:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,399
Активни 713
Страници 10,273
За един ден 1,302,066
Сепаратизъм

И Грузия, и Русия са прочиствали етнически осетинците и абхазците

В многовековната им история са много кратки периодите на относително мирно съжителство
СНИМКА: РОЙТЕРС
Жители на абхазката столица Сухуми развяват флаговете на Абхазия (бяло-зеления), на Южна Осетия (бяло-червено-жълтия трикольор) и на Русия, след като преди две седмици Москва призна независимостта на Абхазия и Южна Осетия.
Конфликтът в Кавказ не може да бъде разбран без историята на междуетническите отношения в района. Православните осетинци наброяват 704 000 души според преброяване от 2002 г. Този народ обаче е разделен и в момента живее в две държави, при това враждуващи. Значителна част от тях обитават Северна Осетия, която е част от Русия. По-малка част обитават Южна Осетия, чиято площ е едва 3900 кв. км и се намира в Североизточна Грузия. През 1989 г. нейното население е близо 100 000, тази година обаче статистиката закова на 72 000. От тях 64.3 % са осетинци, а 25.0 % - грузинци.

През 1774 г. осетинците доброволно се присъединяват към Руската империя, в която намират закрила от Персия, завладяла вече съседна Източна Грузия.





Трагичното разделение на осетинците започва след 1917 г.



През 1918 г. от разпадналата се Руска империя е създадена Грузинската демократическа република. През 1920 г. тя нарушава договора със Съветска Русия за правото на самоопределение на кавказките народи и нахлува в Южна Осетия. Във войната загиват 18 000 души, а над 50 000 осетинци бягат в Северна Осетия. По същество Грузия извършва анексия на Южна Осетия. Следващата стъпка в трагедията на осетинците е пряко свързана с грузинеца Йосиф Джугашвили. През 1921 г. в Грузия се установява съветска власт. Сталин е министър на националностите на съветското правителството. С най-близкото си грузинско обкръжение в Москва той парира всеки опит на южноосетинците да се обединят със Северна Осетия. В крайна сметка през 1922 г. Москва решава Южна Осетия да остане в Грузия. За компенсация регионът получава статут на автономна област. Това обаче изобщо не пречи на Тбилиси да стовари асимилаторската си политика върху южноосетинците. Ликвидиран е елитът им, ратувал за обединение. Започва разселване, за да се промени етническият състав на областта в полза на грузинците. Затварят се осетински училища. През 1939 г. осетинската азбука е сменена с грузинска, за да се ограничи общуването на южноосетинците със Северна Осетия. Разделението е фиксирано и в паспортите, където в графата "националност" Сталин въвежда понятията южноосетинец и северноосетинец. След смъртта му тази практика е отменена. Макар и по-мека, грузинската политика за етническо обезличаване на южноосетинците продължава и след Сталин.

През 1992 г. независима Грузия подема кампания срещу автономните образования, последва 16-годишен конфликт с Южна Осетия, при който загиват 2000-4000 души. На референдума през 2006 г. южноосетинците гласуваха за независимост. След военния удар на Тбилиси миналия месец Москва призна независимостта на Южна Осетия, но националният идеал на провинцията е обединение със Северна Осетия в рамките на Русия.



Историческата участ на абхазците



е доста по-сложна и противоречива. За разлика от южноосетинците отношенията им с Грузия са белязани не само с минуси, но и с плюсове. Според абхазкия учен икономист Лорик Маршания през 80-те години на миналия век 40% от населението на Абхазия са живеели в смесени бракове. Сегашният пък абхазки президент Сергей Багапш е бил играч от националния баскетболен отбор на Грузия.

Относно Русия абхазците имат не само позитивни, но и негативни натрупвания. Не случайно през 1990 г. Борис Елцин признава: "И Русия има вина за трагедията на Абхазия".

През средните векове православна Абхазия живее с грузинските царства ту в мир, ту във войни. Имало е периоди, когато тя е владяла цяла Западна Грузия, влизала е в обединена Грузия и пак се е откъсвала от нея. През 16 век абхазците са покорени от Османската империя и приемат исляма - впоследствие смяната на вярата ще се обърне срещу тях. Макар и мюсюлмани, през 18 век те на три пъти се надигат срещу османците. През 1810 г. руският император Александър Първи приема молбата на абхазкия владетел Сафарбей-Георги и присъединява към империята княжеството му, като при това му дава автономен статут. Отношенията обаче с покровителката са трудни. През 60-те и 70-те години на 19 век Русия прилага към абхазците политика, която днес наричаме етническо прочистване - първия път заради бунтовете на абхазците срещу отнемането на автономния им статут, а след това заради кавказката война на Русия срещу Османската империя. Русия прогонва около 200 000 абхазци при едноверците - над половината от населението им. На тяхно място заселва най-вече грузинци, а също арменци, гърци, руснаци, немци, естонци.

През 20 век ударът срещу абхазкия етнос е извършен вече от грузинци, макар и в качеството им на съветски лидери - Сталин и последния му вътрешен министър Лаврентий Берия. След болшевишката революция Грузия слага ръка върху провинцията по модела с Южна Осетия. Етническото обезличаване обаче е съпроводено с грузинизация на Абхазия. През периода 1937-1953 г. Сталин и Берия преселват десетки хиляди грузинци от вътрешността на самата Грузия в Абхазия. Ако през 1886 г. те са само 6% от абхазкото население, през 1939 г. са вече 39 %.

Етническата трагедия на абхазците е, че са малцинство на собствената си земя. Според последното съветско преброяване от 1989 г. те са само 17% от 525-хилядното население на автономната тогава република. Докато грузинците са цели 44 % (останалата част са руснаци, арменци, украинци, молдовци).

След Сталин Москва подхваща много по-толерантна политика към автономната република, а Тбилиси е принуден да я следва. Абхазци влизат в съветския парламент от квотата на Грузия, както и в парламента на самата Грузия. Абхазия е единствената автономна република от бившия Съветски съюз, чийто език конституционно е признат за официален. Съответно образованието, културата, медиите се водят на абхазки език. Републиката процъфтява и икономически.

След съветския разпад, когато през 1991 г. Грузия обяви независимост, Абхазия поиска да остане в Русия - тя се бои, че ще загуби "историческите бонуси" от 60-те и 80-те години. През август 1992 г. националистическият режим в Тбилиси решава да накаже Абхазия и части на грузинската армия навлизат в територията й, която е 8600 кв. км. Академик Маршания, който не страда от антигрузински синдром, нарича тази грешка катастрофа. Войната от 1992-1993 г. коства 17 000 човешки живота. Командващият грузинските части полк. Георги Каркарашвили заяви в тв изказване, че няма да пожали живота на 100 000 грузинци, за да изтреби до крак абхазкия народ - от бебетата до старците. Отначало грузинската армия печели и завзема столицата Сухуми на Черно море, но с контраофанзива абхазците ги прогонват от територията си. В хода на войната обаче са прогонени и 230 000 грузинци. Това е също етническа чистка, макар и "непредумишлена". След нея абхазците станаха мнозинство по земите си, въпреки че то и до днес е неконституционно. Войната свършва с мирен договор под егидата на ООН, но впоследствие Абхазия се отцепва от Грузия и провъзгласява независимост, а през 1995 г. нейният парламент се обръща към Русия да я приеме като нейна част.
18
4125
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
09 Септември 2008 00:10
Ако историческата справка е точна, ще излезе, че тази част от форума самоопределила се като противник на дървените музикални инструменти е защитавала не просто политиката на хапващия вратовръзки, а на самия ДЖУГАШВИЛИ !!! Хвала и вечна слава !!!
09 Септември 2008 00:16
Във връзка с горното.
Натиснете тук

Редактирано от - galyleo на 09/9/2008 г/ 00:19:29

09 Септември 2008 00:21
Какъв буламач?! И Западът иска да "вземе" тези територии? Колко ще струва покоряването им?
09 Септември 2008 00:29
А стига бе. И Русия имала вина? не може да бъде.
На туй отгоре какво пише тука - че Сталин не бил чак толкова положителен колкото го изкараха новите путински учебници по история.
09 Септември 2008 00:32
В хода на войната обаче са прогонени и 230 000 грузинци. Това е също етническа чистка, макар и "непредумишлена".
09 Септември 2008 00:42
Наистина имало огромна разлика с Косово. Там конфликта е от цели 10 години, а в Ю.О само от 90.
09 Септември 2008 01:09
[/orange]На туй отгоре какво пише тука - че Сталин не бил чак толкова положителен колкото го изкараха новите путински учебници по история.[/orange]

Изглежда, някой ти ги е прочел. А ти отде знаеш кво е "история"?

Редактирано от - bot на 09/9/2008 г/ 13:19:07

09 Септември 2008 02:44
Най-после една статия развиваща точно и изчерпателно историята на конфликта.
А сега , който не го мързи да види в архива щърбавата и недодялана версия на Петрински отпреди двайсетина дена и да направи сравнение. Тогаз целото червен тикварият си потроши палчетата от вдигане нагоре.
Пък моя скромна милост още в началото на конфликта излезе с една неудобна за дудукариято констатация :

VOCI
09.8.2008 г. 03:39:06
Грузия никога не е владеела Ю.Осетия до момента в който начело на СССР застава тав.Сталин и осъществява вековните стремежи на своя народ да погълне парчето земя до хребета на Кавказ. След което там започва планомерно заселване ( колонизация ) на грузини в осетинските градове и села.
След разпадането на Съюза Грузия се отдели , но и осетинците се отделиха от нея изгонвайки заселниците от сталиново време.
Това , което сега правят грузинците не е нищо друго освен претенции за подаръка направен им от избрания от самите руснаци за НАЙ -ВЕЛИК РУСНАК - Й. Сталин. И к`ва стана сега тя ? Ем най- велик , ем още не моат да му разгребат лайната дето ги е нацвъкал из цела Евразия...
09 Септември 2008 02:54
Като стана въпрос за цитати да се цитирам и аз:
потребител, 07
21.8.2008 г. 18:39:16

...защото грузинци и руснаци, два православни народа, не заслужават да бъдат изправяни един срещу друг.
За да се реши справедливо конфликтът между Грузия и Южна Осетия/Русия трябва да се започне от това кой има вина и защо се стигна до този конфликт и избиване на мирно население.
Според мен, в миналото вина имат най- много ...Сталин и Горбачов, защото те заложиха с провежданата от тях политика бомба със закъснител относно бъдещето на тези държави.
Грузинецът Сталин, по разбираеми причини и без да има моралното право да стори това, дарява на Грузия Ю.Осетия и Абхазия.
След падането на СССР, Горбачов който извърши предателство спрямо руския народ, не обърна внимание на зараждащия се конфликт между осетинци и грузинци и остави другите след него да му сърбат попарата.
Разбираемо е желанието на осетинците да се борят за своето обединение.
Саакашвили се стреми да съхрани целостта на държавата си доста неадекватно...
Според мен конфликтът Нато/Русия е изкуствено създаден.
Борбата на цивилизования свят трябва да бъде срещу тероризма, а не да се влиза в двуборство кой е по-велик.
НАТО няма моралното право да се намесва в този локален конфликт.
Грузия не е член на НАТО.Не е член на ЕС.И е държава- бивш член на ОНД.
Не е разумно НАТО и Русия да се превръщат във врагове.Могат да бъдат партньори.
Цивилизованият свят трябва да се обедини.
Проблемите между Грузия и Южна Осетия/Русия могат да се решат по мирен път!

09 Септември 2008 08:08
Проблемите МОЖЕШЕ да бъдат решени по мирен път. Ако грузинците бяха похарчили милиардите за развитие на инфраструктурата , създаване на работни места и повишаване благосъстоянието на народа си - осетинците сами щяха да дойдат при тях. Никой не бяга от хубавото. Ама явно некои са спечелили от другия развой на събитията.
09 Септември 2008 10:43
09 Септември 2008 12:28
Ако грузинците бяха похарчили милиардите за развитие на инфраструктурата , създаване на работни места и повишаване благосъстоянието
Не са ги харчили грузинците! Те само ще плащат дълговете за оръжията, за които бяха "демократично" насилени да приемат. По-точно, някои "розови" демократи спечелиха "свободата" на комиосионните, поради което или свободните демократи требе да бъдат съдени като терористи, или да се признае независимостта на поредните измислени държави.
В тоя свят всеки си носи отговорностити, колкото да не им харесва на американските дудуци.
09 Септември 2008 16:01
След създаването на ООН и след подписването на Заключителния Акт от Хелзинки-1975 г. е противопоказно да се използва Историята за правене на Политика и за удовлетворяване на мераци за едностранно изменение на граници!!!
ООН и Заключителният Акт от Хелзинки-1975 г. са тъкмо за да се сложи край на Историята във вида й, в който тя доведе до Първата и Втората световни войни- с милионите човешки жертви и разрушенията за милиарди!
ООН и Заключителният Акт от Хелзинки-1975 г. са рожба на ПОУМНЯЛАТА Европа и поумнялото Човечество след двете световни войни!
Позоваването /и "ползването"!/ на Историята на Европа и Света отпреди 1945 и 1975 г. е подбуждане към Престъпление, когато става въпрос за НОВИ промени / ЕДНОСТРАННО, противоконституционно или насилствено/ на междудържавни граници в Европа и Света! Справка: войните в бивша Югославия и в Кавказ- а и НЕ само там! КАЗАХ!
09 Септември 2008 16:29
Като стана дума за цитати - хайде да не се цитирам и аз.
Защото месец вече как цитираме, препостваме, посочваме какви ли не източници, че
а/ Осетия никога не е била грузинска
б/ Абхазия е била независима
в/ при Сталин двете земи са колонизирани от грузинци
г/ насилието започва СРЕЩУ абхазци и осетинци, а не срещу грузинците
И сега какво ще стане със статистиките на един колега как нещастните грузинци от 40 и кусур процента са намалели до почти нула? Отде са се взели тия проценти него не го интересуваше /последно му напомних снощи да погледне това/.
А днес, тъкмо си приготвих A. Avtorkhanov, "The Empire of the Kremlin - The Soviet Type of Colonialism" - и тая статия НАЙ-ПОСЛЕ се появи с обобщения и повторения на казаното дотук.
Добра е, спор няма - , но за нас е дори третична. Ние вечетия неща ги взехме от тук, от там и ги обсъждахме.
Някои ястия са най-вкусни топли, а не претоплени.
09 Септември 2008 17:41

09 Септември 2008 21:09
Всички сме "зависими" от Русия, особено след 1985 , с изключение на онези, които са зависими от САЩ.
09 Септември 2008 21:15
" Православните осетинци наброяват 704 000 души според преброяване от 2002 г. Този народ обаче е разделен и в момента живее в две държави, при това враждуващи. "
*
Не знам какво авторът разбира под враждуващи след като мнозинството защитници на Цхинвали бяха сежерноосетински доброволци!?
09 Септември 2008 21:43
"Проблемите МОЖЕШЕ да бъдат решени по мирен път. Ако грузинците бяха похарчили милиардите за развитие на инфраструктурата , създаване на работни места и повишаване благосъстоянието на народа си - осетинците сами щяха да дойдат при тях. Никой не бяга от хубавото. Ама явно некои са спечелили от другия развой на събитията. "
*
Брях, и аз един път да съм на едно мнението с VOCI-ту. Дали да вярвам на очите си? (маитап, бе VOCю!). Бих продължил и с разбора на кои са по-големи мафиоти - дали грузинците или осетинците и абхазците, както и демонстрираната слабост и изостаналост на руската армия и пълната некадърност на руското командуване (за голямо мое съжаление), ама ме е страх, че ше земе да се аресаме с VOCaта, пък тогаз няма да има с кои да споря...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД