Войници от самопровъзгласилия се сепаратистки регион Приднестровие на военен парад в Тираспол за Деня на независимостта на 2 септември. |
"Нашата позиция е, че подкрепяме усилията на президента Владимир Воронин в мирния процес в Приднестровието", заяви Приходко, цитиран от "Ройтерс", и добави, че руският президент Медведев ще се срещне с лидера на Приднестровието Игор Смирнов в най-близко време. Русия разбира опасността от
верижната реакция
на етническия сепаратизъм, която вкарва в международната политика нови и нови играчи. Примерът на Косово е толкова заразителен, че не се нуждае от дълъг инкубационен период. След признаването от Русия на независимостта на Абхазия и Южна Осетия вече е застрашена и целостта на Молдова, граничеща с Европейския съюз. Приднестровието бе първата територия заедно с отцепническия Нагорни Карабах, която след Русия призна независимостта на Южна Осетия и Абхазия. Освен това "президентът" на републиката източно от Днестър Игор Смирнов се обърна с призив към молдовското правителство "да признае независимостта на Приднестровието и да започне изграждането на добросъседски отношения".
Приднестровието обяви отцепването си през 1991 г. - година преди Южна Осетия и Абхазия, - но закъсня със следващата крачка, защото за разлика от сепаратистите в Грузия има една голяма обективна пречка - не граничи с Русия. Притиснато е между Молдова на запад и Украйна на изток. Освен това Кишинев не е давал повод на Москва да се намеси в закрила на гражданите, снабдили се с руски паспорти.
За да покаже колко различен е от ексцентричния Саакашвили, молдовският президент Владимир Воронин отиде на 25 август при руския си колега Дмитрий Медведев в Сочи, за да го увери лично в своята "лоялност". Двамата лидери обсъдиха проблема в Приднестровието в контекста на кризата в Южна Осетия. "Тези събития доказаха колко опасни могат да бъдат замразените конфликти", заяви руският президент. Воронин отбеляза, че "молдовските власти са проявявали достатъчно мъдрост, за да не допуснат ескалация на напрежението в Приднестровието. Необходимо е да се направят изводи от конфликтите, станали на други места", заключи той.
Тактиката на Молдова се изразяваше главно в изчакване да види накъде ще задуха вятърът. Най-смелата й стъпка бе да застане зад становището на Европейския съюз за "мирно решаване на конфликта". Тя събра кураж да се обади едва когато бе притисната от своите съюзници в антируската организация ГУАМ (Грузия, Украйна, Азербайджан, Молдова), които я заплашиха, че могат да я изключат, щом не подкрепя изпадналия в беда Тбилиси.
Лидерите на сепаратистката република се придържат към тактиката на пълзящото отцепване. "Нямаме нито ресурс, нито потребност да воюваме", заяви пред в. "Независимая газета" самозваният министър на външните работи на Приднестровието Владимир Ястребчук. Той е длъжен да се съобразява с мнението на още един важен фактор в района - Румъния. Както руснаците издават паспорти на приднестровците, така и Букурещ примамва молдовците с румънски паспорти, чрез които пътуват и работят свободно в ЕС.
"Приднестровието не е Южна Осетия",
успокои румънският президент Траян Бъсеску молдовците в първите дни на кризата в Грузия.
Отцепването на Приднестровието плаши и Украйна. Бившият ръководител на румънските служби за сигурност Джелу Войкан Войкулеску прогнозира пред в. "Зиуа", че проевропейската западна част на Украйна ще се присъедини към НАТО. Това ще е началото на разпада на държавата, като Русия ще си върне Крим и ще присъедини Приднестровието, а на Молдова ще даде за компенсация Южна Бесарабия, след като я откъсне от Украйна. Румъния пък щяла да си поиска Северна Буковина, която също е в Украйна.
Прекрояването на границите е в ход поне в спекулациите на политиците. Примерът на бивша Югославия показва, че събитията могат да надхвърлят и най-смелото въображение.