:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,000
Активни 765
Страници 22,903
За един ден 1,302,066
Имидж

Законът "Наш човек" назначава във Външно министерство

2/3 от състава на институцията и в посолствата ни не са дипломати и за тях депутатите се разбраха още три години да не действат специални изисквания
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Не всеки може да уреди своя човек за посланик, но пък толкова лесно можеш да пратиш любовницата си за секретарка в някое посолство, шурея - за шофьор, тъста - за домакин, а братовчеда - за финансист.
Докато партиите будалкат Брюксел с екшън планове за борба с корупцията и шуробаджанащината, си работят по старите и изпитани схеми с назначаването на верни кадри. Да вземем Външно. Вярно, със закона за дипломатическата служба бяха въведени правила за дипломатите - да знаят поне два езика, да не прескачат нива в кариерното си израстване, след мандат задължително да се връщат в МВнР. А политическите назначения на посланици бяха сведени до 10%.

Но дипломатите във Външно са 500 от 1700 общ персонал. За 2/3 от състава си остана старото положение. А



техническите кадри са голямата мандра за партийното облажване



Не всеки може да уреди своя човек за посланик, но пък толкова лесно можеш да пратиш любовницата си за секретарка в някое посолство, шурея - за шофьор, тъста - за домакин, а братовчеда - за финансист.

На всички е ясно какво е нивото на тези кадри, които отиват зад граница и за които държавата плаща луди пари. Един шофьор на посланик в страна от ЕС например получава 58% от заплатата на посланика и така месечната му заплата се оформя около 2000 евро. Отделно държавата му поема транспортните разходи (около 300-400 евро на година), плаща му квартира, а ако децата му учат там - дава 2500 евро всяка година за образованието им. За сметка на държавата е и медицинската му застраховка. На практика, ако е със семейството си, всеки шофьор получава още 30% върху заплатата си.

Без спорове и единодушно депутатите записаха в закона за дипломатическата служба, че чак след 3 г. ще се въведат правила за назначенията на техническия персонал. Защо опозицията мълчи, нали само търси повод да свали от власт правителството? Ето една прекрасна възможност да натрупа точки? Но не. Защото няма политическа сила в НС, която да не се е възползвала да уреди на подходящо място в някое посолство свой човек.

Какво от това, че и през следващите години



ще продължат байганьовщините в нашите мисии



Телефоните на посолствата ни ще вдигат секретарки аналфабети. Шофьорите на посланиците ни ще се лутат дълго по пътищата, защото са пропуснали годините за учене на език. А дипломатите ще трябва да влизат в ролята на преводачи на финансистите, защото обикновено те са напълно безпомощни в банките.

Кому е нужно още три години да се търпи това безобразие? И защо правителството плаща милиони на лобисти да подобряват имиджа на страната ни, когато хората, които са лицето и образът на България, изглеждат така невзрачни и неуместни понякога?

По-сериозният и тревожен въпрос е за отчайващото раздвоение на политиците, което ни се пробутва като конструктивна политика. Къде е Ахмед Доган, за да се изкаже и за кадрите във Външно. След като успя с точност да преброи 350 некадърници в евродирекциите, да си направи сметката и колко подобни "ценни" кадри прати неговата партия като технически персонал из посолствата. Сергей Станишев също би трябвало да забележи, че имиджът на страната ни куца и заради тези хора, част от които са роднински назначения на столетницата. А депутатите Надежда Михайлова и Соломон Паси най-добре знаят за какво става дума, защото дадоха всичко от себе си, за да затвърдят тази практика.

Мълчанието на Паси по въпроса



може да се сравни само с мълчанието на президента Първанов



Защото президентът е институцията, която изпраща посланиците ни зад граница, и би трябвало да се интересува от кадровия капацитет и атмосферата в посолствата. Но това не е любимата му тема.

Сегашният външен министър Ивайло Калфин пропусна момента да развали шуробаджанашката идилия във въпросните длъжности. Не посмя да разчупи принципа, защото тази битка сам не можеш да спечелиш. Трябва воля - политическа воля, каквато липсва.
23
5589
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
03 Септември 2008 00:38
Трябва да смените заглавието на статията на "...Мълчанието на агнетата..."
03 Септември 2008 04:48
Какви дипломати може да са Паси и Надежда Михайлова? Един дърдорко, експлоатирал години наред т.нар "атлантическа идея" и една говорителка на могъщото някога СДС, издигнала се незнайно (или знайно) как ... Източният мъдрец Саади казва: "Прахът, издигнат до небесата от вятъра, си остава прах.."
03 Септември 2008 08:11
Браво на Автора - от край време Външно е пристан за "заслужен отдих" на наши хора!
03 Септември 2008 08:15
Бароне, даже не знаеш колко си прав
03 Септември 2008 08:28
Тази материя могат да я коментират само дипломати от кариерата като Фичката.
03 Септември 2008 08:38
Сабрие Сапунджиева е прочут кадровик на посолствата...
03 Септември 2008 08:57
Че то винаги е било така , навремето Глупавото Наде назначи шефката си на Личен състав за генерален консул в Дубай - жена и с руски език!, горката тя направи каквото моЖа - 9 месеца ходеше на уроци по английски за да може да си връчи акредитивните писма на шейха, и накраЯ при връчването Шейхът и обърна гръб и и каза: Госпожо, аз български не говоря!
03 Септември 2008 09:24
Аре бе, колко време мина от Костов и Надежда Михайлова, целият състав беше тотално подменен, не се правете на ударени.
03 Септември 2008 09:30
Чернев,
Сабрието не беше ли зам.-правосъдна?
Да не са я пратили да запушва амбразурата на Петър - Феим?
03 Септември 2008 10:02
Като бивш "кариерен дипломат" ме сърби езика да се изкажа за много неща...
Първо за статията - като цяло правилна, с някои малки грешки. Шофьорът не взима 58% от заплатата на посланика, а от базата за съответната страна, която е малко по-ниска. Като цяло шофьорите в посолствата ни от ЕС получават около 1300-1500 ЕВРО, е, ако жена му стане домакинка, може да докара около 1800-2000. В една Франция примерно това означава двама души с по 900 ЕВРО при минимална заплата около 1100 за страната.
Но иначе това, за което всички извън системата се бъркат е, че проблемът във Външно е между "външни" и "вътрешни". Проблемът всъщност е между "вътрешни" и "вътрешни" - едните чакат 5 години за чужбина, другите 10 години не се завръщат. А иначе няма лошо да има точно определен процент за "външни" кадри, стига да е при строги критерии и ясни правила, в края на краищата това са посолства на България, не са посолства на Външно...
А ето и няколко абсолютно достоверни случки, описващи достатъчно морално-битовия облик на българския дипломат:
- по време на официална вечеря в Посолство един "дипломат" гръмко и дълго се изпърдява (не нарочно, но...) ; разминава се без наказания, в момента пак е в чужбина;
- "съветник" в средноевропейска столица с цени сходни с българските и 2000 ЕВРО заплата си кара буркани с месо от България по автобусите;
- алкохолизмът е срещано явление в Посолствата заради евтиния дипломатически алокохол. Наш "дипломат" в европейска столица, пиян като кирка блъска жена, която пострадва сериозно и е болница. Вместо да му свалят имунитета, уволнят и съдят, просто го връщат в София и го скатават в някоя от дирекциите на МВнР;
- наш "дипломат" с тежък личностен проблем редовно се бие с шофьора и играе футбол в салоните на посолството (поне беше отзован);
03 Септември 2008 10:49
И кое е новото в тази новина? Така беше и по татово време. Така беше и по Костово и При царово време. Така е и сега.
03 Септември 2008 11:06
Писна ми,
наистина какво е новото в МВнР? Там е така от 19 години. Щом Надежда Михайлова или Соломон Паси могат да бъдат външни министри, то какво да искаме от останалите?! Има обаче нещо важно, което статията все пак пропуска - колко време след като бъде назначен един "наш човек", той може да бъде изхвърлен от МВнР? Или може би никога, защото когато дойде време за изхвърляне, "нашата партия" пак е дошла на власт. Затова си мисля, че "кадрите", с които СДС напълни Външно веднага след 1989 ще си стоят там до пенсиониране или ако сами не напуснат.
03 Септември 2008 11:56
автора...
03 Септември 2008 12:09
"Трябва воля - политическа воля, каквато липсва." - Това синтезира положението.... Ако някой отвори блог, където да събира дипломатически бисери, изцепки, случки, претърпени обиди и блесящата некадърност на пратениците ни в странство - дали ще издържи сървъра на напора от личните ни преживявания?

03 Септември 2008 12:33
Фичката да не го пратиха да дипломатства нейде, де няма Интернет ?? Щото много ми липсват политико-стратегическите му анализи !
03 Септември 2008 13:53
В България законът за "нашия човек" е основен във всяка област. Тук никой не се стреми към властта, за да направи нещо полезно за страната си, а само за да уреди фамилното благополучие с помощта на "свои" хора, които получават съответната благодарност. Еснафщината и тарикатлъкът са силно изявени национални черти.
03 Септември 2008 13:57
Една безплатна идея за факторите във Външно, ако четат коментарите във форума. Вместо да се командироват хора за техническите длъжности от България или да се назндчават членове на семействата на дипломатическите служители, които най-често не са с подходяща квалификация, би могло да се назначават българи, които постоянно живеят в съотвтата страна. В много страни (не във всички) има такива. Би могло да се правят конкурси за тези длъжности, след предварително обявяване. Така на Външно ще му излезе много по-евтино. Ще им плаща нормалната за страната заплата и осигуровки и няма да има други ангажименти за жилище, здравни застраховки, училеще за децата, транспортни разходи и т.н.т. Няма да има такова текучество и ще се работи по-професионално. Няма да има проблем с езиковата подготовка. Е, няма да може да се назначават "наши хора". Познавайки нашите нрави, признавам, че това моге да се окаже сериозен проблем.
03 Септември 2008 14:47
Baoba, не си прав, явно ти убягват някои неща от кухнята.
Голяма част от технически служители в посолствата са т. нар. "втори членове" на семействата, на които не се изплащат здравни, семейни, жилищни, училищни и пр. добавки и се изплащат само заплати, обикновено между 500-700 ЕВРО, т.е. излизат доста евтино. "Първите" членове, т.е. командированите от България с мандат, на които това се полага, са по-малко.
Набирането на кадри от местните българи в страните с по-висок стандарт би излязло по-скъпо, тък като на добър финансист в Белгия например се броят поне 2000-3000 ЕВРО (почти колкото на Посланика). Набирането на кадри от местните българи (или местни граждани) се прави в страните с по-нисък стандарт, основно извън Европа.
03 Септември 2008 14:55
Baoba : би могло да се назначават българи, които постоянно живеят в съотвтата страна.


Baoba, кадърен човек никога не би отишъл във Външно, бъди сигурен!!! Там средата е отвратителна, хората работят крайно немърливо и се занимават предимно с интриги, нормалните са единици. Освен това добър професионалист в реалния сектор би получавал повече пари и много повече вътрешно удоволетворением от работата си.
За да има добри дипломати и посолски кадри, цялостната политика на държавата трябва да е силна.
Мен лично ми е противно да ходя в българското посолство. Лъха една селска простащина и направо ме хваща срам, че такива кретени представят страната.
03 Септември 2008 15:28
Факт достоен за Гинес е, че по времето на Соломон Паси главен секретар на Външно бе човек не владеещ нито един език. Български, дори говоримо с акцент, турски от времето на Осман паша. Етнически турчин от някакво хасковско село, бивш тракторист. Въобще дипломат от кариерата или от къра...
03 Септември 2008 15:33
Така е Softwind, но нали все някога трябва да се променят нещата. Освен това имах предвид само техническите кадри, където не се изискват кой знае какви познания. Дипломатите ще се командирават от България, разбира се. Но и при техния подор трябва решителна промяна, за да се привлекат читави хора-професионалисти. Преди всичко бих пенсионирал, ако трябва и предварително и с всички привилегии старите кадри, от съветската школа. Техните разбирания, практики, а и познания са невъзвратимо остарели.Бих назначил след (истински) конкурс млади хора. Има много дипломирали се по междунардни отношения, но не ги допускат до Външно. По-добре да се неопитни, но да са необременени от старите порядки. Тогава ще се променят нещата и няма да те е срам да ходиш в посолството на твоята страна.
03 Септември 2008 15:43
Aminali, запознат съм с нещата понеже макар и да не съм професионален дипломат, работих известно време като такъв. Евтините "втори членове" спред мен излизат по-скъпо като се има предвид тяхната некомпетентност с всички произтичащи от това последствия. Мислиш ли, че, например, сегашния тфинансист на посолството в Белгия е такъв професионалист като един белгийски, та правиш сравнение. Освен това дали имаш предвид и всички други разходи освен заплатата (жилище, пътни, здравни осигуровки и т.н.т)?. Като се тегли чертата май излиза по-евтино предлаганият от мен вариант.
03 Септември 2008 16:35
техническите кадри са голямата мандра за партийното облажване


Туй постигна нацията техническа - технически кадри, от които човек може да полудее...



Готованци




Искам да я карам, мамо,
само рахатлъшката:
да играя в тази драма
някой от поддръжката.

Нека другите балъци
да се бъхтят мъжката -
важно-важно, ръца-пръца
аз да стискам дръжката.

Толкова да знам и мога,
колкото да кръшкам,
ала да изкарвам много
искам за издръжката.

С чукче, линийка и молив
цял живот да пъшкам:
хахо-хихо, лайф на воля,
никакви задръжки.

На професор се не давам,
философ съм същи;
гледам да не се минавам
даже и във къщи.

Дом и челяд да обгрижа,
пенсийка да вържа,
да не мисля, чувам, виждам
повече от дръжката.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД