:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,213
Активни 484
Страници 21,116
За един ден 1,302,066
Анализ

Армията на чиновниците расте и старее

Повече от половината структури се опитват да заобикалят с какви ли не трикове закона заради по-високи заплати
Снимка: "Сега"
Колкото и да се говори за ползата от обслужване на едно гише и тук - там да се прави нещо по въпроса, като цяло администрацията набъбва. И нейният размер зависи най-вече от колко партии се състои управляващата коалиция на общинско или национално ниво.
Вместо да намалява, армията на чиновниците у нас расте. Според доклада за състоянието на администрацията за 2007 г., който МС трябва да одобри, броят на щатовете в администрацията отново е надхвърлил психологическата граница от 90 000 и вече е 91 265. В това число са включени 4296 чиновници в общинските администрации, финансирани от общинските бюджети. По всичко личи, че вече гоним рекорда от 100 000. Отделно към тази бройка можем да добавим и чиновниците от МВР и МО.

Колкото и да говори за оптимизация, правителството на Сергей Станишев не успява да подкрепи думите си с дела. Администрацията продължава да бъде нереформирана и феодализирана.

Не помагат никакви кампании за съкращения, нито пък за оптимизиране работата на административните звена чрез въвеждане обслужване на "едно гише" или автоматизирани системи за обработка на документи. Тенденцията е еднозначна и тя е в посока раздуване.

Само за сравнение - според докладите през 2006 г. щатната численост на администрацията е била 87 116 бройки, а през 2005 г. - 92 837.



В проекта на доклада за 2007 г. има странно обяснение.



Според него всъщност администрацията и преди година е била над 90 000 и за година увеличението на щатовете било само с 603 бройки. Разминаването в данните дошло от факта, че някои структури като Национална ветеринарномедицинска служба, областна администрация София и общините в Доспат и Приморско, не се отчели през 2006 г.

Това показва само едно - че докладите, които МС приема, не са пълни и статистиката за броя на чиновниците зависи от субективното желание на някого да се отчете. Или пък от желанието на управляващите да покажат на Брюксел, че администрацията ни търпи подобрения. Когато обаче под юргана има повече хора, отколкото се обявяват, това обикновено лъсва в най-неподходящия момент.

Така става и сега. Европейската комисия получава поредното доказателство, че с административната реформа имитираме дейност. А имитацията е нещо, на което не само не гледат добре, но и наказват финансово.

Колкото и да се мъчи, министърът на държавната администрация няма как да прикрие в доклад липсата на всякакво желание на това правителство да реформира администрацията. Министрите продължават да се държат като местни феодали и новото министерство на Николай Василев стои само като знак за едни добри намерения в бъдеще. Реформа, да, но когато й дойде времето, съкращения, да, но не в моя мандат. Горе-долу това е философията, която движи административната реформа. Макар че никога не го признава публично, министърът май е вдигнал ръце от колегите си и инвестира в подобрения за бъдещето.



Раздутата администрация е знак за силна партийна обремененост на чиновниците.





Първо, защото винаги ще се намери някой щат за наш човек, и второ, защото така се потъпкват всякакви професионални критерии за подбор на кадрите. Докато имаме армия от над 90 000 чиновници работата винаги ще бъде наполовина свършена. Защото при едно достойно заплащане и 45 000 могат да работят по същия начин, дори по-добре. Но това е въпрос на философия. У нас е прието, че чиновникът взима средно около 600-800 лв заплата. Затова шефовете на администрации предпочитат да раздуват щатовете и да държат половината щатни незаети бройки, за да могат да увеличават възнагражденията. Това със сигурност са евтини трикове. Какво правят в момента министрите, на които им забраниха да увеличават заплатите от 1 юли, ако не са съкратили щатовете си. На едното заседание внасят предложение за съкращаване на 100 щата, а на следващото, за разкриване на 96. Така и вълкът е сит, и агнето цяло. Догодина пак ще правят същото упражнение. Но никой няма да събере кураж дори да си помисли, че могат да съкратят администрацията наполовина и да вдигнат заплатите двойно. При възнаграждение от 1200-1500 лв месечно със сигурност чиновниците ще заработят по друг начин, а хазната ще харчи едно и също количество пари.

Това ще доведе и до един друг ефект - администрацията ще започне да се подмладява. В доклада за 2007 г. се казва, че 2/3 от чиновниците са на възраст от 31 до 50 г. Само 12,1% са под 30 години и тенденцията е администрацията леко да застарява.

По правило в предизборна година чиновници не се пипат. Затова каквито съкращения направят до края на тази година, това ще е.

Фокусът със съкращенията също е доста плитък за Брюксел. Според доклада за периода 2006 г. - 2008 г. са съкратени общо 7390 щатни бройки. В същото време обаче малко по-нагоре се казва, че като цяло администрацията не е намаляла, а леко се е увеличила. Какво тогава се съкращава? Със сигурност има някои структури, които се закриват или губят функциите си, но на тяхно място като гъби изникват нови служби и нови работни места. Най-голямото раздуване е в централната администрация.



Няма как да се прави реформа, когато липсва личният пример.



През 2007 г. в централната администрация са разкрити 16 936 щатни бройки. Това е два пъти повече от съкратените за две години. Почти всички нови работни места се оправдават с нуждата от укрепване на еврозвената в съответните ведомства. В доклада обаче няма анализ колко на практика от новите щатове са за тези звена. Дали пък на новите бройки не се назначават хора, без да знаят чужди езици и основни понятия за ЕС. Едно подобно проучване би имало много по-голяма полза за правителството. Само че няма как да го направи ведомството на Николай Василев, ако колегите му нямат желание да сътрудничат с тази информация. Ето защо е крайно време да се създаде нов механизъм, по който всички администрации, включително и министерствата, да се отчитат по реални и обективни показатели. Не за да се трупа статистика, а за да се извличат качествени анализи. Те пък могат да доведат до мерки за отстраняване на проблемите. Иначе има опасност годишните доклади за състоянието на администрацията да започнат да се правят на принципа copy/paste.

Още един сериозен проблем прозира от поредицата доклади . И през 2007 г. повече от чиновниците у нас са били



назначени по трудово правоотношение за сметка на служебното



Това означава, че за 52,9% от администрацията Законът за държавния служител не важи. Заобикалянето му дава възможност да се плащат по-високи възнаграждения. Проверяващите от Брюксел често задават логичния въпрос защо повече от половината от администрацията ни работи по едни правила, останалата част - по други. И защо няма единно действие на закона за администрацията и за държавния служител? Цели структури като НАП, Агенцията по вписвания, КРС, Комисията за финансов надзор, Държавен фонд "Земеделие", а сега и новата пътна агенция назначават служителите изцяло по трудово правоотношение. Това изкривява въведената система за възнаграждения в държавата.

В доклада се прокрадва констатацията, че през 2007 г. има администрации, в които въвеждането на статута на държавния служител изобщо не е започнало. Такива са Националния институт за помирение и арбитраж и район "Овча купел" в София. 14 администрации, които са задължени, изобщо не прилагат статута на държавния служител.

В общо 18 общински администрации няма щатове за експертни длъжности, определени за заемане по служебно правоотношение. Такива са общините Антоново, Борино, Борово, Брегово, Георги Дамяново, Гърмен, Долна Баня, Кочериново, Лозница, Макреш, Малко Търново, Пордим, Рила, Рудозем, Созопол, Трън, Черноочене и Якоруда. Докладът е пълен с примери, но няма данни за наказани ръководители, които не са изпълнили това задължение.

От ведомството на Николай Василев обмислят стратегия как да бъде решен този въпрос, но за него освен експертна, се иска много повече политическа воля.
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ С
Шефката на НАП Мария Мургина дава солидни възнаграждения на служителите си, назначени изцяло по трудово правоотношение. Това означава, че Законът за държавния служител тях не ги лови. От Брюксел продължават да се чудят защо половината ни администрация е назначена по един закон, а останалата по друг. Отговорът е в заплащането.
12
3170
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
28 Август 2008 04:42
Автора
А останалите храненици от бюджета колко са?!
28 Август 2008 07:10
Коткретно за МО ми е направило впечатление, че там щатът бие по брой всички - конкретно имам предвид сутрин стотиците хора, които влизат в сградата на МО-2 на "Цар Борис ІІІ". Какво толкова прявят там, като и армия нямаме, нито сме във война? Пълна мистерия.
28 Август 2008 08:49
...така ще е и след национализацията, ако още не са забранени партиите...
28 Август 2008 09:49
Първо, защото винаги ще се намери някой щат за наш човек, и второ, защото така се потъпкват всякакви професионални критерии за подбор на кадрите.

Ама разбира се! Не стига, че чиновниците са много, а се оказва, че държавата трябва да харчи пари за да ги изпраща на курсове за да придобият умения, които се изискват от длъжностната им характеристика. Да се пита човек защо са ги назначили без такава квалификация.
28 Август 2008 09:59
Мургина била дала. Я проверете колко премии тя самата е взела за последното тримесечие
28 Август 2008 13:14
Коконке, как ще провериш ма мило, след като най голямата държавна тайна не е нито в отбраната нито в разузнаването.
А това, колко получава колегата чиновник.
Защото ако се разчуе, ще стане ясно че един взема с десетки пъти повече от другия.
А на втория въпрос на Круела, ами как кой ги назначава, случайно да знаете къде работят съпруги на разни наши хора, разбирай вмоенни, полицаи, общински и областни другари. Точно така, заемат добре платени длъжности макар да са учили за начални учителки /нищо лошо за тази уважавана професия/. Та така, справедливост има. Но само за тях.
Та после не се чудете къде отивали парите от фонда.
Ами точно при такива патки, без ценз, без умения, но с протекции.

28 Август 2008 14:16
Най лошото е , че администрацията "расте"за сметка на кадрите заети пряко в услугите и производството.Например , извършват се съкращения на високо квалифицирани кадри с опит в областта в която работят и веднага техните бройки се попълват с "високо" квалифицирани кдрови "работници"с по няколко "универиситета" или казано чесно лични познати и доверени лица....Когато няма точни и ясни правила за разделяне на трудовите ни задължения/характеристика на трудовите работни места/е много лесно при трасформацията им.Съкращаваш по "подбор" и назначаваш по "телефон"но вече не в производството, което си свил до необходимия минимум, а по високите етажи на корупцията.
Най лошото в такива случай е когато младите и надежни наши деца няма от кого да се учат на труд и трудови навици.Просто , застаряващия кадър е вече изхабен от безмисления преход или "уволнен"при подбора с най унизителното определение "некадърност" по чл329 от КТ.Ако не вярвате вижте какво става зад "екрана"на Националната медия /БНТ/.Сигурно е така и в МНО , МВР и къде ли не.За щастие все още лекарският състав и неговите кадри се определят от това дали пациентите им се здрави и жизнени.Слава богу , че все още в тях има морал и достойнство в спазване на хипократовата клетва.За бюрокрацията , цинизмът и безхаберието на нашата администрация сме си виновни самите ние.Ниското качество при изпълнение на служебните ни задължения се определя от стойността на заплащането на същите спрямо стандартите на Европа, от която има какво още да научим.
28 Август 2008 15:54
Чиновничеството е тежък проблем не само у нас, но в нашите условия той има злокачествен харакер. Българската администрация е силно раздута, корумпирана, некомпетентна като цяло и напълно безотговорна. Което я прави не само неефективна, но и вредна. Парадоксално доказателство за това е дори яловото съществуване на министерството на Н.Василев. Причината е в партийната обвързаност на администрацията. В нея няма случайно попаднали хора, те все са "нечии хора". Тези хора са опора на политиците в тяхното властване и никоя партия не рискува да посегне на тях. Само добавя "свои хора". Те, естествено, служат не на обществото, на гражданите, както би трябвало да бъде, а на тези, които са ги назначили и им осигуряват злачни местенца, които, освен че уютно ги прикриват, им осигуряват и възможност да припечелят кой повече, кой по-малко и нещо допълнително към това, което дава държавата. Така се образува непробиваемият фронт на политическата върхушка и администрацията. Нещо може да се промени и подобри само ако политическата върхушка не е съставена основно от алчни и некомпетентни парвенюта, които гледат да си уредят фамилията за поколения напред докато са на власт. В България обаче тя е именно такава. От което следва, че е необходимо нещо по-силно от "реформа", за да се променят нещата. И тъй като у нас то не може да се случи поради редица причини от всякакъв характер, остава пак да се надяваме на ЕС - да докара нещата до положение, сравнимо с това в по-цивилизованите му членове.
28 Август 2008 16:20

Глупава статия.
Показват ни с пръст "лошите" и ние сме готови - бой по чиновниците.
Те ли взимат комисионните от продажбата на БТК или банките например? Те ли крадат от еврофондовете? Те ли са мафията, която в България си има държава? Чиновниците ли са виновните за неработещата съдебна система? Или може би са виновни, че няма разлика между МВР и мафия?
Но те са "удобния враг", когто винаги и по всяко време сме готови да бием.
Тъпота ....
28 Август 2008 17:46
а не може ли поне 2/3 от тях да се заменат с компютри - еднократна вноска, ефтина поддръжка, по-бърза и ефективна работа, не пушат и не пият кафе, нямат обедна почивка, работят 24 часа, не ползват служебни коли, не харчтат пари за дрехи храни .............има сигурно още много пропуснати неща.
28 Август 2008 17:57
XYZ, ТЕ може да не са виновни, но тези неща описани в статията съществуват и никой не говори за това.Точно това цели статията, да се заговории за тези проблеми.Аз лично познавам Никито Василев от дете, но не мисля, че си върши несъзнателно работата.Просто той е тоя дето си затваря очите, знаейки какво става в неговата администрация.
29 Август 2008 02:15
абе по добре да се пенсионират като държавни служители отколкото да се мъчат в бюрата по заетостдържавната служба има голям социален ефект стига да не се изживяват на съсловие държавните служители
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД