Убитият Магомед Евлоев бе един от най-известните и уважавани опозиционери в раздираната от междуособици Ингушетия. |
След 2000 г. властите в Кремъл решиха в Ингушетия да се изпробва "чекистки вариант" на същия сценарий като в Чечня. Кремъл принуди бившия ингушки лидер Руслан Аушев, съветски боен офицер с опит от войната в Афганистан, да подаде оставка(твърде много се сближил с бунтовниците според версията на Москва) и на 28 април 2002 г. за президент на републиката бе избран Мурат Зязиков, бивш генерал от Федералната служба за сигурност(ФСБ). Зязиков управлява вече повече от 6 години - напълно достатъчно, за да се разбере дали някой е способен или не да контролира ситуацията в региона.
Повечето противници на президента Зязиков и неговите приближени действат с помощта на демократични средства, като много често отговорът на властите е кървав разстрел. Тази трагична тенденция се потвърди и от "странната смърт" на шефа на опозиционния уебсайт Магомед Евлоев на 31 август. Евлоев бе един от водещите лидери на опозицията и собственик на силно критичния към властите сайт ingushetia.ru. Обстоятелствата около смъртта продължават да са противоречиви. Според официално съобщение на прокуратурата в Назран Евлоев бил задържан на летище Маракс във връзка със съдебен процес за експлозия в дома на висш служител на администрацията на ингушския президент Мурат Зязиков. Според МВР на път към милиционерската кола Магомед Евлоев се опитал да вземе оръжие от придружаващия го милиционер, при което бил произведен случаен изстрел и той бил ранен в слепоочието. Колеги на журналиста разказват, че след като застреляли Евлоев, милиционерите изхвърлили тялото му от патрулната кола на пътя. По-късно той издъхнал от раните си в болницата.
Евлоев бе отявлен критик на Зязиков. През юни т.г. сайтът му ingushetiya.ru беше блокиран със съдебна заповед заради разпространение на "екстремистки" послания. По-късно съдържанието му беше отново качено в интернет, но на друг адрес. Появиха се дори информации, че Евлоев и Зязиков се намирали заедно в самолета, кацнал в Маракс, при което сериозно се скарали. Опозицията в Ингушетия заяви, че обмисля да поиска отделяне от Русия, ако руският президент Дмитрий Медведев не уволни Зязиков. Роднини и приятели на Евлоев пък се заклеха да отмъстят на милиционера Мусса Медовуз, който според тях го застрелял. Така повеляват ингушките традиции на кръвна мъст.
Независимият журналист Магомед Евлоев е умрял при задържане в руската република Ингушетия, защото властите са искали да му запушат устата, заяви Организацията за сигурност и сътрудичество в Европа (ОССЕ). Представителят на ОССЕ за свободата на медиите Миклош Харасти потвърди, че журналистът пътувал в един самолет с президента Зязиков и по време на полета имал разгорещена дискусия с него. Представителят на ОССЕ призова руските власти да извършат пълно разследване на инцидента. "Русия трябва да спази ангажимента си като член на ОССЕ и да подкрепя, а не да потиска свободните дискусии, независимото отразяване на събитията и плурализма на медиите", призова Харасти.
Над 1000 души се събраха в знака на подкрепа на убития Магомед Евлоев в столицата Назран на следващия ден след убийството. Опечалените носеха транспаранти и отправяха гневни призиви към президента да подаде оставка. Правозащитни организации реагираха бурно на убийството на Магомед Евлоев и заявиха, че не вярват на официалната версия. "Ние сме покрусени от смъртта на Евлоев, който показа смелост и решимост, като публикуваше независими новини в Ингушетия, въпреки че той и неговото семейство бяха тормозени и заплашвани", се казва в изявление на базираната в Париж организация "Репортери без граници".
Силите на реда в столицата на руската република Ингушетия няколко дни подред разпръсваха с предупредителни изстрели и палки демонстрации на опозицията, настояващи за разследване на смъртта на опозиционера. Президентът Зязиков веднага определи случая като "човешка трагедия" и обвини външни сили за убийството. "Ще се намерят сили, включително извън Русия, които отдавна са определили Ингушетия за зона на своите тактически и стратегически интереси", каза Зязиков. Според него тези сили са обявили, че ще използват Северен Кавказ като "фактор", за да отслабят сигурността в Южна Русия.
Опозиционери и правозащитници призоваха Кремъл да възстанови реда в кавказката република, където насилието е почти всекидневие. Не е ясно дали руските политици ще продължат да залагат на губещата карта Зязиков, който не се оказа като проруския чеченски лидер Рамзан Кадиров, който умиротвори Чечня. Ако продължават масовите репресии срещу населението , Ингушетия просто ще се затвърди като постоянната "гореща точка" на Кавказ.