история

Потайностите на „царствуващия град Търнов”

Съобщенията, че е открит „замък на Асеневци” в северния край на Трапезица са силно преувеличени
Набедената за "замък на Асеневци" входна кула на Трапезица
Създаването и развитието на българските средновековни градове е най-значимият ни принос в европейската цивилизация. За жалост, археологическото разкриване на толкова големи обекти е крайно сложно и изключително бавно. При наистина грамадните средства, отделяни за археологическите проучвания на българските средновековни градове в периода 1950-1990 г., би могло да се каже, че днес имаме някаква представа за архитектурния вид на града, но не и за това как той функционира.

Основен археологически проблем е отсъствието на достатъчно проучвания в подградията, където се крие всъщност решението на проблемите на генезиса и природата на града въобще. Археологическите проучвания в подградията и добитите при тези проучвания сведения са крайно оскъдни, поради което механизмите, благодарение на които функционира българският средновековния град са ни непознати. Разкопаването на дворците, църквите и замъците в цитаделите на градовете донесе много информация и подемен материал, но същността на средновековния град е в неговото подградие.



* * *



Търновград е най-големият български средновековен град. Изглежда, че във времето на най-значителното си разрастване, в него живеят над 50 000 души. Възможно е броят на обитателите му да е дори двойно по-голям, тъй като не са известни засега размерите на някои от кварталите, например, Девинград, които остават неразкрити все още. "Царствуващият град Търнов" е образец за съграждането на балканския средновековен град въобще.

Много рано, още в зората на българското Възраждане, е силен интересът към търновските старини. Всъщност е сигурно, че споменът за величието на "славния град Търнов" (по думите на патриарх Евтимий) не е умирал никога, дори в мрачните столетия до началото на Възраждането. Първи руските учени Ю. Венелин (през 1830 г.) и В. Григорович (през 1844 г.) дават научни описания на старините в града. Г. С. Раковски и П. Р. Славейков възприемат търновската история като част от славното българско минало. През 1856 г. В. Берон прави първите археологически разкопки на Царевец, а две години по-късно Хр. Даскалов успява да документира най-важните надписи в средновековната ни история - на Омуртаговата и на Асеновата колона. Едновременно с възстановяването на българската държавност през 1879 г. търновчани основават и първото археологическо дружество. Най-мащабни за ХIХ в. са археологическите разкопки през 1900 г. на французина Ж. Сьор, поканен от княз Фердинанд. Полуиманярските проучвания са изключително интензивни, но понеже не довели до намирането на съкровища, а "само" на 14 средновековни църкви на Трапезица, Сьор бързо се отегчил и си заминал, като задигнал и цялата документация на проучванията, която остава в неизвестност и досега.

От късната старокаменна епоха (40-10 хил. пр. н. е.) са първите свидетелства за обитаване на района на Велико Търново. През късната каменномедна епоха селище има и в централната част на хълма Трапезица. Следи от тракийско селище от края на ХIII в. пр. н. е. са разкрити при археологическото проучване на хълма Царевец, в Асеновец и на Трапезица. Животът в него е прекратен малко след римското нашествие.

В края на V и в началото на VI в. централното селище на цялата област се премества от Никополис ад Иструм на юг върху хълмовете Царевец и Девинград. Тук се премества не само населението на разорения дунавски град, но са използвани строителни материали, архитектурни детайли и дори надгробни паметници. Природнозащитеният хълм Царевец е допълнително укрепен с дебела каменна стена. Център на новото градско устройство са църквите и епископският дворец. Големи обществени сгради и жилища са в услуга на многобройното градско население. Множество данни има за добрата организация на обществения живот на Девинград. Хълмът Трапезица не е обитаван по това време.

Вероятно при управлението на хан Крум (803-814) възниква старобългарско укрепление и селище на хълма Царевец и под него, в Асеновец. Две находки - златният медальон на хан Омуртаг от Царевец и Омуртаговата колона с прочутия надпис, който завършва с "Човек и добре да живее . . ." , са пряко свързани с името на Крумовия син. Откриването им в средата на паметници от времето на Второто българско царство все още не е обяснено задоволително.

През ХI-ХII в. селището се разраства. Обитава се вече и хълмът Трапезица и мястото, около по-късната църква "Св. Димитър".

Несъмнено най-големият си разцвет "преславният град Търнов" преживява като столица на Второто българско царство. От 1185 до 1393 г. на хълмовете Царевец, Трапезица, Девинград и Света гора и между тях се издига един от най-великолепните средновековни градове, образец за изграждането на средновековните градове в Европа изобщо, "втори . . . след Константиновия град".



* * *



С гениална бързина, подобаваща тържественост и при широка разгласа наскоро бе известено, че в северния край на Трапезица е разкрит "замъкът на първите Асеневци". Добре е, че съобщението бе направено от неспециалисти по въпросите на българския средновековен град, защото в противен случай можеше сериозно да се притесним за състоянието на българската археологическа наука. Доводите бяха предимно исторически, в смисъл, че трябва да има някъде замък на първите Асеневци и защо пък той да не е именно на Трапезица. Съобщените в пресата археологически основания за "откритието" могат да се оставят без коментар.

Укрепителното съоръжение при северния вход на Трапезица е на съвсем ранен етап на проучване. Още от сега може да се каже, че градежът на съоръжението е значително по-късен от средата на ХII в., когато би трябвало да е строен въпросният "замък на Асеневци". Масивността на зидовете на средновековните крепости зависи от отбранителната необходимост, а не от знатността на обитателите й. В разглеждания случай зидовете са особено дебели, тъй като северните подстъпи към укреплението са леснодостъпни за стенобойните машини. Това, което е разкрито засега в северния край на Трапезица, е масивно укрепление в най-уязвимата част на Трапезица, чието предназначение е отбрана на северния вход на крепостта. Строителството на съоръжението трябва да е станало доста след края на ХII в., въпреки трудностите при датирането на вида градеж, от който е изградено то. Най-накрая, няма никаква причина в смутния ХII в. Асеневият замък да е разположен на стратегически най-уязвимото място в цялата околност. Изграждането на укреплението в северния край на Трапезица има смисъл единствено в системата на общата отбрана на Търновград и, в никакъв случай, като самостоятелно укрепление. Засега остава напълно неизвестен Асеневият дом преди 1185 г. Рано или късно той ще бъде намерен.



Днес



През последните 130 години Велико Търново привлича неудържимо българския политически елит. Държавните ни мъже обичат посещенията си там с каляски, мотоциклети, въртолети, влакове или с дълги тъмни леки коли, но винаги с надеждата да бъдат докоснати от величието на най-големия български средновековен град, да заблестят в неговата светлина. Изглежда за да създадат подходящ декор за пребиваването си, същите тези държавни мъже с изключителна щедрост харчат държавни пари за бутафорни зидове и измислени сгради.

Търновград и днес налага модата, както и във времето на своя разцвет през ХIII-ХIV в. По търновски образец бе съсипан късносредновековният замък в Охрид, датиращ от ХIV в., но наричан помпозно Самуилова крепост. Надстроен до бойници и префугиран, оригиналният зид на крепостта трудно се забелязва и от специалисти. На Царевец пък изобщо това е невъзможно, защото оригиналните зидове са зле запазени още при откриването си в един-два реда камъни, или се улавят само по хоросановите легла.

Наистина е тъжно, че изграждането на подобна бутафория започна и на Трапезица. От жалкия стремеж да се угоди на туристите, за да им бъдат прибрани двата лева вход сигурно има печеливши, но от това в никакъв случай не печелят археологическите проучвания.

След известен период на затишие, в който нямаше пари дори и за най-мъничките археологически разкопки, изведнъж неизвестно как и неизвестно с чия точно помощ се намериха значителни суми с по шест нули. (Всъщност си е много известно даже). Бе изградена без всякакви формалности църквата "Св. 40 мъченици" в един крайно спорен от научна гледна точка вид. Спрямо този градеж никак не е възможно да се употребява терминът "реставрация".

Все някога трябва да дойде краят на опростачването на археологическите обекти в стил "НИПК". Само полза може да има от това. Лошото е, че едни пари, големи пари, държавни пари, наши пари, вече безвъзвратно ще са изтекли.
 Царевец с Патриаршията (възстановка по проект на арх. Б. Кузупов; художник Т. Сокеров)
15
8022
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
28 Август 2008 05:08
А Хората разгадаха целта и начина на работа на "Механизма от Антикитера"!!!!
Заеби!!!Преди около месец!!
28 Август 2008 08:57
...предлагам целия комплекс на царевец да бъде плътно озеленен с пълзяща растителност(ако трябва да докарат озеленители и от чужбина , които си разбират от работата), за да се скрие тъпотията от края на 70-те , когато с балкантуристски ентусязъм се градеше старина върху старина...
...зет ми(американски архитект) беше разочарован от търново, просто защото старини нямаше...
28 Август 2008 09:05
ало чичата когато Търновград е съществувал, америка не е била открита!!!Поздрави на зет ти (архитекта)
28 Август 2008 10:02
Сега съм във Варшава - тука немците не са оставили камък върху камък след изтегляневто си. Всичките старини са построени наново, през 60те и 70те години. А новия стар град на Варшава е в списъка на ЮНЕСКО. Така че в резтаврацията няма нищо лошо - ако се прави както трябва.
28 Август 2008 10:37
Статията този път е добра -
Но малко по-внимателно с цитатите. Или поне с коментар да са.
"втори . . . след Константиновия град".

Хм, а в книгите на различни историци се говори, че Константинопол е бил едномилионен град, най-големият в Европа. 50 000...Добре, 100 000 души население /смятам, че е по-реално/ - това не е второ място. Патриотична гордост, пресъздаване на реалността чрез сравнение, историческа истина - след столицата на Източната Римска инперия, столицата на Втората българска империя /сър Стивън Рънсиман/ е наистина втора. Обаче - нека следваме конкретната реалност, а не художествената.
28 Август 2008 13:54

Грандоманията на управляващите и преди, и сега, е пословична. Определени обслужващи техните интереси археолози, успяват да вземат огромни държавни субсидии, с които финансират разкопките. Един от тях, Николой Овчаров, като колега историк на днешния президент, разполага с пари, които са мираж за повечето от бранша. Т.нар.Перперикон , /разбирай Перперек/ е известен на науката от десетилетия. Голяма част от поръчковите журналисти пригласят научно-фантастичните разкази на великия Н.К. Сега се получава същото и с разкопките на хълма Трапезица... Въпростният "замък на първите Асеневци", сигурно ще стане като Лобната скала, или Балдуиновата кула на Царевец, които всъщност нито са лобно място за провинени видни търновци, нито кула, в която известния рицар си е близал раните!
28 Август 2008 16:35
Ко се чудите толкуз, бе? Нали преди 15 -20 години откриха скелет на циклоп и новината я пукнаха по БТА. После се оказа, че някой ударил с острия край на кирка "циклопа" отзад, отрязал му главата и по после го погребали (хвърлили в трап ). Лицевите кости изгнили, тилът обаче не. И т.н.
28 Август 2008 17:13
Сега по сериозно.
Средновековно Търново е нямало начин да бъде кой знае какъв град и това е вследствие на устройството на второто българско царство. Царят е бил един от по- големите феодали и властта му зависила от другите големи феодали, които били задължени да му пращат въоръжени мъже по време на война, нещо, което не винаги правели, както и не плащали данъци. Не случайно царете наемали кумани, на които се плащало от военната плячка.
Т.е просто е нямало пари за големи постройки. /С това се обяснява и заробването ни от турците, при които султанът имал неограничена власт/.
Това ни го каза учителката по история.
Наскоро четох, че така е било и във Францие през ранното средновековие. Големите постройки в Париж са строени доста по късно по време на абсолютизма .
28 Август 2008 19:03
Сухаря, това е било характерно за западноевропейския феодализъм. Така че не виждам нищо сериозно в твоето изказване, честно да ти кажа. В България феодализъм в чист вид е нямало, защото повечето селяни са били свободни, армията-наборна а държавата централизирана и т.н., и т.н..
Но пренасянето на чужди модели на местна почва без особен размисъл е лош недъг на българската наука, от който не знам кога ще се отърси. Инак тая статия намирисва полотически-така като гледам, др. Петрински е от опортюнисткия на Б.Димитров кръг.... По принцип в това няма лошо, защото в спора се ражда истината но все пак -да не се стигне дотам , докъдето стига изказването на Теа-нека все някой има пари и донаправи разкопките защото ще си стоим с указателните табелки и досега че под еди си кой хълм стои старата стена на града, ама няма как да се изкопае-пример София.

Редактирано от - zlobarcheto на 28/8/2008 г/ 19:05:28

28 Август 2008 19:49
Накратко: българските царе са нямали икономически ресурс за нещо грандиозно, затова няма какво да търсим и си измисляме.
28 Август 2008 22:49
хан Крум
и
хан Омуртаг

Би ли, любезният автор, изтъкнал каквото и да е доказателство че титилит на българските владетели са били "хан". Такива доказателства няма. Това което е засвиделствувано за Омуртаг е титлата на места КАНАС или на други места КАНЕС изписана на елински език с елински букви.
29 Август 2008 06:16
...янтра, заведох човека да види това което ти казваш, но се оказа че разбира от истински старини, видял е рим и тук там из европа, та си говорехме че е добре да се пусне пълзяща растителност...
...нищо лошо...
29 Август 2008 12:01
В края на V и в началото на VI в. централното селище на цялата област се премества от Никополис ад Иструм на юг върху хълмовете Царевец и Девинград. Тук се премества не само населението на разорения дунавски град, но са използвани строителни материали, архитектурни детайли и дори надгробни паметници.

Винаги съм си мислил, че Никополис ад Иструм е до Никюп, т.е. "дунавски град" малко сбъркано ми звучи. За другото Иван Петрински си казва самата истина човекът, няма как да му се оспори, ама според мен леко подминава факта, че не сме всичките археолози в тая страна. Построеното на Царевец, без значение какви са били мотивите, си е една украса за града (поне когато не го гледаш във варианта "звук и светлина" с шарени лампи и не си вътре в т.нар. "Патриаршия" и нелоша туристическа забележителност. Няма нищо нередно в желанието на хората да има такива места. Добре е да си се правят разкопките и прочие археологически изследвания както трябва, ама нуждата от история за ширпотреба хич не е маловажна. Кой всъщност иска да ги плаща тия разкопки, не са ли бащите дето си обичат родината и си водят децата на Царевец?
Може и малко странно да им прозвучи на някои, но Търново си е един чудесен град и със, и без Царевец, и съответно със или без каквото и там да се открие и направи на Трапезица. Белята, дето е на път да стане в момента с презастрояването на т.нар. "нова" част на града и изсичането на гори и паркове, е по-страшна. Те кметът и общината хубаво са раздавали и раздават де що им падне общинско, ама едно е да вземеш някой лев под масата, друго е да съсипеш града. Продажници и Искендер Шишмановци в Търново винаги е имало и затуй не е чудно, че и сега са на власт, но слава Богу се намериха и достатъчно смели да им застанат открито насреща и набързо да им припомнят, че хора живеят в Търново, не овце (Стефан Стамболов не току-така се е родил точно в тоя град). Всеки случай стана ясно, че тая работа с обеззеленяването на града без бой няма да стане, а то си е казано, че докато има борба, има и надежда.
За съжаление в-к "Сега" не виждам един път да я е отразил тази борба, което си е за срамотиите, хем знам, че има и търновци във вестника. И вий направете нещо, бе хора, цял вестник имате в ръцете си.
18 Октомври 2008 12:57
Абе ей. Нихилисти скапани. Какво искате да кажете бе?!!!!! Че ако бяха оставили голи скали обрасли с бурени и два три автентични камъка, щеше да е по добре, така ли????!!!!!!
Вие акъл имате ли? Не мога да повярвам на очите си за това което чета!!!!!
Ами нали като учим децата си че България е била велика. трябва да им представим доказателства!!! За да имат самочуствие!!!!!!!
Едно е да прочетат в уюебника само, а друго е да видят величествените крепости и храмове на България с очите си!!!!!!
Като не ви харесва България да възстановява културно - историческтото си наследство се махнете!!! Варвете при аборигените кадето няма камък върху камък съграден!!! А дори да не са въстановени в абсолютно точен вид - нашите старини поне ги има. Градът се възприема по друг начин.
Как не ви е срам!!! Браво на управниците и правителството, че отпускат средства за въстановяване на наследстцото ни. Моля се да продължат и за в бъдеще. И да въстановят всяка една крепост до зъбер!!!!

Аууу. Срам ме е от вас! Тъкмо започна някакво мааалко възраждане на националните ни идеали и се пръкнаха хора като вас да обругават едни от малкото достойни за уважение дела на правителството.
Комплексирани ли сте???!!!
Вместо да хабите енергия да ругаете достойни дела, хванете се и направете нещо! Много е лесно да си седите на компютъра и да давате вредни мнения като дървени философи!
Оправете си градинката, реставрирайте паметник, дарете средства за градската среда.
Ако ние не се обединим и не го направим! Бъгария ще си остане клоака завинаги. Заради хора като вас!
Вижте Хърватска и Словения! При тях е ПРИКАЗКА!!!!!! Всичко са си реставрирали и въстановили!
Много е лесно да критикуваш другите а самият ти да не си сторил нищо достойно!

Хора! ОПОМНЕТЕ СЕ!!!!!!

18 Март 2010 20:21
Съгласен съм с последното мнение-стига нихилизъм!Вярно е, че реставрациите могат да бъдат къде, къде по-добри, но пак е по-добре от нищо.На вас ясно ли ви е, че в такова състояние, в което се намират нашите старини след разкопаването им и една година забавяне може да ги заличи напълно.Тъй че се прави реставрация, пък какво се получава е друг въпрос.В случая се избира от две злини по-малката!Да не говорим, че при ниското ниво на запазеност на старините в Търново точна реставрация е почти невъзможна винаги ще има спорове дали е добре или не е добре и винаги ще има такива като вас да викат и да оплюват.Да, винаги може да се направи по-добре, да добре би било да се експериментира и да се зида с оригиналните техники, а не с бетон и арматура, но пак ви казвам-по-добре така, отколкото никак.А има и нещо друго-в Търново се възстановяват предимно крепостните стени, от които като цяло са запазени два-три реда камък.Та, драги ми критикуващи, какво точно би могло да се сбърка при реставрацията на една крепостна стена, която по същество си е каменна ограда с малко по-големи размери
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД