:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,237
Активни 531
Страници 7,111
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Жълт картон стресна канцлерката Меркел

Разгромът на германските консерватори в Бавария и Бранденбург показа, че търпението на хората се изчерпва преди парламентарния вот догодина
Ангела Меркел прие лично поражението на своите съюзници от Християнсоциалния съюз.
Историческото поражение на консерваторите в Германия след местните избори в провинциите Бавария и Бранденбург са лошо предзнаменование за шансовете Ангела Меркел да запази властта във федералната република. Особено като се има предвид, че следващите избори за Бундестаг са през септември догодина.

Повечето от анкетите на национално ниво досега предричаха значителна преднина на Християндемократическия съюз(ХДС) на Меркел пред Германската социалдемократическа партия (ГСДП) благодарение на намаляването на безработицата и добрите икономически показатели за страната. Освен това канцлерката е много популярна както в Германия, така и в чужбина. Сгромолясването обаче на традиционните съюзници на ХДС - Християнсоциалния съюз (ХСС) в неговата крепост Бавария се прие като жълт картони, който стресна десните сили в страната. ХСС получи едва 43% от гласовете и вече няма абсолютно мнозинство в местния баварски парламент, на което се радваше в продължение на 46 години. Още по-тревожното, че години наред изборните успехи на ХСС определяха успеха и на ХДС на федерално ниво, защото гласовете от Бавария са сред най-твърдият електорат на десните във ФРГ. Медиите припомнят, че без баварците на изборите през 2005 г. партията на Меркел щеше да получи само 27,8%, вместо онези 35,2 на сто, които подкрепиха съюза ХДС/ХСС в страната. Последните три пъти, когато имаше национални парламентарни избори, ХДС винаги е печелил под 30% от гласовете и надхвърляше 35 на сто само благодарение на ХСС.



От спада на ХСС в Бавария



спечелиха десните либерали от Свободната демократическа партия(ФДП) с 8%, новата партията "Свободни избиратели"(от бивши членове на ХСС) и дори новата Лява партия, смесица от бивши комунисти и разочаровани от ГСДП, чиито 4,3 на сто си е истински подвиг в тази крепост на консерваторите.

Шестнайсетте германски провинции се радват на широка автономия, но "свободната държава Бавария" се гордее с уникална история, която датира от VI век. С размерите на Ирландия, но с двойно по-голям БВП от "Келтския тигър", тя може да се похвали с икономически растеж, два пъти по-висок от националния, 4-процентова безработица, срещу 7,6 на сто за цяла Германия, и с това, че е дом на 1/3 от успешните концерни като "Сименс" и автомобилния гигант BMW. Около един милион от 12,5-те милиона жители на Бавария са чужденци. Земята на бирариите и Октоберфест, на късите кожени панталонки и на футболния отбор Байерн-Мюнхен, обаче се променя. Повечето анализатори обясняват спадането на популярността на консерваторите със собствената им политика, а не с успехи на опозицията. Бавария се сдоби с най-ограничителния закон против тютюнопушенето в цяла Германия, проектът за скъпия високоскоростен влак на магнитна възглавница "Трансрапид" се превърна във фиаско и провинциалните власти пренебрегнаха екологичните въпроси, които будят безпокойство у избирателите. Близкият до ХСС политолог Хайнрих Оберройтер освен това призна, че председателят на партията Ервин Хубер и премиерът на провинцията Гюнтер Бекщайн не са харизматичните личности, нужни в сегашното време на "телевизионна демокрация".



Положението за Меркел сe усложни



още повече заради загубата същата неделя на ХДС в провинцията Бранденбург, където ГСДП влезе като първа политическа сила в местния парламент с 25.8%. Тя обаче е следвана плътно от новата Лява партия, за която гласуваха 24.7 на сто. ХДС получи едва 19 на сто и от първа политическа сила стана трета. Управлението на Меркел ще става все по-трудно. Мнозинството на голямата коалиция в Бундесрата, горната камара на германския парламент, ще е поставено под въпрос, ако Бавария се управлява занапред от коалиция между Християнсоциалния съюз и свободните демократи. Провинциите, които са управлявани от консерваторите в Берлин, ще имат само едно място повече в Бундесрата от ГСДП. Дори това крехко мнозинство е поставено на карта, ако на изборите през ноември ХДС изгуби, както се очаква, вота в провинция Хесен.

След двете поражения на местно ниво старият борец Меркел не се предаде и показа, че не напразно е толкова популярна сред германците. Тя заяви, че още повече ще се съсредоточи върху икономиката, образованието и осигуряването на нови работни места. Канцлерката не коментира последиците от вота и шансовете да осигури десноцентристко мнозинство и да излезе от неудобната "голяма коалиция" на изборите през септември 2009 г. Бившият шеф на ХСС Ервин Хубер изрази съжаление, че неговата партия не се е радвала на "попътен вятър от федералната политика", както през 2003 г., когато ХСС беше в опозиция на непопулярно левоцентристко федерално правителство.



Хубер се опита да се оправдае



за поражението с факта, че е очаквал повече подкрепа от Християндемократическия съюз на Меркел, който отказа да одобри предложения на ХСС за намаляване на данъците.

Разгромът от 28 септември обаче слага край на надеждите на някои от консерваторите да сложат край на сегашната "широка коалиция" с ГСДП догодина, за да продължат да управляват в една евентуална нова коалиция с либералите от ФДП. Те между другото се завърнаха в местния парламента на Бавария след 14-годишно отсъствие и вече са представени в законодателните органи в 13 провинции от 16.

В момента десните в Германия ближат рани. Паднаха и първите глави заради поражението. Председателят на ХСС Ервин Хубер и премиерът на Бавария Гюнтер Бекщайн подадоха оставки след кризисно заседание на партията. Съюзът вече е оглавен от Хорст Зеехофер, който е министър на прехраната, селското стопанство и защитата на потребителите в кабинета на Меркел. Оставка подаде и генералният секретар на ХСС Кристине Хадертауер. Генералният секретар на ХДС Роналд Пофала въпреки това е обнадежден. "Гласовете, които изгуби Християнсоциалният съюз, остават в лагера на консервативните сили в Бавария. Те са разпределени между ХСС, ФДП и новата партия "Свободните избиратели", които се отцепиха от Християнсоциалния съюз. Трите партии имат заедно над 60% от гласовете", аргументира се Пофала. Тъй като обаче "Свободните избиратели" няма да се явят на парламентарните избори догодина, Пофала се надява, че спечелените от нея 10% в Бавария ще преминат на национално равнище към ХСС.

Като цяло



избирателите наказаха големите партии



в Германия. Ако през последните 4-5 години този протестен вот беше насочен предимно срещу социалдемократите, то сега го отнесоха консерваторите. ГСДП, чиято водеща фигура е сегашният външен министър Франк-Валтер Щайнмайер се надява догодина да отнеме канцлерския пост на Меркел.

Гражданите обръщат гръб на традиционните формации, защото обществото става все по-индивидуалистично, смята политологът от Мюнхенския университет Филип Даум. Той отбелязва, че тази тенденция засяга не само партиите, а всички масови организации. Според него партиите страдат и от конкуренцията на обществените движения като правозащитните или природозащитните организации, които "предлагат друга форма на участие в политическия живот". Същевременно някои партии разочароваха обичайните си привърженици, като станаха тъкмо по-модерни и по-професионални и се превърнаха, по думите на Даум, в "доставчици на услуги, които опитват да продават продукта си чрез маркетингови и пиар стратегии". Изборите в Бавария и Бранденбург несъмнено ще имат последици за политическия живот на национално равнище. Повечето анализатори обаче се съмняват дали те ще разкрият истинските нагласи на избирателя, който постоянно изненадва политиците и това вече се превръща в глобална тенденция.
 Подалият оставка шеф на ХСС Ервин Хубер (вляво) имитираше добро настроения след поражението, за разлика от своя съпартиец и вече бивш премиер на областта Гюнтер Бекщайн (до него).
СНИМКИ: РОЙТЕРС
Михаел Фишл от новата партия "Свободни избиратели" в Бавария, се радва на неочаквания успех на формацията, който затвърждава тенденцията, че избирателите търсят нови политици.
11
2061
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
07 Октомври 2008 00:03
както казва жокера от Батман - Не може все в един коловоз...
07 Октомври 2008 04:33
Другари, умолявам ви, не забравяйте, че Европа и Германия ( и Русия, другари), държат 42% от ЮЕс отпадъка... Нека Фрау Меркел да не се прави на мома англичанка, а да фейсне реалността, другари... Ако няма идеи за има-няма 1 трилион, да вземе такива от Най-Голямата Демокрация В Действие, другари, назаем ще й дадем, без лихва, дет' се вика, по плана Маршал и по Ню Дийла, другари, ще го осчетоводим... Хора, бдете!!!
07 Октомври 2008 05:23
Некой може ли да обесни какво точно е "дясно" и "консервативно" у фрау Меркел? Пък после да говорим защо губят.
07 Октомври 2008 08:21
благодарение на намаляването на безработицата и добрите икономически показатели за страната.


Тъжна работа. Последните острови на икономическа стабилност и "нормалност" са на път да паднат в тоя свят. Напълно я разбирам и и съчуствам на канцлерката. То дърпаш, драпаш да закърпиш нещата, и накрая какво - удрят ти балтията ... и защо? Ей, тъй за кеф. Ще съжаляват германците за избора си, ама ще е късно.
07 Октомври 2008 08:32
Olo., пак кърти мифки, е па фрау Мекел все пак е лидер на основната дясна партия ХДС. Не я притегляйте през балканските си мерилки. Щом е на този пост значи дясна, анадъмно
07 Октомври 2008 08:51
ЗИП,
А щом е "дясна" / в "старата" Европа, при това!/, значи защитава-би трябвало!- Интересите на "Големите Пари", на Едрия Капитал, а НЕ на "малките хора"!
07 Октомври 2008 09:12
Пълна каша у главата , Параграфе - от там идат всичките ти проблеми.
ДЯСНО са хората със собствен бизнес , май френд. Може сам да си го движиш , може да имаш един работник , може да са сто и един.
Това са хората които разчитат на собствения си акъл и труд да просперират икономически . Те не са малки или големи , а ОТГОВОРНИ за съдбата си.
Едрият капитал си е бамбашка. Само да те светна , че в марксизма се приветства все по силното окрупняване на производството за да може така създадените гигантски структури КОРПОРАЦИИ ( вътре в които не се разбира кой какво прави и никой не носи отговорност за крайния резултат ) после с един удар да бъдат обобществени и да настъпи комунизмо. Чети класиците вместо да рониш сълзи че Партията те е изтърсила на некой идеологически завой и сега скиташ немил-недраг от атака към батака.
07 Октомври 2008 09:28
Да сведем въпроса до разбираеми за марксисткия лапидариум понятия:


Коя идея допада повече на фрау Меркел?

1. Богатите да станат бедни.

2. Бедните да станат богати.
07 Октомври 2008 13:16
Гражданите обръщали гръб на партиите защото били индивидуалисти?? Тия Филип Даум може да си окачи дипломата на политолог в тоалетната... ХСС без значима водеща фигура като Щраус или поне Щойбер започна да губи профила си. Бекщайн с провинциалното си излъчване ли да ги замести?? ХСС последно отблъсна много избиратели с отказа си да върнат данъчните облекчения за пътувания до местоработата (Pendlerpauschale)- нещо което самите те обещаха на избирателите си. Как да гласуваш за такива фурнаджийски лопати? Плюс това те забравиха че са дясна партия, чието име съдържа "християнски" и "социален". Как според тях се възприема от избирателите факта, че те в тон с политическата коректност изведнъж започнаха да блеят за изучаване на ислям в училищата? Темите свързани с ислямизацията на Европа и проблемите на "мултикулти" обществото, вече не са екзотика и приоритет на радикални маргинални партийки. Вече станаха ежедневие престъпленията извършени от имигранти, най-често от турски произход, след което следват най-вече празни приказки за нуждата от по-добро интегриране и т.н. Избирателите са се наслушали вече на подобни алабализми и искат да чуят че който е дошъл в Германия, трябва да се съобразява с факта че той трябва да се адаптира към нея а не обратното. Надявам се ХСС да си направи изводите не чрез анализи на самозвани политолози, а чрез директен контакт с електората си. Иначе да се гласят да паднат и под 30% на следващите избори...
07 Октомври 2008 14:21
Salieri,
Ти се побърка ве брато, нещо Фичо те е омагьосал с тия негови 42% от ЮС отпадъка. Ах де е сега Фичо да те види и възрадва?!
07 Октомври 2008 14:27
Тя канцлерката лесно се стряска, за справка: Натиснете тук, тезата е доказана лично от Буш. Ама не се смейте, че колкото и да е стресната по-добре тя от колкото неонацистите в източните провинции.
Време беше германците да потърсят нови лица, това се опитвам и аз лично да ги убеждавам. Да видим само, де ще му излезе края.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД