:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,419
Активни 673
Страници 7,293
За един ден 1,302,066
Седмицата през погледа на блогърите

В Давос всички се кичат с успехите и се разграничават от провалите

Световните икономически лидери предпочитат да обвиняват системата, а не себе си за катастрофата на финансовите пазари
Снимка: РОЙТЕРС
Мултимилионерът Ричард Брансън (вторият отляво) с ентусиазъм се включи в симулация на бежански лагер в рамките на тазгодишния форум в Давос, където Великите мъже можеха да опитат живота на бежанеца.
От векове историците спорят какво движи историята - Велики мъже (и жени), природни сили, които огъват събития и системи според волята си, или могъщи обективни сили (комунизъм, капитализъм, глобализация), които превръщат дори и най-силните от нас в сламена кошница, носена от течението на голямата река. На Световния икономически форум в Давос няма сесия, свързана с този диспут. Но поне по отношение на финансите и бизнеса консенсусът изглежда е налице: успехът е дело на Велики мъже и жени, докато провалите могат да бъдат приписани на системата.

Форумът в Давос винаги е бил мястото, на което се събират Великите. Това си личи и от мотото на тазгодишния форум: "Очертаване на света след кризата". Хората, които се появяват там - лидери, учени, предприемачи, музиканти и преди всичко бизнес лидери, са доказали способността си да се вписват в историята. В противен случай нямаше да бъдат поканени. Въпреки това в множеството дискусии, проведени на форума във връзка с глобалната финансова криза, въпросът за човешкия фактор остана настрана.

На дебат на CNBC групи от 10 до 12 души обсъждаха 3 въпроса: коя политика се провали, кой регулаторен провал доведе до най-сериозен срив в системата и кой пазарен неуспех се оказа най-вреден. Отговорите бяха очевидни: лошата регулация на сенчестата банкова система, подценяването на риска, неуспехът на бизнес моделите. Но много малко бе казано за хората, които създадоха и защитаваха тези системи и модели и които подценяваха риска. В един момент някой се изправи и каза: "Любопитно е, че никой не е виновен. В производството например, ако правиш токсични продукти, които вредят на хората, си носиш последствията. Политиците трябва ясно да дадат да се разбере, че ще има сериозни последствия за това поведение". Бурни овации!

Въпреки това, ако оставим настрана споменаването на Алън Грийнспан и Робърт Рубин, бившият финансов министър, който стана шеф в Ситигруп, почти не се говореше за индивидуални играчи, които носят отговорност.

На една вечеря, събрала светила, които чуха блестящи изложения от икономиста Даниел Канеман (блестящ и чаровен), историка Найъл Фъргюсън (блестящ и чаровен) и автора на "Черния лебед" Насим Никълъс Талеб (блестящ и нарцистичен), бяха обсъдени драматичните събития от средата на септември 2008 г. Дискусията бе "оф дъ рекърд", но Талеб помоли журналистите да го цитират. Той не посочи имена, но каза гадни неща за борсовите търговци и ликуваше от краха на "Леман Брадърс".

Отвъд това разговорът бе посветен на системите, които не работят, и на безименните им раболепни слуги, за моделите и за пазара. А на обяд, затвърждаващ трансформиращата мощ на индивида (в който Велики мъже като Бил Гейтс, серийния предприемач Ричард Брансън, нобеловия лауреат Мохамед Юнус, баща на микрокредитирането, говориха за филантропия и капитализъм), Гейтс се запъна, когато бе попитан за провалите. "Имахме някои остри дисбаланси, които доведоха до това, че когато хората в крайна сметка провериха печалбата върху спестяванията си, се получи ефектът на удара ", смутолеви той, преди да спомене Кейнс и Сорос. "Не мисля, че ще можем да открием виновника, да го посочим с пръст и да кажем: Аха, ето той го направи".

Отхвърлянето на човешкото действие е ирония, но можеше да се предвиди. Точно както финансовите пазари в САЩ приватизират печалбите и социализират загубите, Давос и други подобни конференции приватизират успеха (приписвайки го на индивидите) и социализират провалите (като обвиняват за тях сериозните системни проблеми).

Предпочитаната стратегия в Давос е проста - да се игнорира неуспехът. В крайна сметка не провалите редят дневния ред. Не и на това място. Ако се провалиш, не те канят и не се показваш. Това обяснява защо не видях нито един икономист или официален представител, свързан с администрацията на Буш, и защо толкова малко американски банкери се появиха в Давос тази година. В края на кариерата си в "Мерил Линч" достойнството на изпълнителния й директор Джон Тейн бе накърнено най-тежко, когато от "Банк ъф Америка" му казаха, че няма да е добра идея да участва в Давос. Единственото по-лошо от това да те атакуват е, когато те пренебрегват. Значи вече нямаш значение. Дори не си струва да те споменават. Както казва основателят на Световния икономически форум Клаус Шваб "Давос, не е място за "бивши".

В крайна сметка "обвинете системата" ще подкопае духа на Давос. Идеята, че големи сили - евтини пари, ликвидност, подценен риск, несъстоятелни пазари, са отговорни за успеха или неуспеха е обида за Човека от Давос, който е убеден, че е забележителен заради заслугите и усърдната си работа.
10
2100
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
03 Февруари 2009 06:34
Средният човек от Давос е надут пуяк. Утре ще е бивш и няма да го канят. Ама днес е там , не го знае и не вижда по-далеч от носа си.
Брансън е изключение. Той е там да се весели от глупостта на околните.
03 Февруари 2009 10:38
Чудя се защо не наричате системата с истинското и име-капитализъм.Той-капитализмът е система при която светът работи денонощно, за да могат малцина да живеят като в приказките.За да се предпази светът от кризи, трябва да се промени капитализма, ако може с "добро", добре, ако не, с "лошо", но така светът просто не може да продължи да съществува!
03 Февруари 2009 11:24
Не системата е виновна, а участниците в нея. Виновни са хората, защото: в този свят има два вида същества-святи и демонични. ДЕМОНИЧНИТЕ - "Казват, че този свят е нереален, че няма основание, че няма контрольор и че те са единствените контрольори. Като следват тези заключения те се заемат с неблаготворни и ужасни дейности, предназначени да унищожат света. Те вярват, че в човешката цивилизация няма нищо по-важно от наслаждението. И така оплетени от стотици желания, завладени от алчност и гняв, по незаконни начини те печелят пари за наслаждение. От тук до изгубване на мярката е само една крачка- "Аз съм най-богатия, Аз съм господар на всичко". Да, ама не! Идва момента на истинския контрольор и собственик на материалните блага-"Бог дал, Бог взел"! Така, че не е необходим Давос, а хората трябва да се вгледат в СЕБЕ си и в АЛЧНОСТТА си! ТЯ Е ПРИЧИНАТА ЗА ВСИЧКО!
03 Февруари 2009 13:16
dimoru, забравил си да напишеш името на сектата, в която членуваш!
03 Февруари 2009 14:11
dimoru
03 Февруари 2009 16:02
Суета на суетите ...
03 Февруари 2009 16:34
Vecchia,
ми то досущ като социализъма, бре, само дето и работенето, и приказката са менте?
03 Февруари 2009 17:08
Germanik- Не е нужно да членуваш някъде, а просто да се огледаш около себе си. На улицата, в скъпите автомобили и в трамвая, във всеки МОЛ и бакалия.
03 Февруари 2009 20:23
Системата не се нарича капиталистическа а неолиберална. Разликата е голяма. Либералите от англосаксонски тип ни обясняват, че пазарът е нещо хубаво и той регулирал всичко. Държавата е нещо лошо и трябва да се държи далече от всичко. Държавата - бустанско плашило. Липсата на контрол ( защото пазара е стихия т.е. той не може да контролира) е стремеж на всеки десен фундаментелист. Десните използват пазара като оправдание. За това няма виновни. Ами пазрът така решил. Не човека. Това е все едно подсъдим да се оправдава с Бог за извършено пресръпление. В съдът това не минава. Защо обаче да минава в обществото? И още една пакост причини неолиберализма на света. Това е вкарването на черния и сивия капитал в играта наречена глобализация. Либералите го амнистираха. Статията е чудесна и дефинира по чудесен начин същността на неолибералите - приватизация на печалбите и национализиране на загубите. Че това правят нашите комунисти-капиталисти вече 20 години със системата вход-изход. Те били неолиберали.... А ние им викаме комунисти. За бог въобще не разбирам хумора тук ....
04 Февруари 2009 00:38
Ви казва да не чете блигъри...
Не слуша...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД