:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,060
Активни 668
Страници 9,934
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Министър Масларова всъщност не мисли за пенсионерите

СДС, ГЕРБ и ДСБ ще излезем с общи принципи за добро управление, смята зам.-шефът на СДС Любов Панайотова
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Любов Панайотова
Любов Панайотова е родена в София. Била е зам.-министър на икономиката 1999-2001 г. и член на първия основен екип за преговори на България с ЕС. Понастоящем е програмен директор на Европейския институт и зам.-шеф на СДС.



- Г-жо Панайотова, смятате ли, че правителството наистина ще бъде уволнено от гражданите?

- Ние започваме с това като първа стъпка. Искаме да фокусираме вниманието на българския избирател, на гражданите, за всички онези неща, които може би се позабравиха след топлото лято. Искаме да накараме българина да излезе от тази пасивност. Нека не забравяме последните доклади на ЕК. Изключително ми е мъчно, когато четем такива неща навън, а ние вътре не можем да направим нищо. За мен е много важно българинът да си припомни лошите неща, които наблюдава пасивно. Да разбере, че с този символичен персонален жест - всеки се подписва поименно под една заповед за уволнение - казва не на корупционните практики, на лобистките закони, на вратичките в законодателството. Радвам се, че партиите от ЕНП обединихме усилия в тази посока. Важно е също така да предложим и някаква алтернатива. Натискът върху правителството не трябва да спира, макар че за съжаление той спря през август.

- Щом това е първата стъпка, каква ще бъде втората стъпка?

- Втората стъпка е сътрудничеството в парламента. Предстои много важна политическа есен и зима. Първо ще се разпределя огромен излишък, какъвто досега не сме имали. А от Брюксел ни казаха ясно, че много лошо харчим парите си. Ние искаме да разберем как ще се изхарчат парите на българските данъкоплатци. Вече чуваме помпозни неща - например как 5000 пенсионери щели да отидат на почивка, избрани незнайно по какъв принцип.

- Но СДС, ДСБ и ГЕРБ имат много малко депутати ...

- Парламентът е много добра институционална трибуна. Защото тепърва ще се приема бюджетът и законите, които зависят от него. Затова ние не искаме да напускаме тази трибуна. Ще показваме пред обществото експертността, която дава опозицията, а не само отрицание на предложеното от правителството.

- Ако зависеше от СДС, как щеше да се разпредели огромният бюджетен излишък?

- За нас голяма част от излишъка трябва да отиде в т.нар. Сребърен фонд. Пенсионната реформа е бомба със закъснител, която България отлага. А настоящият министър на социалната политика - - Емилия Масларова, всъщност не мисли изобщо за това. Във всяка нормална страна пенсиите се индексират, но не със смешните 5 или 8 лв., както е у нас. Пенсионната реформа не може да стане лесно, трябва дебат, изчисления. Това е за нас първата стъпка. Вярно, че е срамно това, че България няма нито една довършена магистрала. По-лесно е да пътуваш в чужбина, отколкото тук. Но ние трябва мислим и за следващите поколения, за предприемчивите хора, както и за хората на труда. В политиката умението е да имаш визия за следващите 10-15 години. Отговорността за изпуснатите възможности, за това, че нямаме цяла магистрала, е на корупционните практики и лобистките интереси, които блокираха всякакви тръжни процедури. Тези хора трябва да понесат определена отговорност. Не може да се крием вечно зад партийна отговорност и обща институционална парламентарна безотговорност. Трябва да намерим начин да се търси персонална отговорност.

- Как ще отговорите на обвиненията, че е малко странно точно СДС да се бори срещу корупционните практики, след като по време на неговото управление имаше доста сериозни съмнения и обвинения за наличието на такива?

- СДС е най-старата демократична партия. Дори управляващите признават, че СДС е партията с най-големи заслуги и е направила най-полезните неща за това България да бъде на този проевропейски път. Сигурно е имало грешки. Винаги ще има съмнения и твърдения за корупция, когато съдебната система не работи достатъчно добре и нищо не може да се докаже. За съжаление, това демотивира обществото. В нашата управленска програма, която ще бъда представена през есента, ще има и идеи за финализиране на съдебната реформа. В нея ще има идеи за доброто управление, за малка, но ефективна администрация и др. В момента изработваме и принципи за добро управление, зад които да застанем заедно с ГЕРБ и ДСБ.

- Има критики, че използвате важни за историята ни дати като 6 септември и 22 септември за протести срещу правителството.

- Партийният елемент в нашите протести е сведен до минимум. Подписката ни е персонална, хората ще се подписват в нея под логото "Аз съм европеец", а не "аз съм от СДС, ДСБ или ГЕРБ". Всеки казва с подписа си, че има право да живее в европейска страна, да учи като европеец, да има всички възможности като европейците, същото здравеопазване, същата прозрачност и отговорност на управляващите.

- Не беше ли по-подходящо протестите срещу едно правителство, доминирано от БСП, да почнат на 9 септември?

- Напротив, ние искаме да обърнем тази страница. "Аз съм европеец" е позитивно послание. На 9 септември ние честваме жертвите на комунистическия режим. За нас символът не са сопите, а химикалките. Основната ни идея е, че България е европейска страна, а управляващата коалиция я превърна в символ на лошо управление и корупция.

- Появиха се информации, че скоро предстои среща на трите партии в Каденабия по инициатива от ЕНП. Какво да очакваме от нея?

- Според мен не предстои среща в Каденабия. Или поне СДС не е информиран за никаква среща. В средата на месеца ще има бюро на ЕНП и може би на него ще има определени срещи.

- Има едно противоречие. В много общински съвети ГЕРБ сътрудничи най-вече с "Атака", а на централно ниво с партиите от ЕНП. Не се ли объркват избирателите по този начин?

- Ние положихме много усилия през миналата година на местните избори да тушираме напрежението в общинските съвети между партиите от ЕНП. На много места успяхме. Там, където това не се случи, беше по-скоро признак на някакви стари личностни отношения. Няма защо да се лъжем, това са структури, произлезли от СДС, и негативните тенденции остават.

- Има ли теоретична възможност СДС да участва в бъдещо управление, ако в него партньор е и "Атака"?

- Имаме решение на националния съвет, че няма да си партнираме единствено с партиите от тройната коалиция, тъй като те донесоха изключително много негативи на България. Нямаме друго решение.

- Не смятате ли обаче, че ако партиите от ЕНП направят коалиция с "Атака", това няма да бъде посрещнато добре в Европа? Примерът на Австрия е все още пресен.

- Аз по-скоро бих върнала нещата тук. Това, което наблюдаваме от изказванията в парламента на "Атака" и от действията по определени закони, ние не виждаме допирни точки. Те са в коренна противоположност с инициативите в здравеопазването, образованието, данъчните закони и др., които ние предлагаме. Нямаме обща визия. Но ще се радвам, ако в предстоящия парламентарен сезон се намери възможност за сътрудничество при приемането на бюджета и другите важни закони.

- Напълно изключено ли е СДС и ДСБ да се явят заедно под някаква форма на парламентарните избори? На изборите в София това сякаш даде добри резултати.

- Ще ви отговоря по същия начин. Единственото решение, което имаме на национален орган, е, че няма да си партнираме с партиите от тройната коалиция. Тепърва всичко предстои.

- Не е ли логично обаче да се мисли в посока за общи предизборни действия с ДСБ, тъй като според социолозите двете партии поотделно ще имат проблеми да влязат в парламента?

- Това трябва много внимателно да се обмисли. За да се събират партийни субекти, те трябва да имат обща цел, програма и синхрон и яснота върху това, което правят. СДС направи много усилия в последната година да привлече членската маса на всички малки партии, които ни напуснаха и станаха жертва на определени лидерски амбиции. Новите промени в устава дават възможност за асоциирано членство, за участие на първични избори. Ние смятаме с този открит диалог и отворени стъпки да покажем на симпатизантите, включително и тези, които са ни напуснали, че можем да работим заедно.

- Значи дори да не постигнете споразумение с ръководството на ДСБ, ще се опитате да привлечете неговите симпатизанти?

- Не само тях. Партийната политика не е самоцел, не е индивидуално упражнение, тя се прави заради хората.
17
2700
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
09 Септември 2008 00:04
Обаче има прогрес, преди всичко се правеше за ЧОВЕКА, а сега вече за ХОРАТА Само дето май пак ние сме от "хората", докато ХОРАТА получават всичко...
09 Септември 2008 03:43
Преоблякъл се Илия и пак... А бе каква е тая работа то влезе ли някой във властта и смята че е абониран до живот за нея. Сигур си мисли: " Сегашните крадат толкова яко че едва ли някой ме помни...така че време е."
09 Септември 2008 07:15
Любов, ми дай, властта ми дай...и после ще видите вий...Трабанта смених с мерцедес, сега панелката с МОЛ..., бях зам. министър сега поне министър...Пфу-у-у, най-старите демократи били СДС-то, айде бре...Ха ха.
09 Септември 2008 07:28
Не бе Правителството беше на Костов а тя е от СДС...

09 Септември 2008 08:46
Любов, Любов - "Кремиковци" беше твоята любов през 2000-та година... Когато струваше само 1 долар на държавата! Нали ти участваше активно в продажбата му...
09 Септември 2008 10:42
Ха, ха. Гледам, писалите тук май не помнят, че когато от 1997 до 2001 правителството започна евроатлантическата интеграция, реформата в здравеопазването, в пенсионната система и къде ли не - всичко започна от 0 (безвремието на Беров и краха на Жан).
И въпреки, че инерцията от Костов стигна някъде до към 2003 (и 2004 ни отложиха за ЕС), а след това "на косъм" влязохме 2007 - сега сме най-критикуваните, заради далаверите на комунисто-мафиотската държавна администрация.
09 Септември 2008 12:25
Министър Масларов впрочен изобщо не мисли
09 Септември 2008 12:43
Министър Масларова всъщност не мисли за пенсионерите

Че кой си е мислил, че точно за тях мисли?
Министър Масларов впрочен изобщо не мисли

Ааа, мисли тя, мисли - не и ли личи?

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
09 Септември 2008 13:23
Божем стане ли дума за костовото управление все се появява по някой "нов новак" с мисли надживели и Костофф и костоваааците...Ха Ха.
09 Септември 2008 13:36
NikB, като гледаш, научи се и да виждаш! Тая "инерцията от Костов" не кривна ли нейде 2000 в друга посока? И като били почнали реформите със сбъркани "основи", каква е ползата? Смъртността е по-висока отколкото при Тато, пенсиите по-ниски, пенсионерите в повече; армията я няма.
Колкото до отлагането на България през 2004 г., ще забележа, че се е случило далеч преди това: Договорът за пресъединяване на 10 нови страни членки е подписан на 3 април 2003, а групата е "сформирана" през 2002, когато в България "висяха" седем "отворени" глави, сиреч предходното правителство нищо не е свършило по тях.
И не "сме най-критикуваните", просто не ставаме - нямаме нито един регистър, който дори грешен, да е поне логически съгласуван (грешките да не се забелязват от "простите юзери".
А г-жа Панайотова, не само че няма идея за управление, тя дори не знае какво трябва да се направи. Освен, че иска да бъде забелязана и да й бъде гласувано доверие.
09 Септември 2008 14:03
Министър Масларова всъщност не мисли за пенсионерите
Ама те какво й мислят...
09 Септември 2008 14:11
Пенционерите ли?
Ще си помислят - "ама друг път"!
09 Септември 2008 14:12
NikB

Ха, ха. Гледам, писалите тук май не помнят, че когато от 1997 до 2001 правителството започна евроатлантическата интеграция, реформата в здравеопазването, в пенсионната система и къде ли не - всичко започна от 0 (безвремието на Беров и краха на Жан).
И въпреки, че инерцията от Костов стигна някъде до към 2003 (и 2004 ни отложиха за ЕС), а след това "на косъм" влязохме 2007 - сега сме най-критикуваните, заради далаверите на комунисто-мафиотската държавна администрация.


NikB,

реформата на пенсионната система по времето на Костов превърна цели пенсии в 1/2 пенсии. Забравил си да изтъкнеш заслугите на Костовото правителство за снабдяването на българските сергийни търговци единствени в Европа с касови апарати, от което фирмата доставчик /на наши хора/ гушна минимум 80 милиона тогавашни, необезценени долари. А сергийните търговци бяха на патентен данък, който не зависеше от начукания оборот.
А що се отнася до инерцията, тя достигна върха си при управлението на БСП, когато през 2006 г. по варварски начин стотици хиляди хора бяха принудени да регистрират за втори път регистрираните си автомобили по наредба, приета от правителството на Костов. Повече виж в http://www.mitev.eu

Редактирано от - Mitev на 09/9/2008 г/ 14:14:47

09 Септември 2008 14:20
OLDMAD

Пенционерите ли?
Ще си помислят - "ама друг път"!

Ако бяха я видяли като млада асистентка по политикономия в Стара загора, на тогавашната си не пенсионерска възраст сегашните пенсионери можеха и да си помислят нещо.
09 Септември 2008 18:13
Масларова иска да реанимира и консолидира червените избиратели, за да осигури участието им в изборите догодина.Една нещастна идея на смешник с червен конец на ръката и три години трудов стаж.О, Българио, майко мила!!!
09 Септември 2008 19:34
Всъщност, като си помисля - гениален ход.
Ще ги карат цяла година да чакат тия пусти почивки!

Гениално!
10 Септември 2008 00:40
Тази жена е ПРЕСТЪПНИЧКА - продаде Кремиковци за 1 сребърник
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД