Вместо да намалява, армията на чиновниците у нас расте. Според доклада за състоянието на администрацията за 2007 г., който МС трябва да одобри, броят на щатовете в администрацията отново е надхвърлил психологическата граница от 90 000 и вече е 91 265. В това число са включени 4296 чиновници в общинските администрации, финансирани от общинските бюджети. По всичко личи, че вече гоним рекорда от 100 000. Отделно към тази бройка можем да добавим и чиновниците от МВР и МО.
Колкото и да говори за оптимизация, правителството на Сергей Станишев не успява да подкрепи думите си с дела. Администрацията продължава да бъде нереформирана и феодализирана.
Не помагат никакви кампании за съкращения, нито пък за оптимизиране работата на административните звена чрез въвеждане обслужване на "едно гише" или автоматизирани системи за обработка на документи. Тенденцията е еднозначна и тя е в посока раздуване.
Само за сравнение - според докладите през 2006 г. щатната численост на администрацията е била 87 116 бройки, а през 2005 г. - 92 837.
В проекта на доклада за 2007 г. има странно обяснение.
Според него всъщност администрацията и преди година е била над 90 000 и за година увеличението на щатовете било само с 603 бройки. Разминаването в данните дошло от факта, че някои структури като Национална ветеринарномедицинска служба, областна администрация София и общините в Доспат и Приморско, не се отчели през 2006 г.
Това показва само едно - че докладите, които МС приема, не са пълни и статистиката за броя на чиновниците зависи от субективното желание на някого да се отчете. Или пък от желанието на управляващите да покажат на Брюксел, че администрацията ни търпи подобрения. Когато обаче под юргана има повече хора, отколкото се обявяват, това обикновено лъсва в най-неподходящия момент.
Така става и сега. Европейската комисия получава поредното доказателство, че с административната реформа имитираме дейност. А имитацията е нещо, на което не само не гледат добре, но и наказват финансово.
Колкото и да се мъчи, министърът на държавната администрация няма как да прикрие в доклад липсата на всякакво желание на това правителство да реформира администрацията. Министрите продължават да се държат като местни феодали и новото министерство на Николай Василев стои само като знак за едни добри намерения в бъдеще. Реформа, да, но когато й дойде времето, съкращения, да, но не в моя мандат. Горе-долу това е философията, която движи административната реформа. Макар че никога не го признава публично, министърът май е вдигнал ръце от колегите си и инвестира в подобрения за бъдещето.
Раздутата администрация е знак за силна партийна обремененост на чиновниците.
Първо, защото винаги ще се намери някой щат за наш човек, и второ, защото така се потъпкват всякакви професионални критерии за подбор на кадрите. Докато имаме армия от над 90 000 чиновници работата винаги ще бъде наполовина свършена. Защото при едно достойно заплащане и 45 000 могат да работят по същия начин, дори по-добре. Но това е въпрос на философия. У нас е прието, че чиновникът взима средно около 600-800 лв заплата. Затова шефовете на администрации предпочитат да раздуват щатовете и да държат половината щатни незаети бройки, за да могат да увеличават възнагражденията. Това със сигурност са евтини трикове. Какво правят в момента министрите, на които им забраниха да увеличават заплатите от 1 юли, ако не са съкратили щатовете си. На едното заседание внасят предложение за съкращаване на 100 щата, а на следващото, за разкриване на 96. Така и вълкът е сит, и агнето цяло. Догодина пак ще правят същото упражнение. Но никой няма да събере кураж дори да си помисли, че могат да съкратят администрацията наполовина и да вдигнат заплатите двойно. При възнаграждение от 1200-1500 лв месечно със сигурност чиновниците ще заработят по друг начин, а хазната ще харчи едно и също количество пари.
Това ще доведе и до един друг ефект - администрацията ще започне да се подмладява. В доклада за 2007 г. се казва, че 2/3 от чиновниците са на възраст от 31 до 50 г. Само 12,1% са под 30 години и тенденцията е администрацията леко да застарява.
По правило в предизборна година чиновници не се пипат. Затова каквито съкращения направят до края на тази година, това ще е.
Фокусът със съкращенията също е доста плитък за Брюксел. Според доклада за периода 2006 г. - 2008 г. са съкратени общо 7390 щатни бройки. В същото време обаче малко по-нагоре се казва, че като цяло администрацията не е намаляла, а леко се е увеличила. Какво тогава се съкращава? Със сигурност има някои структури, които се закриват или губят функциите си, но на тяхно място като гъби изникват нови служби и нови работни места. Най-голямото раздуване е в централната администрация.
Няма как да се прави реформа, когато липсва личният пример.
През 2007 г. в централната администрация са разкрити 16 936 щатни бройки. Това е два пъти повече от съкратените за две години. Почти всички нови работни места се оправдават с нуждата от укрепване на еврозвената в съответните ведомства. В доклада обаче няма анализ колко на практика от новите щатове са за тези звена. Дали пък на новите бройки не се назначават хора, без да знаят чужди езици и основни понятия за ЕС. Едно подобно проучване би имало много по-голяма полза за правителството. Само че няма как да го направи ведомството на Николай Василев, ако колегите му нямат желание да сътрудничат с тази информация. Ето защо е крайно време да се създаде нов механизъм, по който всички администрации, включително и министерствата, да се отчитат по реални и обективни показатели. Не за да се трупа статистика, а за да се извличат качествени анализи. Те пък могат да доведат до мерки за отстраняване на проблемите. Иначе има опасност годишните доклади за състоянието на администрацията да започнат да се правят на принципа copy/paste.
Още един сериозен проблем прозира от поредицата доклади . И през 2007 г. повече от чиновниците у нас са били
назначени по трудово правоотношение за сметка на служебното
Това означава, че за 52,9% от администрацията Законът за държавния служител не важи. Заобикалянето му дава възможност да се плащат по-високи възнаграждения. Проверяващите от Брюксел често задават логичния въпрос защо повече от половината от администрацията ни работи по едни правила, останалата част - по други. И защо няма единно действие на закона за администрацията и за държавния служител? Цели структури като НАП, Агенцията по вписвания, КРС, Комисията за финансов надзор, Държавен фонд "Земеделие", а сега и новата пътна агенция назначават служителите изцяло по трудово правоотношение. Това изкривява въведената система за възнаграждения в държавата.
В доклада се прокрадва констатацията, че през 2007 г. има администрации, в които въвеждането на статута на държавния служител изобщо не е започнало. Такива са Националния институт за помирение и арбитраж и район "Овча купел" в София. 14 администрации, които са задължени, изобщо не прилагат статута на държавния служител.
В общо 18 общински администрации няма щатове за експертни длъжности, определени за заемане по служебно правоотношение. Такива са общините Антоново, Борино, Борово, Брегово, Георги Дамяново, Гърмен, Долна Баня, Кочериново, Лозница, Макреш, Малко Търново, Пордим, Рила, Рудозем, Созопол, Трън, Черноочене и Якоруда. Докладът е пълен с примери, но няма данни за наказани ръководители, които не са изпълнили това задължение.
От ведомството на Николай Василев обмислят стратегия как да бъде решен този въпрос, но за него освен експертна, се иска много повече политическа воля.