:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,878
Активни 359
Страници 4,752
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

ЕС-двойкаджиите си личат по селото

София не е толкова важна колкото Брюксел, не е толкова гиздава колкото Париж, не е толкова чиста колкото Берлин и не е толкова голяма колкото Лондон... Не е дори толкова спретната колкото Прага, но си е столица, голям европейски град, има си, каквото имат и другите - банки, ресторанти, театри, билдинги, задръствания. Дори метро си има вече, да не са му уроки...

Някои места в София дори са много прилични, например... е, според вкуса.

За другите големи градове на България също може да се каже, че са по-бедни и мръсни от сититата на Запада, но имат сегменти и дори цели квартали, които могат да бъдат разположени с чест в която и да е мегаполисна перла по света. И да изглеждат там горе-долу на мястото си.

Това, което ни се ще да не виждаме, да заметем под килима и забравим, е ситуацията в селата и малките градове.



Тъга, социален упадък и демографско униние



царят в преобладаващата част от тези места.

И по тях личи най-неопровержимо, че страната ни стои между останалите европейски членки като мома, заметнала менте шал на Гучи над недокърпен елек и непран сукман...

Всъщност степените на цивилизационен интегритет не се определят, когато столиците, примерно, си мерят телевизионните кули, петзвездните хотели или широчината на булевардите. Дали една страна е загрижена за своите граждани личи от условията, при които живеят те в най-затънтените кътища. Колкото по й липсват - на тази страна - справедлива законова основа, методична икономическа стратегия и хуманни традиции, толкова пропастта между големите градове и дълбоката провинция е по-дълбока.

Огромна е тази пропаст в страни като Китай, Индия, Русия, дори Турция...

Зинала е тя и тук, с една тъжна разлика спрямо гореизброените. У нас освен от сиромашия провинцията страда от тотално обезлюдяване, агонизира демографски; из селищата сякаш е препускала някаква съвременна чума.

Загледайте се къде да e из селата на Западна Европа... Те са, първо, изумително чисти, второ - пъстрите къщурки, окичени с цветна флора, по дизайн и архитектура навсякъде приличат на току-що разопакован коледен подарък за добри деца. В Швейцария, Франция, Германия, Австрия, Швеция - селата са китни и спретнати, а многолюдният народ из тях очевидно е в хармония с живота си... Дори в едни Гърция или Словения случайно занощувалият пътешественик ще открие, че всеки дом притежава доходите, екстрите и технологичните придобивки, характерни за големия град, плюс още някои - чист въздух, тишина и място за паркиране...

У нас картината на село е тягостна - иззад порутени зидове и напукани фасади наднича килнат на една страна обезкеремиден хамбар, локви и буренак затапват порти с избелели некролози по тях... Цари безлюдие, нарядко край шосето ще зърнеш едва кретаща бабичка, заденала бохча с трева, съчки или друга някаква оскъдна потреба за мизерния й бит, или пък самотно магаре ще напомни с меланхоличен рев



каква полупустиня е наоколо...



Ако ли се застоиш в такова място ден-два, ще попиеш и една особено безнадеждна атмосфера - на някаква примиреност с непобедимите дегенеративни тенденции, в акомпанимент с периодичните изцепки на редови местен пияндур...

Наскоро видях, че и в най-малките немски села разделното събиране на боклука е практика и рутина; а в повечето наши села се събира такса смет по неведомо какви причини. Боклукът всъщност се изсипва масово в миризливото близко дере.

Да се обясняват тези контрасти с католицизма там, с османското нашествие и комунизма тук е съмнително продуктивна утеха.

Гърция е православна, източни нашествия е имало и по Иберийския полуостров, а диктаторски социализъм имаше и в Словения, и в Чехия, и в Унгария...

Само за страните от мексикански тип е характерно стичането на населението към столиците, и упадък на затънтените провинция. Дължи се на прости неща: в тези затънтени краища първо липсва образование, второ - ред, и трето, но най-важно - няма перспективи за добър доход.

Така е в Мексико и Русия, така е и у нас.

Сравнително наскоро няколко медии направиха проучвания кой град се смята най-добър за живеене в България - спечели Варна. Напред в класацията са и Пловдив, и София, и Стара Загора, и Велико Търново. (На последно място, впрочем, е Перник - има за какво да се замислят в миньорския град).

Но хайде да не си говорим за големите градове,



а за Трън и Синдел, за Макреш и Краводер!



Само че не щем, защото спрямо тях приказките за "Швейцария на Балканите" звучи като подигравка.

Нашите села и градчета понесоха тежки удари през последните векове и години. Като почнем от черкезките нашествия, минем през насилствената колективизация и свършим с ликвидационния произвол, те търпяха унищожение, а грижа почти не видяха.

За да не съм тотално черноглед, ще кажа, че се забелязват плахи признаци за съживяване. Примерно, някой си е боядисал къщата (най-често англичанин), някъде има кофи за боклук (най-често не се използват), а някъде край бордеите се извисява модерна ферма...

Но ще сме си на мястото в ЕС не когато победим корупцията, а когато тези съживителни признаци станат норма.

А впрочем, корупцията е свързана с всичко, дори с признаците.
58
4468
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
58
 Видими 
06 Октомври 2008 23:47
Много силна статия на Ламбовски.
Ако поради тъпата упоритост с която избираме червени турско ментецарски урапляци да ни управляват проиграем шанса си че сме в ЕС - отиваме в БРИК. Пасваме си напълно. Право през Босфора за Утар-Прадеш. Ставаме ББРИК.
Ура , другари.
06 Октомври 2008 23:51
така е наистина, много силна статия.
07 Октомври 2008 00:05
Така е, тъжна картина. Занемаряването на "провинцията" за сметка на "столицата" си е чист комунистически патент, дошъл от Москва. Като се прибави и шопският манталитет на незачитане на институциите, трагедията става пълна.
*
А каква простотия и дебелосерковщина цари в София, нямам думи. Всички авторитети, всички капацитети!?! Ужас, ужас! Щом работиш в софийски ВУЗ и БАН си гений. Ако пък си в СУ - не могат ти стигна носа с лайняна клечка.
*
Лошото е, че такова отношение към регионите в една държава води до косовски и осетински сценарии. Особено, ако държавата е малка и не може да се защити.
07 Октомври 2008 00:49



автора



За да не съм тотално черноглед, ще кажа, че се забелязват плахи признаци за съживяване. Примерно, някой си е боядисал къщата (най-често англичанин),



Само като илюстрация на казаното за англичаните, четете тук:

http://imigrant08.blog.bg/viewpost.php?id =240867

07 Октомври 2008 01:12
В нашто село си имаме кофи за боклук и разделно си го събираме. Сичките лайна от добитъка и кенефа ги фърляме на двора в люцерната за тор. Сламата я горим. Вестниците и други папири за подпалки. Само пласмасата от лимонадите в кофата щот много мирише като я запалиш. Кофата я прибират един път на две седмици, ама пак не е пълна.
В наше село много се пие. Никой няма пари турени ни в акции, застраховки или фондове разни и не моем да разберем ква е таз световна криза.
Един цинция има пари в банка, ама Левон снощи казал по телевизията, че немало начин у нас банка да фалира и оно си е спокоен.
Язе му викам, чи кога банкер дума чи банка нема начин да фалира, значик ще фалира и да си дръпне парите да ги изпиеме у кръчмата инак банкера ще ги изпие некъде другаде.
Харни си е на село. Има сичко. Да му мислят тия у градовете с апартаментите дето ги зеха уж без пари на вересия.
07 Октомври 2008 01:16
Сега в провинцията - скоро в София и (морската столица) Варна.
Агонията е повсеместна, това просто ще бъдат последните крепости, които ще паднат.
А статията си е слабичка - само общи и повърхностни констатации плюс някое ефектно сравнение, но само с плахи наченки на анализ, при това несполучлив.
07 Октомври 2008 02:19
Бомбардировки имаше в Сърбия, не в БГ. Ефектът от бомбардировките в Сърбия обаче е несравнимо по-малък от 20 години власт на еничарските партии БКП-БСП-СДС-ДСБ-ДПС и др. Не е необходимо да те бомардират за да капитулираш. Не знам защо, но показваме всички признаци на народ, неспособен да се самоуправлява и по това си приличаме със Судан, Кения и т.н. високоразвити страни. Обаче демографският срив ще оправи нещата - с ликвидирането на нацията ни, ще се решат и проблемите и. Останалите по тукашните земи сирийци, турци, китайци, руснаци и др. да му мислят.
Почивай в мир, Българийо.
07 Октомври 2008 02:56
Shako


07.10.2008 г. 01:12:32

..... Язе му викам, чи кога банкер дума чи банка нема начин да фалира, значик ще фалира и да си дръпне парите да ги изпиеме у кръчмата инак банкера ще ги изпие некъде другаде......
07 Октомври 2008 03:24
Българското село е средновековие!Малки непроизводителни късове земя!Полуграмотно население с къса продължителност на живота.
Някога комунистите са пращали лекари и други специалисти да "помагат " на селяните.
Поддържали са де факто мизерията и невежеството.
07 Октомври 2008 04:06
Zero sum game....Няма как, откъде доидат парите в София или Варна...Някои трябва да обеднеят, та да забогатеят други.
07 Октомври 2008 04:16
Другари, аз... таковата... автора не го разбирам... аз, другари, съм асфалтена душа, докът' не ми замирише на манхатън не мога да заспя (а там как Мирише ако знаете, другариииии .. кви са тия Синдели и Криводери, другари, аз, дет' се вика, във Флорида не мога да издържа повече от 24 часа, секлет ме фаща, тикове получавам, почвам да скърцам със зъби вечер; недейте така, другари, да си имаме уважението; цял живот ябълки от Джърси ще ям и кола, и къща под наем ще плащам, дет' се вика, ама в Синдел и в Либъртивил не мога, другари, моля ви....
07 Октомври 2008 06:16
Автора е много черноглед.
Я' колко много нови селища от затворен тип се построиха!
Туй от затвор ли произлиза?!
07 Октомври 2008 06:26
Браво на автора! Българското село е жалка картинка.
07 Октомври 2008 07:13
Българина си мисли, че война има само когато падат бомби от небето.А тая, необявената, е старателно прикривана вече 20 г.Никакви бомби не могат едновременно да унищожат селото, да унищожят образованието, да закрият фабриките, да прогонят повечето млади хора навън, да повишат популацията на скакалци и цигани.Но "политиците"успяха.
07 Октомври 2008 07:47
Ние сме още в началото на истинската урбанизация, повечето ни хора по градовете още са селяни с колелета.

И концентрацията на население в "столиците" не е още толкова голяма. В Гърция е много по-напреднала.

В северна Европа няма села в нашия смисъл на думата. В Англия селото е ликвидирано още с "огражданията" и законите срещу скитничеството и рабойничеството.

У нас селото не можа да бъде ликвидирано напълно ни с колективизацията, ни с ликвидацията. Но и двете много помогнаха. Маркс и Енгелс също искаха ликвидирането на селото и славеха капитализма, измъкнал милиони хора от идиотизма на селския живот. Сталин измори от глад неизвестно колко (десетки?) милиона селяни, закрепости останалите.

Нашите села обаче са си направо цъфтящи в сравнение с бившия СССР, Турция и на изток и юг от тях. Ако не във всички, поне в по-стратегически разположените ще стане това, което иска Бойко.

В Румъния не знам как е, но едно време в селата нямаха къщи, а Чаушеску искаше да окрупнява населението а агроградове.

За малките градове - някои хич не са зле. Чувах много хубави неща за Ботевград. Други преживяха бум, който не се харесва на нашего брата - Несебър и Банско на първо място. Синдел обаче е село в община Аврен, били сме на бригада там, възлова гара, има доста цигани.

Това лято пътувахме с автобуса от Варна до Пловдив. От Айтос нататък всички градове, вкл. самият Пловдив и Ст. Загора, ни посрещаха с еднакви разнебитени панелни блоци, трънаци и ръждясали таратайки. 2005 г. пътувахме от Кап. Андреево до Пловдив - отново безрадостна гледка - Харманли, Хасково (там имаше един Технополис да оплакнем очите), Марица се беше разляла на километри, па и буренаци.

Но миналата година ходихме в Македония. Там определено е по-зле, нямат нищо, дори нови бензиностанции. Като си влезеш у нас в Кюстендил на Лукойл се чувстваш като в Европа.
07 Октомври 2008 08:15
Поредното окайване за българското село...Впрочем, любима тема и на БТВ. Без да се посочат причините и има ли начин да се съживи селото.
А те са преди всичко икономически - няма доходоносна дейност. Исторически селото е производител на земеделска и животинска продукция. Производителността расте - намалява нуждата от хора. Напредва химическата индустрия - намалява нуждата от суровини. Вълната преди трийсетина години се изкупуваше по 7-8 лв. килото, сега - 10 пъти по-малко. Селското стопанство навсякъде е губещо. Страните с мощни икономики прехвърлят част от печалбите в индустрията като дотации в селското стопанство, но нашата не е такава.
Тодор Живков създаваше заетост на село, като откриваше цехове по селата и малките градове. Заводите за изчислителна техника бяха пръснати- Силистра, Стара Загора, Велико Търново и т. н. Последната инициатива беше за Странджа-Сакар. Само че сега кой ще принуди бизнесмена Х. да направи предприятието си в Долно Нагорнище и да си отвори безброй проблеми - данъчните служби са в окръжния град, съдилищата, доставчиците, куриерите, митниците и пр.
Единствено някои държавни институции могат да се пратят в провинцията, но има обратен процес - всичко да се изтегля в София. Конституционния съд на Германия се намира в Карлсруе, руският - в Санкт Петербург. У нас дори морската администрация е в София.
Задайте си въпроса - готови ли сме да плащаме допълнително, за да съществуват големи села? Два - три пъти годишно има репортажи за отнесени мостове в някое село. За възстановяването е нужен половин милион, в селото има двадесет къщи. По-изгодно е да им купим къщи в съседния малък град.
07 Октомври 2008 08:55
Поздравления за автора!
07 Октомври 2008 08:56
Силна работа на Бойко. Припомня, че е майстор.
.
А селото...
То все още съществува, въпреки целенасочените усилия за смазването му през соца и досега. Насилствената пролетаризация и груби експерименти преди, защита на вноса и безразличие пред криминалния произвол днес.
Прочее, убеден съм, че българската държавност все още държи душата си със зъби именно и само там, в българското село.
Точно заради това, каквото и да се прави у нас - към селото винаги е насочен терор.
Дори когато ни наложат отвън някаква полезна за селото мярка тя се изкривява до степен на отрицание, а сметка за това от никого не се търси.
Пример - Сапард.
Както много пъти казвам, където се атакува българската държавност - всички са единни.
Но с българското село ще ударят на камък. Защото то знае две и двеста.
И защото Бог е благословил Българския дух с плодородна земя.
Като Антей.
07 Октомври 2008 08:58
/да не бъркам, той ли беше дето черпи сила от земята, като го притиснат долу става по-силен? /
07 Октомври 2008 09:08
И аз от все сърце се присъединявам към поздравленията за автора!
Бил съм в европейски столици, чийто гари, автогари и др. подобни симптоматични места определено отстъпват на подобните места в София. По отношение на селските местности, обаче, всичките ни нови братски страни ни бият тотално.
Не мога да не припомня, че за разлика от политиката за развитието на селските райони в другите страни-членки, която е насочена почти изключително към дребните и средни собственици, у нас паричният поток отиде за подкрепа на латифундистите и големите преработватели - достатъчно е да цитирам известния факт, че средният размер на проектите по САПАРД у нас е 865000 лв - очевидно много повече от нужното на една малка или средна ферма да стъпи на крака.
Да се обясняват тези контрасти с католицизма там...
Сигурно защото сме преобладаващо католическо село, ама при нас във всяка къща си има специализирани кофи за боклук (които се изпразват редовно), главните улици са с нови тротоари и се метат всяка делнична сутрин, а улично осветление има и по най-затънтените улички (чак бабичките се оплакват, че не могат да спят зарад него).
07 Октомври 2008 09:11
А дали има градска култура, в противостояние така да кажем, на селската?
НЯма.
На градския начин на живот му липсва най-важното, за да стане култура - време, история.
Той е като пяна, която лесно се отлива, а вятърът - отвява.
Колкото един жаргон може да кандидатства за официален език, толкова и алиенираният градски бит може да се пъчи като "култура".
А ще има ли примерно след 500 г. такова нещо?
Не.
Обществото - като такова, има смисъл само в комуникацията и близоста на членовете си. Тяхното взаимно познаване и нагаждане помежду си.

Всеки опит да се създаде традиция на общество от некомуникиращи помежду си, съзнателно избягващи се, и непознаващи се членове - може да води само към извратени форми.
В които една филантропия, да речем, е само под формата на гротеска.
Представяме ли си, как един мъдрец живее в жилищен блок, с още 10 семейства във входа?
Как се джавка със съседите си като куче и котка, но иначе - благородна душа... поет... ???
Аз не си представям.
07 Октомври 2008 09:18
Исторически селото е производител на земеделска и животинска продукция. Производителността расте - намалява нуждата от хора
. И няма доходоносна дейност на село. Така де, те краставиците, лука и пържолите растат по суперите. За какво са ви селяни. Всички селяни трябва да ги преселим в София и Варна и да ги направим дистрибутори и дилъри. Така отпада нуждата и от пътища до села и паланки. Пък ще живне и поувяхналия строителен бизнес- ще трябват жилища за новите граждани. И банките ще поемат солук като отпуснат 1-2 млн. нови стогодишни ипотечни кредити. Ще настане един живот....
07 Октомври 2008 09:31
Върнах се наскоро по по-второстепенни пътища от Австрия през Словения, Хърватско, Сърбия и Зап. ни покрайнини. Прав е автора, покъртително е. И причината за този разгром според мен не са черкезите, а по-страшна и е само една единствена и трябва да се посочва ясно - БГ-Комунизмът + сегашните му метастази. Но проблемът с унищожаването на провинцията е фундаментален, държавата в този си вид не може да оцелее, ако някой все още смята, че по някои признаци имаме държава.
07 Октомври 2008 09:53
Че по кои признаци?
07 Октомври 2008 09:54
Че е вярно това за България, вярно е. Но пък ако някой се разходи из определени квартали на Париж, Брюксел, Лондон и др. големи градове ще види такава цигания....
07 Октомври 2008 09:55
За да се оправи селото, трябва сичкото уманитар и еколог да се върне обратно на село. Ще вдигнат културното ниво и ще спрат замърсяването

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
07 Октомври 2008 09:57
Прав е Бойко, нооооо! Защо като заговорим за Европа непремено се сещаме за Франция, Германия, Белгия и пр., а не погледнем на 200-300 км от София. Ако попаднете в Гърция и ви се налага да отидете до Драма, не карайте по магистралата, а преди Серес завийте в ляво, минете по планиския път (който е в отлично състояние само дето е с много завои) и ще видите села в сравнение с които Краводер (между Враца и Монтана), е направо европейски център. Това си има своето обяснение. Хитрите византийци умишлено не инвестират в северната част за да могат да хленчат в Европа и да крънкат още кинти. При нас е обратното - никой не иска европейските евра или идват пари които се крадът и селата тънат в мизерия. По страшното е, че ако минете през Северозападна България където никога не е имало турско население, дори и по време на робството, сега ще видите джамии или някой циганин с чалма и червен фес. Тотална ислямизация на циганите и никой не обръща внимание на това.
07 Октомври 2008 10:00
Съгласен с Manrico с дребна поправка. В изречението "Ще вдигнат културното ниво и ще спрат замърсяването" разменяме местата на глаголите .
07 Октомври 2008 10:05
Такива ще са ни селата и градчетата, докато на избори не спрат под строй да гласуват за Партията наша...
07 Октомври 2008 10:10
Ааа, свърши тая с " под строя" . Сега са на тумби.
07 Октомври 2008 10:17
НЕРВЕН!
То като се замислиш всичките партии са си "НАШИ". Има ли някоя партия (изклячая АТАКА защото последната не е идеология, а диагноза), в която да няма някой или някои които да те дразнят и които да ги смяташ лично отговорни за днешната ситуация на корупция, безхаберие и мизерия? Лошото е, че отново ще си ги изберем същите и няма никакво значение кои ще са на власт или в опозиция, кои ще седят в ляво или в дясно. Колкото и да променяме местата на събраемите, сборът остава непроменен.
07 Октомври 2008 10:36
Paparol,
има, мисля, турска хубава поговорка:"Само глупакът се спъва два пъти в един и същи камък". Ами какво да кажа-глупаци сме си!Големи!
07 Октомври 2008 10:59
Paparol, в затънтените гръцки села късат ли знамена, бият ли полицаи, изнасилват ли бабички. Да кажем, че да. Е, има ли последствия? Сама по себе си дори мизерията не е най-страшното, а тоталното абдикиране на държавната машина.
07 Октомври 2008 11:08
Вярно е, селянията се пресели в София за да се научи как се копа с мотика!
След което ще се върне у "Наше село" за приложение на "челния опит".
Даа...
07 Октомври 2008 11:15
В интерес на истината, сравнение на "социалистическото" село с "демократическото" не е в полза на "демокрацията". Може би заради кавичките.
07 Октомври 2008 11:27
liben!
Не, нямам представа дали стават подобни неща, но не бих се учудил някой пиян грък да изнасили бабичка. Да набие полицай...? Много ще му е трудно. Техните пазители на реда се подбират внимателно. Всички са високи, атлетични, без излишни килограми, окачили огромни пищови и просто будят страх. Казвали са ми, че ако полицай надебелее или излезе от форма, веднага го пращат в някой участък на бюро, да попълва документи. За знамето е друг въпрос. За тях то е светиня и се вее почти пред всяка къща. Сигурен съм обаче, че ако стане нещо подобно извършителят ще е арестуван и до ден-два не само, че ще е осъден, но вече ще си излежава присъдата. Проблемът е в нашата съдебна система и той идва не само от курупцията в нея, но най-вече от страха на магистратите ни. Много от тях са случайни, попаднали само защото е имало свободно място или защото са си шарнали където трябва. При тях силно е развито чувството за самоконтрол и запазване на службицата. Ще ти дам пресен пример:
В областния град Х в районен съд има дело за блудство не с малолетна, а направо с бебе. Детето е на 3 и половина годинки. Съдията праска 5 години присъда при максимално предвидени 6 и смята, че си е свършил съвестно работата. Горната инстанция обаче казва, че районният магистрат не бил отчел чистото съдебно минало на подсъдимия, това, че същият се разкайвал и пр. дивотии и отменя присъдата като налага............... условно наказание.
За райония съдия това се води отменена присъда, сиреч черна точка при следващата атестация. Повече отменени означава по-малък шанс за професионално развитие. Как мислиш, че ще отсъди при следващо дело за блудство та било то и с новородено след като знае как процедира горната инстанция?
В нормалните страни престъпниците са наясно, че ако направят нещо има 80, че и повече процента вероятност да бъдат хванати, обвинении осъдени. Какъв е процента у нас?
За това ще има изнасилени деца и бабички, скъсани знамена и бити ченгета!!
07 Октомври 2008 11:35
този път Ламбовски сори- имаш миш-маш от тези.

Книга: "защо сме различни" там е обяснено донякъде, че племменните народи (като нас, поставящи връзките на шурето и чичото над закона) се грижат само за това което им е вкъщи. навън - не е тяхно и съответно е мръсно. Такива са българите, арабите, индйците.

според мен тука става дума И каква част от бюджета кметовете ги е срам да дооткраднат:

Краводер, Враца и Вършец изглеждат като коледна приказка в сравнение с всяка част на столицата ни.

Проблемът ме мъчи доста дълго и още не мога да изведа някаква зависимост.
Истината е че колкото и малък да е селския бюджет, някаква част отива да се варосат борчетата на площада, докато в София от лакоми глутници нищо не остава.

Всеки български град е по- красив и по- чист от София.
Перник и Пазарджик са си смотани по задание- на 20 км от голям град, кой ще остане да си тренира мазохизма.
07 Октомври 2008 11:50
Любимият рефрен "ние сме готини и чистички, държавната машина е кофти", пак се носи. Айде, за държавата като цяло, за големите градове, където властта е дистанцирана от хората, може да се спори. Обаче за малко село? Нали кметът е някой от селяните, всички го познават и са си го избрали! Ако няма полицай, да се върнат към възрожденските традиции и да си назначат пъдар! Държавата ли да дойде и да им пази дерето да не си хвърлят боклуците в него? Или ЕС? Ако половината село е пияно още преди обяд, кой е виновен? Вероятно пак държавата?

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
07 Октомври 2008 12:19
Manrico, аз лично знам поне едно село, в което вече два мандата е кмет човек, когото хората виждат само преди избори и даже не е и от селото...
А сега познавайки държавата можеш ли позна как е станал кмет?
Аман от свободни съчинения...
07 Октомври 2008 12:37
Държавата ли да дойде и да им пази дерето да не си хвърлят боклуците в него?

Хората по селата плащат такса "смет", но никой не им извозва боклука. Това е причината да превръщат някое дере в сметище.
Основната причина за упадъка на българското село е демографския срив, а за него кои са причините не ми се говори.
07 Октомври 2008 13:00
Момчета,
Стига сме търсили вината извън нас. Истната е, че докато не си променим БИТА и НРАВИТЕ и още двеста години ще сме така. Защото западноевропейската провинция изглежда долу горе като днес още от началото на 19 век. Хипотетично да си преставим, че цялата ни провинция по чудодеен начин някой ни я направи като тази в Швеция например - с нови и приветливи и чисти постройки, с големи окосени ливади в дворовете и с цветя, с пътни възли и за най-малките селища. Ами нали с нашия бит нашите баби и дядовци(и не само) с техните мръсни и пълни със слама и въшки елечета и кирливи панталони, ще изцапат още следващите дни най-малко мебелите в къщата, ами нали каруците ще задръстят пътищата с лайна още на първия месец, ами нали поради липса на желание за подръжка мантинелите ще ръждясат, страничната маркировка и бордюрите ще тревясят още на шестия месец, ами нали "шведския" двор ще бъде засаден с боб и домати, от страх народа да не умре от глад, в него ще бъда складирани всякакви материали- от стари гуми и дърва, до ръждясали ламарини и железа естествено неподредени а в организиран хаос, горните етажи на къщите няма да се ползват, а само тези вкопани в земята, за да са по-близо до животните и да не те гледат хората (кажи го на западняк и ще ти се изсмее) и т.н и т.н. Може да се продължава с тези детайли до безкрай, но изводът е, че след 1 до 2 години всичко ще се върне в изходната ситуация и ще се озовем отново в БГ. Ама ще кажете, че нямало пари. Абе не е точно така, подръжката и чистотата не изискават толкова пари, изискават съзнание, труд и организираност.
07 Октомври 2008 13:05
Както е тръгнало, чужденците ще заселят селата ни, ще произвеждат продукция и ще ни хранят. Какво да се прави, след като всичко иска гражданин да става , с трандафори да ходи и акъл да дава как се копа лозе! Ама ония няма да искат акъл, защото го имат в повече от някой агроспециалисти и са си направили сметката.Дано въздействат на циганите да не крадът а да се занимават със спорт.Например агрофитнес!
07 Октомври 2008 13:58
Да , темата , която поставя авторът на статията е насъщна ...селото и градът -архаичен проблем , който за жалост съществува в нашата родина .Обаче мисля , че ние като обществ сме много примирими....С лекота си зарязваме имотите , земите и хукваме по света да се ползваме наготово от благините на уредения свят..., да , само че хората не са си напускали родините по време на кризи и катастрофи , а са запретвали ръкави и с любов и всеотдайност са построили собствения си красив свят...(справка Австрия, Германия ...)Да , у нас е мръсно и грозно ....неуредено , но ние не искаме да се вземем в ръце и да си направим китни градинки , да си белосаме дуварите ...
07 Октомври 2008 14:02
Да , темата , която поставя авторът на статията е насъщна ...селото и градът -архаичен проблем , който за жалост съществува в нашата родина .
Темата изобщо не е селото и градът, а манталитетът ни. В малкото населено място този манталитет просто се забелязва по-лесно и по-ясно. В големия град трябва повече и на повече места да се вгледаш, но пак ще забележиш същото.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
07 Октомври 2008 14:18
/
\eko
Българина си мисли, че война има само когато падат бомби от небето.А тая, необявената, е старателно прикривана вече 20 г.Никакви бомби не могат едновременно да унищожат селото, да унищожят образованието, да закрият фабриките, да прогонят повечето млади хора навън, да повишат популацията на скакалци и цигани.Но "политиците"успяха.


07 Октомври 2008 14:55
У нас не може да има lawns като на север - за тях трябва много вода, а и там друго не расте, вместо грозде и праскови хората ядат клюква и лингонбери. В Америка в топлите места lawns са изкуствени пластмасови продукти, гълтащи много вода, химикали и време на собствениците си.

Саденето на домати в двора го има там, дето виреят домати. То може да става и красиво.

Държавата трябва не само да се грижи за благоустрояването на селата, но и да глобява хората, които не си поддържат двора. Най-голямата сила обаче желанието на собственика да вдига цената на имота си.

Селото ще се урбанизира, когато се урбанизира градът. Градът е люлката на цивилизацията и "разврата" (Ботев) - примерно желанието хората да те видят, а не да се криеш от тях.
07 Октомври 2008 14:58
Мога да потвърдя, че селата и малките градове в Румъния е много по-зле в сравнение с нашите - по не в Северна Добруджа и Влахия. В Трансилвания - на север от Предеала - е друго, там повече прилича на Унгария.
(През средновековието на Предеала (Предела) - проход в Централните Карпати - е била Границата между Българската империя и Маджарското кралство)
Селата в Румъния - ниски кирпичени къщи (по-новите - от местен некачествен итонг) с етернитови или тенекиени покриви - дълги села, два реда къщи проточени покрай главния път, дворовете - неугледни и неподредени - с две думи доста приличат на село Синдел.
В градчетата - същата едноетажна архитектура, в центъра - площад с паметник на някакви герои (но не комунисти) и шарени пейки, боядисани с националните им цветове - синьо, жълто и червено. Обществените сгради обаче - спретнати и поддържани, дръвчетата около пътя - варосани. Водопровод на много места няма, особено във Влахия северно от Силистра-Руса, има обществени кладенци по главната улица.
Голям проблем за тях е (все още) неустановената собственост на земята и къщите. Има села (чувал съм, не съм го виждал), където къщите и дворовете ги няма - превърнати от Чаушеску в царевични ниви - а селяните са набутани в четири панелна блока, заемащи минимално място и освобождаващи обработваема площ...
07 Октомври 2008 15:01
liben
Като се разходи човек из българските градове и села, забелязва, че най-интересните големи и хубави сгради са строени в периода 1919-1939 година (приблизително). Тогава са строени и административните центрове на изоставените сега села: училище, кметство, паметник, площад и т.н. (градивност по причини духивни и материални) А още преди това, в периода на руско-турската война и освобождението, българските села са били поразително богати и чисти, земен рай в сравнение с румънските, например. Това казват двете книги със спомени на опълченци, които имам от пра-дядо ми, издадени около 1900 година.

После нещата се променят. Деградацията започва, когато башибозукът, маскиран в комунизъм, взема властта през 1944 година, начело с вождовете си с мексикански имена: тато, мако, дако, тако, начо, пеко, тано, цола и т.н.


07 Октомври 2008 15:28
Какво каза че ядат хората на север, Фичо?
07 Октомври 2008 15:36
една от особеностите на башибозука е, че живее в грозота. И не може да бъде друго, защото башибозукът е разрушител. Защо е разрушител? Защото основната мотивация при него е омразата. Омраза към ближния си, към природата, към света: съседа, който трябва да прецака и окраде, цветето, което трябва да стъпче минавайки, котето, на което трябва да извади очите и после да захвърли на покрива....

А когато се опита да гради, творенията му са панели и петох'йници: материализирана духовност. Един от архитектурните шокове за мен винаги е бил резиденцията Бояна - азиатска шатра в бетонно изпълнение, грозна, уродлива и не по-малко депресираща от панелните гета и от липсата на канализация...

а за старите къщи по блгарските села и градове (снимка: натиснете тук)

Благодаря на автора че повдига темата

Редактирано от - April на 07/10/2008 г/ 17:05:06

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД